СУ "бой с двуръчно оръжие"

Фенски допълнения и неща в процес на тестване. Тук всеки би могъл да споделя и най-налудничавите си идеи за играта, за светове и за промени в правилата.

Модератори: hameleona, Модератори

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

СУ "бой с двуръчно оръжие"

Мнение от cherno_slance » ср дек 13, 2006 4:25 pm

В книгата, на страница 35 е обяснено, че БЩ участва в крайната щета с максимален брой точки, непревишаващ 2х"Х" за едноръчни и не повече от 3х"Х" за двуръчни оръжия. Като под "Х" се разбира броят зарове на оръжието. Тоест за един гигант е безпредметно да удря с кинжал - с гола ръка може да направи повече демидж.
Тоест, системата отчита размера и теглото на оръжията, но все пак остава въпроса какво става, когато гигант със достатъчно сила да държи във всяка ръка по едно двуръчно оръжие, нарочно използва само едно!

Изисквания: 5 ТР

бонуси:
2-ро ниво - СУ/2 към щета
5-то ниво - СУ към избиване
7-то Ниво - Позволява ползване на двуръчни оръжия сякаш силата на героя е с +2. (позволява реално да ползвате по-тежките двуръчни оръжия с по-малко сила).
на 9-то ниво - намаляване времето за атака с 1 ТД.
Заб. Бонусът намаление с 1ТД може да се наслагва с подобни бонуси от други СУ, спец. удари и т.н. само и единствено когато не довежда до нанасяне на удар за по-малко от 5ТД. Нанасянето на удар с двуръчен меч за 5ТД е границата, до която може да се стигне със тренировки, самоусъвършенстване и тн. Това все пак е меч, не перце.
на 12-то ниво- дава опция за "Смъртоносен удар". Смъртоносния удар се задейства автоматично всеки път, когато всички зарове за щета (не за атака, което би било АУ) са еднакви. Ефектът е, че щетата се умножава по 10. На практика това прави удара почти 100% смъртоносен, освен ако не се паднат единици или не се атакува създание с прекалено много ТЖ. (Забележка: СУ "Точен удар" не може да се използва за постигане на ефекта "смъртоносен удар" - знам, че чисто системно няма нужда от такава забележка, защото е казано че Точен Удар е за УЦЕЛВАНЕ, но въпреки това го казвам нарочно... играчи всякакви)


Мисля, че и тук има за шлайфане и се надявам да ми помогнете за това.

Едит:
Благодаря за помощта! :-)
Последна промяна от cherno_slance на пет фев 16, 2007 12:42 am, променено общо 4 пъти.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » ср дек 13, 2006 5:03 pm

Ненужно ,според мен Умение... не дава нищо особено , а има други умения, чрез комбинирането на които(Или самостоятелно развиване на висока степен) да се постигне подобен , че и по-добър ефект

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » ср дек 13, 2006 5:15 pm

може би съм бил прекалено предпазлив при бонусите.... факт е, че дори и много силни физически хора са препочитали да използват едно тежко оръжие вместо две. Миамото Мусаши даже съветва при сблъсък едно на едно с опитен фехтувач късият меч да се изостави и да се използват двете ръце върху дръжката на дългия меч. Когато попитах един съвременен трениращ в кендо защо използва две оръжия в спаринг едно на едно, той ми обясни, че шинаите нямат маса. Тоест нямат в сравнение с истинската сабя и това променя механиката.

Тоест - винаги има полза от по-доброто хващане с две ръце на оръжието. Щом е важало за катаните, значи в пълна сила е имало смисъл и при другите оръжия, особено двуръчните от типа на брадва или дълъг тежък меч.

Така че въпросът се свежда до това какви бонуси според теб трябва да има умението.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » ср дек 13, 2006 6:45 pm

Важното не е АЗ какво мисля , а ТИ...
Ти предлагаш умението и нещата , които дава... ако аз правех ,не бих дал тези бонуси, всъщност , дори нямаше да се заема с подобно умение... просто защото си има еквиваленти и както казах , не блести с нищо особено.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » ср дек 13, 2006 10:09 pm

Значи бонусите ще са по-сериозни.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » ср дек 13, 2006 11:35 pm

Преди да поправяш бонусите, хвърли едно око какво съм писал в другата тема с умението. На мен лично ми харесват, но не са балансирани спрямо останалите умения и някои практически се обезсмислят. Ако обаче се сложат високи минимални изисквания, в случая за достатъчно сила и майсторско владеене на оръжието, може да се получи интересно умение за напреднали персоанжи, което да им дава някакъв шанс на високите нива срещу магьосник!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет дек 14, 2006 12:05 am

Специализацията в оръжие не е ли достатъчна?
По-скоро бих се замислил над това, някои псеицални атаки да са достъпни само ако оръжието се ползва с две ръце, но иначе мисля, че подобно умение е ненужно. Ако пък решите да ползвате такова, би следвало да има и аналог в умение за ползване на едноръчни оръжия (пп: видях, че има и такова предложение).
Последна промяна от BatGojko на съб дек 16, 2006 2:06 am, променено общо 1 път.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » чет дек 14, 2006 6:00 pm

Конкретна помощ за балансирането?
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » съб дек 16, 2006 12:02 am

на 3-то ниво - СУ към захват (само на оръжието)
Ако боравиш с двуръчно оръжие значи имаш достатъчно сила за да го задържиш, бих предложил бонуса да е към избиване +СУ Щ* когато се опитваш да избиеш противниково оръжие.

Щ определяще дали можеш го избиеш ако не се лъжа. А досега Избиване не съм видял никъде да се ползва, при това умение шанса ще се дигне и ще може да се ползва обезоръжаване на противника.
на 2-ро ниво - СУ/2 към щета
Това пък е бонуса на специалист в оръжие, ако умението е награждащо можеш да го напрвиш СУ/4 примерно.
на 9-то ниво - прибавя цялата БЩ към демиджа, независимо от формулата на стр.35, стига да държи двуръчното оръжие с две ръце
Това не! Така премахваш единствения кряр на боя с голи ръце. само при оръжията на тялото можеш да добавиш цялата БЩ. Точно за това Друсан маг се бие с ръце, а не алебарда. Евентуално може да добави още малко към щетата - СУ/6 или върху 12

Сетих се как беше: покачва расовия максимум с 1-ца. Това с точките ме обърква мене ;)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Re: СУ "бой с двуръчно оръжие"

Мнение от BatGojko » съб дек 16, 2006 2:49 am

Ами принципно, не мисля, че е нужно умението, но след като настояваш за конкретна помощ, ще опитам:
Ще давам наред, като ще пусна ниво по ниво, дори и там където ти не си споменал нищо.

Да кажем, че +СУ/2 към щета за базов бонус си е Ок. Макар че тя щетата, така и така не им е малка на двуръчните оръжия, а и позволяват повече БЩ... ама още малко никога не е излишна.

3 Ниво: (не мисля, че захватът е от такова значение), но пък и на 3 ниво обикнвено няма бонус - бих го махнал.

5 Ниво: Позволява ползване на двуръчни оръжия сякаш силата на героя е с +2. (позволява реално да ползвате по-тежките двуръчни оръжия с по-малко сила).

7 ниво - позволява ефективна засилка от 8 метра. Тоест добавя 2метра към сегашната

Не знам доколо това е нещо полезно. Бих го заменил с "Позволява ползване на едноръчно оръжие с две ръце, без това да увеличава ТД за атака" (или пък бих поставил това на 5, а бонусът от 5 ще мине тук).

9-то ниво - прибавя цялата БЩ към демиджа, независимо от формулата на стр.35, стига да държи двуръчното оръжие с две ръце

Тук беше споменато, че не е нужно. Аз бих го заменил с намаляване времето за атака с 1 ТД.

12-то ниво- добавя +1т към максимално допустимите за расата Сила и Ловкост

Мммм не. Не ми е достатъчно интересно. Бих го заменил с една много интереснамеханика. Получава възможност за "Смъртоносен удар". СМъртоносен удар се задейства автоматично всеки път, когато всички зарове за щета (не за атака, което би било АУ) са еднакви. Ефектът е, че щетата се умножава по 10. На практика това прави удара почти 100% смъртоносен, освен ако не се паднат единици или не се атакува създание с прекалено много ТЖ.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » съб дек 16, 2006 8:44 am

Прочетох предложенията и ми харесаха повече от нещата, които бях дал като бонуси. За това ги приех - тези на Бат Гойко и Вилорп. Понеже съм приел почти всички предложения на Бат Гойко, акцентирам на това, което приех като съвет и забележка от Вилорп. Става дума за избиването, което е по-смислено като бонус от допълнителния захват към оръжието и за нуждата да се махне на всяка цена бонуса за 100%-то влагане на БЩ към оръжието, защото така би се премахнал единствения кяр от боя с голи ръце и борбата.

Вижте как е сега и дали има нужда от още пипване, но честно казано на мен така ми харесва.

Добавих само едно нещо от мен -
Цитат:
"(Забележка: СУ "Точен удар" не може да се използва за постигане на ефекта "смъртоносен удар" - знам, че чисто системно няма нужда от такава забележка, защото е казано че Точен Удар е за УЦЕЛВАНЕ, но въпреки това го казвам нарочно... играчи всякакви)"
... Мисля, че не е нужно да обяснявам защо съм добавил това! :)
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » съб яну 13, 2007 3:09 am

Сега остава да ги потестваш в игра и да споделиш дали работят.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб яну 13, 2007 12:14 pm

Добре, Черно слънце, тренирал си сума ти години бойни изкуства, няма сметка да ти обяснявам че цвайхендерът е двуръчно оръжие, кусари-гамата е двуръчно оръжие и обикновената дълга сопа е двуръчно оръжие. и при все това техниките за бой с тях са малко... различни. Демек в едно умение се обединяват не много свързани неща, което не е добре. Не е ли по-добре, като те занимава въпроса с гигантите и двуръчните оръжия в две ръце, да разработиш под някаква форма бойни стилове? Например като нормални умения, не като специални?

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пон фев 12, 2007 8:38 pm

Идеята на Бат` Гойко не може да се осъществи, защото при щета от 6 зара вероятността да се паднат всичките еднакви клони към нула.

Налага се следната промяна - заровете за щета се хвърлят в серия от по три. Примерно за меч се хвърлят два пъти по три зарчета, за двуъчна брадва - два пъти по-три зара и един път едно зарче. Когато при някое от тези хвърляния за щета тройката зарчета падне на еднакви числа, се задейства ултимативното умение. Като процедура - играчът продължава да хвърля до пълния брой зарове щета и после ги умножава по десет. Повече от едно 10-сет кратно увеличение на щетата не е допустимо.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт фев 13, 2007 9:57 am

ми, не. В смисъл, тогава пък шанса става голям. *10 Щета е наистина яко, при положение, че дори с Довършване, е много трудно да направиш повече от *4.

ПП: Няма да коментирам нужността на умението, точно както и БатГойко каза - не виждам такава.
ППП: Това е за Разработки...

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » вт фев 13, 2007 2:26 pm

За нуждата ще обясня още веднъж:

1) Чисто системно трябва да има алтернатива на СУ Бой с две оръжия и СУ специалист в защита.

2) Признавам, че не тренирам кендо, но съм наблюдавал доста пъти именно за този ефект - ударът с две ръце дава повече мощ, независимо, че шинаят няма реално тегло в сравнение с истинската катана. Не е едно и също дали ще нанесеш удар с една ръка или с две - и това е един много важен ефект, който действа независимо от всички останали фактори. Поради това не може да се замести с други СУ-та и тн.

Разбира се - колкото хора, толкова мнения. Това е моето. Да не говорим, че в сегашния си вид обсъжданото умение не дава алтернатива..... битка между герои с идентични показатели дава сериозно предимство на този, който е с бой с две оръжия срещу близнака му с СУ - бой с двуръчно оръжие. До степен, че новото умение чисто системно не представлява алтернатива.

...Виж, ако искате всички герои войни в системата рано или късно да вземат СУ бой с две оръжия или СУ спец в Защита - няма проблеми.

Важно уточнение - идеята на това умение е, да го използваш, когато силата ти е достатъчна, за да въртиш двуръчното си оръжие с една ръка. Когато можеш това, но въпреки това продължиш да го използваш с две ръце.
Значи, ако силата на героя е такава, че НЕ МОЖЕ да върти двуръчното си оръжие с една ръка, то разглежданото умение въобще не трябва да се активира.... явно тъкмо този важен момент не съм обяснил достатъчно ясно.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » чет фев 15, 2007 12:53 am

Важна причина да хванеш принципно двуръчното си оръжие с две ръце, дори когато имаш безумно много сила и можеш да го ползваш и с една ръка - с две ръце вкарваш повече Базова Щета. Един гигант със Сила 25 (трудно, но не невъзможно*) има БЩ 20. Дори и с алебарда не може да я нанесе цялата при ползване с една ръка. А ако е с двуръчен меч или пика дори и с две ръце няма да може да я оползотвори цялата.

Има и още една причина да си хващаш двуръчните с две ръце. Насочвам вниманието към стр. 165 от книгата, каренцето горе в ляво. Принципно е в раздела с допълнителни правила и е малко забутано, а трябва да е някъде на видно място, но е там. При използване на двуръчно оръжие с една ръка имаме наказание -4 към атаката. Да, много е. Да, има смисъл да е толкова. Да добавим и че ползването на едноръчно оръжие с две ръце (За повече БЩ или просот поради малко сила) увеличава ТД за атака с +1.

Извод: Някои "несправедливости" могат да бъдат ремонтирани и без създаването на цяло ново СУ. Например просто с внимателно четене на книгата.

_______________
*Странно е колко много СУ-та повишавата максимума за ИН, ПР и Л, а толкова малко - за СИ. Не ги броих точно и май ще се хвана да направя тази статистика, но останах с впечатление, че максимума за СИ е почти неприкосновен.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » чет фев 15, 2007 1:25 pm

lowstef, абсолютно си прав. Проблемът е, че по система СУ бой с две оръжия трябва да дава основно повече атаки в рамките на рунда, но освен това дава и страхотен бонус към щетата, нанасяна в рамките на един рунд.
Проверих го - противопоставихме един и същ герой сам на себе си, като единия му вариант беше с СУ бой с две оръжия, а другия - със СУ бой с двуръчно оръжие, както е то след уточняванията на бат` Гойко. Парадоксът беше, че въпреки спазването на правилото за прибавянето на доспустимия брой точки БЩ в зависимост от това дали държиш оръжието с една или две ръце - дори и тогава този с двата меча правеше повече щета просто.

... Мда, не отчетохме правилото на страница 165, за което говориш - ще опитаме отново с него....
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » чет фев 15, 2007 5:30 pm

А, да, почти съм сигурен, че при държане на оръжие с две ръце е по-трудно да ти го избият, ама трябва да погледна. Може и да е нащо обсъждано по форума.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пет фев 16, 2007 12:45 am

Добавих едно ограничение:

Цитат
Заб. Бонусът намаление с 1ТД може да се наслагва с подобни бонуси от други СУ, спец. удари и т.н. само и единствено когато не довежда до нанасяне на удар за по-малко от 5ТД. Нанасянето на удар с двуръчен меч за 5ТД е границата, до която може да се стигне със тренировки, самоусъвършенстване и тн. Това все пак е меч, не перце.
Край на цитата

Логиката ми е, че понякога героите имат ограничена подвижност заради брони и тн - тогава ударът може да отиде много над 7ТД и има основание да се търси всеки бонус за съкращаване времето на атаката.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Отговори