Обстойна ценова листа

Фенски допълнения и неща в процес на тестване. Тук всеки би могъл да споделя и най-налудничавите си идеи за играта, за светове и за промени в правилата.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Обстойна ценова листа

Мнение от Shamajotsi » пон апр 16, 2007 8:50 pm

Откакто се появи ПММ винаги съм си мислел, че една малко по-обширничка откъм артикули ценова таблица не би дошла никак зле на разказвачите. Как ви звучи идеята тук да бистрим това? За съжаление аз лично никак не мога да хвана баланса, но вие сте умни люде, ще го изкосурим заедно ;) ! Само предлагам да обсъждаме по типове артикули, та да не става объркване. Например, обсъждаме дрехи и след седмици препирни стигаме до някакво общо становище (утопичния вариант :D ) или някой от хората, които обновяват сайта казват "Публикуваме този вариант!" и минаваме нататък.

Като за начало да обсъдим идеята - как ви се струва (то едва ли някой би имал нещо напротив, ама да си попитам, пък може и да я видоизменим)?
シャマョツィ

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » пон апр 16, 2007 10:02 pm

Много добре :) Доста удобно ще е да се направи такова нещо и да улесно разказвачите, пък било то във форума, публикувано в ератата или в някое от следващите издания на А16 ;) Не мисля, че би било трудно да се предлагат предмети и възоснова на предметите с цени в книгата, да се направи сравнение и да се изкаже една балансирана цена.

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » вт апр 17, 2007 1:07 am

Подобен списък ще бъде много полезен. Преди да се определят цени, обаче, предлагам официално цената на килограм сребро да се повиши на 10 златника (100 сребърника=1 кг сребро). В сегашните условия икономиката на Магландиум изглежда крайно нестабилна.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт апр 17, 2007 10:02 am

Таблицата с цените на придмети от бита в книжката не ви ли е достатъчна?
А за среброто и моментите нещо ми обягва този въпрос. Кой ще ме просветли?
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт апр 17, 2007 11:46 am

В тази тема, която ти я пусна, Cocaine обяснява проблема с цената на среброто в Магландия. Въпреки, че тогава не бях на това мнение, може би наистина е по-добре да се промени цената на среброто по такъв начин.

Както и да е, наистина може да се каже, че списъкът от цели две четири страници в книгата е достатъчен, ама един по-обстоен начин поне на мен би ми бил "по-достатъчен". Аз лично като разказвач винаги съм се затруднявал много да определям цената на, да речем, копринените дрехи. Тамън ти кат' по-можещ и по-самодостатъчен ще можеш да удариш едно другарско рамо на людете в затруднение, като мен ;).
シャマョツィ

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » чет апр 26, 2007 9:31 pm

Шамайотци, предложи някакви конкретни стоки или група сходни артикули.

За коприната - специялно си припомних някои части от книгата (за бита на разумните раси) и моето мнение е, че този плат е напълно непознат в Магландиум. Последната дума, обаче, има Бат Гойко.

И опряхме на въпроса с парите. Стойността на парите в Магландиум се измерва с теглото на използвания материал - на практика е все едно дали ще заплатиш със сто жълтици от по 10 грама или с 1-килограмово кюлче злато. Използваният метал е гарант за стойността на монетата. (10гр злато винаги са си 10гр злато). На практика определящо е теглото, а не количеството. Но при среброто имаме диспропорция:
1з=10ср (съотношението 10:1 се запазва и по отношение на грамажа)
и в същото време 8з=1 кг сребро (80гр злато за 1000гр сребро, или 2:25)
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » чет апр 26, 2007 10:45 pm

За това кокаинът е прав.

Що се отнася до ценовата листа, обаче, идеята е зян. В зависимост от цяла купчина фактори една и съща стока може да варира десетки пъти в цената си.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет апр 27, 2007 1:09 am

Ей това със среброто явно съм го недогледал в книгата. Е, ще трябва да се поправи де. Теглот е от първостепенна важност при определяне на цената, когато се ползват ценни метали, така че е логично да няма подобно разминаване.
Лошото е, че може да се получат много промени в цени, ама ще го видя.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет апр 27, 2007 9:31 am

Ето, че произведохме първата положителна промяна :lol: !

Колкото за предложение за ценова листа, може би е хубаво да започнем да бистрим дрехите. За сега в книгата не са споменати много - по една роба, риза и панталони от вълна и лен. Точно за коприната си мислех по начало, трябва да обсъдим май дали трябва да я има.

Между другото, Андраш, прав си до голяма степен, ама не съвсем. И в книгата дори се споменава, че в еди-кой си град цените на еди-какво си може да са незнам-какви-си модификации. Че дори и аз понякога се съобразявам, че цените навсякъде не са еднакви. Идеята е все пак да се създаде представителна таблица, която не да се следва плътно, а да можем все пак да се ориентираме чрез нея. Такава е таблицата и в книгата - само дето не е толкова богата, колкото поне на мен ми се иска.

Много съжалявам, че в случая не мога да съм по-конкретен с обясненията и предложенията, но така ще бъде още поне три дни защото след половин час заминавам на състезание (и аз да се изфукам :P )
シャマョツィ

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет апр 27, 2007 10:43 am

Ма няма представителна таблица, бе душа. Какво представително има в таблица, където границите в които се движат цените варират в пъти? Ти ще направиш, но тя ще е безполезна.

Нещото, което можете да сторите е да сложите средни цени в няколко представителни за даден регион места и така хората да се съобразяват.

Отговори