Специалист оръжия - Ръчни.

Фенски допълнения и неща в процес на тестване. Тук всеки би могъл да споделя и най-налудничавите си идеи за играта, за светове и за промени в правилата.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Специалист оръжия - Ръчни.

Мнение от hameleona » чет яну 10, 2008 2:56 pm

Дава си нормалните неща на специализацията в тип оръжия :)

Ръчни оръжия:

Кука
Атака: Пр/Си
Щети: 2зара пробивни (или както там бяха)
Размер и МР: 40-60см; МР 1
Цена: 45 + материали:
- Бронз + 125 медника
- Стомана + 250 медника
Описание: Куката е разпространена сред рибарите и моряците. Повечето войници я смятат за слабо и безполезно оръжие, но в ръцете на опитен моряк често е смъртоносна. Може да се намери из пристанищата, като стоманената версия е почти неоткриваема извън Западния Съюз.
Позволява прибавяне на БЩ, като на двуръчно оръжие.
Специални атаки:
1. Разпаряне
2. Пренебрегване
3. Пронизване
4. Финт
5. Изпреварване
6. Устрем

Сахи (Единично и Двойно)
Атака: Пр/Л
Щети: 1зар пробивна щета (2 за Двойното сахи)
Размер и МР: 40-60см; МР 1
Цена: 70 + материали:
- Бронз + 140 медника
- Стомана + 350 медника
Описание: Сахито представлява острие, скрито в тръба, която се прикрепя с кожени каишки към предмишницата и се скрива под ръкава. Специално устройство изкарва острието мигновено (Изваждане на оръжието става за 1ТД, които не се влаят от намалението от СУ Войн). Оръжие, предпочитано от скъпо платени наемни убийци, поради високата си цена и възможността да се скрие изключително лесно. Не може да се намери лесно, защото е забранено в повечето градове. Изработва се от Изобретател.
Позволява прибавяне на пълната БЩ при удар.
Специални атаки:
1. Пронизване
2. Разпаряне
3. Пренебрегване
4. Финт
5. Подготовка
6. Устрем


толкова за сега. Чакам критики :)
Последна промяна от hameleona на чет яну 10, 2008 4:02 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет яну 10, 2008 3:53 pm

В друга тема беше питал какво бих дал за показатели за кука, но аз си представих кука на верига - извинявай! При тази кука елогично ПР да е водещ показател и евентуално СИ вторичен.
Останалото няма да коментирам засега, че се занимавам с други задачи в момента и ен го прегледах внимателно.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » чет яну 10, 2008 4:35 pm

Какво представлява двойното сахи?

Защо убийците да го предпочитат заради високата цена. Заради висока цена се предпочитат подправки, питиета, картини, коли, жени и прочие прояви на гъзария. Оръжието се избира по ефективност. В случая убийците могатда си го харесат, защото е леко, може да се носи скрито (колко трудно е да бъде намерено?) и може да бъде намазано с отрова. Всъщност, без отрова е малко леко безполезно с тоя един зар, дори и да прибавя пълна БЩ. При показатели ПР и Л, кой ли ще има много Сила, че да вади и БЩ много...

Извод - интересни, не-пауърплейски (браво), но има още да се излъскват.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » чет яну 10, 2008 4:39 pm

скъпоплатените убийци ;) демек - обикновените не винаги могат да си го позволят ;)

Комбинирано с отрова... ами... мисля, че би се получило много добре :) Все още се колебая дали да не сменя силата с прецизност...

Потребителски аватар
Straight_Out_Of_Line
Работник
Мнения: 121
Регистриран на: пон юли 09, 2007 11:27 pm
Местоположение: София

Мнение от Straight_Out_Of_Line » чет яну 10, 2008 8:32 pm

http://youtube.com/watch?v=cc-ClutaN_I Предполагам, че сахито е това, с което Алтаир убива тамплиера на 0:57. Ако е така не трябва ли да се помисли за начина на изваждане? В смисъл асасините си режат безименния пръст, за да вадят оръжието като свият юмрук. Ако може да опишеш механизма на изваждане по-подробно.
Изображение
Doll-Dagga Buzz-Buzz Zigitty-Zag

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » чет яну 10, 2008 10:56 pm

не. Сахито е прикрепено от външната страна и се вади с натискане на бутон в дланта ;)
Всъщност, аз принципно му викам Гарванов нокът, но тъй като има сахита в Ендивал, реших че ще е по-добре да го назова така. Мисля, че Андраш ще разсее спора за името, ако изобщо познае, за какво става дума :D

Потребителски аватар
nikestan
Frozen
Мнения: 274
Регистриран на: пет авг 26, 2005 4:11 pm
Местоположение: В.Търново
Контакти:

Мнение от nikestan » чет яну 10, 2008 11:21 pm

В Е2, ако не се лъжа имаше доста добри рисунъци и на двата вида сахи. Иначе идеята ми харесва, впрочем се бях замислил за това оръжие и вмъкването му в Магландиум, но така и не седнах да го оформя системно.
The superior man is modest in his words, but exceeds in his deeds.

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пет яну 11, 2008 1:55 am

Какво всички са се зарибили всички по тия сахира не мога да разбера. С какво е по-добро от обикновен кинжал?

По минуси мога да го оприлича на снайперна пушка - ужасно скъпо(нелегално), вади се много дълго време(не може да се извади спонтанно, както нож пирмерно), ако те попитат "Какво е това?" отговорът е доста труден.

Положителни качества? Определено не убива хора от 2 километра. Единственто положително качество май е механизмът за отваряне. Колко положително качество е това обаче, като се има предвид, че масата съвременни ножове с копченце, което вади острието, са маса ненадежни. Е, акжете ми може л ида се разчита на стабилността на средновековната аналогия на такъв механизъм, и то в свят на брони? :?


ПП:А 'куката' предполагам е заточена от вътрешанта страна? Да я наречем тогава просто сърп ;) . Ако ли пък не е ми се струва като ужасно неефективно оръжие - удряш, забиваш и ...!? оръжието ти е заклещено в противника и умираш. Ако ще пишем такава кука като оръжие е добре да се добавят и Крак от стол, Кофа, Сандък с яйца и особено разпространеното сред музикантите Китара (2 зара тъпа щета) :D :lol:
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
nikestan
Frozen
Мнения: 274
Регистриран на: пет авг 26, 2005 4:11 pm
Местоположение: В.Търново
Контакти:

Мнение от nikestan » пет яну 11, 2008 5:46 pm

Е, ясно е, че сахите ще се използват най-вече от убийците за атаки в гръб, пък и криенето на ножа също не е сред най-простата работа, така че при щателно претърсване за оръжия няма да скриеш нито сахите, нито кинжала, ама някой по тъп страж можеш поне да го излъжеш, че не е оръжие (да кажем, че е примерно новоизмислено устройство за придържане на ръката, ако например е била наскоро счупена).

Може да се прибави способността остриетата да се изстрелват. В Ендивал имаше нещо подобно. Тъкмо ще даде един плюс на оръжието, че явно не всички го смятат за удобно. :wink:
The superior man is modest in his words, but exceeds in his deeds.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет яну 11, 2008 9:33 pm

Какво ще стане ако решиш да си почешаш носа и това нещо ти щракне?
Куката както я описваш е разпространена единствено сред хамалите и то по вероятно да е дървена, а кой ще прави стоманена кука за хамали е съвсем друг въпрос.
Войниците с право я смятат за слабо и безполезно оръжие, защото не е такова. Куката в ръцете на опитния моряк по скоро е полезна отколкото опасна, виж в ръцете на някой незапознат е дурга работа. Акато се замисля вилата в ръцете на опитен фермер едва ли е по-смъртоносна от меча в ръцете на не особенно опитен професионален войник.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
nikestan
Frozen
Мнения: 274
Регистриран на: пет авг 26, 2005 4:11 pm
Местоположение: В.Търново
Контакти:

Мнение от nikestan » пет яну 11, 2008 9:48 pm

Какво ще стане ако решиш да си почешаш носа и това нещо ти щракне?
Е това май зависи от разказвача. Иначе куката и на мен ми се вижда малко неудобно отъжие, но това си е игра все пак.
The superior man is modest in his words, but exceeds in his deeds.

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » съб яну 12, 2008 12:02 am

nikestan написа:Е, ясно е, че сахите ще се използват най-вече от убийците за атаки в гръб, пък и криенето на ножа също не е сред най-простата работа, така че при щателно претърсване за оръжия няма да скриеш нито сахите, нито кинжала, ама някой по тъп страж можеш поне да го излъжеш, че не е оръжие (да кажем, че е примерно новоизмислено устройство за придържане на ръката, ако например е била наскоро счупена)
С тази разлика, че кинжал, че и меч, можеш да разнасяш "за защита от разбойници", пък ко ще и да са прясно покрити с кръв на пътните патрули. Виж, като тръгнеш да влизаш в града с едно сахи (пък ти ще искаш с две, и то двойни), ще да се зачудят "За какво ти е това" :D

ПП:Т.е. Сахито може и, евентуално, ад е ползено за някакъв убиец който цял живот живее в родния огромен град и е част от гилдията на убийците; ама за какво им е на пътуващи приключенци?
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » съб яну 12, 2008 3:38 pm

сахито няма да го видят, а и не е лесно за откриване - трябва да те претърсват, а това не е чак толкова често срещано явление.

Не е само номера за пътуващите приключенци - нали могат да ги гонят наемни убийци?

Реално, ако ти забия кука в корема и опъна... ще се почувствашш... ъмм... доста неприятно ;)

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » съб яну 12, 2008 5:56 pm

Добре бе, нама да те претърсват сражите, ще ти протегнат рака да те поздравят за доре дошъл в градаи ти:
а) скиската си раката като с това се задейства маханизма на дланта - Упс
б) отказваш да стишнеш ръката на стража с което го обиждаш - Усп

Куката ще мия забиеш в корема само ако ми дойдеш от към гърба и му прегърнеш. въобще и двете „оръжия“ са страшно специфични и явно са правени за още по специфично приключение. И едни последен въпрос, кой ще се специализира в куки?
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
nikestan
Frozen
Мнения: 274
Регистриран на: пет авг 26, 2005 4:11 pm
Местоположение: В.Търново
Контакти:

Мнение от nikestan » съб яну 12, 2008 7:23 pm

Vilorp написа:Добре бе, нама да те претърсват сражите, ще ти протегнат рака да те поздравят за доре дошъл в градаи ти:
а) скиската си раката като с това се задейства маханизма на дланта - Упс
б) отказваш да стишнеш ръката на стража с което го обиждаш - Усп

Куката ще мия забиеш в корема само ако ми дойдеш от към гърба и му прегърнеш. въобще и двете „оръжия“ са страшно специфични и явно са правени за още по специфично приключение. И едни последен въпрос, кой ще се специализира в куки?
в) заявявам, че ръката ми е контузена и подавам другата ръка.

Колкото до куката, може би някой моряк, пират, корсар, безрък (без китка впрочем) и т.н. Е, естествено едва ли това ще единственото му оръжие.
The superior man is modest in his words, but exceeds in his deeds.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » съб яну 12, 2008 8:31 pm

не специализираш в куки, а в ръчни. Има разлика.

И не разбирам, защо толкова мрънкаш, брат - може някой да иска да е с кука въоражен. Все пак негова воля. Няма нужда да ограничаваме желаещите :)

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » нед яну 13, 2008 3:24 am

hameleona написа:не специализираш в куки, а в ръчни. Има разлика.

И не разбирам, защо толкова мрънкаш, брат - може някой да иска да е с кука въоражен. Все пак негова воля. Няма нужда да ограничаваме желаещите :)
Глупости! Той може и с крак от маса да е въоръжен - айде да дадем на крака от маса 5 зара трошаща щета и да го направим як боен боздуган, само за да не го ограничаваме.

С кукакта, както катазах, заже и да успееш да го разпориш (което с нещо НАПРАВЕНО за това става доста по-лесно, примерсно нож), доакто си я издърпаш обратно ще си останал без аорта :P

ПП: Еййй, загрях най-после. Да не би да си говорим за КОТВА? С това можеш да изкормиш човек и само като му го подадеш Изображение

ПП: Кука. Всъщност може и да се използва - нал истереотипът за пират е с кука за ръка. Предполагам може да дере по лицето с това. 1 зар щета
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
nikestan
Frozen
Мнения: 274
Регистриран на: пет авг 26, 2005 4:11 pm
Местоположение: В.Търново
Контакти:

Мнение от nikestan » нед яну 13, 2008 11:59 am

Ето една добра идея, вече си представям пиратския капитан с дървен крак, размахващ няколкостотин килограмова КОТВА закачена за синджир и "подаващ" я на екипажа на атакувания кораб.
По темата: Все пак според мен има нужда от системно разработени ръчни оръжия, пък дори да не са сред най-практичните.
The superior man is modest in his words, but exceeds in his deeds.

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » нед яну 13, 2008 1:12 pm

Наместо да пишете глупости, взеемте, че опишете пънч дегър, или пък тренч найф, които в свят на брони* ще са маса по-полезни от някакво съмнително сахи.

Хам, дай някакъв сайт да пише какъв е вътрешния механизъм на тия гарванови нокти, че аз само курсове по голф с това име намирам ;)


*-наемните пазачи на търговеца с какво са облечени - с не скъпите и не ограничаващи дживението кожени борони. Бандитите с какво са облечени? - със взети от последните кожени дрони. Благородникът-конте с какво е облечен? - с тънка митрилена халчеста ризница под дрехите. ожъбия с голяма пробивна сила имат смисъл ;)
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » нед яну 13, 2008 2:01 pm

От къде да знам какъв е механизма - не съм изобретател - не знам. Всъщност, дори исторически, не съм сигурен, дали ги е имало ;)

Няма смисъл да спорим, най-добре да изчакаме някой "по-умен" да си каже становището. Мисля, че кука трябва да има и да, с 2 зара щета. Сахитата също ми харесват и мисля, че може да са страшно полезни в комбинация с отрова ;) Освен това, в повечето мои сесии, пазача ти казва да си оставиш оръжията и те предупреждава, че ако те хваната с оръжие в града, лошо ти се пише. И толкова. :)

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » нед яну 13, 2008 9:56 pm

И чадър, в комбинация с отрова е страшно оръжие, доказано е. Даже, като се замисля, е по-добро оръжие от саха с отрова. Саха :lol:

Взех да се ядосвам на глупостите, които се пишат в тази тема и се замислих защо спорим. Това е хаус рул , тези "оръжия", а той си е на Хам и ще си го ползва в сесиите, ан които той води, както намери за добре. Пишем само съвети. Аз написах какво мисля.
:)
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт яну 15, 2008 2:59 pm

VORAC написа:Наместо да пишете глупости, взеемте, че опишете пънч дегър, или пък тренч найф, които в свят на брони* ще са маса по-полезни от някакво съмнително сахи.

*-наемните пазачи на търговеца с какво са облечени - с не скъпите и не ограничаващи дживението кожени борони. Бандитите с какво са облечени? - със взети от последните кожени дрони. Благородникът-конте с какво е облечен? - с тънка митрилена халчеста ризница под дрехите. ожъбия с голяма пробивна сила имат смисъл ;)
За незапозантите-Ворак има предвид Punch Dagger, Trench knife (Google is your friend here, I'm too lazy to explain:)).
А за всички-Хам, ползвай си ги както желаеш, няма да ти дебалансират играта, нито на някой друг. Дали аз бих ги ползвал-няма значение, защото не сме от един град и не играем в една и съща група:).
Впрочем, препоръчвам да направите куката по-еквивалентна на секира, но с по-ниска щета, и да приклучвате, но вие си знаете:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт яну 15, 2008 3:23 pm

Това го знам :P
Всъщност вече наистина се чудя, дали да сепозволява специализация в тия оръжия. Или просто да ги оставя ей-тъй, като оръжия :)

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » ср яну 16, 2008 1:05 am

hameleona написа:Това го знам :P
Всъщност вече наистина се чудя, дали да сепозволява специализация в тия оръжия. Или просто да ги оставя ей-тъй, като оръжия :)
Не пояснявам само за теб, все пак:).
По пирнцип в Аксиом има специализация дори в оръжията на Изобретателя, с които специални удари се правят... трудно;). Няма проблем и твоите да имат, само не им прави "убер-комбото", ама това си го знаеш:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср яну 16, 2008 4:55 pm

Е, сега има убер комбо, ама ако имаш и цял куп Сила, освен Прецизност и Ловкост. :D

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет яну 18, 2008 11:24 pm

hameleona написа:Е, сега има убер комбо, ама ако имаш и цял куп Сила, освен Прецизност и Ловкост. :D
А какво е, все пак:)?
Интересно ми е дали няма да постигна по-добри резултати със същите ТР и с друго оръжие:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » съб яну 19, 2008 12:32 am

много по-добри ;)

но не в това е въпроса :) Всичко е въпрос на стил :)

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пон яну 21, 2008 3:38 pm

Мисля, че най-лесно е инструментите от рода на сърпа, вилата, куката, сатъра за месо и прочие, да се приравняват на вече описани системно оръжия, но с някакви наказания към щетата, разнообразието от СА или броя ТД. Изключения могат да се правят за вещи като тон-фа (мотовилката на воденичарския камък) и нун ча го (цеп за лющене на ориз), които без съществена промяна на формата и теглото могат да изпълняват съвсем различни функции в ръцете на селянин и войн.

И все пак разликата става видна, когато сравниш дървена цеп с връв и бойната й посестрима, която има верига за прикрепване на двете удължени (и метални) части. Вторият вариант директно оставя вдлъбнати върху по-леките брони, а халкическите въобще не ги признава.

П.П. Както и да го гледате, саахито е кинжал, който има намалена пробивна щета (защото е ужасно тънък), но позволява добавянето на тъпа щета заради юмрука или основата на дланта. По същественото е, че има едно наистина уникално качество - при правилна употреба жертвата дори не разбира - поне не навреме - че е атакувана.

Правилото важи с пълна сила, когато острието минава покрай вътрешната страна на китката и има достатъчно просто задвижващо устройство, снабдено с достатъчно силна пружина. В този случай спусъкът може да се задейства при дръпване на китката назад и нагоре, комбинирано със свиване на точно определен пръст. Сложността на спусъка иска прецизно настройване, но е независима от самия пружинен механизъм, който наистина може да е много прост и силен.

И да - макар и тънко, острието може да е направено така, че да не може да се вади без допълнителни поражения.

Напълно възможно е и острието на саахито да излита. Всъщност, исторически погледнато, наистина е имало такова оръжие, само че това е била основната му функция. Да действа като малък пружинен арбалет с отровна стреличка, скрит в широките ръкави на китайските средновековни дрехи.

Едит: Ха, сега се сетих за едно наистина отвратително китайско оръжие, което представлява ръкохватка с еднометрова пръчка, завъшваща с единична или двойна кука, чийто извити назад шип/ове са дълги към 13-14 сантимерта. Ръкохватката има и гард, който представлява две напречни на остта на оръжието пръчици, които подръжат лунообразна пластина с рогчетата й навън. Цялото нещо е от метал и спокойно блокира по-леки сечащи остриета, като същевременно служи чудесно за приклещването на по-тежки оръжия. И да - експерти обясняват, че може да не е ултимативно средство срещу добре опаконан в доспехи опонент, но е абсолютен ужас за слабо бронирани противници. Не че убива по-бързо от меча или сабята, но жестоко прецаква фехтовалните приьоми на противника, може да захваща за дърпане от разстояние, а от външната страна гарда е заточен като оръжие и прочие. Да не говоря, че в двата края на основната ос на оръжието ( върха и дръжката) също може да има прободни остриета.

Та това китайско оръжие е пример за целенасочено, военно осмисляне на идеята, заложена в цивилната кука. Друг пример за военно осмисляне на идеята на куката е е малката, три/четиришипеста котвичка (под килограм или дори под 400/300 грама), закрепена към дълка, тънка верижка или дебело въже. Това нещо е ужасно коварно оръжие, защото захваща от разстояние, поразява много успешно небронирани противници, а от близо може да се метне по ръцете на атакуващия и да му ги овърже (което вече си е въпрос на това кой е по-умел войн, но все пак съм виждал гравюри, показващи прецакани по този начин самураи).
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет яну 25, 2008 3:00 pm

Hook Swords, за които говори cherno_slance 8) .
Забeлежете, че ги наричат мечове и че се смятат за изцяло цивилно оръжие, при това-сложно за овладяване:)!
Да, могат да се използват, но от никоя гледна точка не са достатъчни за мародер/приключенец/както щете го наричайте:), който не знае с какви противници може да се сблъска-и е хубаво играчите да знаят това и да си нoсят резервни оръжия от друг вид или да са готови да си понесат последствията!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » съб яну 26, 2008 5:43 pm

О, да - категорично! За да овладееш подобно специфичо оръжие, трябва вече да си достигнал определено ниво в използването на по-стандартните. Второ - неудобни са за мъкнене, защото заради куките трябва да висят с оголени остриета или в специални, много широки ножници. Към фактора неудобство при вървене/яздене/почиване/седене се добавят и доста големичките гардове, които изпълняват и нападателна функция.

Прилича ми на оръжие, което взимаш от оръжейната и отиваш в съседния квартал, за да предизвикаш конкретен опонент на ек-ек. Ефикасността им рязко пада в меле, където мечът-кука отстъпва на обикновенния, защото има слабо ефективно мушкане (поне този на картинката няма пробивен връх). Да не говорим, че заради куката острието може да заседне в нечии вътрешност или да не може да бъде издърпано след съсичане (което примерно не е стигнало до другия край на жертвата).

Но все пак съществува и е пример, че в сечива като куката, вилата, цеп-а/нун ча го то и т.н. има някаква идея, която може да се разработи от човек с военно мислене. Но резултатът е нещо, което въобще не прилича на цивилен предмет. Никое ченге, освен ако не е сляпо с двете очи, няма да сбърка мечът-кука с обикновенна рибарска кука, да не говорим че това оръжие не може да се използва дефако и за цивилни цели.

П.П. А колкото до скрития в ръката миниатюрен пружинен арбалет/саахи.... казват, че като хванели някой с вещ от подобен род, му я слагали там, дето слънце не грее...
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Отговори