Размишления за Магията

Фенски допълнения и неща в процес на тестване. Тук всеки би могъл да споделя и най-налудничавите си идеи за играта, за светове и за промени в правилата.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
Ain alkar
Ahlen
Мнения: 686
Регистриран на: вт яну 03, 2006 6:15 pm
Местоположение: Русе

Размишления за Магията

Мнение от Ain alkar » чет яну 24, 2008 11:09 am

Мислех си вчера и днес за това, което пише в книгата за магията: че се е разпиляла и голяма част от нея е загубена.
Но магическата енергия е именно енергия, а Ворак (който видях да проявява големи познания по Физика) както и всеки изучавал малко физика може да каже, че енергията не изчезва просто така. Тя се преобразува.
За преобразуваната енергия имам само идея, но никаква представа.
http://www.stihovebg.com/Proza/Razkazi/Pisak/45139.html
Кейт лежеше в леглото си будна…

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » чет яну 24, 2008 12:09 pm

простичко - преобразува се в природна енергия, заключва се в магически предмети и дриги подобни.

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » чет яну 24, 2008 2:18 pm

природна енергия
Добре казано :lol:

Хееее, тази тема ми напомня за когато се бях зачудил как точно се запазва Законът за запазване на енергия в ДнД, където всеки втори мята огнени топки от нищото.

Но да, прави сте че по купища начини магическата енергия се преобразува в други видове енергия. От друга страна не знаем и за един начин, по който да се получава магическа енергия*. Излиза иманно, че тя неизменно намалява и в един момент ще свърши. Нещо като нефта :P

*-до колкото съм разбрал книгата маговете като починат възстановяват манната си, защото абсорбират магическата енергия, разпръсната наоколо
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » чет яну 24, 2008 2:38 pm

Значи магичната енергия става Мана, Маната става топлинна (Огън), кинетична или друга енергия.. Ворак е прав, че в един момент ще свърши, освен ако няма някой източник, като Слънцето (което също не е неизчерпаемо, ама 5 млр. г. ще стигнат), който дава енергия на Земята. Може би боговете разпръскват Маг. Енергия по света и я контролират да не намалее много или да не е пък твърде много.

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » чет яну 24, 2008 3:42 pm

Те и боговете не могат да създават енергия ;). Освен ако не са като някакви Ел-централи де - въртиш бобина и излиза магическа енергия, която се разпръсква :) . Тй, и ако това е вярно, значи боговетя трябва да вземат от някъде енергия, за да създават магическа енергия, те не са вечни двигатели от първи род я! Което значи, че или ще изсмукват топлината около себе си, или ще впрягат реки, или ще свалят камъни от планините в равнините, или ще ядат много кюфтета. Абе де да ги знам, ама им трябва енергия :D

Не само физиката, но и голяма чат от философията стоят зад горния възглед :)
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет яну 24, 2008 8:21 pm

Леко токлоняване от темата, но в бумажката е казано , честа рите богове дават сила на жриците директно и чурпят енергия от страха, докато новете се захранват от „вяра“ и кажи речи нищо не дават на жреците си.
Доколко вярата е магическа е нергия е друг въпрос.

А за магията и нефта определено звичу добре като концепция, все пак през последната божествена война толкова много манакладенци са били подпалени, че дори континентите са се пренаридили. Което обяснява донякъде настоящето положение, но и при маната както и при точките живот не би трябвало да се гледа като колко кръв има персонажа, а по-скоро колко са му уменията. Един вид слуд седмица сън и почивка всички имат 100% мана, ама Стрия Мирилай Стронгтцки преподавател в Ал Тирим Оминорската гилдия на Източните магове от тия 100% мана може да направи 200 огнети топки, докато Ушо Конския лекър в Буна може да излекува десетина ожулвания и едино насинено око със свойте 100% мана.
Беше казано, че магията е станало по трудна за овладяване и доста от знанията за нея са се загибили, това донякъде може да се обясни с огромния разход на мана през войната - навремето огнената топка е искала скромните 2 мана точки. Ама е искала при базова МА =6 да метнеш без концентрация различно от АНУ за да направиш успешно магията. Тъй че не е само изчерпването на маната.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Ain alkar
Ahlen
Мнения: 686
Регистриран на: вт яну 03, 2006 6:15 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Ain alkar » чет яну 24, 2008 11:44 pm

Никой ли не е чувал, че около Магландиум има вулкан, който бълва магическа енергия от време на време. Изглежда Титания сама генерира такава енергия.
http://www.stihovebg.com/Proza/Razkazi/Pisak/45139.html
Кейт лежеше в леглото си будна…

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пет яну 25, 2008 12:53 am

Изображение
Ъмии, това за вуклака в книгата ли го пише? Мда, а за вярата и страха определено си го пише.

Строго енергетично погледнато: Вулкаът. Той трябва да я взема тази магическа енергия от някъде. Тъй като не ми се вярва Титания да я генерира (защото в сърцевината й би трябвало да има каквото има в сърцевианта на всяка една планета(каквото и точно да е то :))), следва, че в сърцевината на Титания има магически резервоар, около който планетата е изградена. Изчерпаем.

Вярата. Щом като тя е някаква енергия, и щом като захранва боговете, значи изтощава поклонниците ;). Ако приемем, че светът е в еквилибриум спрямо количеството магическа енергия (понеже необходимата мана за магии е константа) предполагам може да се сметне колко отгоре трябва да ядат поповете.* Което навежда ан интересни мисли - "вярвай за да остлабнеш, момиче", "-Как поддържаш линията си толкова изящна? -Вярвам в три бога едновременно +секс и ябълки", "Аз съм прост селянин и нямам пари да вярвам в бог - твърде мноог храна отива". :D

*- Така де, ама ми трябва груба статистика на магическите явления в Титания със честотата им :).
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет яну 25, 2008 1:45 am

Тя енергията за захранване на боговете е съвсем различно от Маната. Маната си е чисто представяне на вътрешната сила на индивида - нещо като Чи. Именно затова тя се ползва и за специалните атаки с оръжия, а не само за магии. Като така, тази енергия се генерира от самите индивиди, като може д асе приеме, че наистина я черпят "от въздуха наоколо" - така де, има значение дали в света има магия въобще или не. Като така, тя не се изчерпва, тъй като при всяко заклинание, в крайна сметка тя се връща във въздуха... Един вид като вдишването и издишването - вдишваме кислород, преработваме го и връщаме въглероден двуокис, който се приема от листата и пак става н акисород. Така, магът диша чистият магландийски въздух, преработва го в мана и издишва огнена топка, тя от своя страна изяжда още малко кислород (мамицата й) и изчезва, отделяйки магиеска енергия, която се пропива във въздуха... Хм, за последното не съм сигурен, ще трябва да погледна трактатите на маговете от Ал Тирим Оминор - те може и да имат някой и друг текст, който го обяснява по-точно.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пет яну 25, 2008 1:53 am

Ууууу, нарушавате законът за запазване на енергията! Аз не мога да си представя този свят, нито науката в него!Изображение

Иначе, относно Чи, това, което съм чел съвпада с казаното от теб. А именно - че тя е животворната енергия във въздуха и тя се натрупва в тялото със всяко вдишване и се хаби при напрягане.
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет яну 25, 2008 2:02 am

Тя втората част на поста ми, след Чи-то си беше по-скоро бъзик с опитите да се обясни магията чрез физиката. Макар че може би, с помощта на квантова физика може и това да се докаже. При всички случаи ще е нещо, което аз няма да успея да направя, тъй като нямам нужните познания в тази насока - аз и с нормалната физика не съм достатъчно запознат, пък кво остава за квантовата... Както и да е, магията трябва да си е мистична и необаснима, иначе ще загуби очарованието си.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пет яну 25, 2008 3:25 am

Магическа енергия, пък не е енергия. Хем описва потенциалът да се извърши работа, хем не е енергия. Шантава работа :roll: .

Е, поне идеята за отслабване с вяра беше добра :)
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Ain alkar
Ahlen
Мнения: 686
Регистриран на: вт яну 03, 2006 6:15 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Ain alkar » пет яну 25, 2008 12:01 pm

Иха колко добра дискусия между магьосници се получава тука. Но все пак аз мисля, че магията има друга материя (това ми скимна веднъж в два часа посреднощ).
Ако енергията на магията стане природна животните ще станат... ухаа.. Пък и за магическите предмети се използва позната магия (това в отговор на Хам)
Всъщност новата материя може да е доста по-слаба от познатата ни сега и да има няколко социални преимущества (първоначално идеята беше да е като Силата на джадайте, но сега...).
http://www.stihovebg.com/Proza/Razkazi/Pisak/45139.html
Кейт лежеше в леглото си будна…

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » пет яну 25, 2008 12:50 pm

Почвате вече от пръстите да ги смичете...
Говорим за нещо абстрактно.. не съществуващо.
Все едно ми спорите къде свършва вселената и какво има отвъд нея...

Потребителски аватар
Ain alkar
Ahlen
Мнения: 686
Регистриран на: вт яну 03, 2006 6:15 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Ain alkar » пет яну 25, 2008 1:11 pm

Аааа дам... А къде свършва тя, между другото? Магията не е абстрактна, а измислена. Което не пречи да има обснение за нея (но то може да бъде нещо от сорта на "Какво е живота? Какъв е смисъла му? И има ли живот след смъртта? и т.н.")
Добре, но въпроса ми е друг. Преобразува ли се мгията в друг вид и какъв точно би трябвало да е (изключете природата защото нея я е имало и когато магията е била силна). Отговорът би трябвало да е в нещо, което до преди последната война не е съществувало.
http://www.stihovebg.com/Proza/Razkazi/Pisak/45139.html
Кейт лежеше в леглото си будна…

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » съб яну 26, 2008 4:30 pm

@Ворак: Е, какво толкова му е лошото на нарушаването на закона за запазване на енергията? Ако компромисът е само по отношение на "магическата енергия", то тогава, тъй като неизбежно ще бъдат нарушени и купищата други закони за запазване, то те пак ще бъдат нарушени по отношение на т.нар. "магическа енергия". За всичко останало нещата са както и в нашия свят...

Защото тук нещата не опират само до "колко огнени топки можем да призовем, докато не се изчерпят запасите от магия из света?" но и до "защо по дяволите в абсолютно всяка РИ, при която и да е система, аз мога да вдигна във въздуха син кит, без аз самият "да потъвам вдън земя"?"...

И в крайна сметка, на твоя въпрос, Аин Алкар: защо на първо време тя е трябвало да се преобразува в нещо, което не го е имало? Не може ли да се е преобразувала в нещо, което го е имало в по-малки количества? Като светлина, топлина, звук?...
シャマョツィ

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » съб яну 26, 2008 4:58 pm

Даа, запазване на импулса :(. Дълоки води газим, ей :D . Следователно, разбира се, магьосникът не влия директно върху обекта си, ами посредством някакъв посредник. Едно обяснение, което ми хръмва в момента, е посредникът да е самата Титания. Планетата е голяма и може да поеме всякакви промени в импулса, без те да й се отразят (значимо)*. Съответно манната тогава ще може да се разглежда като количествена оценка за потенциала на магьосника да бърка в разните полета (гравитационно, примерно) на планетата. Ега само трябва да обединим тази теория с идеята за чи, която войните ползват :lol: (и да получим квантова теория на относителността)

#Айн Алакар. Ти си гений, човече. Това, което казваш, тонове учени са му вярвали (не за магията де) и са се кефели на някакъв си там, който го измислил. Теорията била, че във всяко тяло, и в пространството, има разпръснат т.н. "топлород" - колктоо по-вече има, толкова по-висока е температурата на тялото. Когато допреш две тела топлородът от по-топлото изтича към по-студеното и то се сгрява. В крайна сметка се оказало, че в термодинамиката не е така, но нищо не пречи при магията да е така :D


*-е, остава отворен въпроса, че ако в силно магическите кралства маговете често вдигат китове и ги запопращат в космоса, а от другата страна на планетата живеят немагически диваци, планетата ще си промени въртенето :P
Изображение
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Отговори