Система за отчитане на популярността

Фенски допълнения и неща в процес на тестване. Тук всеки би могъл да споделя и най-налудничавите си идеи за играта, за светове и за промени в правилата.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Система за отчитане на популярността

Мнение от Vilorp » пон мар 24, 2008 11:21 am

Видях в хемата с хрумна ми една разработка и реших да ви представя нещо, което тествам в момента с моята група. Незнам дали заглавието е коректен превод но го пиша да отговаря на Пугин, благинка която може да ти е полезна без да е задължителна.

Известност: Всяка изпълнена задача от геройте носи тъй наречените Слава точки, простите задачки като: занеси това писмо там или нацепи на бабата дървата носат на геройте и скромни количества известност 1-5. Задачките от типа на окради еди кой си, охрана на керван и подобни носат 2-10 точки.
Елиминирането на обикновенни противкици в зависимост от сложността им носи от 5 до 20 точки, като врътката тук е, че елиминирането не значи задължително убиване. Измамата, заплахата и другите ролеви способи позволяват един и същ противник да бъде елиминиран повече то веднъж, докато убийството му е еднократен акт.
За да се вземат задачи от нивото на Спасете отвлечената важна личност геройте трябва да имат минимално необходимо количество слава: 200. За да вземат задача от типа на спасете света славата им трябвада е поне 1000.
Разбирасе задача която има изискване за 200 слава при успешен край носи на геройте 250-400 известност.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
shizziss
Вречен
Мнения: 323
Регистриран на: съб мар 08, 2008 2:08 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от shizziss » пон мар 24, 2008 1:25 pm

Много интересна разработка! И аз съм мислил по този въпрос, но така и не стигнах до него до момента. А в една наистина добра с-ма за РПГ тези елементи имат огромно значенние.
Сега се сетих и за други мои размисли от преди години.
За респекта на героя.
Но за момента няма да зачеквам тази тема.
продължавай с работата върху такива разработки Vilorp мисля че са доста нужни!
Аксиом 16 "Древна магия на Титания"... Около 1456 година...
Само един Разказвач знае, какво ще стане, ако боговете се върнат, магията удави света, а старите континенти изплуват...
Следва продължение...

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон мар 24, 2008 1:47 pm

Аз обаче не съм съвсем съгласен. На първо време да упоменем факта, че докато някой еди-къде си може да е известен, то на друго място може никой да не е чувал за него. Това е голям проблем пред предложената система, защото ако героите помогнат на две баби в Мелион и на по една в Полско село, Ал-Тирим-Оминор и Брил да си нацепят дървата, то обективно в първия град те трябва да имат 4 слава, а на другите три - по две, като на всички останали места - нула, наместо 10 слава навсякъде. Така тази система по замисъл се оказва помагаща, но всъщност пречи.

Всъщност, това, което навярно целиш е да систематизираш най-простото съображение, което трябва да направи всеки разказвач - че царят няма да довери съдбата на дъщеря си на някой сульо или пульо, нито пък ще възложат на спасилия Високо Било да чисти кенефите. Но според мен цялото това усилие не си заслужава.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон мар 24, 2008 2:01 pm

Вилорп, по принцип няма нищо лошо да ги систематизираш, ако включиш и някакъв показател в проценти, с който се намалява известността ти в основните градове (в села и паланки вероятно все едно не са наясно с последните новини). Ако това не ти е много писане-действай.
Аз досега ги отчитам тези неща "на око", макар че ако няма други наемници-и вие сте риби;)! Понякога де.
Е, не е съвсем точен изразът, ама мисля, че разираш идеята:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон мар 24, 2008 2:31 pm

За момента Славата съм я решил с нивата. Ако геройте са нулево ниво дори няма да ги допуснат до задачата Спасете града от жажда, а най-доброто на което могат да се надяват е: намерете котката на Баба Гинка (тествано). Като първия изисква поне четвърто ниво. Въпроса е, че докато геройте стигнат четвърто ниво играчите може да са се сменили няколко пъти.
Понеже аз лично давам опита накрая на сесията тази точкова система ще ми свърши работа, за да поддържам допълнително интереса на играчите повреме на самата сесия.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон мар 24, 2008 6:53 pm

Именно нивото е показателят, който определя славата. Иначе сама по себе си системата не е лоша, но не е и особено необходима за една настолна РИ. Виж за компютърни такива, подобна система за слава би могла да се впише отлично (естествено със забележката Шамайотси... абе как в крайна спетка се чете теова име?).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон мар 24, 2008 7:57 pm

Така беше в Балдурс Гейт ІІ - репутацията беше като че ли от 0 до 20. Както и да е, дори да има такъв показател, той по-скоро трябва да е в някакво тайно дневниче на разказвача.

(А иначе транслитерацията на името трябва да е Шамайоци ;) )
シャマョツィ

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » пон мар 24, 2008 10:08 pm

Shamajotsi написа:Аз обаче не съм съвсем съгласен.
А каква изненада! :lol: :lol: :lol:
Ами харесва ми системата. Много е добра, ама наистина иска малко систематизиране, със забележката, че уважавания сред хората, едва ли ще е уважаван и сред гоблините.
П.П.: Шамайоци, ти за мен си оставаш Шамаджоци. :lol:
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон мар 24, 2008 10:48 pm

Въй, каква слава съм си искарал - на вечно недоволен. А съвсем не съм такъв, сравнен с други от този форум. Както и да е...

Наистина, уважаван сред хората едва ли ще е уважаван сред гоблините. Какво да кажем за Гунар - герой за хора, враг за елфи? Или за Гочо Пророка - уважаван в две села и три махали, че толкоз кози спасил от ухапване на змия, ама пустите градски контета дори не са чували за селата, па камо ли за техните кози и лечители. Гордите граждани вярно разправят за смелия герой Наждалтап Патладжана, за когото се разправя дори и в някои от селските кръчми, ама той е герой само за Западния съюз. В Централния ако сте му чували името, то или сте човек на властите или сте издирван от хората на властите. В Източния съюз им е през... централната кула за разните му там идеоти...

Разбираш ли, Картач, сега какъв е проблема? Ако ще добавяме графи към дневника, то по-скоро ще сме добавили дневник към безкраен списък от градове, села и паланки. И представи си сесия как след края на битката разказвачът казва: "Ей, забравих да ви кажа да си отбележите - от предния ден от Жилгъм тръгна нов търговец, който разпростря славата ви в съседното село. А от онова другото, където никога през живота си не сте стъпвали, но се прочухте благодарение на онзи бард дето ви видя какво правите с козите, слухът е плъзнал в съвсем четвърто село... хайде добавете си на една пета от местата по една точка..." Т.е. системата ще е или неточна или ще настане една цифромания...
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт мар 25, 2008 11:44 am

Точно за това говора аз, браво на Шами (по добре съкратено отколкото грешка в изиписването (; ). Славата се разнася из целия континент от бардове и търговци и други такива твари. Затова има минимално необходим лимит от точки слава - 200 да речем, за да може тя вече да та предхожда. Влизат геройте в кръчмата и чуват как се говори за едни велике герой дета повили нещо с едни кози.
На 1000 слава геройте вече ги познават в големите градове.
На 5000 геройте са познати ив селцата.
На 10 000 щом се появят някъде за тях почва да се шепне.

Разбира се за да се достигне такав слава трябва да се намерят 10 000 бабички с крещяща нужда от дърва за цепене, но все пак това е идеята.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » вт мар 25, 2008 3:59 pm

Ами идеята на Славата е именно в това - да те знаят и където не си стъпвал!

И да, не е нужно да се прави списък с разпространяването на мълвата - приемаме, че някакво абстрактно число - 200, 300 и т.н. отразява разпространението на информацията навсякъде.
Но - критиците са прави - ако със спасявал кози, това няма да ми даде достъп до кралски дворец. И въпросът не е колко време ще мине, за да се разпространи приказката, че съм гениален лечител на кози.

В този смисъл - 200 точки слава са си двеста точки слава, но се разпространяват обикновенно в определени среди и само понякога и извън тях. В смисъл, когато героите унищожат злия лич в бърлогата му, единствените последици са, че някой, някъде (добрия вълшебник, който им е възложил задачата), въздъхва с облекчение, защото светът отново е спасен. Когато спасите отвлечената дъщеря на херцог от западния съюз, определено за това няма да научи някой рибар по крайбрежието на централния съюз.
За тези подвизи ще разберат колегите на вълшебника и приятелите на херцога, тоест когато накой е доволен/недоволен от групата приключенци, той обикновенно споделя личното си мнение с хора от своя сой.

Всъщност много са малко начините, чрез които да си известен (както ние го разбираме) извън личните контакти и въобще средите, в които се движеш. Единствено ако физиономията ти краси монети, обяви за "Търси се" или си сред ВИП-те по време на тържествени шествия. Няма телевизия, няма радио, и вестници - който е чел "Принцът и просякът" на Марк Твен за двете хлапета, които се размениха, е наясно с казаното. Там е много показателно - всички са чували за принца, но никой не може да го познае, като го види лично!
Същото е и със прекомерната слава - в песните на бардовете се разправя за някакви чутовни войни и прочие. Спомнете си как в "Смело Сърце" хората казаха на Уолас, че това не е той, защото истинският Уолас бил огромен войн, а той се пошегува, че като пръднел, от задника му излизали светкавици. В смисъл, че групата спокойно може да влезе в кръчма и да чуе как се пее за тях и въпреки това никой да не ги познае лично.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
shizziss
Вречен
Мнения: 323
Регистриран на: съб мар 08, 2008 2:08 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от shizziss » ср мар 26, 2008 1:52 am

Е виждам, че и тук съм разбунил духовите или поне съм подтикнал Vilorp да пусне тази интересна и много актуална тема (според неговите собствени думи).
Та реших и аз да допринеса с нещо.
Дневниче на разказвача за героя
-Отношение на обществото към героя (Бабките)
-Отношение на търговците към героя.
-Отношение на грацката стажа към героя.
-Отношение на основните организаций към героя.
-Отношение на месните владетели към героя.
-Отношение на други приключенци към героя (тук се включват бродещите бардове).
При наличие на такава с-ма се налага Разказвача да прави и това :lol: :twisted:
Аксиом 16 "Древна магия на Титания"... Около 1456 година...
Само един Разказвач знае, какво ще стане, ако боговете се върнат, магията удави света, а старите континенти изплуват...
Следва продължение...

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » пет мар 28, 2008 8:37 pm

Да поставим нов рекорд на Гинес - ролева игра с над 100 показателя. Например, добрата хигиена да повишава репутацията с 3 точки, разнасянето на венерически болести да я намалява със 7, и да се добавят показатели като патриотизъм, склонност към закъсняване, диоптър, алергии и прочие щуротии.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет мар 28, 2008 8:52 pm

Така определено ще влезем в книгата с рекорди и с "най-дълго системно отразяване на шамар" - тъй като е било извършено на площад, трябва да се преизчислят всички показатели "Престиж", също така трябва да се изчисли шока върху останалата част от групата, както и да се метнат 18 зара за да се види кой до колко се подава на всяка емоция. Ако пък, недай Боже, онзи с шамара хвърли АУ за атаката и избие зъб на другия, то трябва да се види дали някой няма да повърне...

Шегата (колкото и несполучлива :oops: ) настрана - Кокаин наистина има право.

Все пак искам да направя едно конструктивно предложение: нека наместо нов показател и система покрай него да обсъдим въпросите "Как да си направим полезен Дневник на разказвача" или "Как да си направим информативен параван". Или пък ако някой вече знае как, същият да направи статии за разказвачи на тази тема. Можем да изготвим и модел, да кажем, за второто...

Струва ми се по-полезно и целесъобразно във всеки случай.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » пет мар 28, 2008 11:28 pm

Тея мнения са за "Базици с Аксиом"
Втората част от мнението на Шамайоци е за нова тема. Съгласен съм междодругото с това. На този форум изобщо не се обсъждат Общо ролеви въпроси. Това, подозирам е в тясна връзка с това, че допреди година ,или малко повече, този форум беше на РПГ.БГ и всяка общо ролева тема в него просто би била преместена във раздела "Ролеви Игри" там. Поне на мен това ми е стопера...

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » съб мар 29, 2008 12:30 am

Според мен обаче не са нужни такива точки.На мнение съм,че самият разказвач може да го вкара като ролева част,но не и като допълнително писане.Така може и да възникнат и спорове между играчите от сорта "Аз съм по-популярен от теб..." и т.н.
Като цяло в идеята има хляб.Но трябва да бъде в по-ролеви стил.Мисля/то май и БатГойко си го каза/,самото ниво определя достатъчно популярността.
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » съб мар 29, 2008 2:58 pm

Фенрир, не съм съгласен с теб и с Бат` Бойко (анатема!). ВЪзможно е да си високо ниво и пак да си непопулярен. Да си представим, например, НИП, шпионин на Източния съюз в Мелион. Този персонаж трябва задължително да е високо ниво (да е много умел!), но не трябва по никакъв начин да се разкрива пред останалите, иначе ще увисне на бесилото. Шпионинът трябва да остане в сянка.

Освен това вече беше изтъкнато, че ако си популярен на едно място, то на друго си напълно непознат. При скороста, с която се разнасят новините в Магландиум, вестта за гигантът Угаин (12 ниво), който е изпълнил няколко сложни задачи в Абрахаб, би стиганала човешките земи след около година. Горянинът Желю пък, макар и изпълнил много сложна поръчка за Великото дърво (и следователно, натрупал солидно количество нива), би останал напълно непознат извън средите на "Защитните на гората".

От друга страна, синът на Дука на мелион би следвало да е познат поне като име из цялата околия, нищо, че е само на годинка и няма нито едно ниво като персонаж.

Всички тези герои обаче няма да получат глупава задача като "нацепи дърва за бедната старица" просто защото играчите търсят предизвикателство в играта и разказвачът би трябвало да се съобразява с това.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб мар 29, 2008 3:09 pm

Cocaine написа: Освен това вече беше изтъкнато, че ако си популярен на едно място, то на друго си напълно непознат. При скороста, с която се разнасят новините в Магландиум, вестта за гигантът Угаин (12 ниво), който е изпълнил няколко сложни задачи в Абрахаб, би стиганала човешките земи след около година. Горянинът Желю пък, макар и изпълнил много сложна поръчка за Великото дърво (и следователно, натрупал солидно количество нива), би останал напълно непознат извън средите на "Защитните на гората".

От друга страна, синът на Дука на мелион би следвало да е познат поне като име из цялата околия, нищо, че е само на годинка и няма нито едно ниво като персонаж.
Вероятно, но скоростта на новините е скоростта на търговските връзки. В повечето случаи, героите няма да стигнат по-бързо.
Аз лично препоръчвам обаче да си записвате не популярността като точки, а какво са извършили персонажите и с кого са се скарали. При пристигане в ново място, преценте кой ще се заинтересува.
Аз поне предпочитам този метод, но всеки Водещ го решава по своему.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » съб мар 29, 2008 7:19 pm

Да,но пък Дукът на Мелион не е трупал точки популярност,но пак е известен... :wink: Защото е богат.Мисля,че тази система просто би станала сложна по един и проста по друг начин.Според мен,това "правило" зависи изцяло от самия водещ,както Асен/който междудругото ми е адаш/ каза.
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб мар 29, 2008 7:55 pm

Е адаш, ти ми покажи правило, което не зависи от самия Водещ... 8)
Май няма, все едно до Водещия опират;)!
Е, лошата страна е, че Водещият може да има и негативно влияние върху приложението им, но пък нищо не е съвършено, явно:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » съб мар 29, 2008 11:07 pm

Ами затова е водещ 8)
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Отговори