Писмени езици

Фенски допълнения и неща в процес на тестване. Тук всеки би могъл да споделя и най-налудничавите си идеи за играта, за светове и за промени в правилата.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Писмени езици

Мнение от Vilorp » вт мар 31, 2009 10:11 am

Ето какво намерих:

„Бърз урок по руническо четмо:
Руните се четат сами за себе си, после се чете значението им ако са в комбинация, и накрая ако са в комбинация с конкретна друга руна. Някой Руни са по-силни от други сами за себе си и подчинени, ако са в комбинация и значенията им променят реда си. Накрая идват и 16-те препинателни знака, който пък сменят формата на получения израз - повелителна/въпросителна/информационна/превъзходна...
Благодарение на тези опростявания на езика четирите хиляди руни използвани в джуджешкия език са намалени до едва 120 руни и както бе спомената по-горе - 16 допълнителни знака, в човешката писменост.

От горния текст който ми попадна случайно по време на една от разходките ми през Градът известен на простосмъртните като Брил, можем да екстрактнем няколко извода за писмеността в Магландиум.

1. Джуджетата използват руническо писмо с доста голям набор от различни руни
2. Хората са приели джуджешката писменост вероятно като по-разбираема за тях от Елфическата
3. След това доверявайки се на своята практичност са я опростили близо 40 пъти, като същевременно с това са разширили възможностите й близо 60 пъти (от 4000 джуджешки думи са направили 120*120*16=230 400), друг е въпроса, че в разговорите си хората се ограничават до скромните 0,2-0,5% от предоставената им свобода на езика.

Ще публикувам и пример, веднага щом групата ми разчете какво трябва да се чете.
А вие ако решите кажете колко е достоверно според вас горното, защото Брилчани не са известни, като най-честните хора в Магландиум и приемам, че може да съм бил подведен.

Магус Ринсуид Ашмодеанки”
Последна промяна от Vilorp на вт мар 31, 2009 1:28 pm, променено общо 1 път.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Fobos
Гвардеец
Мнения: 553
Регистриран на: съб дек 16, 2006 4:36 pm

Мнение от Fobos » вт мар 31, 2009 1:05 pm

Ринсуиде, още не си се научил да пишеш без грешки...

Чассира де Салион (през ръката на стара циганка-медиум)

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » вт мар 31, 2009 7:07 pm

Руни? По-скоро йероглифи. А и четири хиляди символа са страшно много... Аве, все си мисля, че на джуджетата азбука не им трябва. За какво им е да пишат книги? Те презират магията, едва ли си записват змаклинания. Готварски книги нямат, защото ядят това, което убият на чеверме. Ако няма месо, хапват джуджешки хляб други строителни мат`риали. Поезия не пишат, защото повтарянето на думата злато 120 пъти поред не си струва похабената хартия. А, да хартията. Пергамента в Магландиум е безбожно скъп. За него се заплаща злато. А иначе твърдите джуджета започват да хлипат като пеленачета всеки път, когато им се наложи да се разделят със златото си.

Шегата настрана, по-скоро бих очаквал джуджетата да изобретят цифрите. Все пак те са много по-практични от буквите - с тях могат да покажат колко злато имат. Буквите не могат това.

Хората на Магландиум са тъпаци. Щом джуджешката азбука им се струва по-проста от елфическата... елфите трябва да ползват дори повече символи от джуджетата, което ме плаши.

А 120 символа на хората са много и същевременно малко. Много са, ако всеки символ представлява определен звук. Малко са, ако са йероглифи, всеки от които има собствено значение или ако всеки символ е определена сричка.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » ср апр 01, 2009 10:02 am

Ами аз лично си представях нещо като китайското писмо със скандинавските руни.
В горното описание джуджетат разпалагат с 4000 думи, като при комбинация значенията им могат да се покачат.
В крайна сметка обаче 1/2 са за минерали, 1/4 за наказания, 1/8 за злато и останалите за по общи неща.

Това, че на човешки текста звучи като: „Злато, злато злато злато, злато злато”, не значи че на джуги не звучи същата балада не се възпроизвежда като:
Злато като слънце, злато изкопано от дълбоко от многообещаваща златна жила със самородно злато, златото що в пещите се топи и на златни кюлчета по 2,345 камъка с печата на вожда се отлива.

Хората от своя страна имат 120 руни, който променят значението си веднъж когато са в комбинация и веднъж когато са в комбинация с точно определена руна. Към това се добавя и горепосочените 16 знака образуващи допълнителни мутации и в крайна сметка човечеството разполага с около 230 000 думи.

За елфите нямаме информация освен тази че използват някакви си 42 завърнтулки който можели да се комбинират така, че да се записват не само думите а и различните звуци. Тук е нужно да отбележим, че чавките използвани за звуците се пишат на специални редове.

Гигантите ги знаем че разполагат с възлово писмо.


Малко в страни от писмеността - пергамента представлява ощавена и обработена ярешка кожа, което не прави особено висока цената му. Папурусите се изработват малко по сложно пренципно и те се явяват първообраза на хартията.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср апр 01, 2009 12:21 pm

Не мисля, че е приложимо, да не говоря реалистично.... как така 4000 вариации на скандинавските руни? :?

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет апр 03, 2009 10:23 am

Vilorp написа: ...джуджетат разпалагат с 4000 думи...
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » пон апр 13, 2009 8:18 pm

Хмм, джуджетата, в които няма нищо интелектуално... да помнят 4000 руни, та съвременните китайци имат 2000 и не помнят и половината... :lol:
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон апр 13, 2009 10:30 pm

http://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_ch ... characters

...пък и няма какво да се коментира на желязната ти логика за интелекта...
シャマョツィ

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » вт апр 14, 2009 3:13 pm

Пфдсдгх!!! 80 000? Не бяха ли 2000 знака?
П.П.: Какво ми е на логиката?
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт апр 14, 2009 3:24 pm

Говориш за интелекта на джуджетата като цяло - но виж какъв е максимума на показателя и на какво отговаря. Т.е. средностатистическото джудже може и въобще да не може да чете и пише. Но умните могат. И какъв им е проблемът на тези да се справят със системата на писане? Джудже с ИН Х може да прави същото, което и човек с ИН Х (това малко като въпросът за кое тежало повече - килограм желязо или килограм вълна).

Писмената система не е демократично избирана от даден народ, а от интелигенцията му, затова твърдението "джуджетата са глупави => имат пет букви и един препинателен знак" е невалидно.
シャマョツィ

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » вт апр 14, 2009 4:13 pm

Вярно, прав си. Колкото по-умна раса, има логика да е по-осъвършенстван и лесен писменият език.
Затуй един тъп строител никога няма да може да измисли крана, ако му се остави на него, а ще си мъкне кофи на горе.
П.П.: Под слабоинтелегинтна разбирах раса с по-нисък максимален интелект.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Отговори