Туиакани - базово инфо - обсъждане на статистиките

Фенски допълнения и неща в процес на тестване. Тук всеки би могъл да споделя и най-налудничавите си идеи за играта, за светове и за промени в правилата.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон май 25, 2009 2:02 pm

Съгласен, при среден зар 4 началните ТР са 184, а не 182. Което обяснява защо имаш Магьосник и Бързия Джо на 1 ;) .

Но другите неща са точно както съм ги писал: За да имаш толкова ТР на 3то ниво, трябвало е да имаш ИН 9 и Бързо развитие на 3 от самото начало. А за да имаш толкова ТЖ, трябвало е да имаш също така Воин на 5 (иначе точките падат с 3) и СИ на 12 (иначе точките падат поне с 12). И съответно ти остават точки колкото за не повече от 12 Л и, хайде, не 2 свободни ТР, а 4. Забележи - все още нищо не съм казал за Акробатиката или за боя с каквито и да е било оръжия - макар че това е още по-интересен въпрос, но за него по-надолу.

Какво искам да кажа с този задълбочен анализ върху Фиоре? Че не го харесвам - не е, защото смятах да си правя подобен герой, ама с тояжка (отказах се, но това е друга тема) ;) .

Това, което се опитвам да изтъкна е, че той е типичен представител на расата "математически герои". Защо? Еми типична тяхна черта е, че определено не са привържаници на ученията на Кейнс, сиреч мислят в адски дългосрочен план, като зарязват краткосрочните последици на техните избори ;) . Например - защо му е било на Фиоре от самото начало да е толкова умен? За да има право на 3 СУ-та, т.е. Акробат на... втора степен, което му дава колосалните 0 БЗ? За да има повече ТР? Да бе, дори при зар 4, тази "инвестиция" се изплаща чаааак на шесто ниво.

И ей ти един пример за по-добър воин на нивото на Фиоре - злият му брат-близнак Джон Мейнард ;) . Хедонист по душа и едно от двете му мотота е "След Нас - потоп...". Той, за разлика от Фиоре, с когото са мели подовете в доджотата/фехтувалните школи/уотевър, не си е хабил точките на Бързо развитие и на ИН повече от 6. Сложил си е още две на Ловкостта. По някое време двамата са се сдобили с еднакви екипировки и... Джон Мейнард е победил. Защо - защото е имал с 2 повече БЗ. Което ти сам твърдиш, че е колосална разлика ;) . Е, как ти се струва ако допълня, че злият брат е имал и 1 атака повече ;) ? Няма да споменавам дори разликата в ТД-тата ;) ...

И разбира се, досега просто съм затвърждавал тезата ти, че във всеки момент "повече Л = най-хубаво". Няма да ти давам и пример, в който Джон Мейнард е слагал точките на сила и се е биел с дърварска брадва (в който случай Фиоре пак си го е отнасял, дори навярно само от един удар).

Просто ще кажа, че за нулево ниво комбинацията много високи ловкост и сила не са удачни, защото едно оръжие, което се възползва от такива показатели е:
-тялото, ама се съмнявам Фиоре да се е изявявал като борче ;)
-твърде скъпо
-твърде тежко
-твърде скъпо И твърде тежко
-жезъл ;) .

Съответно "не се захващай с неща, които не са ти по силите" се превежда като "проповядвай пацифизъм" ;) .

Те това искаше да каже Вилорп: математически герой трето ниво издъхва на нулево. Това ни учат и в курсовете по практическа математика: може решението ни да излиза "правете смеските за овцете с по едно кило овес и един микрограм люцерна", ама тогава ще ни кажат да си търсим друга работа.

Затова, когато се гледа една раса, не трябва да се гледат само максимумите, но и пътя, по който се стига до тези максимуми. Ако Фелините на пето ниво са терминатори, но на нулево са "баси злетата", то никоя приключенска група няма да ги вземе със себе си и ще видят те едно пето ниво, ама през крив макарон.

А ако Туиканите на първо ниво са хора и на пето стават терминатори, като отгоре на всичко още от първо ниво имат разни бонуси към ТД-тата, че и всяка жена пада в краката им без да се впрягат особено, то тогава... пето ниво ще дойде бързо ;) .
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон май 25, 2009 2:42 pm

Само една забележка извън чепкането на Фиоре (;

Жезълът е със сбъркана атака в книгата и вторичния му показател е интелект, та най вероятно Фиоре и жезъл не е ползвал (;
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон май 25, 2009 8:17 pm

Shamajotsi написа:Съгласен, при среден зар 4 началните ТР са 184, а не 182. Което обяснява защо имаш Магьосник и Бързия Джо на 1 ;) .

Но другите неща са точно както съм ги писал: За да имаш толкова ТР на 3то ниво, трябвало е да имаш ИН 9 и Бързо развитие на 3 от самото начало. А за да имаш толкова ТЖ, трябвало е да имаш също така Воин на 5 (иначе точките падат с 3) и СИ на 12 (иначе точките падат поне с 12). И съответно ти остават точки колкото за не повече от 12 Л и, хайде, не 2 свободни ТР, а 4. Забележи - все още нищо не съм казал за Акробатиката или за боя с каквито и да е било оръжия - макар че това е още по-интересен въпрос, но за него по-надолу.


Това, което се опитвам да изтъкна е, че той е типичен представител на расата "математически герои". Защо? Еми типична тяхна черта е, че определено не са привържаници на ученията на Кейнс, сиреч мислят в адски дългосрочен план, като зарязват краткосрочните последици на техните избори ;) . Например - защо му е било на Фиоре от самото начало да е толкова умен? За да има право на 3 СУ-та, т.е. Акробат на... втора степен, което му дава колосалните 0 БЗ? За да има повече ТР? Да бе, дори при зар 4, тази "инвестиция" се изплаща чаааак на шесто ниво.
За Интелек 9 и Бързо развитие позна - но ако го бях развивал от 0-во ниво, щеше да има няколко ТЖ по-малко, което сам забелязаваш ;).
Тъй като обаче Фиоре започва от 3-то ниво, сигурно като наскоро е излязъл от бойната акдемия, той е изчислен математически, а всичките ми изисления как е започнал съм ги правил в свободното си време след като спечелих първите битки с него в турнира. Приел съм, че като благородник, дори и трети син, той е обучаван по-дълго и турнирът е реално първото му предизвикателство, а го ползвам като пример, защото поне крайният резултат го има онлайн и лесно можете да го проверите ;).

Математически герой друг път - ако исках такъв, щях да позлвам ИН6, както сам си посочил, но аз не се кефя да играя тъпи герои. Не, Фиоре е оптимизиран в рамките на концепцията си с идеята да се кефя, докато го играя, иначе тези 24 ТР не ми се изплащат още няколко нива и пто товята логика, за да не е "математически изчислен в перспектива", трябваше да е тъп 8) .

"Не се захващй с неща, които не са ти по силите" в моя прочит означава просто да използваш съюзници и "партизански" тактики :twisted: !
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон май 25, 2009 8:46 pm

Еми дори с "набутването" от 12 ТР (щото той е харчил два пъти повече в началото, ама като е нулево ниво, то половината инвестиция вече се е изплатила) в следствие на ИН 9, Фиоре си остава математически герой. Всеки, който започва от ниво, разлино от нулево е математически герой за даденото ниво, малко или много.

И докато в А16 има адски голяма разлика дали си си вдигнал ИН на нулево или второ ниво, дали си си вдигнал СИ на първо или трето, Воин на нулево или четвърто и т.н., то системата не е пригодена да бъде балансирана за започващо ниво различно от нулево.

Това се среща навсякъде, основните СУ-та са също засегнати от това. Просто краткосрочното влияние на дадено покачване на нещо си не е равно на дългосрочното, разделено на съотношението между различното време. Ако системата позволяваше ретроактивна промяна на всяко покачване на ЖТ при дадено покачване на силата, примерно, нямаше да има такова голямо значение дали започваш с 6 сила и завършваш на 12 или винаги си бил на 12. Просто опортюнити коста на ИН за воин, както и СИ за магьосник, примерно, е твърде висока при конкретното покачване, а се изплаща впоследствие многократно. Това ви е една от големите грешки на вас двамата със Слънцето.

И да, Слънце, това, което го писа в другата тема е също толкова невалидно, колкото примерът, който Асен се опитва да ни пробута за нематематически герой. Майк Тайсън в Магландия не е Майк Тайсън тук. Очаква се, че Тайсън ще се скита наляво-надясно и противниците няма да го удрят само от кръста нагоре, с чифт ръкавици и ще чакат съдия да даде начало на двубоите. Те и двубоите не са двубои в Магландиум.

И тукашния Майк Тайсън никога не е хоризонта на приключенците за сила. Приключенците трябва да оцеляват, а не да гонят физическо съвършенство от гледната точка на бокьора/културиста/щангиста. По същия начин по който Гандалф от Властелина не е хоризонта на магьосниците. Гандалф от Хобита или Задругата да, но не и онзи, който се бие с Балрог и се преражда, защото иначе нещата ще се сговнасят твърде много.

И да, разбира се, че има школи, има и учители, има и елфи, които скачат назад и стрелят срещу вятъра в мъгла, докато ги сърби единия крак. Но приключенците не са тези. Поне в общия случай, за който е нагоден системата. В общия случай приключенците дори да станат егати пичовете, от които зависи съдбата на Великата гора, нищо, че на предни линии има джудже, то те никога няма да бъдат еквивалент на регулярните елфически воини и това ще си е с право.

Просто системата "учил съм се при Пай Мей и съм излязъл сред широкия свят и искам да убия Бил" в Аксиом 16 чупи баланса, системата не е предвидена за "ми хайде да почнем от енто ниво". И за да добавя още един аргумент към това - има си система за учене, спомената от Слънцето, която на практика дава "безплатни ТР".

П.П. Иначе, за Бързото развитие също съм познал - както писах, 69 = 33 + 3*([СИ/4]*4 + Вит - няколко точки от Бързо развитие) = 33 + 3*(12 + 3 - 3) което се постига само и единствено при развито бързо развитие на 3 от самото начало.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон май 25, 2009 9:12 pm

Това, как се торазява кога вдигаш показател, надявам се, го обясняваш за останалите, иначе си загубил много сили да ми пишеш неща, които знам.
Когато обаче правите герои, всички почвате от еднакво ниво. Всички приключенци са математически зичислени за нивото, от което запчоват и концепцията, която ще следват. При широки концепции като "войн", разбира се, ползваш най-оптималното, при концепция "с'илов обец с чувство за хумор" покачваш силата така, че да ти личи, а оттам нататък оптимизираш персонажа.
От кое ниво запчоваш обачче, нищо не проемня. И сега няма проблем да си учил при Пай Мей Бялата Вежда и да започнеш с нгерой 6-о ниво. Просто останалтие или ще са други негови ученици, или ще са учили при Мистер Сенко от Източния съюз... ;)
И само да отбележа, много грешен приемр е да даваш точно Майк Тайсън като пример за някой, на когото не са му ясни удрите под кръста... :twisted:

О, и моял някой админ да промени заглавието на темата на "Базово инфо и обсъждане на туиаканите и Фиоре от форумната арена" 8) !
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон май 25, 2009 9:26 pm

Аз викам админите направо да променят името на секцията на "Истините за живота" 8) .

Иначе, днес докато се разхождах на чист въздух и си мислех за приложението на наученото по икономика към А16 ми дойде на ум точно това, което каза - всеки е математически герой за нивото, на което почва.

Само за дето ми дойде на ум и друго - в конституцията на Аксиом 16 член шести гласи:
(1) Всички герои нулево ниво се раждат свободни (макар и понякога в тъмници) и равни по достойнство и шанс за достигане на определна стойност на ТР.
(2) Всички герои нулево ниво са равни пред зако... шестте зара. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение, имуществено състояние, начален Интелект, стойност на СУ Бързо развитие, стойност на СУ Жажда за живот, години прекарани сред учители, години прекарани сред свинете.

Когато героите започват от ниво различно от нулево, конституцията спира да важи, системата се чупи, настава анархия, при която глупавите варвари духат супата, хилавите магьосници духат супата, а тези, които са се усетили късно да качват сила или интелект (например искат да имат егати изпечените крадци, които да са ловки като... нещо, което е много ловко и прецизни като... абе знаете си като какво) духат две супи едновременно.

Т.е. балансът вече го няма. Затова и няма смисъл да се говори за баланс. Не идва от расите, идва от правилата. Не казвам, че е лошо, казвам, че баланс няма. Защото го няма. Всеки трябва да е сложил в описанието си "В началото бях в СУ, факултет "Атлетична ингелигенция". Останалите смучат и то по няколко неща наведнъж.
シャマョツィ

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пон юни 01, 2009 5:48 pm

Така - значи аз съвсем сериозно заявавам, че раса туикани ще има. Те по изначална идея са супер бързи и ловки и щом ще се минава границата от 17 СК, 17 Ловк не виждам защо да нямат статистиките, които са им нужни, за да отговарят на идейния си образ.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон юни 01, 2009 6:22 pm

Ок, аз с това нямам проблем - проблемът ми е в другите им бонуси, които са бонуси към бонусите.

Между другото, като мина психологическата граница на СУ, което дава повече от +4 към щетата към дадено оръжие в пряк двубой, като бонусът от БЕНО стига дори +12, аз мога ли да си направя по твоята логика СУ, което да дава +24 щета на дванадесето ниво? Ако не - защо?
シャマョツィ

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » пон юни 01, 2009 11:15 pm

Крайно време беше Магландиум да се насели от красиви полуголи жени. Ура! В чест на новата раса ще гледам Heavy Metal & Heavy Metal: F.A.K.K. 2.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » вт юни 02, 2009 1:12 pm

Може, Шами, може. Ама защо +24? Направо го направи бонус демидж СУхСУ...

П.П. Туиаканите ще имат минус към началните ТР, и намаляващ минус към ТР, получавани ниво по ниво.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт юни 02, 2009 1:47 pm

Нещо не схванах, искаш да кажеш, че преминаването на разни там психологически граници от страна на някаква раса е оправдано (тогава какво се пънеше през цялото време?) или че преминаването на психологически граници от дадено СУ е неоправдано (тогава защо си направил това СУ БЕНО?)?
シャマョツィ

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт юни 02, 2009 5:03 pm

Иска да каже, че има "два вида баланс", като във втория всъщност няма нищо балансирано.
В единия случай расите, уменяита и всичко сотанало са балансирани, а във втория всеки се стреми да направи максимално счупен билд с идеята, че някак накрая ще се балансират, защото всеки ще си има собствен "любим трик". Досега Черно слънце се бореше за първия вид баланс и той се предвиждаше според правилата.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт юни 02, 2009 5:29 pm

Еми не съвсем, Слънцето говореше за трети тип баланс: елфите са бъгави и нищо не може да ги надмине в четири от шестте им показателя, защото щяло да стане по-бъгаво. Аз просто прилагам неговата логика за неговото СУ: ок, досега нищо не надвишаваше определен бонус към щетата, БЕНО го утроява. Последва отговор от негова страна, който мога да го тълкувам по два начина:
"Ми да бе, +12 щета е лудост! Аре, таковата, да праснем +100, а? Не бе, сериозно, този който го е направил туй БЕНО лееееко се е олял."
или
"Аха, ама тези граници ги разправяй у вас, при мен такива глупости не минават. Аре, таковата, като ще гледаме само предните неща какво са давали, без да обръщаме внимание дали новите чупят нещо, да тръгнем да надцакваме всичко ново, а?"

И в двата случая си противоречи - ако първото тълкувание е правилно, то той защо въобще е създавал БЕНО? А ако е второто - еми и аз така мисля, честно казано. Надявам се да е второто, защото не само че харесвам БЕНО и БЕБО, не само че смятам 70% от изписаното по фелините като излишно, ами и принципът "ти даде повече с това, отколкото всичко друго преди него => счупено е" води до стагнация и липса на прогрес. Ако приемем това за водеща логика, то нека се откажем най-добре от Лечители и т.н. Извинявай, ама ако един лечител лекува повече отколкото маг на водата, ми аре направим възкресител, а?
シャマョツィ

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » вт юни 02, 2009 6:37 pm

Аз самият нямам нищо против Елфите да им бъде намалена Ловк и СК с по 1-ца, за сметка на +1 към Ре и прехвърляне на освободените точки към... а де, ако е Пр и Интелект, ще стане 18 Пр и 19 Инт (още повече бъгавост), ако е към Си, ще станат с 15 Си, което вече ги променя тотално като концепция?

БЕНО си върви с ограниченията - иска да са свободни и двете ръце, не върви на оръжия като кинжал, рапира и къс меч, а по дефулт не става и към камшик ( някъде беше станало на въпрос, че камшикът не върви с БЕБО).
Освен това БЕНО е създаден с идеята да компенсира СУ Бой с Две оръжия и Спец в Защита и да допълни СУ Бой с едно балансирано оръжие. Сега, дали наистина си изпълнява ролята и създава алтернатива (тоест свобода в избора) на играчите - не съм питал, а може би трябва! Във всеки случай идеята на БЕНО е да даде алтернатива, а не да надмогне категорично другите три надграждащи умения.

Шами, наистина не може да лекуваш огъня с огън! Наивно е ако мислиш, че ще създадеш раса със СК 17+Х и Ловк 17+Х и ще убедиш хората да не продължат от там нататък? Защото Ск и Ловк са двата ключови показателя. Да надскочиш само единия, за много ТД - лошо за бавничките гиганти, но ако е само това, се прежалва. Да надскочиш Ловк за много Атака, малко повече ТД и БЗ - лошо, но ако е само това, се прежалва. Но и двете? Приеми, че е изкусително не само за теб, но и за останалите, дори за мен...
Туиаканите наистина ми харесват. Както би казал някой - яки мацки и пичове са! Но се обръщам и гледам - елфите имат висока СК, Пр, Ловк и Инт. - супер - но са ограничени откъм виталност, Сила и издръжливост - и това е добро уравновесяване. Следователно, ако усиля показатели като Ловк и Скорост и прехвъля от ПР и Инт на сила и издр, получавам само хубави неща без дроубак. Ама така не бива.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт юни 02, 2009 9:54 pm

Ама аз като заначало не виждам огън, който да лекувам с каквото и да било. Казвам: всеки бонус си идва със съответстващ негатив.

Ето, ти по напълно аналогичен начин ми се оправдаваш за БЕНО. То си идвало с ограниченията. Еми и аз какво викам - високата ловкост на фелините си идва с ограниченията. Ако толкова много държиш на това, че умението било алтернатива на другите три, които си казал, аз пак мога да ти намеря друга прескочена мисловна граница. Парирането на Спец. в защита. Ефективно БЕБО я задминава - първото умение дава 4 париране, второто - 3, но и 2 бонус към атаката. Общо 5. А пет е повече от четири... Като за оръжие за 6ТД намаля ТД-тата за париране на половина! Какво става тука? Туй не граници премина, в мисловните ми международни води отиде, не мога да повярвам, аааа!
シャマョツィ

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » ср юни 03, 2009 12:34 am

Сега и двамата знаем за какво те боли. С такива мъки си убедил хората да приемат идеята за раздвижване на въпроса с максималните показатели... толкова мъки, пот, кръв и сълзи... и в един момент се обръщаш и виждаш, че в пъртината, която си проправил вървят още двайсет човека.

Мда, не е справедливо. Но е истина - Фелините надцакват нещо (всъщсност всичко) вече съществуващо - защо и те на свой ред да не бъдат надцакани?
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » ср юни 03, 2009 10:31 am

Статистики:
В 1,
НТЖ - 28
Си 5 -16,
Л 5- 19,
Пр 5- 14,
Инт 5- 13,
Издр 5- 7 и
Ск 22,

Расови умения

Липса на трайни щети – организмът на туиаканите се лекува до пълно премахване на всякави белези, рани и осакатявания, като възтановява една 1Т трайно нараняване за 3ТУ, а при пълни ЖТ, белезите изчезват за ден, крайник се възстановява за две седмици, око, вътрешни органи и слабини за месец.
това премахва нуждата от воден маг и от лечител

Минимална красота – по рожедение и с възрастта красотата на расата не може да бъде под 10, освен при наранявания.

Бърза умора +2 към максимално допустимия разход на ТУ

Начален устрем: При влизането в битка получават бонус от +3ТД за първия рунд, във втория рунд +2 ТД и +1 в третия. Умението се реактивира след 5+НИ минути.
Това от къде го получават? Защото джуджето плаща за същото с живота си, буквално. Освен това, въпросното умение е бонус към бонус един вид, като премахва нуждата от Бързия Джак за три рунда.

Лека стъпка:
- Могат да пробягат Л/2 метра по вода
- минус две към реалната височина, от която падат. По лесно се чупят ли значи това или че могат да паднат от по високо?
- +4 към Скок

+2 към Псу, Игнорира Псу при Заплахи и Страх.

Устойчиво виждане нощем.

Намалени изисквания към усвояването на Акробатика, убиец и Войн - коства им 3 начални ТР
Това също е бонус към бонусите, забележи че полезните за една раса СУ-та им костват повече Тр, а не по-малко. Главния пример е твръдата кожа за гоблините, за които по презумция можеш да предположиш, че са предразположени към усвояването й.
Дето и ти каза в темата за фелините: +(СК+Л) трябва да води до -(СИ+ИЗ).
Докато фелините са описани като
+(СК+Л) трябва да води до -(ИЗ)-(расови).
Тука имаме:
+(СК+Л) трябва да води до -(СИ+ИЗ)+(расови)
Подозирам че точно срещу това роптае Шами. Мене се изключвам защото не съм изчел в подробности всичко.

С други думи лошо нямя да се надскочат фелините, само че ти казваш (груб цитат): Ако има раса с Л Х и СК У, аз ще направя раса с Л Х+1 и СК У-1
Да ама пропускаш да кажеш че първата раса има и минуси...

Та, ако вървим по логиката на: +(СК+Л) трябва да води до -(СИ+ИЗ). Статовмет трябва да станат нещо от сорта на:
В 1,
НТЖ - 28
Си 4-14,
Л 5- 19,
Пр 5- 14,
Инт 5- 13,
Издр 4-5 и
Ск 22,

като във сметките не влизат расовите бонуси, които биха довели до евнетуално:
В 1,
НТЖ - 20 (да се увеличи крехкостта им)
Си 3-12,(за да се махнат двуръчните)
Л 5- 19,
Пр 5- 11, (за да се намалят щитовете)
Инт 5- 13,
Издр 3-5 (за да не прекаляват с умората)
Ск 22,


Само че, като давам такива изкривени статове почвам да се чувствамвсе едно съм къртача и налагам своето виждане за расата, което не е гот. Въпроса е, че или трябва да се балансила по основни показатели или със отрицателни умения. Да кажем дори едно торицателно плуване ще ги накара да внимават колко време ще тичат по водата...
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » чет юни 04, 2009 10:21 am

Слънце, слънце, не четеш ;) ...

Това, което го каза Вилорп, е едно. Но както казах - ок, нямам проблем да има такава раса, стига да се пипне малко, така просто ги виждам като попълващи нишата "спринтьори" или, както ти си ги нарекъл, "танцьори" ;) .

Това, срещу което роптая, е меко казано странната ти логика. Ок, ти създаде Туиканите. Мога ли сега аз да създам СУ Туикански боен стил на щастието? Ще дава Бърза атака, Блокиране с всяко не-знам-и-аз-още-какво оръжие, бонусите ще се дават само когато Туиканът се бие с ритуални окови около ръцете (т.е. не може да ползва другите четири алтернативни СУ-та), сандали, ефирно облекло и Самка в съзнанието си.

Умението ще дава и бонус към парирането, изразяващо се в -СУ/4 ТД за париране и +СУ/2 към самата му стойност.

Просто съм толкова шокиран от събарянето на Берлинската парираща стена на СУ Специалист в защита, че няма накъде.

Т.е. не съм никак шокиран, умението ми харесва, ама ти повлече крак в... повличането на крак при "съборена психологическа граница".
シャマョツィ

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » чет юни 04, 2009 5:41 pm

1.
А, са де. Не стига, че ти се пие бира, ами и аз да поръчам.

Но да не приминаваме към сарказъм, че ще заиграят модераторските ножици - по същество! А по същество ти казвам, че тая работа с попълване на ниши (били те за стрелци, магове, щитоносци и прочие), създаване на раси-бойци и прочие не е добра. Хубаво е да има леки разлики, но както казах, трябва да може с взимането на съответното умение да се надмине разликата в показателите на дадени две раси. Като за пример за пореден път давам джужде със Су Стрелец срещу елф, който кара само на статистики. Пак не е справедливо - защото ще даде повече ТР, но не е като фелин с 19 Ловк срещу Гигант със 13 Ловк, които се изправят един срещу друг с мечове. Щото тогава и 6 точки от СУ Войн на 12 едва компенсират разликата.

2.
Освен това самата идея не е добра, защото поражда проблеми. Например - що пък фелините ще са расата-бойци? Аз пък искам като си направя човек искам да знам че и на първо и на пето и на петнайсто ниво боецът ми е бърз почти колкото елф, но значително по-силен, с повече живот, с по-тежко оръжие, брони и т.н.

Да ама не - фелинът ме пердаши по бързина по-зле от елф, но ми отстъпва по сила с едица при 16 срещу 15, която става на 17 срещу 16 при Су Войн на макс (тоест, закръгля се в негова полза). Същата работа е и с гигантите и джуджетата, пък ако щеш и с елфите, доколкото някой прави с тях войни за меле.

Тъй де - няма незаети ниши, така че когато някой говори за такива неща, тайничко има предвид преразпределяне. Ама то преразпределянето, като дойде, не пита дали сега си докопал кокала или си го имал от началото. Туиканите, октопоидите, пиуриварите и прочие ще завалят от небето на общото ни въображение като.... като отприщен порив за творчество....

2.
А дори и фелините да заемат ниша, която по някакъв начин е останала празна до сега - що пък да са те. Нека постъпим по-смело и решително - оформяме статистиките за идеалната раса-бойци в меле и после си правим конкурс за раса, която най-приляга художествено на системната концепция. Вярно, че обикновенно е обратно, но нали имаме идея за раса-бойци. В такъв случай оформяме системния скелет, след което участниците в конкурса описват своята представа за раса-та боец, подкрепят тезата си с художествено оформени описания, прилагат разкази...

В края на конкурса финалистите описват художествено битка между представители на предлаганите от тях раси в два поредни поста от всеки (общо четири) с последващ пети от онзи, който спечели конкурса.

За да е честно - в конкурсът ще гласуват само създателите на системата, а всички останали ще са жури без право на глас.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » чет юни 04, 2009 6:24 pm

cherno_slance написа:1.
А, са де. Не стига, че ти се пие бира, ами и аз да поръчам.

Но да не приминаваме към сарказъм, че ще заиграят модераторските ножици - по същество! А по същество ти казвам, че тая работа с попълване на ниши (били те за стрелци, магове, щитоносци и прочие), създаване на раси-бойци и прочие не е добра. Хубаво е да има леки разлики, но както казах, трябва да може с взимането на съответното умение да се надмине разликата в показателите на дадени две раси. Като за пример за пореден път давам джужде със Су Стрелец срещу елф, който кара само на статистики. Пак не е справедливо - защото ще даде повече ТР, но не е като фелин с 19 Ловк срещу Гигант със 13 Ловк, които се изправят един срещу друг с мечове. Щото тогава и 6 точки от СУ Войн на 12 едва компенсират разликата.
Поправка, Войн на 12 не компенсира разликата, гигантът ще загуби въпреки това! Пак имам по-висока БЗ и ТД, като при това с всеки удар имам шанс да те накарам да хабиш ТД за активна защита и въобще не споемнавам различния шанс за прицелени удари. Разликата е 16 ТР повече, с които гигантът може да вземе 1 сила повече и толкова.

С всичко останало съм съгласен!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет юни 05, 2009 12:02 am

Аз пък дори и с това не съм съгласен (каква изненада, а ;) ).

Първо, ти за модераторските ножици не се бой. И, ок, без сарказъм: мога ли да надцакам БЕБО с ново умение, което дава бонусите си, когато героят е гол и бос? Ще прочета какво си писал за туиканите и самките и ще го вържа перфектно! Това ще бъде именно умението, заради което ги наричаше в началото "танцьорите".

Второ (отговаря на твоето първо и донякъде второ). По-високи показатели не се контрират с едно макснато СУ (освен навярно в случая с ръкопашния бой). Особено с БЕНО и БЕБО, вече е наложително точките да се разпределят измежду три, а понякога дори четири СУ-та, стига ИН, нивото и расата да го позволяват. Защото е много по-лесно да се остави Воин на 10, примерно и с една нищо и никаква точица да се закачи бонусът от БЕБО. Пестим цели 22 ТР! Искаме париране? Защо да качваме БЕБО от 7 (когато сме получили по-бързото контриране, ако не се лъжа) на 8 само заради едната точка, при все че можем да качим за 2 ТР по-малко Спец. в защита на трета степен? А пък за някои оръжия подобен заместващ ефект имат и СА-тата.

В най-общи линии, твоят човек, който толкова иска да стане добър мечоносец и се комплексира от силните и ловки фелини, ще компенсира с акъл или иначе казано, с Възприемчивост.

А ако ще си говорим за гиганти, тогава ще искам да нърфнем елфите откъм интелект, защото имам на ум един гигант-магьосник, който обаче е притеснително слаб...

Трето (по отношение на последната част на второто ти). Като за човек, който иска останалите да не се изразяват фигуративно, определено проявяваш двойни стандарти. Т.е. това за кокала хич не го разбрах.

И накрая - еми ако се стигне до там, аз съм навит на въпросния конкурс. Кои са претенденти? Фелини, Туикани, Самки и Октоподи? Само за самките да се изкажа - то вярно, от надпиването в арената се почна, ама с тях съвсем губим непълнолетната аудитория (но съм без глас така или иначе).
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет юни 05, 2009 9:43 am

Подзаглавието на раздела написа:Фенски допълнения и неща в процес на тестване. Тук всеки би могъл да споделя и най-налудничавите си идеи за играта, за светове и за промени в правилата.
Подчертавам най-налудничави (;
Спора почва да ми става скучен и твърде заплетен, та затова може ли да синтезирате ве дно две изречения, по възможност прости, кой за какво се бори в тази тема?
Последна промяна от Vilorp на пет юни 05, 2009 11:11 am, променено общо 1 път.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пет юни 05, 2009 10:26 am

Ще си помисля, дали да изляза с туиканите за такъв конкурс... нека е изненада, нали? :wink:

Знаеш ли, логиката ти с взимането на няколко Су на сравнително ниска степен е "желязна"... чак почвам да се чудя защо искате тази раса с 19 Ловкост, щом човек с немакснати нива на СУ Войн, Су Спец в Защита, БЕБО и т.н. го надскача? Ако е само за съответствието между художствен образ и системни статистики, тогава няма проблем и Туиканите да имат 22 ловкост - нали фелин с 19 Ловк и няколко СУ та на немаксната степен ще го пердаши както си иска!

Логиката ми за БЕБО И БЕНО е следната:

1. СУ Войн
2. Су Спец в оръжие
3. СУ Б с Дв. Ор или СУ Спец в Защ. или СУ БЕБО или СУ БЕНО
4... Отворено за предложения.

Така че не виждам проблем да предложиш умение, което надгражда някое от четирите умения от трети ред. Бидейки надграждащо, то логично ще дава предимство пред войн, който е взел само уменията до трети ред.
Естествено, това ще породи желанието останалите три умения от трети ред и те да си получат надраждащо умение (влизащо в четвърти ред). В този ред на мисли накрая ще имаме супер колач с два меча, супер щитоносец, върховния дуелист и абсолютната отварачка на консерви. Разбира се, после може да се породи желиние и за надграждащи умения от пети ред: Вселенски колач, непреодолимия щитоносец, непобедимия в двубои и носителя на космическия чук.... и така до безкрай.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет юни 05, 2009 11:10 am

Слънце, не знам каква ми е логиката, ама аз го предложих именно като алтернатива на четирите, които си споменал. Затова написах за ритуалните окови - те ти пречат да се възползваш от щит или второ оръжие, както и ръката ти вече не се счита за свободна. Просто искам да добавя към точка три следното:
3. [...] или СУ Ръченицата на Туиканите.
シャマョツィ

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пет юни 05, 2009 11:48 am

Концептуално няма място за пето умение на трети ред. Има бой с две оръжия, бой със оръжие и щит, бой с едно балансирано оръжие с две ръце и бой с едно небалансирано оръжие с две ръце.
А това, което ти заявяваш, е леко несръчен опит да ме парираш с аргументум ад абсурдом!

Проблемът ти е, че Туиканите ще видят живот, ако във форума бъде прокарана идеята за "защо да спираме на сегашните граници?". В този смисъл те са евентуално възражение - в случай, че бъде нарушена досегашната психологическа граница то и аз ще се възползвам от тази промяна и ще го направя с туиканите.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет юни 05, 2009 12:11 pm

cherno_slance написа:парираш с аргументум ад абсурдом!
...е довърши си мисълта де! За неразбралите, преди удивителната трябва да има "[...], което само на мен е позволено да ползвам като средство за доказване[...]".
cherno_slance написа:Концептуално няма място за пето умение на трети ред. Има бой с две оръжия, бой със оръжие и щит, бой с едно балансирано оръжие с две ръце и бой с едно небалансирано оръжие с две ръце.
Ха така. Вече "концепция" е тотално забърката в целия кюп заедно с баланса. Само да спомена нещо - Специалист в защита не е умение за бой с щит. То е умение за (омг!) защита. Наистина, получава всичките си бонуси, когато героят има щит, ама за разлика от двете оръжия, бе(б/н)о, винаги си дава някакви бонуси. Като този към париране. Пък и защо това да са всички "парадигми на боя"? Ето ти една:

Туиканският главнокомандващ Сън Дзу, още преди Първата война на боговете, рече: "...Когато се изправят очи в очи със смъртта, силите на войниците и на офицерите се удвояват." Като истински любители на войната, туиканите възприели тази мъдрост не само като поучение към главнокомандващите, но и като лична философия на всеки воин. Пък и като прототипи на Кенпачи Зараки от Блийч, те все целели да си правят битките по-интересни. Благодарение на което се научили да се бият само с една ръка, докато другата е вързана, и само с едно око, докато другото е закрито. Техния боен стил все повече и повече заприличвал на странен танц, който бил наречен от Туиканите, "ръченица". Никой не знае каква е етимологията на тази дума, дори те самите са забравили. Но фактът е факт - това е един изключително опасен боен стил. За разлика от предпазливите щитоносци, коварните фехтовчици, лудите бойци с по две оръжия или обхванатите от ярост бойци с тежки оръжия, целият живот на Туикана като че да се заключва в неговото оръжие. Никоя част на тялото не е толкова важна, подвижна, опасна, колкото оръжието им и ръката, която я държи. Другата ръка им се явява "анти-опашка", нарушава им баланса, пречи им на боя...
(и т.н.)
cherno_slance написа:Проблемът ти е, че Туиканите ще видят живот, ако във форума бъде прокарана идеята за "защо да спираме на сегашните граници?". В този смисъл те са евентуално възражение - в случай, че бъде нарушена досегашната психологическа граница то и аз ще се възползвам от тази промяна и ще го направя с туиканите.
А твоят проблем е, че когато някой приеме твоят аргумент за надцакването, то той ще важи за абсолютно всичко - в този случай и БЕБО.
シャマョツィ

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пет юни 05, 2009 12:45 pm

Ми хубаво - давай, пък да видим кога ще прекрачим в Екзолтед. Аз лично нямам нищо против - веднъж в един неограничен, фристайл двубой, с авера стигнахме до ходове от рода на:
"Рестартирам вселената, като изключвам условията, довели до появата ти!"
"Не можеш - вече се намирам в тъй наречената Абсолютна Отправна Точка", която се намира извън времето и пространството."
"Не можеш - там се намира Абсолютният Бог"
"Мога, защото - Бидейки абсолютен, Той е навсякъде и във всичко, едновременно своето творение и нещо извън него. Следователно бидейки част от неговото творение, а косвено и от него, не нарушавам закона, че два обекта не могат да се намират на едно и също място"
"В такъв случай нихилирам Платонивите Идеи за обектите. А ти съществуващ в имагинерното време и пространство тъкмо като идея за самия себе си"
"В такъв случай преминавам в състояние на Дозо. Това е принципът, че нещата са преди смисъла, те се случват. Това ми позволява да съм идея, която съществува като предмет, сама за себе си".
"Това е парадокс"
"В абсолютната отправна точка не съществуват парадокси! Между другото, писна ми и рестартирам Великата Пустота, от която се ражда абсолютно всичко.
"Не можеш да я рестартираш, няма как да я ръчнеш"
"Грешка, ти няма как да разбереш, че съм я ръчнал. В момента провеждаме това надцакване в следващата вселена."

Това как ти звучи? Искаш ли умения, които правят горната размяна на ходове възможна вътреигрово?
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет юни 05, 2009 9:00 pm

И идва лелката, която се скарва на двете каращи се деца от детската градина. Шамайоци казва "Ама той почна пуъв с надтсакването на Феините, аз посто надтсаках БЕБО с неговата уогика." Лелката е много наясно с този факт, ама трябва да втълпи на Шамайоци, че "око за око, зъб за зъб" е лошо нещо и затова и на него му се карат.

А Черното Слънце го наказват, защото грешната логика за надцакването кара едните съвсем балансирани нововъведения да бъдат надцаквани, просто защото според практикуващите това нещо няма понятие "баланс" (ерго, съществува само надцакването като движеща сила на този свят), или той се определя безпрекусловно от написаното в книгата и всичко ново е иииивъл.
シャマョツィ

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » съб юни 06, 2009 8:59 pm

Шами, започваш да се движиш в правилната посока - саморазбирането винаги поражда самоирония наред с иронията.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет юни 17, 2010 2:22 pm

Понеже се повдигна в дискусията за фелините (по скайп), и понеже ме подстрекава автора: Ха хакни им едно наказание от -6ТД и фиксирай на 0-ла ИДЗ и да продължим дускусията тук!

Предложинието за 0 го даде Бат Гойко междувпрочем.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Отговори