Расови СУ-та

Фенски допълнения и неща в процес на тестване. Тук всеки би могъл да споделя и най-налудничавите си идеи за играта, за светове и за промени в правилата.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Расови СУ-та

Мнение от Vilorp » нед май 24, 2009 6:22 pm

Какво се иска и какво трябва да се дава. Това разбирасе е мое виждане, но се стремя да го представя в светлината на системата:

Расово СУ на (въведи името на расата тук)
изисквания за ридобиване на нулева степен: 1ТР за (въведи името посочената по-горе расата тук), 10ТР за хората и 20ТР за която и да е друга раса.
Допълнителни изисквания: героя да е живял/преминал/бозал във вечната гора/на оств фела/от козата майка на гигантите.

Какво не трябва да дава Расовото СУ: бонуси на основните показатели!

Какво трябва да дава Расовото СУ: ролеви или социални придобивки, както и възможност да се подобрят базовите расови умения (това под въпрос, за да не се докара допълнителен дисбъланс).


Пример:
Елфи - допир с природата
Позволя ва елфа да прелее РСУ ТЖ на някого, като за тях заплаща само 1/3 от нужните му ТУ.
РСУ/3 дажби храна на ден ако е сред природата.
РСУ/4 откриване на следи сред природата
- на 7-ма - увеличава максималната степен на СУ Друид с 1-ца
- на 10-та - увеличава максималната степен на СУ Майстор стрелец с 1-ца
- на 12-та - увеличава максималната степен на СУ Друид с още 1-ца

Герой елф с РСУ на 12-та степен
ще може да прелее 12 ТЖ вместо за 12/5=2ТУ за скромните 2/2=1ТУ или 12+5=17ТЖ за 2ТУ
ще може да немери 12/3=4 дажби храна за един ден, което решава въпроса с изхранването на една скромна 4-ри членна група
ще има шанс от +3 да проследи някой сред природата
Ще може да си дигне Майстора стрелец до 13 и друида до 14 ниво без да плаща наказателни точки за това.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед май 24, 2009 10:20 pm

Според мен РСУ е идеално да се внесат именно тези промени, които искаме в расите без да се чудим кое колко и защо би им струвало и би ли си струвало, но за да стане това, трабва да променя 2 точки от концепцията, кято си изложил тук:

- Расовото умение си е точно и само за конкретната раса и не може да се вземе от никой друг
- Расовото умение дава бонуси (директни) към основните показатели


И във връзка с второто, всички раси имат основни показатели между 5 и 16 (сиреч като хората), но в своето РСУ имат включени малки добавки, като на 1 степен гигантите вземат -2 Л, на втора получават +3 СИ и т.н. (Бонусите към показателите се прибявят/изваждат към настоящите, развити по стандартния си начин)...
Това би улеснило доста правенето на нова раса - просто е нужно да се опише расовото й СУ, като то може да дава по повече от 1 бонус/наказание на степен.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » нед май 24, 2009 11:00 pm

BatGojko написа:Според мен РСУ е идеално да се внесат именно тези промени, които искаме в расите без да се чудим кое колко и защо би им струвало и би ли си струвало, но за да стане това, трабва да променя 2 точки от концепцията, кято си изложил тук:

- Расовото умение си е точно и само за конкретната раса и не може да се вземе от никой друг
Ето точно това е в тотално противоречие с безкласовата система! Расово СУ, което неможе да се вземе от друга раса не е расова СУ а клас.

Ако се забрани вземането то други раси на РСУ, то защо са ни СУ-та. Нека напрво да пишем, че Гигантите за барбари и войни и да им се забрани вземането на магьосник, както и на джуджетата междувпрочем. Да забраним на елфите да доказват брадва или чук, да забраним на гущерите всичко освен убиец. Разбирасе това че гигантите са бойци с брадви, джуджетат с чукаве, елфите стрелци и магьосници, а гущерите убиици дирактно занчи, че за хората и гобрините оства кредеца, ама гоблин градец е клише, тъй че нека те си го носат. Хората не плащат за първоначално научаване на СУ-та, ама за тях какво остана? Точен удар? Халал да им е!
Готово, разпределихме настоящите СУ-та спорде расите, само чакаме офциално да се каже: - Посочените умения са си точно и само за конкретната раса и не може да се вземе от никой друг


Воаля!

пп. Гигнтите ще се избият за тия 3 сила дото им дават барабар с това и -2 ловкост. Щото друго си е да имаш 20 защита до 8-мо ниво, ама от там насетне можше да се възползваш от тия +3 максимум сила... е не веднага, щото но 5-та степен расовото ниво ти дава ощо4 сила ама ти смъква и инеректа с 4, та до към 20-30 ще можеш да компенсираш.

псп. Добре, че бързо развитеи не го писахме като специано СУ за някой клас... упс раса, че тогава гигантите и 40-то ниво нямаше да им стигне да си покачат силата на 30.

пссп. Всъщност то само Слънцето и Крътача ще могат да се възползват защто в сесиите на първия (нищо лично) се почва от 25-то ниво, а в сесиите на втория по-малко от 10 нива не се качват за една вечер...

последен ПС. Що ли пък се надявах, че баш БГ ще разбере какво имам предвид с тия примера.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » нед май 24, 2009 11:14 pm

Бате Гойко, позволи ми и тук да не се съглася с теб. Механиката може да изглежда интересна, но е само това, като цяло е безсмилена и дори утежнява създаването на нови раси (и преправянето на старите, ако сме се запътили натам), поради следните причини:
1. Как се планира да се направи расовото СУ на хората? Защото иначе би било твърде нечестно на тях да не им се налага да качват нещо си за да си получават бонусите. Но пък от друга страна, те имат "цели" два (или три, зависи как ги броим) бонуса. Очевидно не върви липсата на начални ТР за СУ-та да е на кое да е назад (всъщност, то не е логично да не се придобива автоматично с избирането на расата, ама да не зациклям в обясненията си). Не е логично и този аспект на Възприемчивостта, който позволява бонус СУ да е на 12. степен, т.е. Богоизбраността трябва да е последна. Което е мноооого зле. Означава, че това умение сме го оценили на 50+ ТР.

2. Ок, по някакъв начин сме оправили хората. Ами другите раси? Увеличаването на максимумите досега бе даденост. То си е пестене на точки, наместо елфите да плащат 36ТР за 18 ИН, плащат само 18. Обаче, ако за да имат такъв максимум сега трябва да заплатят масата ТР (а с това ще получат и разни неща, които навярно не са ги искали - например умението да са "подвижни колбички" - като "компенсация"), то това вече става мега безсмислено. Освен ако новия "максимален максимум" на ИН не стане убер висок - но тогава за какъв баланс си говорим поначало?

3. Може би е много яко от безкласова система да се минава на система без нива и това да ни води до идеята и расите да поотпадат лека-полека, ама все пак според мен точно тази граница не бива никога да се прекрачва. Във всяка една игра, която дава избор на раса, това е навярно най-важният избор, който прави играча. Прави го в началото и определя развитието до края. Може да се пробва да следва пътищата на другите раси, но един елф винаги ще си бъде елф, дори да си сложи рога на главата и да прави по сто лицеви упори на ден. Така и трябва да бъде. С расовите СУта всеки ще може да си каже "еми искам да съм убер лошия гигант, ама... само на външен вид, иначе ще си бъда магьосник". Не, според мен расата винаги да си идва с позитивите си и негативите, не да е просто козметичен избор в началото, тип "мъж/жена". (или, хайде, почти винаги, за някоя допускам, че екчуъли ще бъде интересна тази механика - ако се започне от нещо балансирано и интересно и на 12.степен плюсовете и минусите се открояват още повече - но не и да се почва от "човек" и се стига до "извънземното")

4. И накрая завършвам с аргумента, който много мразя иначе, защото някои хора го ползват когато няма какво да кажат по дадена тема, но въпреки всичко искат да си увеличат броя постове. Не е логично. Еми не е. Не е логично елфът Пешорион да бъде изоставен в кошница по реката на мълниите, да бъде открит от рибар в село близо до Магикон и да го отгледат като хамалин като всички останали, само задето ще е малко по-нисък и с щръкнали уши. Всъщност, ще бъде малко по-тъп (няма да има възприемчивост) и по-нещастен (щото боговете могат да правят разликата между хора и елфи по-добре). И видите ли, това не е елф, щото е, ама е неосъзнат елф. Еми, не ми звучи яко.

В заключение: звучи яко, ама не е яко. Твърдо против.

П.П. С Вилорп сме писали заедно, но абсолютно подкрепям казаното от него (макар и да не харесвам много неговата идея за РСУ май, ама това е друга тема).
シャマョツィ

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » нед май 24, 2009 11:32 pm

Мисля, че има случаи на човешки деца, отгледани от животни... не смятам, че тези деца са били типични хора, а ти?

Я стига!

Расовите СУта са лесен начин да се балансират расите. Искате нящо със сила 35? Ми, готово - две СУта, всяко да дава +1 Сила на две степени и готово. Звучи ти тъпо? Е, и на мен ми е по-приятн ода не се издребнява, както стана с фелините. Но след цялата тази чудовищна критика, щото онези били по-яки от елфите, разбираш ли, това е единствения вариант, който ще премине. Определено не смятам, че е ВСИЧКИ раси трябва да са базово 5-16. НЕ, НЕ и НЕ. оставете ги както са си. Но само ако се замислиш, КОЛКО МНОГО възможности отварят расовите СУта и ще ти просветне, защо трябва да ги има.

Най-вероятно накрая структурата ще е с Първи/Втори/и-т.-н. бонус и играча ще си избере, кога да придобие бонуса. Искаш само звески бързото възстановяване на гигантите? Ок. Дигаш СУто на 3 да речем и я имаш. Ако не днес, значи тия дни ще представя нов вариант на фелинското и мисля, че ще се съгласите, колко МНОГО свобода ще оставя то.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон май 25, 2009 12:02 am

Хам, нещо днес ти става, не знам какво, но се оправяй бързо.

Една от идеите на РСУ е да взимаш точно едно, а не две, три, сто, да си елфо-гиганто-паяк. И на такъв метод за оправяне на баланса му се вика, че е метод на мързелив разработчик - няма разлика между расите, няма проблем!

А това, което се опитваш да ни пробуташ с изибрателните бонуси, е още по-безсмислено. Това е като на Пица Хът, дето си избираш сам топинзите, ама по-тъпо като идея. Все едно Маргаритата ти да струва по-евтино, когато я поръчаш като "пица с домати и кашкавал", а не като пица Маргарита. Ако съм гигант и мога да си избирам това или онова, какъв ми е смисъла да играя човек по начало?

И да, това, което предлагаш, е точно това, което Вилорп се опасяваше, че ще стане. Лошото е, че той пародираше идеята и я довеждаше до противоречие, ти казваш абсолютно същото, ама насериозно.

Пък и тооолкова ли е трудно да се дадат избирателни расови бонуси без тези тъй бодящи ми очите расови СУ-та? Като в Ендивалите - избираш едно от х-те качества на Гимгабоните отначало и туйто - ей ти х избора като слънце.

П.П. А това пък за Тарзановците и Мауглитата... абе земетресенията в България зле ви се отразяват! Мчи да не са ставали на тигри, пантери и пеещи мечки тез деца? Ми не са, нали туй тва разправям! С тези расови СУ-та, Маугли като неосъзнат човек не си вдига СУ Човек и воала - оказва се, че няма насрещен палец, шото не е заделил 5ТР - това е имбецилно!
シャマョツィ

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон май 25, 2009 12:13 am

Vilorp написа:
BatGojko написа: - Расовото умение си е точно и само за конкретната раса и не може да се вземе от никой друг
Ето точно това е в тотално противоречие с безкласовата система! Расово СУ, което неможе да се вземе от друга раса не е расова СУ а клас.
Хе, на тая логика и сега имаме класово раздление, тъй като никой не може да получи Ярост, ако не е джудже и преливане, ако не е елф.
Ок, ето какво имах предвид под класово СУ.
Уточнение, че всички раси, наистина са с показатели за развиване от 5 до 16, а бонусите от СУ се добавят след тях.
Ако има на различни степени бонуси/наказания към един и същи показател винаги се взема само последния (този от най-високата степен)
Расовото СУ си е на 1 степен задължително (затова, реално наказаниеята към минимума от 5 са там), какво би казвало расовото умение на гигантите:

1 степен: ИЗ+1; Наказание Л -1;
2 степен: Обоняние +2; Бонус СИ +1
3 степен: Възстановяване +1, Наказание ИН-2;
4 степен: Бонус СИ +2
5 степен: Наказание ИН -2, Бонус ИЗ +2;
6 степен: Бонус СИ +3, Наказание Л -2
7 степен: Бонус УА +3, ИН -3
8 степен: Бонус СИ +4
9 степен: Обоняние +4, Наказание ПР -1, Наказание ИН -4
10 степен: Бонус СИ +5
11 степен: Възстановяване +2
12 степен: Бонус СИ +6

/примерът е непълен, тъй като е басиран само на сегашния вид на бонуси на расите и просто показва, как се дават бонусите и наказанията на основните показатели/

Какво се постига с това?
- Играчът решава, кога му трябват бонусите и кога не
- Видно е, че много по-рано може да се усети ония бонус от +6 макс сила, тъй като за по-малко ТР ще се вземе +6 към наст. сила, отколкото когато чакаш за СИ 18+
- Гиган и Човек с РСУ развито на 12 и останали показатели развити по еднакъв начин винаги ще имат разликата от +6 СИ за гиганта за сметка на -4 ИН и -2 Л
- Бонусите и накзанията се разпределят във времето и позволяват лека промяна в стила на игра (като по този начин само още повече "обезкласяват" системата.

Много интересно биха звучали бонусите и накзанията на Фелините, коиот ще стартират с +4 ИН, но после в последствие ще получат -2 ИН. Това би направило доста интересно решението кога да развивам РСУ.

Подобни промени придават напълно нов вид на играта, така че те вероятно няма въобще да се приемат като официални за тази й версия, но са отлични идеи за бъдешото развитие и ще бъдат предложени като опционално правило.

ПП: РСУ на хората ще е тъпкано с малки бонуси за едно или бдруго без да им пипа основните показатели и така реално ще ги направи една от най-добрите раси за ролево разиграване.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон май 25, 2009 10:05 am

Единственият ми проблем с расовите СУ-та е, че понякога искам да играя Керът. В комплект с все джуджешките обичаи, сила и маниери - иначе виждам в тях както възможности, така и недостатъци.


Бат'Гойко, една от оснвоните разлики между "ярост" и расовите СУ-та е, че сегашните умения не са СУта, познания или способности, нямат нива и не са нещо, което "учиш".. Всеки елф може да стигне сила 20, стига в продължение на доста нива да реши да си пожертва всичките ТР за тази цел...
Може да не ти е важно, защото реално ще се срещне рядко в игра, но съдейки по отзивите, за доста хора самата възможност може да се окаже достатъчно важна.

Както казах- има преимущества и недостатъци, аз в момента се опитвам да измисля как точно ще изглежда учител по СУ "Човек" с умение 13 :P !
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пон май 25, 2009 11:14 am

Да видя дали съм разбрал?

1) При покачване границата на максималните показатели:
Давам ТР, за да спестя ТР?

Наистина, защо да е сложно, когато може да е оплетено? Тази механика не бърка единствено водещи като мен, защото така или иначе водя социални приключения на висок левъл герои. Обаче много играчи, които играят по екшън ориентирани лоу-левъл приключения никога няма да видят истински разлики между различните раси - не стигат до тяхното открояване чрез развиване на расовото СУ.

2) при директни бонуси към показателите:
Расите с високи максимални статистики стават още по нарадени - покачването на Си от 16 до 22 струва 108 срещу 78 за покачване на расово СУ гигант на 12. Елфите са на по-малка печалба - полуават 17+17+17+35 = 86 заради увеличаване на Пр, Ловк, Ск и Инт срещу 78 за покачване на расово СУ елф на 12. Верно е, че това се компенсира от минуси към сила и издръживост, но това поражда следващия въпрос. Понижения интелект на гигантите и сила на елфите как се покачват - според крайната им стойност или системата ми казва, че силата ми е 13, но ми трябва 17/(34 с наказание), за да я кача на 14, защото всъщност тя е на 16?
Наистина - защо трябва да е просто, като може да е сложно?

3) Идеята за расови Су-та ме заплени и снощи направих такова и на елфите - и понеже това е моята представа за елфите, подкрепена донякъде от разказа "Смъртта на Горунар", се оказа, че:
- в същината си то дава бонуси към пеене, рисуване, художествени занаяти,
- друидство и специфични заклинания на друидите към растенията и животните
- бонус към ефект от катерене (без да повишава успеха на катеренето, го прави за двойно по-малко ТД)
- скачане/тичане по клоните дърветата (само по тях, но за 1 ТД за 1 метър) и стрелба/мятане/кастване без допълнително затруднение по време на режим "катерене" и тичане по дърветата.
- по бърза стрелба/кастване (активно заяваван бонус към Ре, когато се правят тези две дейности).

След това помислих три минути... и открих, че елф, който може да скача по клоните на дърветата и да стреля/каства през това време, преебава всяка друга форма на живот. В гореспоменатия разказ гигантите изненадаха патрула на елфите и подкрепленията на последните дойдоха тичешком по клоните на дърветата, помитайки от горе всичко, що мърда. Много яко - с бонус към Ре при стрелба отпада и нуждата фелините да си махат едно Ре, за да не ги конкурират в първия изтрел през рунда (все пак последните бяха замислени като бойци).
Обаче не е яко - идеята да се направи раса според нейния облик в един разказ/виждане е единствения истински път. Но е процес, не директно прехвърляне. Директното прехвърляне означава бонуси към стрелба и магии на остроухите, което да им застрахова първото място в тези две дейности. Но как ще се компенсира това - с бонуси на други раси към други дейности.
Резултатът е алтернативен:
-скрита класова система, в която може да си направя елф боец или гигант магьосник, но ще страдам.
или
- скрита безрасова система, в която с времето персонажът ми става истински гигант, щарха и т.н. В крайното си развитие персонажите ще се доближават до сегашното положение, но процесът ще включва по-сложна механика и нужда от още по-деликатно напасване на баланса при разпределяне на ТР между основно и расови Су-та. И сега е сложно!!

Ето защо - предлагам, ако има расови СУ-та, те да са към специфични неща, нещо като допълнение към сегашните расови умения или към общи позанания и умения. Примерно бонус на елфаните към съблъзняване и актьорско майсторство срещу бонус на елфите мъже към психология (действие и противодействие). И изобщо благини, които не са задължително към бойни умения и екшън, които може дори да са насочени към по-лек живот в среда, където всички са едри, честни и раздразнителни (гиганти като теб) или чевръсти, алчни и приспособими (други хора като теб) и т.н.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон май 25, 2009 11:47 am

Към БГ: Вярно, че си го правил на бързо и нее било съвсем обмислено, но ще посоча няколко неща:
Уточнение, че всички раси, наистина са с показатели за развиване от 5 до 16, а бонусите от СУ се добавят след тях.
Ако има на различни степени бонуси/наказания към един и същи показател винаги се взема само последния (този от най-високата степен)
Расовото СУ си е на 1 степен задължително (затова, реално наказаниеята към минимума от 5 са там), какво би казвало расовото умение на гигантите:
Да проследим сега какво става с горките гиганти:
1 степен: ИЗ+1; Наказание Л -1;
ИЗ 10+1=11(взел съм го примерно, защото издържливостта на хората май беше 5-10, също тако приемам, че показаните бонуси са към максималните показатели, което пък директно значи че всички раси започват от 5 на всичко... :shock: но за целите на експеримента тази недомислица я пропускаме) и Л 16-1=15

2 степен: Обоняние +2; Бонус СИ +1
ИЗ 10 Л 16 (защото предишното вече не важи) СИ 16+1=17

3 степен: Възстановяване +1, Наказание ИН-2;
ИЗ 10 Л 16 СИ 16 (защото предишното вече не важи) ИН 16-2=14

4 степен: Бонус СИ +2
ИЗ 10 Л 16 ИН 16 (защото предишното вече не важи) СИ 16-2=18

и тн.
5 степен: Наказание ИН -2, Бонус ИЗ +2;
6 степен: Бонус СИ +3, Наказание Л -2
7 степен: Бонус УА +3, ИН -3
8 степен: Бонус СИ +4
9 степен: Обоняние +4, Наказание ПР -1, Наказание ИН -4
10 степен: Бонус СИ +5
11 степен: Възстановяване +2
...
12 степен: Бонус СИ +6
ИЗ 10 Л 16 ИН 16 (защото предишното вече не важи) СИ 16+6=22
... ъъъ това си е човек с повече сила...

Ако пък приемем, че нещата са с натрупване...
ИЗ 10+1+2=13 Л 16-1-2-3=10 ИН 16-2-2-4=8 ПР 16-1=15 СИ 16+1+2+3+4+5+6=37
...ъъъ нещо не е наред и тука

Ако пък приемем, че нещата са с натрупване, ама не на максималния, а на минималния показател...
ИЗ 5+1+2=8 Л 5-1-2-3=-1 ИН 5-2-2-4=-3 ПР 5-1=4 СИ 5+1+2+3+4+5+6=26
...Б`на го взел, а аз мислех, че по мудни и бавни то тролите нямало...

В последен опит да вникна в логиката или поне в това което се е целяло:
ИЗ 10+2=12 Л 16-3=13 ИН 16-4=12 ПР 16-1=15 СИ 16+6=22

Забележете, че това ми беше... 3-тото предположение, след изчитането на описанието (няколко пъти). Е така поднесено явно в него има смисъл, но предполагам можеше да се опише и с фактьорел или някакъв още по интуативан подход от вида на кубично уравнение в ен измерна матрица с ен+4 неизвестни.

Възниква въпроса и какво става с вече похарчените ТР?
Гиганта е дигнал интелекта си на 16 и после дига расовото РСУ на 8-ма степен да речем за да се докопа до 20 сила на скромна цена 56ТР (36+20), по някаква неизвестна нам причина решава да похарчи още 40 ТР (9+10+21), за да си дигне силата на 21 и РСУ-то на 10, което междувпрочем му спестява 2ТР место да плати 42 (21+21). Да ама при тая операция максималния интелект на расата му пада с 4 или на 12 и изведнъж гиганта се оказва с 4 над расовия максимум.
Това според вас как трабва да се отрази?
а) Гиганта си остава много як и силен магьосник, а създателите на системата ги обвиняват в не компетентност.
б) Гиганта изведнъж забравя всите научени заклинания, както и наколкото СУ-та който тъй и тъй не може да владее защото е скоропостижно затъпял, а водещия отнася лютите клетви на играчите.
в) Като б), но със забележката че въпросните ТР-та се връщат в играта и разказвача си измива ръцете пред играчите с авторите на системата.

Последно: Математически герой посмъртно няма да си развива расовото СУ докато не достигне такова ниво на което ще му е по-изгодно да вдига него вместо да плаща двойно... обаче кое ще е това ниво само един къртач знае. От друга страна, що пък да не си дам тия 78 ТР за СУ дето ще ми е и полезно пък на 12-та все пак им дава покачване на расовия максимум...

Единственото добро от тия дискусии е това и аз го подкрепям напълно в частта му, че няма да се приеме, че ще е в необозримото бъдеще и че е отлично за повдигане на активността при липса на нащо по-сериозно:
Подобни промени придават напълно нов вид на играта, така че те вероятно няма въобще да се приемат като официални за тази й версия, но са отлични идеи за бъдешото развитие и ще бъдат предложени като опционално правило.
Айде да се върнем на Фелините и да се надяваме, че Хам ще си вземе душ преди да им пуска расовото СУ.

Дописка: Писъл съм заедно със Слънцето та:
Слънце написа:3) Идеята за расови Су-та ме заплени и снощи направих такова и на елфите - и понеже това е моята представа за елфите, подкрепена донякъде от разказа "Смъртта на Горунар", се оказа, че:
- в същината си то дава бонуси към пеене, рисуване, художествени занаяти,
- друидство и специфични заклинания на друидите към растенията и животните
- бонус към ефект от катерене (без да повишава успеха на катеренето, го прави за двойно по-малко ТД)

Ето защо - предлагам, ако има расови СУ-та, те да са към специфични неща, нещо като допълнение към сегашните расови умения или към общи позанания и умения. Примерно бонус на елфаните към съблъзняване и актьорско майсторство срещу бонус на елфите мъже към психология (действие и противодействие). И изобщо благини, които не са задължително към бойни умения и екшън, които може дори да са насочени към по-лек живот в среда, където всички са едри, честни и раздразнителни (гиганти като теб) или чевръсти, алчни и приспособими (други хора като теб) и т.н.
Вилорп написа:Какво трябва да дава Расовото СУ: ролеви или социални придобивки, както и възможност да се подобрят базовите расови умения (това под въпрос, за да не се докара допълнителен дисбъланс).

Пример:
Елфи - допир с природата
Позволя ва елфа да прелее РСУ ТЖ на някого, като за тях заплаща само 1/3 от нужните му ТУ.
РСУ/3 дажби храна на ден ако е сред природата.
РСУ/4 откриване на следи сред природата
- на 7-ма - увеличава максималната степен на СУ Друид с 1-ца
- на 10-та - увеличава максималната степен на СУ Майстор стрелец с 1-ца
- на 12-та - увеличава максималната степен на СУ Друид с още 1-ца
С това казвам че подкрепям слънцето за РСУ-тата като концепция.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » пон май 25, 2009 7:27 pm

Много интересно биха звучали бонусите и накзанията на Фелините, коиот ще стартират с +4 ИН, но после в последствие ще получат -2 ИН. Това би направило доста интересно решението кога да развивам РСУ.
:?: В това няма смисъл! Как може да загубиш интелект? Фелините умишлено си причиняват мозъчна травма като част от някакъв ритуал за възмъжаване? Или се развиват обратно на останалите раси и с възрастта се вдетиняват? Това е безсмислено.
С подобни РСУ системата ме третира като идиот. Примерно, правя си гигант и разказвачът се провиква: "Хей, идиот, не качвай сила, щото умението ще ти я даде на по-ниска цена. Качвай ловкост и интелект." И ако не го направиш, ще си пълен идиот, защото когато интелектът ти падне до 1 ще загубиш дори елементарна координация на тялото (дори вълците имат 4 Ин, по дяволите). А ако не си вземеш РСУ пак ще си идиот, защото тогава се губи целия смисъл от избор на раса.

Освен това, расите и сега дават известен бонус към СУ като намаляват цената за научаване на съответното умение.

Сигурно има и друго, ама аргументацията ми куца доста. Та ще обобщя, идеята не струва, дори си мисля, че ще е по-удачно, ако някои раси, които изглеждат твърде силни, получават еднократни бонуси без да инвестират ТР, но при достигане на определено ниво, когато другите ще са успели да ги изравнят в развитие.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон май 25, 2009 8:28 pm

След обмисляне на аргуиментите, подкрепям идеята за расови СУ-та, които дават придобивки към Познания и Способности. Неслучайно точно тоява предлагам да имат фелините, бонус към способности за социален живот, защото имат подредено общество. Ако се приеме това предложение, елфите би трябвало да имат бнуси към магически познания и техники за оцеляване и актерене, гигнатите - към оцеляване и племенни ритуали, което за мен е по-полезно от превръщането на расовите модификации в СУ.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Ain alkar
Ahlen
Мнения: 686
Регистриран на: вт яну 03, 2006 6:15 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Ain alkar » пон май 25, 2009 11:14 pm

Малко офтопик си падам ама... С възрастта хората се вдетеняват и противното твърдение е грешно така, че този отрицателен бонус е перфектен, а друг е въпроса дали расови СУ да имат чак толкова дълбок ефект върху "психиката" на въпросния индивид, който развива умението. Искам да изкажа гласа си към изцяло СиП ориентираните бонуси на СУ, защото малко хора изобщо си играят да развиват СиП-ове. Е може би няма да развиват и това СУ ако няма и някое поощтрение на 12 степен, но чак тогава.
http://www.stihovebg.com/Proza/Razkazi/Pisak/45139.html
Кейт лежеше в леглото си будна…

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт май 26, 2009 12:05 am

Vilorp написа:Към БГ: Вярно, че си го правил на бързо и нее било съвсем обмислено, но ще посоча няколко неща:
Уточнение, че всички раси, наистина са с показатели за развиване от 5 до 16, а бонусите от СУ се добавят след тях.
Ако има на различни степени бонуси/наказания към ЕДИН И СЪЩИ ПОКАЗАТЕЛ винаги се взема само последния (този от най-високата степен)
Расовото СУ си е на 1 степен задължително (затова, реално наказаниеята към минимума от 5 са там), какво би казвало расовото умение на гигантите:
Дали пък н епропускаш нещо??? Виж новото подчертаване! Онова с главните буквички.


Ето сега ще проследим какво става в действителност. Ей така, без да вдигаме никакви основни умения, а само СУ.

Да проследим сега какво става с горките гиганти:
1 степен: ИЗ+1; Наказание Л -1;

СИ: - 5
Л: -5-1=4
ИН: 5
ПР: 5
ИЗ: 5+1=6

я, че то доста си прилича на сегашните им стартови показатели, само дето силат анещо, по слабичка доважда... хм, лоша работа, я да похарча аз още цели 2 ТР, че да видим какво става:

2 степен: Обоняние +2; Бонус СИ +1

СИ: - 5+1=6
Л: -5-1=4
ИН: 5
ПР: 5
ИЗ: 5+1=6
Обоняние +2

А, така малко по-добре. Похарчвам още цели 3 ТР (общо 5)



3 степен: Възстановяване +1, Наказание ИН-2;

СИ: - 5+1=6
Л: -5-1=4
ИН: 5-2=3
ПР: 5
ИЗ: 5+1=6
Обоняние +2
Възстановяване +1 (няма подробности все още каква е разликата между +1 и +2, но това тук е за пример, така че да, ще има)

Хм, лоша работа, научих се да възстановявам бързо, ама оглупях малко. Халал да ми е.
Още 4 ТР (общо 9)


4 степен: Бонус СИ +2


СИ: 5+2=7
Л: 5-1=4
ИН: 5-2=3
ПР: 5
ИЗ: 5+1=6
Обоняние +2
Възстановяване +1

Ха, бонусът ми за СИ се замени от +1 на +2... няма лошо. Още 5 ТР (14)

5 степен: Наказание ИН -2, Бонус ИЗ +2;

СИ: 5+2=7
Л: 5-1=4
ИН: 5-2=3
ПР: 5
ИЗ: 5+2=7
Обоняние +2
Възстановяване +1

Я, ИЗ ми се смени на +2 (ИН по някаква причина се споменава пак за -2, ама сигурно горе е бил -1)
Я още 6 ТР (19)


6 степен: Бонус СИ +3, Наказание Л -2


СИ: 5+3=8
Л: 5-2=3
ИН: 5-2=3
ПР: 5
ИЗ: 5+2=7
Обоняние +2
Възстановяване +1

Хм, заякнах за +1 и се вдървих за -1. Няма как, всичко си има цена - дай още 7 ТР (26)


7 степен: Бонус УА +3, ИН -3


СИ: 5+3=8
Л: 5-2=3
ИН: 5-3=2
ПР: 5
ИЗ: 5+2=7
Обоняние +2
Възстановяване +1
УА +3


Баси, вече мога да пия като смок, ма с тоя алкохол съвсем оглупях. Явно, ако искам да компенсирам, ще трябва да се бръкна за малко ТР за ИН (или да не бях бързал с развитието на СИ и УА).
Още 8 ТР (34)



8 степен: Бонус СИ +4


СИ: 5+4=9
Л: 5-2=3
ИН: 5-3=2
ПР: 5
ИЗ: 5+2=7
Обоняние +2
Възстановяване +1
УА +3

Чувствам се леко компенсиран за глупостта си, сега мога да си вдигна реалната сила до 10 само за още 6 ТР, което ме кара да се чувствам як, мааму... но съм си проЗт.
Харча още 9 (43) ТР


9 степен: Обоняние +4, Наказание ПР -1, Наказание ИН -4

СИ: 5+4=9
Л: 5-2=3
ИН: 5-4=1
ПР: 5-1=4
ИЗ: 5+2=7
Обоняние +4
Възстановяване +1
УА +3


Надушвам заговор, оглупях яко. Сега и на вързано куче леб не моем да дам. Мамка му, май ме прецакаха. Ама така си е, като се лакомя да имам велика СИ още докато съм малък, ще си страдам.
Още 10 (53)ТР


10 степен: Бонус СИ +5

СИ: 5+5=10
Л: 5-2=3
ИН: 5-4=1
ПР: 5-1=4
ИЗ: 5+2=7
Обоняние +4
Възстановяване +1
УА +3

И са понеже съм тъп и немам нерви ще зема последните две степени на веднъж+23 ТР (76)

11 степен: Възстановяване +2
12 степен: Бонус СИ +6


СИ: 5+6=10
Л: 5-2=3
ИН: 5-4=1
ПР: 5-1=4
ИЗ: 5+2=7
Обоняние +4
Възстановяване +2
УА +3

И к'ва е равносметката, за 76 ТР, взех, че оглупях, но станах як.


Сега, за да съм на делавера, ще трябва да похарча поне малко на базовата си СИ (която все още си е 5).
за 21 ТР ще я вдигна на 8, за да имам реална 14.
5+6+7+8

СИ=10+6=16

Ловкостта ми на 3 обаче хич не ме кефи, ще я вдигна на 8

Л=10-2=8

Още 40 ТР (до тък вече 137) позакъсал съм го с ТР, но ако искам да наваксам ще трябва да се погрижа и за своя ИН.

21 ТР, за да я кача на 4, (баси последните накзания към ИН ми трябваше да се на по-високи нива - ще се оплача на джуджето да ги оправи... а, оправдава се, че не го бил тествал... баси подлите джуджета!)

До тук 158 ТР
И съм:


СИ: 8+6=14
Л: 10-2=8
ИН: 8-4=4
ПР: 5-1=4
ИЗ: 5+2=7
Обоняние +4
Възстановяване +1
УА +3

Явно ще разчитам на ИЗ си иначе няма да имам ТР, но пък си имам Възстановяване на +2, което сигурно е некъв бонус към ИЗ (ма няма как да съм сигурен с ИН 4)
Успокоението ми е, че после се говори за фелините... нямам време да слушам, имам да си избирам и още едно СУ... К'во нямам право ли? А, да, малко ми е ИН... Ей, гадните джуджета, трябваше да ми резнат рязко ИН с -2 към 9-10 Степен, а не да ме цакат с по едно на малките... Ама като ги знам, те сигурно и силата ще ми повишат рязко от +4 на +6 чак в горните нива... нищо, следващия път ще внимавам повече. Първо ще взема бонус само от +4 СИ (че той си ми се полагаше преди), а чак после ще се калкомя за +6 и Възст +2 (мамка му и без това не го знам какво прави... искам да си оправя героя нановоооооо... Кво? И това ли не може? Ей, вие съвсем се усрахте, да знаете!

ПП: Не подкрепям идеята за увеличаване на СУ-та чрез РСУ. Това е съвсем в разрез с безкласовата система. Едното са природни дадености - европейците са по-яко физически от бушмените, но няма гаранция кой от двамата ще стане по-добър занаятчия например. Едното е природно дадено, другото се научава.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » вт май 26, 2009 3:36 pm

Е се'а какво? От "Аксиом 16" ще направим "Axiom 16: Wrath of Gorunar"!
Луди ли сте!? :evil: Системата, както е забелязано от повечето играчи се чупи над 15 ниво, даже и 10 за маговете. Защо по дяволите, искате да я разбиете и за по-малки нива с тези умения?
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт май 26, 2009 5:57 pm

Емоционалните постове, които не обясняват логично причините за своето недоволство рядко успяват да внесат нещо полезно в дискусията.
А това тук е именно дискусия, където се обсъждат възможностите на нова механика. Конкретно на въпроса за лудостта, всички изобретатели (които са довели до прогреса на човечеството) са считани в един или друг период от живота си за луди.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » вт май 26, 2009 6:06 pm

Еми успех с прогреса, аз замлъквам.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт май 26, 2009 6:12 pm

Определено този ти пост вече показва зрялост!
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт май 26, 2009 7:13 pm

Всъщност показва цупене, ама нейсе (;

Показаното от Бай гойко в горния пример посмъртно не ми е идвало на ум и при сегашния медот за покачване на показатели с ТР определено е ужансно и неприложимо, най малкото че за да може да говори гиганта трябва да си качи интелекта на 12, от които му се отнемат 4 и то не кои да е четири, а последните най-скъпи четири точки. Разбирасе, ако покрай горепосоченото се въведе и диабло системата 1 точка едно ниво на показателя, нещата се оправят, макар че едва ли точно натам би желала да се насочи А16.

Колкото до бонуса на РСУ към СУ...

Груб цитат:
Елфите са предразположени към друидството и затова са им нужни 2 ТР за придобиване на 0-ва степен.

Те това какво е? Расата дава бонус към Умение, макар че нито негрите нито китайците имат по-голям проблем да изучат друидството от един европеец в днешно време. Силно подирам обаче че бушмена развил си бушменството на12-та степен ще открие далеч по лесно вода в пустинята, отколкото европееца със сондата. Което пак ни вежда на нелогичноста че европееца неможе да развие бешменство колкото и време да е живял при бушмените и то не за друго, ами защото е бял. Те това е расъзъм бре! Нестига че немогат да скачата, а сега им се отнема и правото да търсят вода в пущинака! (;
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Ain alkar
Ahlen
Мнения: 686
Регистриран на: вт яну 03, 2006 6:15 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Ain alkar » вт май 26, 2009 8:34 pm

:lol: Майка ми постоянно говори за тоя расизъм дето аз не съм го виждал, та сега и ти :lol: Много смешно though :lol: Ами сещиш ли се защо пък на човек (която е единствената раса, която елф не би надупчил, най-вероятно, дори и като бебе в гората) не получава тоя пуст -2ТР бонус? Ами защото това би означавало, че пустия му човек получава 2ТР за това, че е записал СУ "Друид".
Нека го погледнем така: Ако съвсем случайно джудже е отгледано от семейство хора, които са страшно добри бардове, и от малък е закърмен с песни. Каква е логиката генетично придобитата му анатомия на гласните струни да е по-приспособима към песните (и респективно СУ "Певец"). Ами ако е отгледан от елфи магьосници? Нима генетичната му магическа отрицателност ще му позволи да стане маг (или пък друид)? Ако е с подобни интересна история героят, то играчът трябва да задели нужните ТР, защото като малък героят му се е опитал да направи невъзможното - да надмине ДНК-то си.
http://www.stihovebg.com/Proza/Razkazi/Pisak/45139.html
Кейт лежеше в леглото си будна…

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » ср май 27, 2009 5:25 pm

Тъй, да се върнем на примерът с елфът отгледан от хора, че ме заинтересова. Да вземем да речем за пример елфче, отгледано от хора. Туй елфче, дори и по гъз да се посурне, няма да стане по-силно от средните гиганти...или поне не би трябвало, инак избора на раса ще е козметичен. Точно затова са основните показатели. Не е нормално едно джудже да стане толкова пластично, колкото елф, дори той да е с 2 нива по-малък, освен ако това не е цел номер едно в живота на туй създание. Та, мнението ми е, че началното предложение, за това всеки да избере, независимо от расата си, своето РСУ е смехотворен. Относно предложението на БГ, ами какво да кажа, това наистина е излишно хабене на мозъчен ресурс(ТР) - горе долу половината начален, за да се достигне до това, което би трябвало да е достигнато и отделно покачването на показателите. Не разбирам как това усложнение би подобрило системата. 50-годишно елфче би вкарало повече щета, отколкото един възрастен елф, с пестникът си. Стига бе!
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » ср май 27, 2009 6:28 pm

Представете си следната ситуация:
Наш`те герои се лутат в крайбрежните райони на южен Магландиум, търсейски изхвърлена то бурята галера на Изтачния съюз. Групата включва и фелин, който е пристигнал от своята родина, носейки странна книжка с още по-странни символи в нея. До момента, фелинът е чел нееднократно пасажи на своите спътници и те са убедени, че той владее Езикът на странните и сложни драскулки (убедени, защото фелинът е положил клетва да не лъже).
Та изведнъж групата намира дъска от нос на кораб, изрисувана със странни драскулки. Разказвачът потвърждава, че са на фелински.
Човек Боец: "Хей, Ли, това прилича на твоя език, нали се сещаш, дето го има в книгата."
Фелин: "Не знам..."
Елф маг с 15 Инт.: "Да, точно така, на фелински ми прилича. Защо не прочетеш какво пише."
Фелин (изчервява се): "Ми аз таквоз, не мога..."
Елф маг: "Сега не е време за шеги."
Фелин (притеснено чертае кръгчета с лапа в пясъка): "Не се шегувам. Аз таквоз, тъкмо качих качих ниво и вече не мога да чета".

Ситуация 2 - Наш`те герои са нападнати от гущероиди и са притиснати в ъгъла. Гигантът-берсерк на групата получава удар с АУ, след който неговите ТЖ падатпод 0. Играчът се ухилва злобно в очакване на Финален удар за 0ТР... но той не се състоява.
Играч: "Какво е това, ***** ти!
Разказвач: Последния път, когато качи РСУ "Гигант" загуби 2 Ин, което значи, че оттогава не можеш да ползвуш друго СУ (брой СУ=(Ин+НИ)/3, remember?).
Now tell me, how cool is that!
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет май 28, 2009 12:48 am

Да, явно е въпрос на възприятие. Винаги съм знаел, че подобни промени не се приемат лесно и поради същата причина много хора навремето обявиха А16 като супер сложна ситсема, защото разбира се, те вече познавах други, не по-малко сложни, но вече усвоени от тях.
Както и да е. За момента забравете за Расовите Специални Умения.
Аз за себе си съм убеден,ч е идеята им е доста приложима и би била супер елегантна, ако я бях въвел в А16 от самото начало, но уви, не съм се сетил. Сега възприемането й е значително по-сложно.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Заключена