СУ Архивист

Фенски допълнения и неща в процес на тестване. Тук всеки би могъл да споделя и най-налудничавите си идеи за играта, за светове и за промени в правилата.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт юни 22, 2010 4:17 pm

Ми, не е баш така, да не говорим, че веднага ще се наспамят свитъци за чука на бога направени от НПЦта с 90 МУ и 30 МА.... по-добре дори не споменавай тая идея....

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт юни 22, 2010 4:20 pm

Я ми разпиши герой с 90МУ и 30МА моляте ще ми е интересно да го видя.
Аз кристалите ги зараждам от елфи с макснат ИН, Маг и Школа, на ниво което дава кръгло МУ, разбирай 3-то или 6-то.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт юни 22, 2010 4:29 pm

Вярвам, че разбираш, защо тогава ми се струва грешно, да има и свитъци, освен кристали.

Всъщност, сега се сетих за играта Готик. Може вместо свитъци да са Руни и да са част от съвсем друго умение, което вече месеци се мъча да изчистя системно...

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » ср юни 23, 2010 2:33 pm

Ммм, искаш свитъци в стил Laxius Power? Е, аз съм на 100% против. Ще дам пример, който ще наречеш грешен, но...
В Diablo II v1.10 и нагоре някои предмети покачват нивото на магиите за всеки един от класовете. И това е най-голямата грешка на Blizzard относно Diablo II. Всички класове се омешаха, скапаха и PvP и всичко. Създаваха се много силно привилегировани класове, различни във всеки нов пач.
Знам, че Аксиом 16 е безкласова система и позволява играчка с мелези, но съгласи се с мен, че магът се обезсмисля, ако един воин може да чете свитъци, изключае ако е вдигал Архивист. Олеле, а какво би могло да спре Убиец с Острието на Ада, Тройно или нищо и Лекуване на тежки рани(изключае "нищо"-то)?
За мен идеята ти за намаляването на маната, Вилорпе, беше "поразяваща". Имаш 100%-товото ми одобрение за нея. Придържай се спокойно към нея и я осъвършенствай ако искаш.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » ср юни 23, 2010 2:45 pm

Свитак направен с 4 успех от архивиста и магия 3-то ниво би дала следната възможност на войн с МА 2 да ко гаже: 2+4+3зара<>16+3*2+МЗ(на самия войн, дано не е джудже) или му трябва 16+ зар.

Както знаете, при освобождаване на магия от кристал неможеш да се концентрираш защото тя е заредана.

Иначе от тестовете на Шами става ясно че вяма голяма даловера в намалението на маната и архивиста като самостоянелен персонаж издиша. Та затова намалението на усложнението при четене е далеч по-добър бонус който го връща донякъде в играта.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » ср юни 23, 2010 2:56 pm

Аз точно за комбо от двете говорех. :D Това би направило Архивистът малко по-слаб в битките, но със сериозно предимство в социалните сесии.
Шами мисля, че беше, изрази претенции към това, че Архивистът ставал прекалено силен. Аз мисля, че няма друг начин да се изпита това, освен по неговия, а именно с тест.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » ср юни 23, 2010 3:50 pm

Ами тогава за Вилорпиядата трябва поне 3 архивиста да има (;, а архивиста най-добре в отбор го виждам, някой да го пази докато си каже магията.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » ср юни 23, 2010 7:03 pm

Аз съм първият, евнтуално. Нали знаете. Край на училището, оценки, родителски субекти!
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет юли 02, 2010 1:24 pm

Вилорпияда Правила написа:Ок, поредна ревизия, дано се приближаваме до последната такава :P ...
[sblock="СУ Архивист"]След края на всепомитащата Война на боговете, знанието се превърнало в нещо много рядко и много ценено, за тези които можели да си го позволят. Знанието се превърнало в ресурс. Редом с изобретателите, алхимиците и магьосниците, има още една прослойка в обществото, която се занимава с добиването на загубените познания от Втората епоха - архивистите. Специализирали се в търсенето и прочитането на текстове от всякакви езици, те са се превърнали в изключително всестранно развити личности, с дълбоки познания във всяка наука. Работата им с писмени текстове се е отразило и в уменията им да прочитат магии от магичеки свитъци, а както твърдят някои, в по-простите трикове, те са по-добри и от вглъбените в космологичните сили магьосници.

Смята се че първите архивисти са скромните библиотекари в Ал-Тирим-Оминорската библиотека, но явно джуджетата доста бързо напредват в това начинание включително и по практическото муприложение. Архивисти могат да са гоблини-чернокнижници, които търсят из прашните томове нови начини да възродят своя бог-създател, Ахра-Ман или гиганти с мого ловки пръсти (галаса е въжено писмо)...

Изисквания: 10 ИН
За заучаване на 0 ниво: 5 ТР; (-3) Фелини; (-2) Джуджета; (+2) ТР за Гиганти и Гущероиди

Придобивки:
- Подобрява всички науки и езици - без езика на жестовете и свещенния език - със СУ/3, но за тази цел героят трябва да ги е научил поне на шеста степен.
- Когато чете от свитък има възможност да намалява маната необходима за произнасяне на дадена магия в размер на 2*НИ на самата магия.
(Например Светкавица, която е трето ниво магия и нормално се прави за 22ТМ, може да бъде направена от Архивист четящ от свитък за 22-3*2=16 ТМ).
- Архивистът придобива знанието да активира магии от високи нива, дори да няма нужното МУ за това, когато ги чете от свитъци.
- Архивиста се научава как да съхранява по-добре свитъците и има шанс от 50% свитъкът да не се разруши, ако заклинанието е казано успешно.
- Може да преписва свитъци от ниво СУ/2 за Седмица-СУ/2 дни, но не помалко от 1 ден. Усложнението по УФУД е нивото на магията, а за всеки допълнително отделен ден усложнението намалява с 1-ца. (Майстор архивист на 12 може да препише 6-то ниво магия за 7-6=1ден, но решава да е по-внимателен и отделя за целта 3 допълнителни дни. Или за 1+3=4дни формулата по УФУД придобива вида: 12+3+3зара<>16+6). Нужно е архивистът да има свитък от който да препише магията.
- На 5 Степен се усъвършенства още повече в запазването на свитъци и шансът от 50% свитъка да не се разруши при прочитане на магията става валиден дори магията да е казана неуспешно.
- На 7-ма Усъвършенства се в произнасянето на заклинания и магиите четени от свитъци изискват само 1/2 от нужната за прозинасяне мана.
- На 9-та Степен повишава наблюдателността си с 1-ца.
- На 11-та Степен първите два часа, които героят посвети на четене, могат да му се броят като активна почивка (сън).
- На 12-та Архивиста придобива умението да изчиства от грешки изказа си докато чете заклинания и по този начин да намали на половина усложнението за активиране на заклинанието срещу допълнителни 5ТД.
(Например Светкавица, която е трето ниво магия и нормално се прави за 22ТМ и 8ТД, може да бъде направена от Архивист на 12-то ниво четящ от свитък за 22/2-(3*2)=11-6=5 ТМ и 8+5=13ТД, като певеца и Бързата мисъл могат да намалят това време до 1-ца ако са на нужните степени. Междувременно УФУД придобива вида МА+3 зара<>16+3*2/2 или МА+3 зара<>16+3).

Ако умението се взема в началото поне на 8-ма степен Архивиста може да започне с книжка в която да има три свитъка с магии 3-то ниво.
[/sblock]
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » нед юли 04, 2010 3:31 pm

- Когато чете от свитък има възможност да намалява маната необходима за произнасяне на дадена магия в размер на 2*НИ на самата магия.
(Например Светкавица, която е трето ниво магия и нормално се прави за 22ТМ, може да бъде направена от Архивист четящ от свитък за 22-3*2=16 ТМ).
- Архивистът придобива знанието да активира магии от високи нива, дори да няма нужното МУ за това, когато ги чете от свитъци.
- Архивиста се научава как да съхранява по-добре свитъците и има шанс от 50% свитъкът да не се разруши, ако заклинанието е казано успешно.
Тези трите не трябва да се дават автоматично с научаването на СУ-то. Странно как ти навремето ми направи тази забележка, пък сега забравяш важния момент, че това са три немалки бонуса, които човек научава за 1ТР (и един "слот" за СУ-та, ама ако ще прави магии, човекът ще има бая ИН и съответно бая "слотове") :P .

Моето предложение е първото нещо да махнеш за сметка на оставане на бонуса на 7мо ниво (или и двете да останат - ама първото да не се получава за никаквото 1ТР).

Третото го слагаш наместо бонуса на 5то ниво и го правиш на 100% - архивистът така и така е треперел дали да му стане заклинанието, викам да го възнаградим допълнително за успеха му като не му унищожаваме свитъка, и го накажем за неуспеха като го оставим без свитък.

Второто можем да го обвържем по някакъв начин с нивото на владеене на СУ-то - примерно да може да прочита магии от ниво 1+СУ/2.
Ако умението се взема в началото поне на 8-ма степен Архивиста може да започне с книжка в която да има три свитъка с магии 3-то ниво.
Това най не ми харесва и по мое мнение е излишно. СУ да дава предмети хич не ми се нрави.

А, да, знам, че сте скарани с отчитането на времето в Магландиум, ама седмицата не е популярна там ;) .
シャマョツィ

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пон юли 05, 2010 10:25 am

Цялото СУ, някак си се отдалечи от базовата идея. Не знам защо, но вече не мога да си представя Архивиста като учен (каквато беше идеята). Не че пак не е архивист, ама май ще се занимава с магически свитъци, а не с книги, което (май) беше и основната идея. Да не говорим, че не ми се вижда никак като "поддържаща" единица. Както и да е...

По точки:
- Подобрява всички науки и езици - без езика на жестовете и свещенния език - със СУ/3, но за тази цел героят трябва да ги е научил поне на шеста степен.
С две думи героя ще има три-четири науки и/или езика. Малко хора хвърлят ТР за науки и езици.
- Когато чете от свитък има възможност да намалява маната необходима за произнасяне на дадена магия в размер на 2*НИ на самата магия.
(Например Светкавица, която е трето ниво магия и нормално се прави за 22ТМ, може да бъде направена от Архивист четящ от свитък за 22-3*2=16 ТМ).
Че бонуса е готин, готин е. Само трябва да се добави, че не може маната нужна за произнасяне да спадне под 1.
За хората като мен, дето обичат да им е сложно, може би намалението трябва да е от (СУ/3)*Ниво, но това е по-скоро бъзик, отколкото сериозно предложение.
- Архивистът придобива знанието да активира магии от високи нива, дори да няма нужното МУ за това, когато ги чете от свитъци.


Иска изясняване! Да се уточни, какво значи активиране и да се подчертае, че пак се мятат зарове. (мисля, че това и намаляването на маната, тъй като са директни от самото начало ще създадът много Архивисти на 1 точка :D )
- Архивиста се научава как да съхранява по-добре свитъците и има шанс от 50% свитъкът да не се разруши, ако заклинанието е казано успешно.
Шами добре е споменал, че най-добре да стане 100%.
- Може да преписва свитъци от ниво СУ/2 за Седмица-СУ/2 дни, но не помалко от 1 ден. Усложнението по УФУД е нивото на магията, а за всеки допълнително отделен ден усложнението намалява с 1-ца. (Майстор архивист на 12 може да препише 6-то ниво магия за 7-6=1ден, но решава да е по-внимателен и отделя за целта 3 допълнителни дни. Или за 1+3=4дни формулата по УФУД придобива вида: 12+3+3зара<>16+6). Нужно е архивистът да има свитък от който да препише магията.
Знам защо е така. Но не просто не ми харесва, а направо ме отвращава като идея. Не че нещо, ама трябва да е по-бързо. И според мен не трябва да е към Архивиста изобщо а към отделно познание/умение, но това е бял кахър. Защо не е нещо от рода на 14 - СУ часа? Знам защо си сложил толкова голям срок, но според мен е твърде голям ;)
- На 5 Степен се усъвършенства още повече в запазването на свитъци и шансът от 50% свитъка да не се разруши при прочитане на магията става валиден дори магията да е казана неуспешно.
Практически безсмислено... Влиза в противоречие с горния бонус. По добре да изчезне или да се промени. А и при АНУ трябва да си се унищожи свитъка.
- На 7-ма Усъвършенства се в произнасянето на заклинания и магиите четени от свитъци изискват само 1/2 от нужната за прозинасяне мана.
хъм... мисля, че сложното ми решение всъщност води до нещо подобно...
- На 9-та Степен повишава наблюдателността си с 1-ца.
Никъв смисъл.
- На 11-та Степен първите два часа, които героят посвети на четене, могат да му се броят като активна почивка (сън).
Става.
- На 12-та Архивиста придобива умението да изчиства от грешки изказа си докато чете заклинания и по този начин да намали на половина усложнението за активиране на заклинанието срещу допълнителни 5ТД.
(Например Светкавица, която е трето ниво магия и нормално се прави за 22ТМ и 8ТД, може да бъде направена от Архивист на 12-то ниво четящ от свитък за 22/2-(3*2)=11-6=5 ТМ и 8+5=13ТД, като певеца и Бързата мисъл могат да намалят това време до 1-ца ако са на нужните степени. Междувременно УФУД придобива вида МА+3 зара<>16+3*2/2 или МА+3 зара<>16+3).


Това направо няма да го коментирам. Струва ми се безсмислено... Да, не стига, че трябва да се мъча да го прочета за 8 ТД, ам и още +5ТД, чи да имам шанс да го кастна. По-добре дай му бонус към МУ, докато чете свитъци. Мисля, че е е по-готино. ;)
Ако умението се взема в началото поне на 8-ма степен Архивиста може да започне с книжка в която да има три свитъка с магии 3-то ниво.
бях споменал някъде за спелбук и мога да експандна идеята.Естествено за след Вилорпияда ;)
Шами, няма лошо от това да се спестяват пари - виж Изобретател ;) Не ме кефи фиксираността да са трето ниво магиите. По-скоро да има книжка в която има преписани свитъци на стойност до СУ/2 сребърника. ;)

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон юли 05, 2010 11:35 am

Подлагам и пиша в червено:
hameleona написа:Цялото СУ, някак си се отдалечи от базовата идея. Не знам защо, но вече не мога да си представя Архивиста като учен (каквато беше идеята). Не че пак не е архивист, ама май ще се занимава с магически свитъци, а не с книги, което (май) беше и основната идея. Да не говорим, че не ми се вижда никак като "поддържаща" единица. Както и да е...

Всъщност се опитваме да го направим по тъкъв начин че дори самостоятелн герой взел това умение да може да оцелее извество време. А Книгата е точно сборник свътъци, ако си ги представяш свити на рола мресто подвързани със спиралка проблема не е в умението =)

По точки:
...
- Когато чете от свитък има възможност да намалява маната необходима за произнасяне на дадена магия в размер на 2*НИ на самата магия.
(Например Светкавица, която е трето ниво магия и нормално се прави за 22ТМ, може да бъде направена от Архивист четящ от свитък за 22-3*2=16 ТМ).
Че бонуса е готин, готин е. Само трябва да се добави, че не може маната нужна за произнасяне да спадне под 1.
За хората като мен, дето обичат да им е сложно, може би намалението трябва да е от (СУ/3)*Ниво, но това е по-скоро бъзик, отколкото сериозно предложение.

При гореописания метод, магията няма шанс да бъда казана за по-малко от 1 ТМ, затова и няма нужда да се вкарва излишен код в описанието.
Иначе шами знам че не е гот такъв бонус да пада за 1ТР, но той не е чак толкова силен, както ти показаха тестовете. Тъй че по скоро да се бобави условието +2-5-5ТД за да се активира това нещо, така хем си запълваш идин слот, хем при 5 допълнителни ТД имаш далавер да го ползваш само за над 3-то ниво магия където ще спестиш 1 точка умора тъй като 6-те мана са 6 умора, а така за 5 ту превърнати в ТД пестиш 6 мана.

- Архивистът придобива знанието да активира магии от високи нива, дори да няма нужното МУ за това, когато ги чете от свитъци.


Иска изясняване! Да се уточни, какво значи активиране и да се подчертае, че пак се мятат зарове. (мисля, че това и намаляването на маната, тъй като са директни от самото начало ще създадът много Архивисти на 1 точка :D )

Това въсъщност е по твоя идея (Шами) която твърди, че нямаш ли нужното МУ ефекта на армагедона ще е като зрелищна огнена топка. Принципно също не е толкова голям бонус който да си струва 1ТР и зает слот, но признавам че може да се дигне на 5-та степен примерно.
В описанието не виждам нещо кой знае колко заблуждаващо. Ползвам българската дума активиране вместо „кастване”. Излишно ми се нвижда да добавяме уточнение че са мятат зарове но лошо няма да се допише.

- Архивиста се научава как да съхранява по-добре свитъците и има шанс от 50% свитъкът да не се разруши, ако заклинанието е казано успешно.
Шами добре е споменал, че най-добре да стане 100%.

По скоро да се разкара изцяло то нулево ниво този бонус.
- Може да преписва свитъци от ниво СУ/2 за Седмица-СУ/2 дни, но не помалко от 1 ден. Усложнението по УФУД е нивото на магията, а за всеки допълнително отделен ден усложнението намалява с 1-ца. (Майстор архивист на 12 може да препише 6-то ниво магия за 7-6=1ден, но решава да е по-внимателен и отделя за целта 3 допълнителни дни. Или за 1+3=4дни формулата по УФУД придобива вида: 12+3+3зара<>16+6). Нужно е архивистът да има свитък от който да препише магията.
Знам защо е така. Но не просто не ми харесва, а направо ме отвращава като идея. Не че нещо, ама трябва да е по-бързо. И според мен не трябва да е към Архивиста изобщо а към отделно познание/умение, но това е бял кахър. Защо не е нещо от рода на 14 - СУ часа? Знам защо си сложил толкова голям срок, но според мен е твърде голям ;)

Щом знаеш, защо е този толкова дълъг срок значи знаеш и че като си упука свитъците няма нужда 12-ка архивист да седне да си припише свитъчето, като хем му е почивка хем и другите от групата почиват. Врътката е да не стане и машина за пари архивиста. За момента такива машина са Алхимиците и билкарите, а а ко го направиш за два часа да изкарва 4 сребърника прави си сметка каква инфлация ще постигнеш (;
- На 5 Степен се усъвършенства още повече в запазването на свитъци и шансът от 50% свитъка да не се разруши при прочитане на магията става валиден дори магията да е казана неуспешно.
Практически безсмислено... Влиза в противоречие с горния бонус. По добре да изчезне или да се промени. А и при АНУ трябва да си се унищожи свитъка.

Тука трябва дадойде: При казване успешно на заклинанието свитъка не се разрушава.
- На 7-ма Усъвършенства се в произнасянето на заклинания и магиите четени от свитъци изискват само 1/2 от нужната за прозинасяне мана.
хъм... мисля, че сложното ми решение всъщност води до нещо подобно...

Не баш, защото сложното ти решение може да доведе до отрицателна мана а в случая това не го позволява. Ще забележеш, че с бонуса за намалямаве от началото за 2*НИ и с този от 1/2 мана продължителните магии поевтиняват до 1-3 ТМ за произнасяне и никъде няма възможност тази мана да падне на 0 или по малко. Освен това е далеч по-просто решение.
- На 9-та Степен повишава наблюдателността си с 1-ца.
Никъв смисъл.
Това беше дискутирано по-горе в темата и остана за да не е празна позицията, която иначе не дава бонуси.
- На 12-та Архивиста придобива умението да изчиства от грешки изказа си докато чете заклинания и по този начин да намали на половина усложнението за активиране на заклинанието срещу допълнителни 5ТД.
(Например Светкавица, която е трето ниво магия и нормално се прави за 22ТМ и 8ТД, може да бъде направена от Архивист на 12-то ниво четящ от свитък за 22/2-(3*2)=11-6=5 ТМ и 8+5=13ТД, като певеца и Бързата мисъл могат да намалят това време до 1-ца ако са на нужните степени. Междувременно УФУД придобива вида МА+3 зара<>16+3*2/2 или МА+3 зара<>16+3).


Това направо няма да го коментирам. Струва ми се безсмислено... Да, не стига, че трябва да се мъча да го прочета за 8 ТД, ам и още +5ТД, чи да имам шанс да го кастна. По-добре дай му бонус към МУ, докато чете свитъци. Мисля, че е е по-готино. ;)

МУ-то дава освен по-голям ефект и по-голяма МА, спестява ти СУ Школа и СУ Магьосник, а 5ТД за магия допълнително са си добро решение за такъв горям бонус и е на половин цена спрямо стандартното концентриране, като не ти пада реакцията при това. Бонусът е наистина мноого силен. И е на далавера точно за магии над 3-то ниво, каквито се опитваме да прикачим за Архинвиста. Защото иначе и сега маговете са терминотари с малките магиики.
Ако умението се взема в началото поне на 8-ма степен Архивиста може да започне с книжка в която да има три свитъка с магии 3-то ниво.
бях споменал някъде за спелбук и мога да експандна идеята.Естествено за след Вилорпияда ;)
Шами, няма лошо от това да се спестяват пари - виж Изобретател ;) Не ме кефи фиксираността да са трето ниво магиите. По-скоро да има книжка в която има преписани свитъци на стойност до СУ/2 сребърника. ;)

Щом тъй и тъй бонуса идва на поне 8-мо ниво няма нужда да се казва СУ/2, а направо книга със свитъци на стойност 12 Ag, това въсщност са 4 магии 3-то ниво.
За Шами: именно изобретателя дава предмет, който иначе би бил недостъпен за герой не започваш играта с 30 жълтици. Но не е болка и да се премахне ако ти се струва нередно.
Шами припомни моля те за времето в Магландиум, че при мене са само СУ-та и магиите.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пон юли 05, 2010 12:21 pm

Всъщност се опитваме да го направим по тъкъв начин че дори самостоятелн герой взел това умение да може да оцелее извество време. А Книгата е точно сборник свътъци, ако си ги представяш свити на рола мресто подвързани със спиралка проблема не е в умението =)
Ха, ми по тая логика дай да преработваме лидера. Това ви намерение съм го пропуснал явно... Жалко, себа се една иначе хубава идея. От тук нататък, няма смисъл да ръчкам коментарите си, просто, защото те са насочени към един "Поддържащ" Архивист. Явно, че А16, трябва да е игра тип Близърд - и учените изнасят герои в 1 на 1 битка. :roll:

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон юли 05, 2010 1:48 pm

Забележи че лидерът дава директни бонуси на групата и лидери без група на дали има.
Докато архивиста заляга над тежките заклинания и се превръща в алтернативен магьосник който вместо картеч ползва виши заклинания. Така се предоставя възможност на хората да си изберат между картечница и гранатомет.
Така предложените бонуси не вършат кой знае каква работа на архивиста на ниски нива магии но пък за големите са истинско слънчице. Вишите магии от свая страна са доста по помагащи на групата от стрелата топката и мълнията. Като пирмер ще дам само общ живот.

Архивиста 1:1 в битка неможе да спечели, защото не е картечен маг, но ако е 2:2 нещата доста се променят...
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт юли 06, 2010 2:26 pm

Не казвам, че идеята е лоша, казвам, че флейвъра й фейлва. Измисляте му друго име, най-добре. В смисъл, ако го сложите Заклинател, даже ще ми е като подарък за именния ден, защото на Хоул имах нужда от нещо подобно. Поглеждайки го от така описаната гледна точка... Архивист е яко, ама защо не е Заклинател, да го насичим изцяло към Свитъци, Магически предмети и магическа наука като цяло.

Знам, че на пръв поглед предлагам голяма промяна, но ако се замислите, просто предлагам окастрянето на няколко бонуса:

Четенето дето действа като сън
+СУ/3 към Науки и Езици, [което може да стане + СУ към Разпознаване и Оценка и евентуално още нещо, според цялостната идея]

И ако може да ми ги дадете, да се заиграя с едни поддържащ Архивист. ;)

Навитаци?

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт юли 06, 2010 3:19 pm

Че какво му е на флейвъра?

Не ти допада СУ, което дава:
-бонус към науките и езиците
-бонус при произнасянето на магии от свитъци и книги

да се казва Архивист? Какво трябва да му турим - бонус при каталогизирането на книги?

Вярно, отдалечи се от първоначалния замисъл - "силен в "слабите" магии", защото се оказа, че "слабите" магии не са слаби.

Иначе не съм съгласен да го правим като "себедостатъчно в бой умение". По-скоро да надгражда магьосник или да е самодостатъчно, ама в социялен план (каквото е с бонуса към науките и езиците).

За книгата на 8ма степен при нулево ниво - ок, със задължителната уговорка към същия бонус на изобретателя (който, признавам, бях го забравил) ;) .

За бонусът към науките и езиците - предложението ти, Хам, е да отпадне изискването за 6тата степен? Ок съм с това, макар че ми се струва по-балансирано и по-"флейвърфул" да се изисква да архивистът да се е потрудил за знанието си. Пък и науките сами по себе си са адски много - има ги всички възможни географии и прочие...

За спането - по-скоро не, въпреки че не става дума толкова за баланс, колкото, че този бонус доближава Архивиста до Възвишените. Нека героите да могат да работят по-дълго, но не чак непрестанно, че и да трупат сили в същото време ;) .
Последна промяна от Shamajotsi на вт юли 06, 2010 3:31 pm, променено общо 1 път.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт юли 06, 2010 3:27 pm

*Извън темата какво е флейвър и фейлва?*
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт юли 06, 2010 3:33 pm

Флейвър май съм го обяснявал. Не знам точна дефиниция, но това е когато в дадена игра имаш нещо абстрактно и го обясняваш как стои и в сетинга. Примерно - умение, което дава бонус към атаката. "Флейвър" е някакво обяснение за това как точно това умение помага на героя да се бие по-добре.

Фейлвам идва от fail = провалям се, от английски.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт юли 06, 2010 4:02 pm

Редакция написа:Ок, поредна ревизия, дано се приближаваме до последната такава :P ...
[sblock="СУ Архивист"]След края на всепомитащата Война на боговете, знанието се превърнало в нещо много рядко и много ценено, за тези които можели да си го позволят. Знанието се превърнало в ресурс. Редом с изобретателите, алхимиците и магьосниците, има още една прослойка в обществото, която се занимава с добиването на загубените познания от Втората епоха - архивистите. Специализирали се в търсенето и прочитането на текстове от всякакви езици, те са се превърнали в изключително всестранно развити личности, с дълбоки познания във всяка наука. Работата им с писмени текстове се е отразило и в уменията им да прочитат магии от магичеки свитъци, а както твърдят някои, в по-простите трикове, те са по-добри и от вглъбените в космологичните сили магьосници.

Смята се че първите архивисти са скромните библиотекари в Ал-Тирим-Оминорската библиотека, но явно джуджетата доста бързо напредват в това начинание включително и по практическото муприложение. Архивисти могат да са гоблини-чернокнижници, които търсят из прашните томове нови начини да възродят своя бог-създател, Ахра-Ман или гиганти с мого ловки пръсти (галаса е въжено писмо)...

Изисквания: 10 ИН
За заучаване на 0 ниво: 5 ТР; (-3) Фелини; (-2) Джуджета; (+2) ТР за Гиганти и Гущероиди

Придобивки:
- Подобрява всички науки и езици - без езика на жестовете и свещенния език - със СУ/3, но за тази цел героят трябва да ги е научил поне на шеста степен.
- Когато чете от свитък има възможност да намалява маната необходима за произнасяне на дадена магия в размер на 2*НИ на самата магия като задели допълнително 5ТД за това.
(Например Светкавица, която е трето ниво магия и нормално се прави за 22ТМ 8ТД, може да бъде направена от Архивист четящ от свитък за 22-3*2=16 ТМ и 13ТД).
- Архивистът придобива знанието как да активира магии от високи нива, когато ги чете от свитъци, дори да няма нужното МУ за това (ефектът и успехът му ще се определи от текущите му МУ и МА).
- Може да преписва свитъци от ниво СУ/2 за Седмица-СУ/2 дни, но не помалко от 1 ден. Усложнението по УФУД е нивото на магията, а за всеки допълнително отделен ден усложнението намалява с 1-ца. (Майстор архивист на 12 може да препише 6-то ниво магия за 7-6=1ден, но решава да е по-внимателен и отделя за целта 3 допълнителни дни. Или за 1+3=4дни формулата по УФУД придобива вида: 12+3+3зара<>16+6). Нужно е архивистът да има свитък от който да препише магията.
- На 5 Степен се усъвършенства в запазването на свитъци при успешно активиране на магията от свитъка той не се разрушава.
- На 7-ма Усъвършенства се в произнасянето на заклинания и магиите четени от свитъци изискват само 1/2 от нужната за прозинасяне мана.
- На 9-та Степен повишава наблюдателността си с 1-ца.
- На 11-та Степен първите два часа, които героят посвети на четене/писане, могат да му се броят като активна почивка (сън).
- На 12-та Архивиста придобива умението да изчиства от грешки изказа си докато чете заклинания и по този начин да намали на половина усложнението за активиране на заклинанието срещу допълнителни 5ТД.
(Например Светкавица, която е трето ниво магия и нормално се прави за 22ТМ и 8ТД, може да бъде направена от Архивист на 12-то ниво четящ от свитък за 22/2-(3*2)=11-6=5 ТМ и 8+5+5=18ТД, като певеца и Бързата мисъл могат да намалят това време до 1-ца ако са на нужните степени. Междувременно УФУД придобива вида МА+3 зара<>16+3*2/2 или МА+3 зара<>16+3

Пример 2: решава да ползва само бонуса за намаление на усложнението и ще похарчи 22/2=11ТМ и 8+5=13ТД при МА+3зара<>16+НИ на магията).

Ако умението се взема в началото поне на 8-ма степен Архивиста може да започне с книжка в която да има заклинания на обща стайност 12 сребърника, но тя архивиста неможе да ги продава поради ролеви причини, подобно на оръжията на изибретателя който могат да се вземат по същия метод.
[/sblock]

Ето така вече ми се струва добре. За заклинания над 3-та степен архивиста е доста на далавера и от към мана и от към усложнение. На дали ще упее да се справи сам, но има шанс и това би трябвало да му стига.
Последна промяна от Vilorp на вт юли 06, 2010 4:28 pm, променено общо 1 път.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт юли 06, 2010 4:05 pm

Вилорп, питаш за 10ти път. сега и ще ти отговоря, най-накрая

Флейвър (или по-точно английски, там не знам как точно се пише) и се ползва за един въд не-системната част на нещата. Не малка част от играчите го смятат за толкова важно, колкото и системата. Системно Калашников може да е идеално отразен системно, но не си съвпада с Магландиум, нали? Е, уменията най-често попадат в групата "слаб флайвър". Умението съчетава противоположни или нямащи нищо общо концепции - тогава флейвъра му се дъни. Мисля, че атмосфера е добър превод.

Фейл - дъня се. Епик Фейл -дъня се толко яко, че и в Уганда биха ми се смели.

Шами, през повечето време не разбрах, какво точно коментираш, но предлагам изчистването му от социални бонуси, на същия принцип, на който е изчистен от социални бонуси Магьосника и Спец. в Школа. Това си е най-накрая начин да правиш яки магии, без да специализираш в Школа. Мисля, че идеята като цяло не е лоша, а за реализацията - ми, имам вяра в способността ви да систематизирате такива неща добре ;)

Едит: ако се махнат бонусите, както предложих, 2 часа почивка могат да стана не при четене, а при преписване/създаване на свитък ;)

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт юли 06, 2010 4:30 pm

Готово коригиран е съня в последната ревизия над твоя пост. С някое друго проблеми имаме ли?

А иначе ако вместо ДУСТ2 играем приключение архивист и алхимик ще са много полезни за Вилорпиядата.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт юли 06, 2010 4:40 pm

hameleona написа:Едит: ако се махнат бонусите, както предложих, 2 часа почивка могат да стана не при четене, а при преписване/създаване на свитък ;)
Ок съм с това ;) .

Вилорп, един бонус от онези на първо ниво е лошо, трите заедно са огромен мигащ неонов надпис "ЕКСПЛОЙТ!!!!". 1ТР е цената за научаване на една магия от първо или второ ниво. Но тя се оказва и цената да можеш за 13-Х ТД да изречеш магия от 7мо ниво за по-ниско количество ТМ - като в същото време си запазваш бонусите на Бърза мисъл и специялизацията в школа.

В същото време 15 ТР не се отделят току-така - дори при магьосници това е близо половин ниво и тези ТР може да им трябват за получаване на ултимативен бонус на 12та степен на дадеоно умение (вдигане на макс ИН или възможност за труднопоклатима концентрация). За 28 ТР да не говорим.

За това предлагам:[sblock]Придобивки:
- Подобрява всички науки и езици - без езика на жестовете и свещенния език - със СУ/3, но за тази цел героят трябва да ги е научил поне на шеста степен.ю

- Може да преписва свитъци от ниво СУ/2 - виж по-долу.

- На 5 Степен се усъвършенства в запазването на свитъци при успешно активиране на магията от свитъка той не се разрушава.
- На 7-ма Архивистът се научаа когато чете от свитък има възможност да намалява маната необходима за произнасяне на дадена магия в размер на 2*НИ на самата магия като задели допълнително 5ТД за това.
- На 8ма степен Архивистът придобива знанието как да активира магии от високи нива, когато ги чете от свитъци, дори да няма нужното МУ за това (ефектът и успехът му ще се определи от текущите му МУ и МА).
- На 9-та Степен повишава наблюдателността си с 1-ца.
- На 11-та Степен първите два часа, които героят посвети на четене или писане могат да му се броят като активна почивка (сън).
- На 12-та Архивиста придобива умението да изчиства от грешки изказа си докато чете заклинания и по този начин да намали на половина усложнението за активиране на заклинанието срещу допълнителни 5ТД. [/sblock]

За писането на свитъци:
-Първо предлагам архивистът да може и по памет да пише свитъци - ако е научил магията.
-Второ, приключенците нямат кой знае колко време за губене по принцип. Ако 1 ден е достатъчен за направата на голем, значи е повече от достатъчен за писане на магия. Предлагам времето да бъде твърдо (независещо от нивото на магията) 12 часа, усложнението 2*Ни на магията. За всеки +2/6/12 часа - допълнително +1 улеснение. Така ако архивистът иска да препише една книга пет пъти за по-сигурно групата пак ще има да си седи месеци на едно и също място. В същото време, пак ще го има моментът, че всички в групата ще искат много силно архивистът да си казва магиите правилно - една грешка и приключенците са оставени пред избора дали да чакат 12 часа (минимум) в гората с вълците или да се опитват да се спасяват, ама без онази животоспасяващия Мрак.
シャマョツィ

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт юли 06, 2010 4:42 pm

Това вече е съвсем отделен въпрос, но дали вместо:
- Подобрява всички науки и езици - без езика на жестовете и свещенния език - със СУ/3, но за тази цел героят трябва да ги е научил поне на шеста степен.
не трябва да е директен бонус към фиксирана бройка? Примерно:

Повишава СУ/2 познания и езици с СУ/2?

това само като пример и страничен въпрос. Мен лично ми е все тая. Запазвам си правото да споря за тоя бонус и за името, но само като изчистя моя вариант на СУ за Зубъри :D, което обаче ще е за поддържащ герой ;)

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт юли 06, 2010 4:55 pm

Дай поне да му вдигнем бонуса за маната и да разкараме това от 9-та степен:[sblock]Придобивки:
- Подобрява всички науки и езици - без езика на жестовете и свещенния език - със СУ/3, но за тази цел героят трябва да ги е научил поне на 1-ва степен.

- Може да преписва свитъци от ниво СУ/2 - виж по-долу.

- На 5 Степен се усъвършенства в запазването на свитъци при успешно активиране на магията от свитъка той не се разрушава.
- На 7-ма Архивистът се научаа когато чете от свитък има възможност да намалява маната необходима за произнасяне на дадена магия в размер на 3*НИ на самата магия като задели допълнително 5ТД за това.
- На 9-та степен Архивистът придобива знанието как да заучава и активира магии от високи нива, когато ги чете от свитъци, дори да няма нужното МУ за това (ефектът и успехът му ще се определи от текущите му МУ и МА).
- На 11-та Степен първите два часа, които героят посвети на четене или писане могат да му се броят като активна почивка (сън).
- На 12-та Архивиста придобива умението да изчиства от грешки изказа си докато чете заклинания и по този начин да намали на половина усложнението за активиране на заклинанието срещу допълнителни 5ТД. [/sblock]

За писането на свитъци:
-Първо предлагам архивистът да може и по памет да пише свитъци - ако е научил магията или има свитък.
- Преписва/пише свитък за 12 часа, усложнението 2*Ни на магията. За всеки +2 часа - допълнително +1 улеснение.


ЕЙ така, направил съм минумумът да е 1-ца за езиците и науките вместо 6-ца, засили съм намаляването на мана, като пак не пада под 1ТМ магията, добавъл съм возмъжност и да научи заклинание дори да няма нужното МУ което ще оправдае 9-ката иначе е твърде слаб бонус за толкова високо степен.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт юли 06, 2010 5:11 pm

С това съм съгласен на 100%.
シャマョツィ

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт юли 06, 2010 5:19 pm

- На 9-та степен Архивистът придобива знанието как да заучава и активира магии от високи нива, когато ги чете от свитъци, дори да няма нужното МУ за това (ефектът и успехът му ще се определи от текущите му МУ и МА).

окей, защо изобщо се мъчиш да направиш бонуса достоен? Прати го на 3та степен и добави нещо ново. Нещо, което да дава на Архивиста възможност да прави повечко неща и да му даде способност, която да може да ползва и без книгата си?

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт юли 06, 2010 5:28 pm

В смисъл - какъв е проблемът с бонуса? Твърде слаб или твърде силен?
シャマョツィ

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт юли 06, 2010 5:29 pm

Може би нещо, даващо му достъп до повече магии? Спомняте ли си Eagle Eye от Heroes 3? Шанс за запаметяване на видяна в действие магия. Облягайки се на една възможност в Ендивал две, защо не му дадем следняи бонус на 9то ниво:

Архивиста може да се опита да складира в мозъка си видяна в действие магия. Шанса за успех се определя по фпрмулата:
СУ + 3зара > 16 + НИ, където НИ е нивото на магията.
Запомнената магия може да бъде използвана еднократно от архивиста. Не може да се запомни една и съща магия два пъти. Маията може да се използва и за записване на свитък, но с удвоено усложнение (или нещо от сорта).

Май се вързва с архивиста. Ако искате наистина уникален маг, дайте му възможността да запомня и друидски магии :D

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт юли 06, 2010 5:30 pm

Shamajotsi написа:В смисъл - какъв е проблемът с бонуса? Твърде слаб или твърде силен?
Не, не мисля, че трябва да се оставя възможност да се заучават такива магии. А и имам друга идея - виж последното ми мнение. А според Вилорп, без заучаването бил слаб.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт юли 06, 2010 5:40 pm

Според предложението на Вилорп, магията не се заучава, магът може да я произнася само когато е написана на свитък. Бонусът не е слаб, но идеята е, че не е и силен - просто в напечени ситуации може да се окаже полезен, без да се дава възможност играчите да чупят системата с него. Надявам се.

Твоето предложение е много интересно, но не виждам какво точно се връзва със свързания с книгите и свитъците Архивист.
シャマョツィ

Отговори