Еллаффи - езикът на елфи и Древният език

Фенски допълнения и неща в процес на тестване. Тук всеки би могъл да споделя и най-налудничавите си идеи за играта, за светове и за промени в правилата.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Еллаффи - езикът на елфи и Древният език

Мнение от Fenrir » вт май 18, 2010 1:55 pm

Е, замемам се със създаването на елфическа писменост, чийто първоизточник е Древният език. Ще се псотарая да създам гъвкава и красива азбука, но ще ми трябва помощ при някои неща:
Според разбиращите от елфически език, кои са най-често използваните дифтонги, кои букви няма никога да се срещнат, също така ако може някои да даде няколко изречения на еллаффи няма да е никак зле :)
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт май 18, 2010 2:38 pm

Не искам да ти охлаждам ентусиазма, ама нека първо бъде изработен език, а чак след това писменост за него ;) . Също така навремето се бях заел с нещо такова, та мога да ти кажа, че дифтонги почти няма сред имената и думите, които са ни известни.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт май 18, 2010 4:31 pm

Лично аз относително успешно ползвам нарочно изкривен френски, поне никой не се е оплакал ;) .
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт май 18, 2010 10:55 pm

Знам, че ще прозвучи тъпо, но Толкиновия език беше базиран на Келтски или нещо от рода... той много ми се вързва с елфите в Магландиум :) Въпреки, че японския (не се смейте) май им ходи повече :)

Джуджетата - чи руски, естествено :D. Ако не - ирландски.

Гиганти - арабски, евентуално. Или може би неандерталски :D

Гоблини - тук нямам никаква идея. Оркския на толкин?

това са моите виждания, естествено. :)

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » ср май 19, 2010 3:58 pm

Ок, първата азбука е готова. Ще я сканирам и ще я пусна, за да я видите ккаво предтавлява, оттам ще следват съответно коментарите. Малко уточнения, преди да я пусна. В азбуката отсъстват буквите за ъ, ц, ч, щ,ю, я тъй като звучат сравнително по-груби. Наместо ю и я ще се изписват символите съответно за й и у, а за я- й и а, буквата Ъ се замества от А, т.е., където в българския има Ъ, пише се А, заместител на дж е ж, на ч - ш, ц - с, щ - ша. Също така, би било добре да се премахне струпването на някои гласни ,например - тк, да се добавя някаква гласна между тях, т-а-к, фк- ф-а-к, и такива подобни.

Например, нещо от рода на щъркел би звучало шаркел, щурец - шарес (след щ може да отпада следващата гласна, която ще се замества с а - щука - шака, щепсел - шапсел, врътка - вратака, пищял - пишайал, ябълка - Йабалка, Ърнест - Арнест, Единствената промяна е в звука, за да не звучи грубо.

Въобще, ако имате по-добри предложения за такива промени, казвайте, скоро очаквайте сканираната версия на азбуката.
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » чет май 20, 2010 1:23 pm

Защо трябва да откриваме топлата вода?
Толкин е свършил достатъчно работа.
Освен това използването на математически формули, идеи, концепции, универсални символи и т.н е разрешено от закона.
Трябва все пак да проверя как стои въпроса с използването на език. Например програмните езици сами по себе си не са обект на авторско право.
При речниците обект на авторско право не е точно съдържанието, а подбора на думи.
Линукс е безплатен, а пък Бил Гейтс го осъдиха да предостави сорс кода на уиндоус, за да може да се правят съвместими програми с уиндоус.
Все пак трябва да се провери по-детайлно.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » чет май 20, 2010 1:58 pm

Няма какво да се проверява, всеки може да измисли универсална система от символи, пък и аз не искам да плагиатстваме, най-мразя да копирам нещо от друг, и повярвай ми, товя няма да стане. Толкин си е свършил работата, но НИЕ не сме. Това е.
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет май 20, 2010 3:04 pm

Фенрирчо, това дето предлагаш си е чиста проба шльокавица чети: 6lyokavica само дето е с кирилски букви. Кажи направо, че елфите шъшкат или съсскат или лълкат или... Друг език не значи се са сменени няколко букви, като в македонския пирмерно. Хвани и направи един извъртян шрифт ала толкиновия елафи, на който да може да се пише с обикновенна клавиатура и си готов. Ако пък искаш да говориш елафи, ползвай френския или италянския те са наистина благозвечни. Ади нека кажем, че вренския е елафи пък италянския галаса - защото по описания свучат почти еднакво с молко по груби нотки... в тоя връзка ръркането може да мине за по-грубо тъй че италянски за елфите и френски за гигантите...
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » чет май 20, 2010 3:11 pm

ок, общо взето не ме интересува фонетиката особено много. Аз създадох един шрифт с български еквиваленти и това е. Ще го пусна скоро.
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » чет май 20, 2010 5:35 pm

Толкин е филолог и университетски професор, а се басирам, че ти не си. Затова създаването на езици не ни е и работа, за да я вършим.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » чет май 20, 2010 6:49 pm

Ами никой не е тръгвал да създава езици. Единственото, което искам да създам, е азбука, за това не са нужни чак такива университетски познания.
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » чет май 20, 2010 7:02 pm

Абе, не са ти нужни, ама ти е нужен език ;) . Иначе пусни шрифта, ако е красив няма значение, че е просто шифроване на българския език :) .
シャマョツィ

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » пет май 21, 2010 12:23 pm

Японският, Хам, по никакъв начин не ми се връзва с елфите. WTF? Чувал ли си японска реч? Там дори "благодаря ти наистина много"(Hontouni arigatou gozaimashita) звучи като караница с тяхното произношение... Мен повече ми се връзва арабския или френския с тях... Нека запазим японското произношение за фелините.
П.П.: Мистрале, не е толкова важно какво казваш, а с какъв тембър на гласа, тон и всички такива глупости.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » пет май 21, 2010 12:28 pm

Арабският се връзва единствено с писмеността си. Френският... не знам. Португалският е много по-красив. Това е моето мнение.
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет май 21, 2010 1:20 pm

kartacha написа:Японският, Хам, по никакъв начин не ми се връзва с елфите. WTF? Чувал ли си японска реч? Там дори "благодаря ти наистина много"(Hontouni arigatou gozaimashita) звучи като караница с тяхното произношение... Мен повече ми се връзва арабския или френския с тях... Нека запазим японското произношение за фелините.
П.П.: Мистрале, не е толкова важно какво казваш, а с какъв тембър на гласа, тон и всички такива глупости.
Вързва се покрай изолационистките наклонности на културата... И всъщност, японския може да е мног озвучен и доста красив език.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пет май 21, 2010 7:03 pm

Какъв японски, какви пет лева?
Ако е за целите на фен-фикшън и прочие, един красив шрифт на български, плюс две три споменавания след пряката реч (има и други дребни, невинни трикове) са достатъчна подсказка за читателя, че написаното е реплика, писмо или прочие на еллафи.
Вика му се художествена условност и в някакви граници е дори необходима.

А за другото - японският е неподходящ за еллафи. Всеки език съдържа не просто думи, а понятия. Понятията влияят върху начина, по който мислим, върху изграждането на ценностната ни система и т.н. Не мисля, че японската култура (защото тя е неделима от езика) е дори близо до магландските елфи както са описани в книгата.
Японският език/култура наистина е подходящ за една друга, доста дискутирана раса.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет май 21, 2010 11:11 pm

Да ти кажа честно, синдарина си е най-добре, та ако не е с някви гадни авторски права (нещо различно от това да кажем, кой го е измислил) най-добре да ползваме него ;)

Визирам изолационистката идея на елфите. Иначе като култура, поне аз не съм чел за такава в реалния свят ;)

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » ср май 26, 2010 6:31 pm

Изолационисти са до толкова, до колкото имат по-висок жизнен стандарт, който не е осигурен чрез завоевателни походи, неравностойна търговия със съседите и от този род. Китай точно преди решението да се самозатвори, е пратил в индийския океан флота, в сравнение с която корабите на Васко да Гама са представлявали детски играчки. Но къде от културни, къде от икономически причини Китай не е имал нужда от външия свят.
Към това се добавя и трудното възстановяване на загубите в жива сила, което важи за дългоживеещи народи с прираст около нулевия. Дори америка избягва войни, в които може да претърпи сериозни загуби в хора - отказа от влизане с пехота в Сърбия е пример за това.

Ми ще проверя - но доколкото знам авторите на програми не плащат на авторите на програмния език/операционната среда. Наистина трябва да се провери, особено за чужбина. Мога да се наема с това, но е играчка.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет май 27, 2010 9:34 am

Всъщност плащаш праграмата компилатор от даден език, от С++ на .ехе примерно иначе можеш свободно да си пишеш и на нотепада. Има и безплатни компилатори. По скоро авторите на компилатори евентуално би трабвало да плащет авторско права за праграмния език, защото тяхната програма го ползва, но за да ползваш даден език за да направиш нещо не е въпрос на авторско право.

По темата: идеята сега е да се направи нещо шъшкащо или нещо напълно различно което да отговаря на дадени думи?

А иначе един красив изчекнат ръкописен шрифт би бил по добро решение: Даваш листето с разпечатания текст на отя дето може да разбира елафи и си готов.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » чет май 27, 2010 9:47 am

В процес на доусъвършенстване съм. Но кажете вие - според вас, нещо доближаващо се до арменската азбука с малко повече точки и чертички, или нещо подобно на арабската предпочитате?
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет май 27, 2010 10:00 am

На програма ли го правиш шрифта или го рисуваш на ръка?
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » чет май 27, 2010 10:34 am

На ръка. Не знам такава програма междудругото.
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » чет май 27, 2010 1:56 pm

Ами, не съм запознат с арменската азбука, но арабската ми харесва.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » чет май 27, 2010 2:42 pm

Fenrir написа:На ръка. Не знам такава програма междудругото.
фотошоп?

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » чет май 27, 2010 2:44 pm

Е, аз съм малко на Вие с такива програми :D На ръка ще е по-добре, пък ако се хареса, може някой да го направи на каквато си иска програма.
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Отговори