Магландиум

Секция с коментари и обсъждане на теми, които касаят известния ни за момента свят.

Модератор: Модератори

Потребителски аватар
Chimera
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: пет дек 28, 2001 12:55 pm
Местоположение: Магландия
Контакти:

Магландиум

Мнение от Chimera » пон яну 03, 2005 9:05 pm

Е мина време от появата на "Приключение с Меч и Магия" и ми е интересно, дали сте по прочели втората част от книгата, а имено тази за света. Всъщност интересни са ми вашите мисли, мнения, коментари и критики. Също така споделете и каква допълнителна информация бихте искали да научите за света и различните раси.
Последна промяна от Chimera на нед яну 09, 2005 8:19 pm, променено общо 1 път.
Every once in a while, declare peace. It Confuses the hell out of your enemies. - FRA #76
Внимавайте за алигатори в багажника на спидера!
Форум на Българската Ролева Гилдия

Потребителски аватар
Darkling
Стар заек
Мнения: 5
Регистриран на: пет яну 30, 2004 10:37 pm
Местоположение: The Abyss
Контакти:

Мнение от Darkling » пон яну 03, 2005 9:18 pm

Не съм стигнал и до половината още за това няма да си позволя коментар,само ще кажа че засега много ми допада сичко като замисъл.
In the end all things betray you.
Honor.Ideals.Heroism.
Allies.Comrades.Lovers.
Your eyes.Your limbs.Your heart.
And in the end,you betray yourself.

Потребителски аватар
Rezo
Войн
Мнения: 134
Регистриран на: ср юли 21, 2004 12:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Rezo » пон яну 03, 2005 10:19 pm

ами ... не ми хареса. Честно. Както беше казало някъде едно лице, самите легенди са смесица между Библията, Толкин и още нещо ;)
Има някои готини идеи, но като цяло е станало малко манджа с грозде. Като изключим начинът на написване на самите легенди.
Лично мнение.

Потребителски аватар
Alaris
Кадет
Мнения: 235
Регистриран на: пон дек 29, 2003 11:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Alaris » пон яну 03, 2005 11:19 pm

Канализация Рулз бееееее... Нека се помолим за душите и портфейлите на всички работещи във ВиК...

Сериозно... това е безбожна глупост. Да не знаят кой я построил.... добре ще се напъна ще го приема, но да не знаят за какво се ползва... мдааа... що па да не си ползват септични ями... я колко по приятно е..
BANG....You dead!! Изображение
No Guts, No Glory
Изображение

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт яну 04, 2005 9:22 am

За канализацията - тя е древно съоръжение и далеч не е в най-добрата си форма. Представлява множество тунели под градовете, а за над 14 века е съвсем нормално да се е позапушила и да не става за ползване, ако са загубени знанията за нея. Ако мислиш, че предназначението на пирамидите е напълно разкрито много се лъжеш, а пък в средновековието съвсем не им е било ясно за какво служат те. Така че не пречупвайте всичко през съвременната гледна точка и много по-лесно ще схванете логиката на "нелогичните неща".
Поздрави!
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Alaris
Кадет
Мнения: 235
Регистриран на: пон дек 29, 2003 11:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Alaris » вт яну 04, 2005 12:02 pm

До колкото знам след затриването на една от цивилизациите в южна америка, следващите с удоволствие са използвали напоителните и канализационните им системи... това след като доста години столичния град е бил изоставен.. иииии ако са древни, огромни и са ми под града - ако бях управника с удоволствие бих или ги затрил или възстановил...

Така да ми седят и аз да знам че вътре е пълно със зарази ииии крадциии иии гладни чудовища и нищо да не правя...е малко... хммм.... е, вие го титолувайте.
BANG....You dead!! Изображение
No Guts, No Glory
Изображение

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт яну 04, 2005 12:19 pm

Чудесна идея за приключение, а? Управника на някой от градовете с гадни канали да ви наеме да ги прочистите, пък то да се окаже, че там вече отдавна са се настанили гилдиите на подземния свят :) Как мислиш, лошо ли е това?
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Alaris
Кадет
Мнения: 235
Регистриран на: пон дек 29, 2003 11:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Alaris » вт яну 04, 2005 12:22 pm

Като идея за приключение не е :)
Като написано черно на бяло за "повечето човешки градове"... лошо е :)

Не ми обръщайте внимание че само това критикувам... ще има още като разгледам и повечко от книжката, потърпете :)
Иначе - магии и създания ... D&D, не ме кефи. :)
BANG....You dead!! Изображение
No Guts, No Glory
Изображение

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт яну 04, 2005 12:24 pm

Не виждам какво общо има Д&Д тук, но пък е напълно очаквано, че всеки ще си мисли, че сме копирали я Д&Д, я ГУРПС я, Вампайър я... абе то къде да се сетим ние за тези неща сами.. Най вероятно просто сме свалили пълния списък на магиите в Д&Д и просто сме го превели, нали.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Alaris
Кадет
Мнения: 235
Регистриран на: пон дек 29, 2003 11:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Alaris » вт яну 04, 2005 12:39 pm

Ами аз и другите двама човека с който си взехме книжката с такова впечатление останахме :)
Магиите, поне тези които прочетох са си точно както са описани в D&D.. че дори Magic missile(преименувано леко) пак си беше втвърдена светлина :)

Но хайде, ще изпадам в подробности с книжка под ръка, даже две :) и ще сравняваме заедно :)
BANG....You dead!! Изображение
No Guts, No Glory
Изображение

Потребителски аватар
Chimera
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: пет дек 28, 2001 12:55 pm
Местоположение: Магландия
Контакти:

Мнение от Chimera » вт яну 04, 2005 1:33 pm

За канализациите точния текст е в почти всеки голям човешки град. В Магландиум това вобще не означава почти всеки град. Тези коментари между другото вобще не се отнасят за света, а за фентъзито попринцип. Раздела, в който е въпросния текст е в Книга за Разказвача - Важни идеи и понятия в фентъзи ориентирание ролеви игри. Целта на тази секция е да даде идеи на Разказвачите за сюжети и истории за приключения, а не да описва Магландиум. Колкото до каналите, това наистина е клише във фентъзито и всеки втори автор (да не казвам всеки) на фентъзи го ползва. Ако става за въпрос много от старите европейски градове притежават древни канализации - Рим, Париж до колкото си спомням и т.н. Но стига толкова за канализациите.

Колкото до магиите, ами естествено е да правиш такова сравнение, нормално е в една игра да има огнено кълбо и свткавица, както и други стандартни магии. Те са стандартни и е естествено да присъстват в един фентъзи сетинг, да не говорим че са издържани от игрова гледна точка. Но да твърдиш че това са магиите от ДнД е малко прекалено. Мога със същите доводи да твърдя, че това са магиите от коя да е фентъзи компютърна игра - Диабло, Сила и Магия:), Героите на Сила и Магия, Магьосничество и т.н. и т.н. примерите са прекалено много. Тези обаче стандартни магии са около, колко 1/5 от всичките описани в книгата. Ако направиш едно директно сравнение с нашата книга и PHB пред теб,твърдението ти вобще няма да удържи. Дори може да се твърди, че логически магическата ни система е доста далече от тази на ДнД. Мога да твърдя това, като човек, които е играл и играе и по двете системи.

Надявам се да не приемеш това за зачждане, просто контрирам твърдението ти с логически доводи, нищо повече (е естествено си защитавам и системата :) )

Темата се отмества от конкретната идея, а тя е дали сте харесали втората част от книгата, която описва света.

Към коментарите на Резо - естествено е да базираме митологията на света, както и самия свят на вече познати и популярни идеи. Все пак целта ни е да достигнем до нови играчи, не запознати с ролевите игри. Имайки предвид че те трябва да се запознаят със системата и РИ вобще, ако им предоставим един супер нестандартен сетинг, тотално ще ги объркаме.

По коментарите ви имам чуството че хората още не са се запознали с втората част на книгата, освен с легендите за съворението. Въпреки това интересно ми е да чуя конкретни критики (конструктивни:)) и мнения за Магландиум.
Every once in a while, declare peace. It Confuses the hell out of your enemies. - FRA #76
Внимавайте за алигатори в багажника на спидера!
Форум на Българската Ролева Гилдия

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » вт яну 04, 2005 2:04 pm

Хора, прав е Аларис, това с канализацията е такава невъобразима глупост, че аз се очудих как е стигнала до печат. Като чета сега, вероятно във вашите представи иде реч за катакомби, което си е съвсем друго нещо. Катакомбите можем да приемем и че са изоставени, и че е забравен строителят им, но канали...КАНАЛИ!!!
Каналите няма да са канали, ако не са обитавани от странни чудовища и твари, а също така са най-вероятното седалище на гилдията на крадците
От това изречение се правят следните изводи:
1) София и всички останали що-годе цивилизовани градове нямат канали, а нещо друго, понеже в подземната система за изхвърляне на отходни води липсват всякакви странни чудовища и твари.
2) Гилдията на крадците е достатъчно тъпа, за да не може да си намери една хубава кръчма в покрайнините. Същевременно обаче е достатъчно умна, за да е открила лекове срещу тиф и дизентерия, както и за да сключи мирно споразумение с гореуказаните 'странни чудовища и твари'.

Химера, мога да твърдя, че това са потпури от различни популярни магии. Защита от ред/хаос/земя...ги има и в ДнД и в H4. За магическата стрела - ясно, парализа, светкавица и прочие ги има на всякъде...
Логически системата ви е далечна от ДнД, но близка до Н4. Въобще, ако както казвате сте ги мислели вие, сте ударили всички клишета възможни, ако не сте - умишлено сте търсили една абсолютна познатост, 'за да не обърквате тотално читателя'. Впрочем, имам чувството, че вие доста подценявате читателя, който е достатъчно умен, за да възприеме оригиналното.

По повод конструктивната критика - не знам дали тези трагикомични оръжия като арбалета с 4 тетиви и кръстоската между прашка и лека къртечница действително смятате да ги има в света, или не, но и в двата случая ги разкарайте и като картинки и като всичко. Те направо дразнят със своята липса на всякаква логика!

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » вт яну 04, 2005 2:57 pm

*ЦЕНЗУРИРАНО*
Хора, прав е Аларис, това с канализацията е такава невъобразима глупост, че аз се очудих как е стигнала до печат. Като чета сега, вероятно във вашите представи иде реч за катакомби, което си е съвсем друго нещо. Катакомбите можем да приемем и че са изоставени, и че е забравен строителят им, но канали...КАНАЛИ!!!

Цитат:
Каналите няма да са канали, ако не са обитавани от странни чудовища и твари, а също така са най-вероятното седалище на гилдията на крадците


От това изречение се правят следните изводи:
1) София и всички останали що-годе цивилизовани градове нямат канали, а нещо друго, понеже в подземната система за изхвърляне на отходни води липсват всякакви странни чудовища и твари.
2) Гилдията на крадците е достатъчно тъпа, за да не може да си намери една хубава кръчма в покрайнините. Същевременно обаче е достатъчно умна, за да е открила лекове срещу тиф и дизентерия, както и за да сключи мирно споразумение с гореуказаните 'странни чудовища и твари'.
Първо кажи ми колко филми си гледал, в които има цифра просяци, тайни или явни банди и т.н. живеещи в канализациите?! *ЦЕНЗУРИРАНО*, аз съм гледал поне няколко.

Второ ние за какво говорим? За София, Вашингтон и Москва или за Фентъзи свят? Ми дай фентъзи светът да няма дракони, гоблини, тролове, елфи, феи, еднорози, пегасита и всички останали подобни щото видиш ли ти си решаваш, че тях ги няма в България 2004г това измерение...

Трето това твоето не е никаква критика *ЦЕНЗУРИРАНО*. Научи се да критикуваш, а не да изказваш какво те дразни!

Четвърто в другия ти пост в другата тема ... Кажи ми коя система за игра на ролева игра няма математика?! Нито една формула в която да присъстват никакви числа, събиране, умножение, деление и изваждане, скоби или равно?! Е, аз ще ти кажа, - такава няма! Освен чисто свободните.


Толкова, а като започнеш да даваш свястна критика ела да ти се извиня!

За разните "трагикомични" оръжия смесици между тъпота и простота... най-прост и елементарен пример - ЛоТР, барут, взрив... Де ги дават тия бомби във фентъзи светове - не знам!

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » вт яну 04, 2005 3:03 pm

Много ви била математиката... блах... имате да сметнете 10 неща, като съберете и извадите по 2-5 числа и да умножите или разделите по 2-3 числа... Ако ви е толко трудно ходете да се зсанимавате с изкуство или литература и не поглеждайте проста аритметика до края на *ЦЕНЗУРИРАНО* ви живот!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт яну 04, 2005 3:15 pm

Виждам, че Киди се е поразпалил :) Вярно, че тонът му не е особено правилен, но ще го оставя нередактиран ден-два, след което ще цензурирам сериозно цялото му изказване. Ако някой желяе да му отвърне в същия дух, нека да го направи в рамките н атези ден-два - после цензурирам всичко!
Отново напомням, че личните нападки не са препоръчителни, но и определения от типа на "това или онова е пълна глупост" следва да се заменят с изрази от типа на "аз не харесах това или онова и на мен то не ми допада". Защото когато някой заяви, че нещо е пълна глупост, косвено обижда всички други, които не смятат така и си заслужава съответния отговор. Същото се отнася и до послания "направо направете това и това". За тях пак е добре да се подменят с изрази от типа на "аз никога не бих постъпил едикак си"...
Надявам се, че съм бил правилно разбран защо оставям без корекция мнението на Кид.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » вт яну 04, 2005 3:20 pm

В същия дух искам да се извиня на всички останали учстници. Държах единствено въпросният юзер да го прочете, след което и аз бих си изтрил/променил мнението

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт яну 04, 2005 3:20 pm

Сега няколко думи за прословутото "крадене на чужди магии". Нямали сме за цел да крадем каквото и да било, което пък дори не принадлежи на когото и да било, но нека някой ми покаже уникална система за магии (негова или от дадена игра) за която да може да се каже, че не може да се оприличи с никоя друга. Условието е да е приложима във фентъзи свят, да може да се ползва смислено от играчите и да включва поне 20 (нека да са 16) заклинания. После (ако приемем, че някой се справи с тази задача) ако има поне 10 посетителя, които да декларират, че именно такава система искат в техния фентъзи свят, аз ще напиша тук отделен пост, в който ще се нарека сам себе си плагиат и ще си посипя косата с пепел :).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Alaris
Кадет
Мнения: 235
Регистриран на: пон дек 29, 2003 11:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Alaris » вт яну 04, 2005 3:25 pm

Не съм споменавал крадене... но факта че по описание съвпадат с тях, мен като опитен играч никак не ме въодушевява. Предполагам че тези започнали с CRPG-та ще са доволни че могат да ги правят.
BANG....You dead!! Изображение
No Guts, No Glory
Изображение

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Работник
Мнения: 66
Регистриран на: нед фев 17, 2002 9:33 pm
Местоположение: Пловдив Любим клас: Паладин. Любим цитат: Аз мога.

Мнение от CTAHuMuP » вт яну 04, 2005 3:27 pm

На мен не ми е ясно само защо телефонистът реагира така на критиката:). Трябва да си знаете, че А16 е твърде далеч от съвършенството и да сте били подготвени да посрещнете негативни мнения от какъвто и да е характер. Виждам, че Ванката и Химера се справят блестящо с това и много ще се радвам ако и другите хора от екипа си сдържат нервите - фенове не се печелят с пяна на уста.

П.П. Ако кабелджията от БТК наистина е искал само конкретния потребител да му прочете злобата, е можел спокойно да му я прати с лично съобщение, не да твари темата ненужно. Дано си вземе поука занапред. Както и всички останали, междувпрочем.
Последна промяна от CTAHuMuP на вт яну 04, 2005 3:30 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » вт яну 04, 2005 3:30 pm

А, ето го и културтрегерът. Всеки форум трябва да си има един такъв. Тукашният изглежда му викат Кид. Хлапе (ако предпочиташ козле, кажи), ще ти отговоря спокойно.

Ти и представа си нямаш какво съм чел или гледал, лошото е, че каквото ти си чел и гледал не си схванал. Просто предчувствам как ще ми излезеш с "Плъховете на Париж", което беше една елегантна пародия, или "Батман", където нещата бяха идеализирани до крайност. Когато създаваш един свят, основна цел е той да не противоречи на елементарната логика. Това че на някои места се получава такова явно противоречие не означава, че всички трябва да се юрнем да повтаряме същата грешка. Разбираш?

По повод математиката - хлапе, математик съм и смятането на линейни формули не ме притеснява (пояснявам: линейни означава от първа степен - нямаш умножение на две статистики, нямаш квадрати и прочие), проблемът е, че колкото и да ги блъскаме, колкото и повече да ги слагаме, те пак не описват акурантно света. Просто света не е линеен, също както не е и полиномиален, както не се описва и с рационални функции само и т.н. С формулите трябва да спрем в един момент, защото от там нататък не правим нещата по-точни, а по-сложни. Според мен този момент е бил пропуснат. А що се отнася до Римановата функция, драги, това е в секцията за шеги.

Бат Гойко, тонът ми по повод каналите е рязък, но просто с тия два абзаца 'ме хвърлихте в музиката'. Катакомби да ги бяхте писали, пак повтарям, никой нищо нямаше да ви каже, че дори и немъртвите дето ги имате можехте да ги нагъчкате там. Що се отнася до последният абзац - ако искаш приеми го като 'аз бих направил', просто съм свикнал да давам препоръки в императив.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт яну 04, 2005 3:49 pm

В заищта на Киди, да кажа, че той не е част от екипа, а е един от бета тестерите. Това в голяма степен го прави не по-малко пристрастен от нас и както казах може би се е повуствал обиден от неправилния изказ в изреченията на Аларис. На това отдавам и моментния му изблик. Надявам се това да не измести темата в друга насока.
Не вярвам някой да счита, че има такова животно като "съвършената система" или пък съвършения фентъзи свят. Ако беше така тя щеше да е само една и всички други нямаше да има смисъл да съществуват, така че Стан е напълно прав - ние сме отворени за всякаква смислена критика.
Както правилата на играта, така и светът са направени с идеята играчите и Разказвачът сами да изберат какво да ползват от тях. Обемът на книгата е достатъчне, за да можете да игнорирате половината от нея и въпреки това да имате на какво да стъпите. Клишето за каналите е описано в секция клишета във фентъзи приключенията в книга за разказвача - не бъркам, нали (не съм сигирен как точно се казваше секцията, но със сигурност по смисъл е това)? Дали вие ще ползвате тези клишета или не си е лично ваш избор.
Искрено се надявах, че именно "опитните играчи" ще оценят дадената им свобода, но понякога ограниченията явно са за предпочитане - определено те са това, което спъва въображението, но пък премахва нуждата от мислене и по този начин улеснява играта. Именно това е и целта на тази тема, да стимулираме желанието ви да споделите с нас какво искате да видите, а не какво не искате да видите в Магландиум. Само тогава критиката има градивен характер. ОК, на някой не му харесал четиристрелият арбалет - (няма го описан в нито една таблица между другото) нека го забрани в своите кампании, защо искате да бъде забранен за всички? За вас ще е проблем ли, ако някой го харесва това и ще попречи ли то на вашата кампания? Не мисля, а и не трябва!
Така че нека да наблегнем на същественото и градивното. Ако някой ми каже "не харесвам това правило и ще го заменя в моята кампания по този и този начин", аз с удоволствие ще обсъдя с човека защо ние не бихме постъпили така или според нас как би се отразило това на кампанията му. Ако предложението се окаже наистина добро, просто ще бъде публикувано на сайта ни, като алтернативно решение от страна на играчите и ако някой ден се окаже, че повечето играчи предпочитат да играят с това павило, то ще бъде обявено за официално и този, който го е предложил няма да бъде изтрит като име - той ще е допринесъл за развитие на РИ в България и на А16... За жалост засега не виждам нищо подобно тук. До момента имаме само няколко мения от типа "мен ми харесва" "мен пък не", "много е готино", "много е тъпо"... Няма нужда да казвам, че пърите две са по-правилно определени от вторите, но нито едно не внася нещо градивно в развитието ни или не ни провокира да обясним някое правило или решение за света.
Все още е рано да очаквам много играчи да са се запознали с А16 и Магландиум, но съм сигурен, че има и такива. Имаше мнения, които казваха "много система"... А кой е казал да ползвате всичко? Вземете това, което ви хартесва - пише го на няколко места в книгата. Ние ви даваме колкото сме могли и се надяваме да не ви е малко, пък ако е много винаги можете да си оставите за "после". И аз съм я играл тази игра именно така - многото правила са се появили с времето и не са ми били нужни в началото. Но предпочетох да я издадем всичко, което имаме до момента в една книжка, а не да ви предложим няколко експанжъна (няма никакъв умисъл или намек към колегите от Ендивал - те са постъпили по същия начин, но с времето играта им се променя). Така сме решили, така и сме постъпили. Книгата в сегашния си вид, няма да има допълнителни издания. Ако след време се наложи промяна в правилата и в света всяко едно от тях ще излезе в отделна книга, но до тогава има да изтече много вода.
От тук насетне сте вие!
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » вт яну 04, 2005 4:15 pm

Станимир:

Първо, аз съвсем не съм от екипа, а съм си чист потребител. Мнението ми е чисто потребителско. Защо отговарям? Защото разглеждат нещата абстрактно и давам реална преценка, която не е продиктувана от "мазненето" (забележи кавички!) на създателите, които имат изгода.
Второ каквото си посееш, това ще жънеш. когато някой започне да задава супер тъпи въпроси, от сорта на "защо аьиом, а не аксиом" е нормално да му отговорят "защото така ми харесва!"
Трето не отговорих на лично по същата причина, по която и той не го е направил на лично - той плюе, и аз плюя. Не ме интересува дали е ставало въпрос за А16 или ДнД или квото и да било. Не веднъж съм защитавал ДнД, макар да не съм перфектно запознат със системата. И не на последно място мога да си говоря както и каквото искам, аз си поемам отговорноста да ми отвърнат, а и има модератори...

За въпросния:
Как ще ме наричаш не ми дреме, проблема си е твой. Какви задачи решаваш не ме интересува. Че си студент или завъшил още по-малко. Виждам обаче какво говориш и си правя изводите - безмислени въпроси. Научи се какво е критика първо. Не случайно го казах. Ти казваш какво не те кефи и директно да се промени, това не е критика. Ако искаш да направим (създателите) едно мащабно запитване и да се видят кокло човека ще искат да им се издаде специално и отделно копие, в което те изрично ще споменат какво ги кефи и какво не?! Мене па не ме кефи как Толкин е описал елфите. Съседа па го кефи. И к'во?
Ти беше ли в Магландиум? Ходи ли там, че да знаеш каква е елементарната логика? Я ми обясни каква е логиката на магията изобщо и каква е логиката на един гущероид или гоблон? Я ми кажи какво са мислили средновековните хора по въпроса, дори ми докарай някой да сподели... Това е света, както го виждат Иван Атанасов, Боян Иванов, Иван Димитров, Димо Грозев и Божидар Грозданов, както от части и останалите записани. Вероятно така го виждат и още един куп други хора. Ама ти понеже си най-важния и трябва да е както ти искаш. И пак ще ти повторя, научи се какво е критика и дай по същество.
Ти какво мислиш, ако беше е от полза на когото и да е? Разказвача казва нещо, а играча казва, че не е така а иначе, щото така пишело и не можел да го променя... За всяка една възможна ситуация да е описано какво ще стане и как да стане... че то по-добре да не се пише една такава книга... я ми кажи в колко сетинги и светове има пълно описание на абсолютно всичко? Я ми кажи какъв е смисъла от едно такова описание?!

Хвани помисли 4-5 дни над казаното, сметни го с някой троен интеграл и ела да говорим като хората. Всичко по-нататък само ще говори колко не мислиш като говориш.
Последна промяна от Kid на вт яну 04, 2005 4:17 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » вт яну 04, 2005 4:17 pm

Аааа, Гойко, лошо нещо е пристрастието, щото замъглява преценката, ама това е друга тема.
Съвършена система, това значи съвършен модел на целокупно заобикалящите ни условия - не фантастика, ми фантазия. И да се направи, няма да става със зарчета, а с компютрите на НАСА и то не настоящите, ми тези след около 50тина години. Тука е важно да има добър баланс между простота и реализъм. С реализма що-годе сте добре, но простотата се губи на момента.
Да се ползват определени части казваш, не всичко. Проблемът е, че пробирането 'това-да, това-не', а и всякакви модификации на една система са:
1)времеемки
2)носещи риск от дисбаланс
Нещата, които сте пуснали 'по избор' са абсолютно специфични и не са те това, което отежнява. Многото статистики са по-скоро проблемът, а те всичките са адски преплетени една с друга и трудно можеш просто да махнеш част от тях.

Само дето аз се разписах за системата, пък то тук обсъждаме света:
Неизказано ме радва новината, че оня арбалет го няма, да си призная честно. Магландиум по принцип, като идея да включва добре познати вехти неща, не ми е по вкуса, както вече стана ясно не съм по клишетата. Просто ситуацията е такава, че няма с какво да изненада и дори само да беше скициран на 30-40 страници, щеше да пожъне същия ефект. Все пак тоя принцип си има и добри страни де: ако нещо не е ясно е интуитивно, никога няма проблем с неизвестността.
Издайте като следващ сетинг нещо действително по-нестандартно, по-необичайно и смятам, че ще пожъне повече успехи.



Добавка:
Кид се изказал. Не мога да смогна на бързината с която се пишат отговорите, жалко.

Кид, по-горе и без туй пиша, че света би могло да бъде описан дори много по-бегло, без това да навреди, защото много неща са интуитивни. Пояснявам и че абсолютна пълнота не можеш да постигнеш в никакъв случай.

Що се отнася до общоприетата логика - ти изглежда не си съвсем наясно с нещо, но не разбирам с какво. Логично е, ако нещо гъмжи от гладни, гадни и гнусни твари, да не си правиш щаб-квартирата там, освен ако не си по-гаден, гнусен и евентуално по-гладен от тях. Не става въпрос за мирогледа на средновековния селянин (впрочем, ако си мислиш, че нямаме данни за бита, културата и възгледите на хората от тази епоха - дълбоко се лъжеш), нито за тези на гоблина, гущероидът или каквото там вземеш. Важното е, че те мислят разумно с цел запазване на кожицата си (изключваме цял народ със суицидни наклонности, който повече от едно поколение не би оцелял). Дори и животните по метода на пробите и грешките остановяват какво е добре и какво зле за тях. Тези положения са само част от елементарната логика, за която иде реч.
Та, когато четеш нещо и си зададеш въпроса "това защо е така" (ако не си го задаваш, говори много зле за менталното ти състояние), добре е да можеш да си отговориш разумно. При положение, че не можеш - има проблем. И ако 10 човека освен теб също не могат, значи проблемът не е у читателя.
Сега разбираш ли ме. Ако не, ще се обърна към математиката, но не към анализа,където са тройните интеграли, ами към методиката на обучение по математика, която има тежката задача да научи хората да мислят и която може би не си е свършила работата в някои случаи.

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » ср яну 05, 2005 9:37 am

Пристрастие няма. Има логика. Явно е, че моят начин на мислене е по-добър и логичен от твоя. Защо?
Първо никой не претендира, че това е една съвършенна система. Неколкократно Иван го е повтарял, писал, казвал...
Второ за направата на съвършенна система няма да допринесат дори суперкомпютрите на НАСА, ако ще и след 2000 години, поради простата прицхина, че аз ще харесвам това, ти онова, онзи друго и няма угодия, освен, ако за всеки индивидуално не се издаде копие (виж горните ми постове!).
Играл съм ДнД и в никакъв случай няма да кажа, че е по-проста от А16. Ама в никой. И там, както и тук има пресмятания на атаки, защити, щети и тем подобни естествени неща. Същото го има навсякъде. Някъде обаче е направено така, че да не мислиш никак, за сметка на което ефекта е някъде около 0-та сравнено с реализма. Простия пример е една обикновенна атака - в ДнД се взима (или взимаше) един показател Сила или Сръчност и край. Да, ама не... Всяко оръжие си е само за себе си. Ако щеш и ръката или кракът като отделно "оръжие". И каквото и да правиш и както и да казваш няма да е правилно, ако едно нунчако взима атаката си от Сила, както и ако една тежка секира взима атаката си от Сръчност или друго. Същият пример важи не само за атаката, ами и другите неща.
После вече се спомена, че това никой не претендира да е съвършенна система, от там следва факта, че не може да обхваща абсолютно всичко, още повече за това допринася факта, че има един лимит от пространство на книгата (сегашният вариянт по данни на Иван е малко около половин път колкото Властелина книгата!!!, като обем сигурно и трите книги на ДнД че и от горе). Тук са дадени примери с помоща на които се показва как едно нещо се прави, каква му е логиката, както и вече направени неща за да не се потиш излишно насред ниските температури. Дадена е една универсална (но в никой случай съвършенна!!!) формула и тя е логиката на цялата система. Всичко се гради на нея, което си е и казано - атаки, стрелби, защити, действия, успехи, неуспехи, магии... Всичко. Нещо не съм сигурен дали има друга система, в която има една формула която е нужно да РАЗБЕРЕШ и ЗАПОМНИШ и която се свежда до 4-6 числа изложени в едно просто неравенство, което се учи някъде в 3-4 клас и се зазубря. Имаш проблем с това? Нищо по-просто. Пишеш го на листче, пресмяташ и гледаш кое число е по-високо и край. Нищо по-сложно от прословутото ДнД или Ендивал примерно.
Ако не стана ясно какво имах предвид с последното да поясня - пробирането на "кое да, кое не" е въз основа да се даде ясен пример кое как се прави и защо се прави. Нещата са достатъчно балансирани, но въпреки всичко, ако се ограничиш до А=Б затваряш играта така, че да не е приятна за играене.

Многото статистики казваш.. я да видим:
Сила = стренгтх
Ловкост = Сръчност
Прецизност -
Интелект = Интелект
Издръжливост - Устойчивост
- Мъдрост.

Основните показатели на ДнД са с 1 повече... да продължим.

Жизненост = виталити (кръв демек)
Виталност = бонус от сила на ниво
Отново нищо различно

Красота = Чар
Магическа Защита = спел сейв и другото от волята (забарвих кое беше)
Магическо Умение и Магическа атака = съответно там шанса за успешната магия и силата на магията бонус от интелекта и мъдроста

Воля, психическа устойчивост, стабилност и другите също си имат еквивалент...

Не виждам нищо кой знае повече или по-малко.

Определянето на атака и защита... за атаката вече казах, че е неправилно да искаш изцяло сръчност или изцяло сила. Не твърдя, че е 100% правилно да искаш в този ред, в който в А16 са дадени, но поне е по-добре и по-точно и по-логично.

3д6+атака>16+защита ебах т'ва сложно неравенство деба... ще ти трябва супер компютър на наса да смята 15 минути, че да разбереш аджеба ще удариш или нема да удариш
Сега да не търся как беше формулата в ДнД, но се основава на същия принцип - 1д20+атака>=защита

Умаме умения и познания, имаме фийтове и скилове... Нищо повече, нищо съществено. Къде е сложноста сравнено с една "проста" система, като ДнД? Аз не виждам никаква, абсолютно никаква разлика нито на пръв, нито на втори, нито шейсехиладен поглед.
Пък ти си играй фрий форм или Ендивал, ако искаш и ако смяташ, че са по-прости и с по-малко статистики, сметки, изчисления и т.н. Ако А16 не те кефи, щото не е Ендивал проблема с и е лично твой и никой не те задължава да го купуваш, играеш и каквото и да е.

Хайде ще ти кажа относно света...
Магландиум по принцип, като идея да включва добре познати вехти неща, не ми е по вкуса, както вече стана ясно не съм по клишетата.
Ама проблема си е лично твой дали ти е или не по вкуса!! Аз лично го виждам по друг начин, например елфите са по-високи от колкото хората, а не обратното... ма Боян ги е описал, че са по-ниски... е дай са да го набия, може ли? Неколкократно е казвано, че има изобретатели, инжинери, алхимици... е щом има такива, които механизират дадени неща, правят избухливи смеси... защо да няма "огнестрели" или арбалети? Нещо имаш против? Моля... някъде да видя на книгата "Задължително да се купи и играе от всички и задължително да се съгласиш с всичко казано без да го отхвърлиш!"?
Решението е просто - ти си разказвач и казваш - такова и такова оръжие няма, има такова и такова... точка! Дреме му на Иван ти какво ще включиш ново и какво ще изключиш старо. Ти си купи книгата, пък ако искаш я ползвай за кенефна хартия - ей това е което го интересува него (наполовина!!!).
Просто ситуацията е такава, че няма с какво да изненада и дори само да беше скициран на 30-40 страници, щеше да пожъне същия ефект. Все пак тоя принцип си има и добри страни де: ако нещо не е ясно е интуитивно, никога няма проблем с неизвестността.
Да, няма проблем да е на 30 странички... и на толкова беше във списание ФФ. Неясна, неразбрана, защото не е обяснено, защото няма описание на легенди, богове, герои, местности, градове, включваше по-малко умения, магии, нямаше съвети за разказвача... естествено обаче ти си велик и над всички нас, на теб не са ти нужни, следователно книгата е пълен боклук, щото ги има...
Издайте като следващ сетинг нещо действително по-нестандартно, по-необичайно и смятам, че ще пожъне повече успехи.
А! Ей тук вече ще кажа браво. Започнал си да схващаш какво ти говорил Иван малко по-горе... Само че разлика има между какво смяташ ти, че ще е успешно и какво ще стане... и аз смятам, че царя си врши работата перфектно и идеално, ма дали...? Смятам също, че ако бъда министър прецедател в оставащото време на сегашния, ще направя повече неща, от колкото всички досегашни взети заедно... ма дали?!

По-бегло описан свят от това... ? Че тук са дадени само основите... какво има, какво няма при това не се конкретизира съвсем, а приблизително!. Къде можеш да намериш едно или друго и къде не можеш. По няколко думи за всички по-големи градове, а по-малките и селата са оставени на разказвача... Как ще разбереш една раса как изглежда, какъв и е характера и обичайите, отношенията към другите, ако не видиш техният бит и култура, история и легенди описани? Я се опитай да се абстрахираш, че си човек и се опитай да изградиш една обща представа, като я опишеш на някой извънземен или туземец така, че да те разбере достатъчно добре?!
Не става въпрос за мирогледа на средновековния селянин (впрочем, ако си мислиш, че нямаме данни за бита, културата и възгледите на хората от тази епоха - дълбоко се лъжеш)

точно тук си уцелил - данни за бита, културата и възгледите на хората - ей това е направено!!! Ма явно няма кой да прочете... май някой ти е казал нещо и ти си почнал да ляляш само?! На всяко нещо което е казано, че е така е отговорено ЗАЩО е така!

Защо ти си се кръстил "Андрас", а не "тъпанар" ? Явно щото така ти е харесало... нищо, че на мен не ми харесва...


Айде, аз спирам да говоря, щото е ясно всичко вече... не само на мен

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » ср яну 05, 2005 10:15 am

Така, първо, по повод съвършенат система, не виждам какво говориш, освен да пригласяш на мен, Гойко и всички останали. Пропускам тази част от пледоарията ти.

Към показателите, обаче, ти подхождаш доста през пръсти.
Посочвам пропуските:
От основните - Късмет, Скорост (второто го има и в ДнД)
От вторичните - захват, реакция, бдителност, стабилност, обаяние, кондициите, ет цетера, ет цетера...
Освен това, странен подход имаш да сравняваш А16 с ДнД, дори по статистики, при положение, че самите автори твърдят по-горе, че между тях общо няма.
Що се отнася за единствената формула, къде отиде зарове=характеристика+умение+мод в Света на Мрака?


Искрено се надявам, това, което казваш за Иван и дремането, да не е вярно, защото в противен случай силно принизяваш авторът до най-долно качество търгаш. Впрочем, с речника си, ти се опитваш да принизиш и нашия спор до пиянска свада, но аз лично не смятам това да стане.

За 30те странички - ми то зависи как си е написано, може и на 300 пак да е неясно, неразбрано и замазано. Тук може да се цитира и максимата "Краткостта е достойнство"

За бита - внимавай, като цитираш, да не вадиш от контекста. Чети целият, повтарям, целият абзац, виж за какво се говри в него и отговаряй адекватно. Да съм казал, че няма описание на бита? Не! Напротив, отговарях на твоите абсурдни думи за логиката на съществата в Магландиум.

Вместо заключение - пази Боже от хора и козли, дето всичко им е ясно.

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » ср яну 05, 2005 10:37 am

Ограмоти се!!

Късмет има И в ДнД. Другите неща може да ги има или няма... но в ДнД който ми е водил казва просто "Изпускаш си оръжието, падаш" и т.н. просто ей тъй... без да го е грижа защо, как и т.н. Тук поне знаеш защо

Да, правя сравнение, за да видиш, че няма нищо по-сложно. И понеже не съм играл други известни сетинги не мога да направя сравнение с тях. А е нормално като правиш критика да сравняваш едно с друго... Ограмоти се!
Освен това там, където са замесени какви да е същества - хора, великани, джуджета, дракони, коне, идиоти и кретени винаги присъстват едни и същи ДУМИ за да определят физически, психически и други характеристики. Пробвай се да направиш една НЕСТАНДАРТНА система, в която не участват такива, а са замесени хора само. Аз ще дойда и ще ти платя книжката като я издадеш, ако ми хареса...

Ограмоти се. Автора е можел да разкаже Война и Мир в 10 странички... да, и какъв щеше да е резилтата? Ограмоти се!

Прав си, пази се от такива като мен. Щото такива те правят да си смешен просто където и да се обърнеш. А по повод пиянските свади... аз не пия, но на един пияница (визирам другия участник) можеш да му втълпиш нещо или с бой или с ебане... пък ти си избери.

Айде, Иван да трие вече щото наистина ми писна да ти се занимавам с "градивните" глупости и не смятам да го правя още и да ти отварям очите.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » ср яну 05, 2005 11:25 am

Приемам "ограмоти се" като бележка на автора към себе си и приветствам бурно прозрението му.

TriStat щото има 3 основни статистики само. СнМ - 9. Въпрос на личен избор. Проблемът е с вторичните, които ти най-майсторски забравяш.

Война и Мир е роман, нещо съвсем различно. Но ако искаш да сравняваме - "Септемврийски рози" също е роман. И е около 10 пъти по-кратък. Не съм чул някой да се съмнява в художествената му стойност. А ти?

Приветствам и трезвеността, Кид, дано тя премине в трезво мислене. Променям квалификацията си на 'просташка свада', която след последният ти пост по-добре съответства на положението.

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » ср яну 05, 2005 11:46 am

От пиянска минахме на просташка... айде направо да скочим като за световно на интелигентна.

Преведи ми Will save и Spell Save? И двете се използват в ДнД. Погледни как се образуват за да получиш резултата.
Псионика има псионик save (или нещо подобно), погледни и кажи как се образува.

Погледни какво дава Constitution. Да не би да е устойчивост някаква? Я кажи как се пресмятат Reflection, Fortitude и третото кое беше...

Сега ще ти кажа каква е разликата между ДнД и А16. Разликата е, че там всички, абсолютно всички цифри се дават в таблици, а не да се пресмятат. Иначе е по-лесно, нали? Ма като се замислиш си е същото.

Пак казвам, правя сравнение със ситема, която познавам. Ако намеря Ендивал или Фюжън или нещо друго ще ти направя сравнение и там. И ще е възможно защото всички системи се основават на един и същи принцип, без изключение.

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Работник
Мнения: 66
Регистриран на: нед фев 17, 2002 9:33 pm
Местоположение: Пловдив Любим клас: Паладин. Любим цитат: Аз мога.

Мнение от CTAHuMuP » ср яну 05, 2005 12:22 pm

Принципно Киди е прав, принципно. Лично аз знам формулите за смятането на сейвовете в Д&Д3.5 и поради този факт знам, че такива формули наистина съществуват, макар и да не са дадени в книгата, защото Уизардс правилно са преценили, че хората ще предпочетат да гледат таблички, отколкото да смятат формули. Но тук говорим за формули от рода на (НИ/2)+2 за добрите сейвове и (НИ/3) за лошите сейвове на даден клас - наистина прости формулки и дори и те, пак повтарям, не са поставени в книгата, за да е по-лесно на юзерите. В Аксиом една от фрапиращите формули, която ме закопа първа, беше формулата за смятане на ТР, нещо като ТР = НИ + 16 + ((ИН/2)зара)/3. Ми ебах му майката - Киди е по сравненията, ай да сравни дънджънските формули с вашата. Кому е нужна толкова оплетена формула не ми е ясно, честно казано, обаче това си е лично мое мнение и не искам да го натрапвам на никого, нито пък твърдя, че вашият начин е добър или лош. Просто не е моят начин. Лично аз бих преценил, че средната стойност на един зар е 3.5, което почти се съкращава с тройката в знаменател и бих дал формулата просто като ТР = НИ + 16 + ИН/2. Действително, така се елиминира шансът (именно заради него сте включили зарове във вашата формула, убеден съм), но ако толкова исках да има шанс, пак бих измислил нещо по-просто.

Както и да е, не знам защо темата се обърна от коментари по сетинга в дискусия за сложността на сметките, но реших да споделя и моето мнение:). Доскоро.

Потребителски аватар
Brave
Работник
Мнения: 127
Регистриран на: ср мар 13, 2002 3:12 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Brave » ср яну 05, 2005 12:42 pm

Включвам се в иначе, напълно недопустимата разпра, само за да посоча някой фактически грешки - разбира се за Д&Д, все пак нея познавам

Основните показатели (тези, които не се формират от други) са:

Сила
Сръчност
Издържливост
Интелект
Мъдрост
Чар
Скорост

Вторичните (формираните с помощтта на основните) са:

"Кръв"

Устойчивост
Рефлекс
Воля

Близка Атака
Далечна Атака
Инициатива

Всичко друго от тук натък зависи от екипировка, скилове и тн.


Няма никакви Спел Сейвове, магически защити и тн. Може би Киди е имал предвид Устойчивостта на магии, но тя не е нещо, което обикновенно героите имат - поне за 4 години игра на Д&Д, не съм виждал такъв. Не пледирам, че А16 е проста или сложна, защото не я познавам достъчно, но дори и Иван или Химера не биха спорили, че е по-тежка от Д&Д

Редакция: понеже се забавих с постаи Стан е постнал, искам, да добавя, че целта на Уизардите е в цялата им система да няма нито едно деление или умножение, а само събиране и изваждане. Това е толкова фанатично спазено, че умножение е ползвано единствено в таблици за ръст, пари и др., които са повече или по малко въпрос на сетинг а не на Д20.
Последна промяна от Brave на ср яну 05, 2005 1:24 pm, променено общо 1 път.

Отговори