За земните дракони

Секция с коментари и обсъждане на теми, които касаят известния ни за момента свят.

Модератор: Модератори

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

За земните дракони

Мнение от Miro » вт ное 29, 2005 1:30 am

Психика, ценностна система, възможности за комуникация (знае ли човешки) на магландиумския земен дракон.
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » вт ное 29, 2005 1:49 am

Интелект 6 (според книгата примера) предполага, че би могъл да общува, при желание. Все пак би бил ограничен в това. За останалото трява да се произнесе Бат' Гойко или Химера - то е тяхно чадо :)
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
gil-galad
Кадет
Мнения: 233
Регистриран на: съб фев 26, 2005 2:19 pm
Местоположение: София

Мнение от gil-galad » вт ное 29, 2005 6:24 am

E,то там в книгата нали пишеше,че земният дракон е животно,че не е магически дракон.Значи единствено има възможност да разговаря с Друид,но човешки или някакъв друг език,не.

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » вт ное 29, 2005 3:20 pm

6 интелект е повече от минимума на всички раси, освен елфите! Съответно - рабира се, че има капацитета да говори членоразделно. Въпроса е дали знае човешки, или героите трябва да владеят Drakonic . Въпроса за ценностите им все още ме вълнува силно.

ПП:Кид, запазвам си правоот да се абстрахирам от всяка едбна информация в таз тема ;)
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт ное 29, 2005 3:47 pm

Земният дракон, не е магически, но това не значи, че не е интелигентен - затова си има и висок показател. Но пък и не значи, че владее някакви езици, освен собствения си. Делфинът също е много интелигентен, но не може да комуникира с нас, освен след обстойни изследвания. Приемете интелекта на земния дракон, като този на Рапторите в Джурасик Парк 3 (надявам се да сте го гледали поне по телевизията, за да не ми се налага да обаснявам).
Въпроса за психиката и ценностната им система ме сварва неподготве, признавам си, не съм мислил обстойно в тази насока, така че няма да си измислям в момента на "прима виста", за да не напиша някоя глупост :)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Yago
Чирак
Мнения: 31
Регистриран на: вт дек 25, 2001 7:54 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Yago » вт ное 29, 2005 4:12 pm

Не е нужно да е нещо сложно.
Съчинява се нещо елементарно(приема се че едно "интелигентно животно" не е способно на абстрактна мисъл) базирано на хабитат, хранителни навици и "брачни" практики и е готово.
Например, голямо, нуждаещо се от много храна животно няма да съжителства с други от своя вид, освен в разможителен период(някои същества, включително почти всички разумни, нямат "разможителен период", или по-право казано, всеки период е размножителен). Ако съществото е силно и способно, това допълнително засилва тази тенденция, тъй като ще си бъде самодостатъчно. Решението за това дали малките се отглеждат от двата родителя, само от единия, или се "засаждат" околовръст с надеждата поне част да доживеят зрелост също е ключово, и донякъде в ръцете на автора.
Едно силно, способно и самодостатъчно същество не само няма да прояви техническа изобретателност, то няма да се интересува особено от съхранението на такъв опит и няма да развие някаква съществена култура. Елементарна тотемна структура на обществото(за племенна не може да става въпрос ако не живеят групово) улесняваща правилния избор на брачен партньор и йерархизираща обществото, в комплект с няколко табута(например върху убиване, кражба на плячка, канибализъм) е най-вероятното до което ще се достигне. При свръх-интелигентни или напълно нечовечни същества(безгръбначни), структурата може да е съвсем различна от познатите ни еквиваленти. Например, пълната липса на "общество", а просто наличието на абсолютно независими един от друг индивиди(драконите в ДнД).
Не съм запознат добре със сетинга и системата, затова се намесвам само по подобни "общи" теми, където скромният ми историцизъм и социално знание могат да кажат нещо, макар и не задължително вярното нещо.
I've had it with these motherfucking vampires in this motherfucking darkness.
Turn frustration to victory!
Meh, it could be worse you know. They could have magic trains.

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » вт ное 29, 2005 4:15 pm

Всъщност въпроса ми е може би е маалко твърде общ и всеобхватен. Може би това ще е достатъчно насочващо към нещата, които ме интересуват:
* отмъстителни ли са
* алчни ли са (hord - ват ли безползени за тях скъпоценности)
* лоялни л иса
* до колко моат да се противопоставят на инстинктите си (тъй акто нито съм гледал който и да е джурасик, нито съм чел нещо по-специално за делфините)
* уязвими ли са на психически травми (ако ог остави шна -9 и после го поизлекуваш, ще бяга ли от битка вече)?
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт ное 29, 2005 4:22 pm

Абе, по-добре си ги представи като тъпи берсерки - по-лесно, а и не далеч от истината...

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт ное 29, 2005 4:44 pm

Докато авторът излезе с официално становище, просто си потърси в нета информация за комодския варан и позлвай неговите данни :).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт ное 29, 2005 4:49 pm

Насоките на Яго са много полезни, дори ако решите сами да се захванете с описание на даден вид, така че ако сте ги пропуснали, прочетете ги.
Подобно подробно описание, сигурно би било полезно за всякакви различни, достатъчно значими, биологинчи видове (вкл. и гоблините и щарха, които са по-първични и в по-нецивилизован стадий на развитие).
това след време, когато имам възможност, а сега на директните въпроси:

* отмъстителни ли са
Доколкото е необходимо на Разказвача, може да приеме, че са. Ако сте гледали филма Орка-Кит убиец, ще видите как там една косатка преследваше убиеца на нейната спътница (и нероденото им отроче) и накрая го уби - значи отмъстителна ще да е била. В действителност едва ли има шанс да се случи нещо подобно, но пък в историите това е по-добрия вариант, за да се създаде фабула. Така че по-скоро приемете, че са и ако нападнете семейството им (живеят относително самостоятелно, не на стада, а на семейства от по 2 възрастни и 1-3 малки) ще ви отмъстят, ако ви намерят - все пак способностите им са ограничени.

* алчни ли са (hord - ват ли безползени за тях скъпоценности)
Не, това са си животни, те не познават стойността на скъпоценностите - не са класическите дракони (жалко, че не сме включили картинка на земния дракон, но по-скоро приличаше на комодски варан, отколкото на митично създание).

* лоялни ли са
Към семейството си да, но не се поддават на обучение и биха изяли "собственика си" с кеф при първа възможност.

* до колко моат да се противопоставят на инстинктите си (тъй акто нито съм гледал който и да е джурасик, нито съм чел нещо по-специално за делфините)
Почти не могат - ръководят се предимно от тях, но все пак могат да оценят настоящата ситуация.

* уязвими ли са на психически травми (ако ог остави шна -9 и после го поизлекуваш, ще бяга ли от битка вече)?
По-скоро не, биха се били до последна капка кръв, дето се казва, ако бранят територия. Биха избягали от по-силен противник, ако бъдат силно наранени (ЖТ под 10%)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт ное 29, 2005 4:54 pm

Хъммм.. най-тежките случаи....

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » вт ное 29, 2005 5:24 pm

* до колко моат да се противопоставят на инстинктите си (тъй акто нито съм гледал който и да е джурасик, нито съм чел нещо по-специално за делфините)
Почти не могат - ръководят се предимно от тях, но все пак могат да оценят настоящата ситуация.
6 интелект за едно нищо? Не искам да си представям нещо с 2-3 интелект, камо ли с 1.
Та - значи са много близко до най-обикновени животни. Това ми трябваеш да знам. Ако някой иска може да продължи темата, доакто не се получи едно пълно и изчерпателно описание на земните дракони, което някак си да се появи на сайта и вече да си имаме "истински" земни дракони :)
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Отговори