Измерване на времето в Магландиум - дискусия

Секция с коментари и обсъждане на теми, които касаят известния ни за момента свят.

Модератор: Модератори

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет юни 04, 2010 1:03 am

Не знам колко приложимо е. Иначе идеята не е лоша и е възможно някъде по света да е била използван дори :Д

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » пет юни 04, 2010 2:09 pm

Ами, не знам. На мен ми се вижда интересно, но безсмислено. За сега може да се борави със секундите. Магландиум има по-сериозни проблеми за решаване. Ако подходиш със същия ентусиазъм и същото творческо майторство към тях, може да се окажеш липсващото паве по пътя към решаването им.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

ErU
Стар заек
Мнения: 7
Регистриран на: чет юни 03, 2010 11:45 pm

Мнение от ErU » съб юни 05, 2010 2:24 am

kartacha написа:Ами, не знам. На мен ми се вижда интересно, но безсмислено. За сега може да се борави със секундите. Магландиум има по-сериозни проблеми за решаване. Ако подходиш със същия ентусиазъм и същото творческо майторство към тях, може да се окажеш липсващото паве по пътя към решаването им.
Ей това се казва насърчаване и подкрепа :lol: :lol: :lol:! В един фентъзи свят на ролева игра ".. интересно , но безмислено" ми се вижда доста... интересно като термин :roll: :D ! Трябва да се молим да има повече хора на които да им идват такива "прозрения"(идеи), относно отделни проблеми в системата и света - не може да се иска от човек, който има идея за решаване на даден проблем, решението на друг проблем че видите ли този проблем (според някой) не е толкова важен.... ами защо има тогава такава тема.... и какви са тези постове?

Бих казал (може би това си имал в предвид :roll:): "Добро решение! А би ли помислил с нас как да решим и този проблем?" За който едва ли ще имам решение но пък някой друг би могъл да има!

Поздрави ЕрУ!

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » съб юни 05, 2010 3:08 am

Без да заемам страна по тези ваши размишления, искам да кажа, че измерването на време чрез падането на капки от даден водопад не работи по няколко причини. Първо, надали повече от 0.001% от населението на континента са посетили въпросното място (надали повече от 99.999% са се отдалечавали повече от ден път спрямо родните си места, for that matter). А тези, които са го посетили и са открили чудодейната сила на водата да пада за едно и също време... как "отнасят" това време "у дома" - т.е. как възпроизвеждат този интервал, че и да го наложат из целия континент подир това? И при липсата на измервателни уреди за време как въобще някой е забелязал, че времето за падане на капките е константа? И като сме на тази тема, това очевидно не е никакъв водопад, а по-скоро капчук. Е как тогава въобще някой се е загледал по него? И как ти хрумна, че водопадът ще е известен и водата ще пада върху диамант, който няма да се променя с годините ;) ?

И в крайна сметка, на Магландци не им трябва кой знае колко точен метод за измерване на времето, няма как да имат и няма нужда да се човъркаме за невъзможни сценарии, според които те имат часовници. На повечето им стига да знаят кой ден от годината е, кога е сутрин, обяд и залез.

Навремето между другото ужким нинджите можели да знаят "точно" (като за представите на хората тогава) времето през нощта, гледайки очите на котка (apparently, те се променят според часа на нощта - трябва да се уверя сам някой път ;) ). Но дори те не можели да кажат "сега е около 11 и половина" или "Ех, да му се невиди, преди пет минути изпуснах "Лека нощ, деца!". Знаели са горе-долу кога е полунощ, както и няколко деления между полунощ и сутринта/вечерта, примерно. И пак - горе-долу.

Така че овен че няма как да изглежда това правдоподобно и ненагласено, няма и нужда от точно измерване на времето тип "боговете ни дадоха магически петел, който да куткудяка на всеки четвърт час".
シャマョツィ

ErU
Стар заек
Мнения: 7
Регистриран на: чет юни 03, 2010 11:45 pm

Мнение от ErU » съб юни 05, 2010 6:30 pm

Shamajotsi написа:Без да заемам страна по тези ваши размишления, искам да кажа, че измерването на време чрез падането на капки от даден водопад не работи по няколко причини. Първо, надали повече от 0.001% от населението на континента са посетили въпросното място (надали повече от 99.999% са се отдалечавали повече от ден път спрямо родните си места, for that matter). А тези, които са го посетили и са открили чудодейната сила на водата да пада за едно и също време... как "отнасят" това време "у дома" - т.е. как възпроизвеждат този интервал, че и да го наложат из целия континент подир това? И при липсата на измервателни уреди за време как въобще някой е забелязал, че времето за падане на капките е константа? И като сме на тази тема, това очевидно не е никакъв водопад, а по-скоро капчук. Е как тогава въобще някой се е загледал по него? И как ти хрумна, че водопадът ще е известен и водата ще пада върху диамант, който няма да се променя с годините ;) ?

И в крайна сметка, на Магландци не им трябва кой знае колко точен метод за измерване на времето, няма как да имат и няма нужда да се човъркаме за невъзможни сценарии, според които те имат часовници. На повечето им стига да знаят кой ден от годината е, кога е сутрин, обяд и залез.

Навремето между другото ужким нинджите можели да знаят "точно" (като за представите на хората тогава) времето през нощта, гледайки очите на котка (apparently, те се променят според часа на нощта - трябва да се уверя сам някой път ;) ). Но дори те не можели да кажат "сега е около 11 и половина" или "Ех, да му се невиди, преди пет минути изпуснах "Лека нощ, деца!". Знаели са горе-долу кога е полунощ, както и няколко деления между полунощ и сутринта/вечерта, примерно. И пак - горе-долу.

Така че овен че няма как да изглежда това правдоподобно и ненагласено, няма и нужда от точно измерване на времето тип "боговете ни дадоха магически петел, който да куткудяка на всеки четвърт час".
Това за нинджите и аз съм го чувал :D!
Относно водопада и колко хора са го посетили - и ти не си знаел колко точно тежи (не си и виждал предполагам и не си вдигал еталона който се пази във Франция :D ) един килограм но си го приел като единица! При липса на такава единица бъди сигурен че ще се приеме-разпространи много бързо (особенно с толкова много "скиталци"- герои по Магландиум! Според мен много хора искат да използват по ниска мерна единица (а и се налага неминуемо - доста често) от половин час, а според твойте разсъждения-които са доста взискателни спрямо точността, това може да бъде само секундата, която съвсем не е на място в Магландиум на този етап на развитие :roll: ! Относно това как са го свързали това падане на водата с времето, като мерна единица - еми чрез: "... тялото му мина между двата зъбера по средата на великия Вопад и той полетя надолу сред огромната маса на водата и безброй пръски, на една ръка разстояние от него гиганта също го последва! Въпреки че падаше с гръб към гиганта, Арел успя да откопчае ножницата си, извади своя меч, и се извърне сред тътена на целия този хаос за да нанесе слепешком своя пронизващ удар! Той усети как меча му потъна в гиганта-явно уцелил не защитена от ризницата част от тялото му! Точно след това се разби със страшна сила в диамантеното езеро където Вопад хвърляше своя гняв от както Магландиум съществува!..." ! Става ясно че всичко това е траело 10 сек. и война Арел ще разказва как докато падне една капка от водопада е успял да направи всичко това и да срази гиганта! Ще кажеш да човек пада по бързо от една капка, но не е така - той започва да пада по бавно и ускорява докато не достигне 45-55 м в сек (което става ако се гмурне-във въздуха стил пирон - хаха как го обяснявам само :D )! А и ти сам каза (примера с петела) че нямаме нужда от това да цепим секундата на две! А относно константата за падането на всяка капка, мисля че не е нужно да добавяме това (за всеки е очевадно): "... мъдреца изобретател Фером седеше на един от бреговете на диамантеното езеро, сред мъглявината от ситни капчици вода, вдигаше и сваляше своята ръка през равни интервали от време - между който интервали докосваше своята китка на дясната ръка загледан във великия Вопад! Правеше го от часове! Поглеждайки на горе, на върха на водопада на един от зъберите беше застанал Глард - чиракът на Фером, с един наръч дъски! На всяко вдигане на ръката на мъдреца той взимаше една дъска от наръча и я пускаше на гнева на Вопад! Всичко продължаваше от часове, какво ли правеше Фером???! :lol: "

Еми това е от мен, няма какво повече да пиша, това е гледната ми точка относно темата и благодаря на автора и! Ще използвам това което написах по горе с удоволствие - вие както си решите! Все пак това е един фентъзи свят отворен за всичко-най вече за идеи!

Поздрави ЕрУ!

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб юни 05, 2010 7:36 pm

Много ли си привързан към наличието на природна забележителност, Еру? Защото, да, идеята ти е приложима, само дето не чрез някаква си забележителност, но се извършва чрез уреди, създадени на същия принцип!
Ако искаш, добави към гиганта и един изобретател, който стои и гледа как главите падат за определено време, а след това създава първия воден часовник в Магландиум, които на джуджешки се наричат ирдиспелк 8) .

Слънчеви, водни, пясъчни, огнени часовници са се използвали още от древността, ако искате добавете и "котешки". Явно на хората им е трябвало "точно време" и преди наличието на телефонни справки, или на концепцията за телефон изобщо!

Шами, знаеш колко не обичам абсурдните изобретения в сетинга, но в случая сериозно подценяваш и колко са се придвижвали хората, и колко са отделяли внимание на времето ;) .
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

ErU
Стар заек
Мнения: 7
Регистриран на: чет юни 03, 2010 11:45 pm

Мнение от ErU » съб юни 05, 2010 8:03 pm

Асен написа:Много ли си привързан към наличието на природна забележителност, Еру? Защото, да, идеята ти е приложима, само дето не чрез някаква си забележителност, но се извършва чрез уреди, създадени на същия принцип!
Ако искаш, добави към гиганта и един изобретател, който стои и гледа как главите падат за определено време, а след това създава първия воден часовник в Магландиум, които на джуджешки се наричат ирдиспелк 8) .

Слънчеви, водни, пясъчни, огнени часовници са се използвали още от древността, ако искате добавете и "котешки". Явно на хората им е трябвало "точно време" и преди наличието на телефонни справки, или на концепцията за телефон изобщо!
Добре де :D ! Ясно! Аз отговорих на човека които пусна темата! Точно време - малък интервал от 10 мин - ооо да имаме нужда от него, ето и един малък, ама наистина малък пример "защото доносника как ще ни каже че десетина минути след като влезе краля ще се случи нещо, например: ще влезе съветникът който трябва да подкупим или нещо подобно"! Относно водния часовник ок добре - въпреки че не съм чул някой да го е направил в Магландиум! Пък и той доста би се повлиял от горещини, студове и т.н.(освен ако не е в херметически затворен съд, което не пречи да има конденз,и в какъвто съд няма как да капе водата :wink:) ! Пък дори да е така едва ли може да отчетем минута време - а ако отчетем то как се нарича единицата време и защо никой не я ползва а .... оххх добре ако всичко е така както казваш, каква по дяволите е тази тема и какво дискутираме ние в нея??? :shock: :wink:

Ммм да няма смисъл да се измислят каквито и да били недомислени и нестандартни начини при положение че може да си ползваме минутата :wink: :lol: !

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб юни 05, 2010 11:08 pm

Абе, човеко, за какво спорим, след като се съгласих с теб? Кажи, че да мога да взема участие в спора 8) !

Можеш да отчиташ малки интервали от време с воден часовник, нали точно това ти казах?

А що се отнася до точността им - до появата на швейцарски механични, точността ще бъде едно повече или по-малко относително понятие, защото не са затворена система :) . Най-добри шансове ще ти дават малките пясъчни часовници, но там заплащането на стъкленото изделие ги прави безумни като цена и вероятно, не толкова разпространени.
Ако обаче толкова се е загрижил за подкупа обаче, придворният ще остави един такъв на масата до теб, защото знае, че стандартният със свещ дава отклонение от 10% в произволна посока, което в случая може да му прецака важни планове ;) .
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » нед юни 06, 2010 6:55 pm

ErU написа: Това за нинджите и аз съм го чувал :D!
Относно водопада и колко хора са го посетили - и ти не си знаел колко точно тежи (не си и виждал предполагам и не си вдигал еталона който се пази във Франция :D ) един килограм но си го приел като единица!
Какво значи да съм го приел за единица? Ако ми дадеш нещо, което тежи три кила, аз няма да мога да ти кажа, че тежи три кила. За да съм сигурен в това, трябва да имам кантар от някакъв сорт. Ок, някой е отишъл до Мангаландския Свещен и Вечен Капчук на Богинята Която Не Е Аматерасу и е видял колко е една "Мангаланска Секунда". После как ще пренесе това знание? Ти самият ако нямаш часовник или хронометър как ще измериш една секунда/минута/час?
ErU написа: При липса на такава единица бъди сигурен че ще се приеме-разпространи много бързо (особенно с толкова много "скиталци"- герои по Магландиум! Според мен много хора искат да използват по ниска мерна единица (а и се налага неминуемо - доста често) от половин час
Да бе, да. На кого в Магландиум му трябва да гледа точно времето?
ErU написа: Относно това как са го свързали това падане на водата с времето, като мерна единица - еми чрез: "... тялото му мина между двата зъбера по средата на великия Вопад и той полетя надолу сред огромната маса на водата и безброй пръски, на една ръка разстояние от него гиганта също го последва! Въпреки че падаше с гръб към гиганта, Арел успя да откопчае ножницата си, извади своя меч, и се извърне сред тътена на целия този хаос за да нанесе слепешком своя пронизващ удар! Той усети как меча му потъна в гиганта-явно уцелил не защитена от ризницата част от тялото му! Точно след това се разби със страшна сила в диамантеното езеро където Вопад хвърляше своя гняв от както Магландиум съществува!..." ! Става ясно че всичко това е траело 10 сек. и война Арел ще разказва как докато падне една капка от водопада е успял да направи всичко това и да срази гиганта! Ще кажеш да човек пада по бързо от една капка, но не е така - той започва да пада по бавно и ускорява докато не достигне 45-55 м в сек (което става ако се гмурне-във въздуха стил пирон - хаха как го обяснявам само :D )!
Я пак, елфът гледал капките, докато се биел за живота си? Какъв ли заплес трябва да е бил гигантът... А и после са му повярвали...
ErU написа: А и ти сам каза (примера с петела) че нямаме нужда от това да цепим секундата на две! А относно константата за падането на всяка капка, мисля че не е нужно да добавяме това (за всеки е очевадно): "... мъдреца изобретател Фером седеше на един от бреговете на диамантеното езеро, сред мъглявината от ситни капчици вода, вдигаше и сваляше своята ръка през равни интервали от време - между който интервали докосваше своята китка на дясната ръка загледан във великия Вопад! Правеше го от часове! Поглеждайки на горе, на върха на водопада на един от зъберите беше застанал Глард - чиракът на Фером, с един наръч дъски! На всяко вдигане на ръката на мъдреца той взимаше една дъска от наръча и я пускаше на гнева на Вопад! Всичко продължаваше от часове, какво ли правеше Фером???! :lol: "
Фером стигаше до невероятното умозаключение, че дървените пръчки падаха с еднаква скорост, защото бяха с еднаква маса. После, някакой му бил сбъркал името и оттогава Фером го познаваме като Аристотел.

В заключение: в общество като това на континента, за който говорим, само разни астрономи навярно ще се занимават с точно разделяне на времето между сутринта, обеда и вечерята. Дори за астрономите в "нашето" средновековие, поради начина, по който измерали времето (един час е 1/12 от времето между изгрева и залеза), понятието "час" не било кой знае колко прецизно, особено ако вземем предвид това, че не са разполагали с най-точните инструменти. Така че няма никаква полза от това да се измислят методи и мерилки за отмерване на точно време.

П.П. Now I get it!!! Великанът е гледал пеперудките и орхидеите и аха-аха да измисли теорията за естествения подбор, когато му се натресъл елфът Галилей, който доказал, че една капка вода пада със същата скорост колкото един двестакилограмов гигант.
シャマョツィ

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пон юни 07, 2010 10:02 am

Разнообразието от точни уреди за измерване на времето е удивително - било е стъписващо през древността и се е запазило такова в средновековния арабски свят, Китай и на доста други места по планетата. Май постримска Европа е била единственото място, където в даден момент са разчитали единствено на свещи, пясъчни и слънчеви часовници.

Тези хора са имали дори одометри (ако не бъркам изписването на името). Тъй че смело може да използвате водни и дори механични часовници (произвеждани само при джуджетата и Източния Съюз), но за жалост са станционарни или (най-добре направените), могат да се разположат на кораби. Според предстватата ви за сетинга (и благоденствието на мястото, където се намирате), из селището може да се разнася камбанен звън на всеки кръгъл час или звънари (които в Рим са били и пожарна безопасност), обикалят улицата със същата цел.

Както и някакъв магичен еквивалент (произвеждани само при елфите и Източния Съюз), на концепцията на алхимически кристал и магическа светлинна сфера (най-евтиното като поддръжка заклинание в системата) - което "примижва" или "присвятква малко по-силно" през определен период от време - според количеството изхарчена в него мана.
За фешъна някой източен маг може да си направи и съоръжение от трийсет и шест остроъгълни, равнобедрени алхимически кристалчета, подредени в кръг, плюс един по-голям, който захранва. С много напасване в лабораторията си може да направи така, че според изразходената мана, тоест оставащата в съоръжението, отделните кристали да "примижват", имитирайки малка, голяма стрелка и секундарник. Ще може и да си го носи на верижка в джоба и държи в шепа - но не искам да знам колко ще му струва като време и усилия да си го изработи (парите сами по себе си не са фатален проблем за източните магове) И какви ядове ще има при напасване заради отклонение или сверяването му заради минаването в друг часови пояс.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон юни 07, 2010 12:02 pm

Вижте сага, въртаката не е колко точно се мери нещо, а как да го кажеш по фентъзи начин и същевременно да те разберат. Водещия винаги може да каже след петнадесет мунути от тук ще мине бирника и в повечето случай геройте въобще няма да мерят времето. За по добро ролево усещане обаче същия тоя водещ може да каже: след четвърт камбана го пречукайте. Това е добро време за град където на всеки час бие камбана. В някое село същото време ще е две бразди (по 7,5 минути за да се прекопае едната). В гилдията на алхимиците е три цигари. За джуджето е третинка лула...

В общи линии би било добре да се състави едон списъче или табличка с резлични мерни еденици. Защото ако твърдо често се опотребява „дъх” като мерна еденица дори и да е коректна започва да дразни в някое литературно произведение.

Прави се: град, село, пущинак; секунда, минута, час или 3*3=девет определения. Може и повече за да има разнообразие но в горните примери ето какво става:

Град/минута: половин пряка
Град/час: камбана
Село/минута: седминка бразда
Село/секунда: третинка секнене
Пущинак/минута: 5 стрели
Пущинак/секунда: 1 удар (на сърцето)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пон юни 07, 2010 1:04 pm

Аз съм му измислил начина:
най-малката мярка е "дъх" - три секунди
бавно вдишване, което достига шест секунди
протяжно вдишване, което достига девет секунди

по този начин продължителност от сто дъха е триста секунди - пет минути. Когато описвам действия на тренирани войни звучи логично и естествено.

За по-големи продължителности - пет хиляди крачки време (един час)
или просто минути и часове - все пак делението на секунди, минути и часове е от шумерците, ако не се лъжа - толкова е старо, че няма накъде повече.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон юни 07, 2010 3:57 pm

Много добре е измеслено твоето, ама при блок от текст в който се повтаря, мен поне почва да ме дразни леко.

Та затова апелирам към разнообразие.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон юни 07, 2010 6:16 pm

Аз пък честно казано, най-много "руутвам" за първите предложения на Слънцето. Да не говорим, че едва ли ще се повтаря кооой знае колко често, да не кажа, че ще се използват бая рядко.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон юни 07, 2010 10:42 pm

Аз си реших въпроса за форумната, като заимствах азиатската двучасова система, и ви сложих птиците към нея. Тъкмо имам повод да ви напомням за тях, вече знаете колко са важни, а и така през цялото време ви бяха очевидни.
Разбира се, магическата прокълната кула, действаща като часовник с кукувичка, важи само за едно определено село в Магландиум, но иначе приемам наличието на пясъчни часовници и ползвам стаднартното "пясъчник".
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

ErU
Стар заек
Мнения: 7
Регистриран на: чет юни 03, 2010 11:45 pm

Мнение от ErU » вт юни 08, 2010 10:09 pm

Shamajotsi написа:
ErU написа: Това за нинджите и аз съм го чувал :D!
Относно водопада и колко хора са го посетили - и ти не си знаел колко точно тежи (не си и виждал предполагам и не си вдигал еталона който се пази във Франция :D ) един килограм но си го приел като единица!
Какво значи да съм го приел за единица? Ако ми дадеш нещо, което тежи три кила, аз няма да мога да ти кажа, че тежи три кила. За да съм сигурен в това, трябва да имам кантар от някакъв сорт. Ок, някой е отишъл до Мангаландския Свещен и Вечен Капчук на Богинята Която Не Е Аматерасу и е видял колко е една "Мангаланска Секунда". После как ще пренесе това знание? Ти самият ако нямаш часовник или хронометър как ще измериш една секунда/минута/час?
А бе пич този който е определил килограма като единица за измерване на тежест, кантар ли е ползвал бе човек - не се излагай! На другите писания няма да ти отговарям че ще ми трябва време което и ти не би си представил! Еми докато мигнеш какво ще направя - оооо абе кой е седял да брои мигването на човек колко трае или просто е влязло в употреба като - нещо случило се толкова бързо че няма мярка за него за това се възприема... как да го кажа художествено - един миг! Аиде че казах : няма да коментирам - в тази тема съм до тук! :D

Поздрави от мен!

Едит: Елфът (въпреки че не е елф :wink: )! Не е гледал капките и не им е засичал време за колко падат! Просто го е разказал това на хората да добият представа за колко малко време е станало така (като за пример)- и за това е станало като единица защото няма как да го обясни без толкова малка мерна единица за време! Чисто физически - падане от 100 метра на предмети с различни килограми (дори +- 100 кг) дава мижаво отклонение в времето за падане +- 1-1,5 секунди! Айде със здраве :wink: !

2Edit: Сигурно хората които са измислили часът и минутата като времева единица са ползвали хронометър :D :D :D ! Или просто са ползвали наблюдение над събитие-явление което с течение на времето не изменя своето действие и времето за извършването му!И това им е дало база за създаване на точна мерна единица.... ама айде де знае ли човек може би са ползвали swatch :D или към явлението са приложили проста математика а ????

3Edit:Аз да си наблегна на " ако ми дадеш 3 кила аз без да съм ги премерил как да знам че тежът три килограма..." с оглед на заглавието и дискусията която тече в темата горните 2 едита не ми стигат просто за това да покажа какъв човек не трябва да пише в тази тема - ей така да питам ако най ниската времева единица ти е час и трябва да кажеш на някой че ще направиш някоя глупост след 3 мин - как ще го кажеш а??
Последна промяна от ErU на ср юни 09, 2010 1:02 am, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт юни 08, 2010 10:53 pm

ErU написа:А бе пич този който е определил килограма като единица за измерване на тежест, кантар ли е ползвал бе човек - не се излагай!
Като стана дума за излагане... нали я знаеш онази приказка за учените, които се събрали на едно местенце във Франция и казали "Хайде един килограм да бъде теглото на един литър вода". И повикали тогава пророчицата от Делфи, че да им каже колко тежал един литър вода, че да им направи и еталона. Интересна приказка, ама няма нищо общо с действителността. Теглото на един литър вода било измерено. С кантар. Удивително, а?
ErU написа: На другите писания няма да ти отговарям че ще ми трябва време което и ти не би си представил! Еми докато мигнеш какво ще направя - оооо абе кой е седял да брои мигването на човек колко трае или просто е влязло в употреба като - нещо случило се толкова бързо че няма мярка за него за това се възприема... как да го кажа художествено - един миг! Аиде че казах : няма да коментирам - в тази тема съм до тук! :D
Знам, че е трудно да се проумее, особено когато човек не се опитва - както е в в твоя случай, каква е моята теза. Тя е: можеш да имаш единица за време, която да е изключително интуитивна - времето за едно мигване, вдишване, пърдене, уотевър. Можеш да имаш и времето за падането на една капка от Свещената Туристическа Атракция в Центъра на Магландия. Първото е ОК, второто е ритардеддддд!!! Едното няма проблем в средновековен сетинг, където 0.001% от жителите въобще могат да си представят, че има нещо такова като "часовник", и отразява доколко точно може да бъде "измерено" времето. Второто изисква невъобразими и откровено ненужни ass-pull-ове. Забележи, че преди Френската революция мерките за разстояние, например, са били пръст, крачка, стъпка, подскок, човешки бой, човешки ***, и т.н. Времето се е измервало в дни и дванадесети от дните (заради символиката на числото и прочие), ама хората не ги е греело особено. Не, не са измервали времето в "глави, падащи от ешафода на Тауър Хил, щото всички падат с еднаква скорост" или "предатели, падащи от Лобната скала в Царевец, които също падат с константна скорост". Имали са неточни, но интуитивни мерки.
ErU написа:Едит: Елфът (въпреки че не е елф :wink: )! Не е гледал капките и не им е засичал време за колко падат! Просто го е разказал това на хората...
И те са му повярвали? Може би защото онзи ден ги е убеждавал, че хванал еееей такава риба, а по-онзи ден бил повалил седем с един удар?
ErU написа: Чисто физически - падане от 100 метра на предмети с различни килограми (дори +- 100 кг) дава мижаво отклонение в времето за падане +- 1-1,5 секунди! Айде със здраве :wink: !
Съвет от мен - не учи другите на физика, защото ти самият явно не я разбираш особено. Не че ти вярвам в "изчисленията" (особено когато става дума за разсъждение тип "дори при +- 100 кг" що се касае до свободно падане), но дори да бяха верни, 1 или 1.5 секунди са бая време, при все, че самото падане трае малко повече от 4.4 секунди...

Хайде, поздрави и от мен, поне покрай дискусията всички научихме туй-онуй.

И аз със едитите...
2Edit: Сигурно хората които са измислили часът и минутата като времева единица са ползвали хронометър Very Happy Very Happy Very Happy ! Или просто са ползвали наблюдение над събитие-явление което с течение на времето не изменя своето действие и времето за извършването му!И това им е дало база за създаване на точна мерна единица.... ама айде де знае ли човек може би са ползвали swatch Very Happy или към явлението са приложили проста математика а ????
Тъй, сега... навремето на някакви умни Вавилонци им хрумнало: "Абе хайде денят да бъде разделен на 12 часа, щото 12 е баси якото число!" Някой друг рекъл "е, да, ама 16 е по-яко число, защото за 1/16 от деня падат последователно 600 капки от ей оня хълм." Но мъдреците избрали символиката пред резултатите от съмнителните изследвания. После разделяли часа на 60 (щото 60 е 12х5, а дванадесет е яко число, нали?), после на още 60 и така още три пъти. Както се досещаш, на почти никого не му пукало за малките деления, просто номерът бил, че 12, 5, 60, 7 и т.н. са числата от Небесната Лотария и хората искат да ги турят къде ли не. После се появили и часовниците и вече минутите били от значение. Защото можели да бъдат засечени, нали.
3Edit:Аз да си наблегна на " ако ми дадеш 3 кила аз без да съм ги премерил как да знам че тежът три килограма..." с оглед на заглавието и дискусията която тече в темата горните 2 едита не ми стигат просто за това да покажа какъв човек не трябва да пише в тази тема - ей така да питам ако най ниската времева единица ти е час и трябва да кажеш на някой че ще направиш някоя глупост след 3 мин - как ще го кажеш а?
Най-ниската ми времева единица е десета от секундата. Ако ми потрябва, имам си часовник с хронометър, може да мери с такава точност. Когато се разхождам по улицата, мерните ми единици за тегло са "тежко" и "леко". Това поради щото не се разхождам с кантар, нали.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » ср юни 09, 2010 10:14 am

Полезното в случая е, че шами ни припомни малко позабравени факти.

В крайна сметка обаче идеята е да се дадат интуативни названия за период от време. И получихме някой много добри примери, а що се отнася до часовника с кристалите той е за темата с изобретения която може да се отвори (;

Аз лично ползвам пясъчници, голям и малък както и джобни пясъчни цасовници и ръчни слънчеви, но това е защото водя леко комедиино фентъзи. Сами разбирате че ръчен слънчев часовник (тоя на китката ви) няма перфектната точност на кристалния и „стрелката” му е само една =Р

При мен поне пясъчник е 10 минути, а мялкия 10 секунди за час както изтъкнах ползвам камбана, а за градски чеда каквите са повечето ми играчи това е ясно и достатъчно фентъзи (; тъй де за хора когато става дума.

Обаче понеже има и други раси те какво ползват освен човешките стандарти?
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » чет юни 10, 2010 11:16 am

Ами, вероятно, повечето от останалите раси не се интересуват от времето чак толкова. Примерно, на елфите едва ли им трябва единица, по-къса от нощ/пладне/здрач. Все пак те живеят по 600 и повече години и вреоятно времето не ги притеснява и ограничава по същия начин, по който притиска хората. Конкретно във Вечната гора те нямат проблеми с времето - не обработват земя, за да следят кога е време за жътва, сеитба и прочее, не признават пазарните отношения (т.е. занаятчиите работят когато им се работи или има нужда, не гонят норматив от премерно 30 меча на ден) и понеже размерите на гората остават константни и количеството дивеч в тях зорко се контролира, докато прираста на населението намалява, те наистина са задоволени откъм продоволствия, без да им се налага да си скъсват задниците от работа. Допълнително са улеснени от липсата на администрация (няма бумащина, нито ден-за-ден отчети) и едва забележимата промяна в сезоните - защото когато сезоните не се менят е много по-тредно да държиш сметка за хода на времето. Така стигам до заключението, че за елфите времето става фактор едва когато напуснат родните си земи, при което започват да се съобразяват с мерните единици на съответната раса/народ, първо защото нямат свои, и второ защото пословицата гласи "Когато си в Рим, постъвай като римляните".

Джуджетата, от друга страна, въпреки дългия си живот, са заразени с духа на немски предприемач - протестант и със сигурност гонят някакви квоти. Проблемът им е, че под земята е невъзможно да разграничиш дните от нощите, а съответно - и хода на времето. Тъй като джуджетата живеят под земята от векове, е логично да предположим, че те са развили някакъв "вътрешен" биологичен часовник, който им помага да отчитат хода на времето, или пък се ориентират по малкото животни, обитаващи подземните галерии (така както хората се ориентират по петлите). В последно време, като най-силно технологично развитата раса, може да се предположи, че джуджетата ползват механични часовници, отброяващи някакви дълги периоди от време (Бат` Гойко изрично спомена за наличието на такива), които не е задължително да са часове (мен ако питаш, отброяват времето до застъпване на следващата смяна). За средностатистическото джудже обаче понятията "сутрин", "пладне", "здрач", "на съмване" са непознати.

Гигантите са твърде разделени и разпръснати, за да имат собствена система. Тези, които търгуват с хората вероятно са приели човешката система, Черните вълци вероятно са разделили деня според честотата на службите към Кали (особено удобно ако службите са 5 на ден), а Орлите и останалите разбойнически племена вероятно делят дните на "време за рейд" и "време да делим плячката". За най-северното гигантско племе се казваше, че е пазител на древни тайни, така че те може да отчитат времето с помощта на някакви сложни уреди.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет юни 10, 2010 1:38 pm

От горе изнесените доводи мога да направя следното времево разделяне за джуджетата:
3 смени по 12 часа (няма смисъл от по-малки защото се губи ценно производствено време)
първа:ХХХХ ХХХХ ХХХХ
втора:_________XXXX XXXX XXXX
трета:__________________XXXX XXXX XXXX
първа:___________________________ХХХХ ХХХХ ХХХХ

Първата и последната третина на първа смяна съответно се засичат с първата и на втора и третата на трета смяна.
Джудже което ти каже че ще се срещнете в 123-тия час има предвид първа смяна втора третина трети час, съответно 234=314 (виж схемата)

Друг вариант е:
първа:ХХХХ ХХХХ ХХХХ
втора:_________XXXX XXXX XXXX
трета:__________________XXXX XXXX XXXX
първа:____________________________ХХХХ ХХХХ ХХХХ

Пръва втора и трета двойна и първа втора и трета самотна, това е по разговорно му.
Третия на първа самотна или Четвъртия на трета двойна са същите часове от горния пример но в разговоран вариант.

така: камбаните на хората=разговорни на джудежетата
1=Първия на първа самотна
2=Втроя на първа самотна
3=Третия на първа самотна
4=Четвъртия на първа самотна
5=Първия на първа двойна
6=Втория на първа двойна
7=Третия на първа двойна
8=Четвъртия на първа двойна

9=Първия на втора самотна
10=Втроя на втора самотна
11=Третия на втора самотна
12=Четвъртия на втора самотна
13=Първия на втора двойна
14=Втория на втора двойна
15=Третия на втора двойна
16=Четвъртия на втора двойна

17=Първия на трета самотна
18=Втроя на трета самотна
19=Третия на трета самотна
20=Четвъртия на трета самотна
21=Първия на трета двойна
22=Втория на трета двойна
23=Третия на трета двойна
24=Четвъртия на трета двойна

Джуджетата имат название за всеки час от работния „ден” и отделно делят камбаните на още по малки части, като шестинка или десета от шестинката.
Примерно 13,37 ч. е равно на Седмата десета от третат третина на Пръвия на втора двойна (;

Човек би казал почти четвъртия пясъчник от 13-таат камбана, ако може да борй до 13 де (;
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » чет юни 10, 2010 4:58 pm

Момчета, защо си набивате такива мечки? Сами при това?
Подобно разнообразие е супер за разказ, но е пълна мъка за сесия, където никой няма да те чака за справка. За улеснение Бат Гойко е приел, че човешкият език се използва навсякъде и по подразбиране щом се срещнат същества от различни раси. Ясно е, че във ВГ елфите си говорят на елфически, а във Колоса джуджетата не джуджешки - това по дефулт.
Пак по дефулт като се срещнат джудже и елф, ще си говорят на човешки - щото е като английския в нашия свят.

Съответно - всеки народ може да си има някаква негова мярна единица, но е крайно желателно да има универсална мярна единица за време, разстояние, тежест и т.н. Обяснението е като за езика - някога хората са се врели навсякъде (както англичаните някога) и са установили някакъв стандарт.
Не разваляйте тази идея - тя е за леснота на играта.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет юни 18, 2010 2:07 pm

Добри часовници има още по времето на Древна Гърция. Нищо не пречи да има часовници в Магландиум.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет юни 18, 2010 2:12 pm

Врътката е че стредностатистическия крепостен магландиумец дето изкарва надник от 3 медника няма как да си позволи 3 златника за воден часовник за пенсионирането на 80 годишна възраст. А понеже ме заинтересува, да ми пример за точен древногръцки часовник моля.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет юни 18, 2010 5:17 pm

http://www.numizmati.com/clocks/index_f ... rclock.htm

А в магландиум вече би трябвало да има механични часовници. Един в храма и в храма попа на всеки час бие камбаната и готово. Всъщност там има линкове към други видове часовници и ще видиш, че края на 15, началото на 16 век вече е имало джобни! часовници - т.е. нормално е на магладиум за 2-3 златника да се инсталира часовник с магически кристал в часовникова кула, който може да се зарежда от местния поп/маг и да бачка много време.

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » нед юни 20, 2010 11:57 am

В Бритиш Мюзиум-а видях много интересн часовник, основаващ се на наклонена плоскост с продължителен зиг-заг образен улей в нея. Топче се спуска от единият край на плоскостта до другия за 30 секунди, като в края на улея удря краче, което закача плоскостта и я издига. След като този край стане високият, топчето започва да се спуска към другия, където удара се повтаря след още 30 секунди. За напаравата му се изисква наблюдение, нерви, търпение, точна ръка и малко майсторлък.
Доволно точен и в същото време много занимателен предмет.
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

ErU
Стар заек
Мнения: 7
Регистриран на: чет юни 03, 2010 11:45 pm

Мнение от ErU » нед юни 20, 2010 7:55 pm

Gallean написа:В Бритиш Мюзиум-а видях много интересн часовник, основаващ се на наклонена плоскост с продължителен зиг-заг образен улей в нея. Топче се спуска от единият край на плоскостта до другия за 30 секунди, като в края на улея удря краче, което закача плоскостта и я издига. След като този край стане високият, топчето започва да се спуска към другия, където удара се повтаря след още 30 секунди. За напаравата му се изисква наблюдение, нерви, търпение, точна ръка и малко майсторлък.
Доволно точен и в същото време много занимателен предмет.
Хмм това не може да работи без друга сила (батерия примерно или магия) - все пак няма перпетум мобиле нали? :lol:

Поздрави от мен!
Един литър - един кубически дециметър. Метърът е бил въведен с килограма. Хората се събрали, измерили ненамкойси меридиян (навярно нулевия) и казали - метърът е 1/незнамсикаквачаст от този меридиян. Те тъй. Това се учи в у-ще.

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » нед юни 20, 2010 8:54 pm

Вечен джигател няма, да, навива се пружина, задвижваща механизма към крачетата във всеки край на плоскостта, но всъщност топчето отмерва кога ще се случи това.
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Отговори