Страница 1 от 3

Измерване на времето в Магландиум - дискусия

Публикувано: ср авг 15, 2007 3:58 pm
от BatGojko
Тъй като се занимавам с редакцията на първия роман (или повест, не съм сигурен какво е... и не, не съм го писал аз) в Магландиум, се натъкнах на малък проблем.
Все пак Магландиум е свят в който няма много много часовници, а и технологично за момента се ползат по-непрецизнитакива - пясъчни часовници, механични, които са новост и отчитата само часове и т.н. но няма часовник, който да отчита нещо като минута. Затова пускам тази дискусия тук, та белким с общи усилия измислм нещо удобно, което да заменя нашето понятие за минута.
Какво точно имм предвид? Когато ние искаме да определим малък интервал от време казвам "ще съм готов до две-три минути" например, но в Магландиум, не наят какво да кажат в такива случаи. Имат си понятие за час, така че казват "ще съм готов след около час", имат си понятие и за много кратки периоди, близки до секундите - тогава казват "ще свърша за десетина вдишвания". Но бедничките си нямат нищо, което да е сходно с минутите. Така че търсиме точно това - кратък интервал от време, който да се намести между вдишванията и часовете. Нещо от рода на "една цигара време", но не става с цигари (да и с лули не става - лулите се пушат дълго и разточително и не се загасят почти през цялото време).
Не е нужно интервалът време да отговаря точно на 1 минута - може да е минута и половина, две и т.н. но не и много повече, дори си мисля, че 5 минути ще е твърде много.
ОК, очаквам предложения и включвания!

Публикувано: ср авг 15, 2007 7:47 pm
от Gallean
Докато падне стрела изстреляне нагоре от дълъг лък, примерно, колкото да се накладе огън, докато се преброй до 60 (за минута и половина ;)), горене на малка свещ (палец, примерно), тн.

Всъщност във всяка професия би трябвало да си имат собствени "мерни единици"- еди колко си удара с чука, еди колко си бройки свършени, разни такива, "докато презаредя", "докато си открия копието", "една малка бира" ;)

Публикувано: ср авг 15, 2007 9:25 pm
от Demonheart
Прав е Галеан, че когато става въпрос за толкова малки времеви периоди, без наличието на широко разпространен и достатъчно точен измервателен уред, всеки би измервал времето така, както на него му е угодно. Нека сега да вкарам и малко от моята мисъл:
Ето, например, в Източният съюз този проблем почти не съществува - там са успели да "пленят" пулсиращо магическо поле, като периода му може да се настройва според претенциите на магьосника - веднъж на деннонощие, два пъти, десет пъти, 267 128 341 пъти и т.н. Официално се използват 1500 такта (1 пулс е малко по-малко от минута).
Макар бат Гойко да го крие (защото е строго пазена тайна :wink: ), джуджетата също са намерили начин за сравнително точно отчитате на времето - дребни машинки, които отброяват равни тактове и същевременно с това въртят едни стрелки по някакъв крът с написани цифрички по него :D . Лошото е, че много трудно се настройват всички те да тактуват еднакво - все някоя избързва или се забавя спрямо останалите. Имат и друг голям недостатък - при почти всеки опит за поправка или настройка, стоманените пружини просто изскачат нанякъде и се изгубват. Покрай това са плъзнали слухове за "пружинения полтъргайст", който нарочно ги краде и крие, но може би на джуджето просто не му се занимава да търсят някаква пружина на пода, след като имат десетина подобни в джоба си. Поради строгата тайна, не се знае точно колко такта на денонощие отчитат тези уреди.
Гигантите нямат точна мярка за отчитане на времето, пък и не им пука особено - те не бързат за никъде. Но все пак имат нещо като първобитен слънчев часовник. Дълъг прът се забива в земята. Около него се очертава кръг с радиус колкото пръта, след което вожда на племето отбелязва по окръжността педята на своята ръка. После, от пръта, през точките на педята се чертаят линии. Така, времето се измерва в педи (всъщност, в кръгови сектори, но иди му обясни това на гиганта). Тъй като всеки гигант има различна ръка, "педя" при едно племе е различен период от "педя" в друго. Средно (между всички подобни часовници) една педя е от 10 до 20 минути.
За хората... ами какво да кажа. Предположението на Галеан е най-правилно по въпроса. Всеки занаят си има своя периодика, но повечето хора знаят какъв период имат предвид другите, когато казват нещо. Например, еддно слизане до зимника при кръчмаря е почти колкото двайсет замаха с брадва при дърваря. Пък да не ви казвам как труженичките в най-древната професия си измерват времето... :wink:
Казват, че елфите използват околната природа, за да обявят кога ще се случи дадено събитие. Например: Ще се върна, когато онази катерица стигне до хралупата си". Възможно е въпросната катерица да реши да не отиде до хралупата си, но другият елф може точно да прецени кога би станало това и съответно да зне кога ще се върне казалият го.
Гущери и отчитане на време ли? За тях има само три периода: светло, тъмно и време за ядене :D .
Хайде, стига от мен, измислете и вие нещо!

Публикувано: ср авг 15, 2007 11:10 pm
от MoSKaU
еди колко си удара с чука, еди колко си бройки свършени, разни такива, "докато презаредя", "докато си открия копието", "една малка бира"
Като имаш предвид десет удара с чука, искаш да изразиш вереме ли? Защото ако е така, то тогава това означава времето, за което чука удря десет пъти наковалнята. Тъй ли да го разбирам това?

Иначе модела за различните мерни единици за време ми допада, но би било нормално, ако мерната единица е различна не за всяка професия, а за отделните раси. Мисля, че е логично гоблините да делят деня на различни по трайност и брой части, отколкото елфите например.

Публикувано: чет авг 16, 2007 9:44 am
от Shamajotsi
Всички подобни методи за измерване на времето, които ми хрумват, са с продължителност от 15 минути нагоре, така че не става. И тук идва въпросът как са се отнасяли хората тук преди появата на часовниците към такива малки отрязъци от време. Чакаме големите капацитети да се произнесът тук (макар и аз да търся) :roll: .

Публикувано: чет авг 16, 2007 10:25 am
от Andras
Едно време в училище се учеше Хамлет.

Е там в първо действие има следния разговор (прилагам в оригинал, поради мързелът, който ми пречи да изровя превода на Валери Петров от библиотеката) по повод появяването на духа:

Ham. Very like, very like. Stay'd it long?
Hor. While one with moderate haste might tell a hundred.
Both. Longer, longer.
Hor. Not when I saw't.

Шамайоци, вече сещаш ли се за един от методите?

Публикувано: чет авг 16, 2007 10:36 am
от Shamajotsi
Андраш, не се безпокой, и по "Ромео и Жулиета" сме въздишали, и с "Хамлет" сме се чудили, и с "Макбет" сме си цапали ръцете с кръв ;) . Но имам извинение, че не съм се допитвал до Шекспир по отношение за методи за измерване на времето, защото той е дал най-известните примери за анахронизъм, все свързани с часовници (май дори и в "Хамлет") ;) . Както и да е, това, което казваш ти, Шекспир и Галеан е наистина добро предложение и се чувствам тъп, че не се сетих - в крайна сметка в първи клас учителката ми по подобен начин ни обясняваше понятието "секунда".

Публикувано: чет авг 16, 2007 11:17 am
от Andras
И гърлата топовни в "Макбет"...

С по-старите писания човек трябва да борави като с източник за епохата в която са написани, не за епохата за която са написани. Действително малки периоди са отмервали с някакво броене.

Публикувано: чет авг 16, 2007 11:59 am
от Gallean
*Моа рови из детска енциклопедия*
Разграфена свещ също е варият, които е удобен за под земята :D, водни часовници (вода капе в подходящ съд, които издига плавник със закрепена на него стрелка по разграфена плоскост). С модифицирана асробалия (уред за измерване на ъгъла между звезда и хоризонта) също е можело да се определя времето. Всъщност най-стария известен механичен часовеник е от 1335 година, така че може джуджетата да са се справили с него.

Публикувано: чет авг 16, 2007 1:21 pm
от BatGojko
Радвам се, че се включихте толкова бързо. Сега да добавя още малко информация за технологиите, които съм допуснал, че вече съществуват в Магландиум.
Има часовници - механични, пясъчни, водни и квито се сетите други (без електронни ;) ), включително може и магически (както споменава Демонхарт). Проблем при всички тези часовници е, че са предвидени да отчитат един час.
Механичните часовници са изобретение на джуджетата и се ползват предимно като градски механизми, които на всеки час звънят/кукуригат/кудкудякат и т.н. Джобният им еквивалент е слабо разпространен, тъй като е доста скъп, но и той отчита само часовете. Разграфен е на 24 равни части и за един час, стрелката му се премества с едно деление - да, има само една стрелка.
Ползването на пясъчните часовници е най-разпространено, но има проблем, тъй като те са два вида - малък и голям. Гелемият е за един час, а малкият е половинка. Това води до леко объркване сред населението, когато някой каже че има "един пясъчник време" - може да има предвид половин, а може и един час. Това все повече започва да се променя с навлизане на механичните часовници, тъй като там се говори за час и все по-масово "пясъчник" се използва за назоваване на време от половин час, но може да попаднете и на някой, който има предвид големият пасъчник.
Горенето на свещи и ароматни пръчици е разпространено на остров Фелла и е слабо познато в Магландиум. Фелините имат различи по дължина ароматни пръчици, като най-разпространена (и считана за стандартна) е пръчицата, която изгая за около 15 минути. Това е и най-краткото време, което се отчита там, като ако се ползва по-кратко се казва половин пртъчица или по-малко.
По селата масово се ползват определения като "едно издояване време" - само фермерите си знаят колко точно е това. Или често се ползва времето за извършване на друга позната в областта дейност - изковаване на подкова, пирон или друго изделие. На селяните рядко им пука дали ще закъснеят или избързат с 10-15 минути и затова техните методи за отчитане на времето са доста по-общи.
Споменатите вече вдишвания са разпространени най-вече сред професиите с бързо и сравнително точно протичане на времето - крадците например обичат да стиковат времето си по този начин един с друг, като е характерно, че крадците от един екип са се обучили да дишат доста еднакво с партньора си и така този метод се счита за един от най-точните. Проблем при него е, че не са много тези, на които им е лесно да броят над 10 и това прави метода подходящ само за по-образованите.
Това което се търси в момента е еквивалент на време, което да е над 30 вдишвания (сиреч приблизително минута, тъй като вдишването е приблизително 2 секунди), което да може да бъде ползвано и от хор от аристокрацията. Всички времена над една пета от часа се отчитат именно като някаква част от часа - половин час, една трета, четвърт и една пета. А да, по-рядко се ползва една десета, но междинните (6,7,8 и 9) въобще не се ползват.

Публикувано: чет авг 16, 2007 2:33 pm
от Shamajotsi
:lol: Представям си следния диалог:
-Абе, келеш, нали ти казах колко най-малко вдишвания да стоиш на покрива! Всичко щеше да провалиш с ранното си появяване! Да ни обесят ли искаш?
-Ти да знаеш колко бързо започва да тече времето, след като си изкачил с въже няколко етажа...

Публикувано: чет авг 16, 2007 4:04 pm
от Gallean
Точно хора от аристокрацията си взимат свещи, направени от едно и също нещо (животинска лой от опрделено животно), в точно определен калъп- има си една и съща височина, една и съща широчина, един и същи фитил. "Фабрично" се разграфяват на равни, точно определи части. Ако някой иска да си засече време- пали фитилчето и гледа по резките (ако са резки, но по-добре да са с боя) колко време и съответно колко растояние е изгоряло. Воала. Ако искат да си кръстят секцията "минута" и са готови.

Пример:

Код: Избери всички

        $
       $$
      $$$$
       $$
   |||||||||  
   |||||||||
   |||||||||
   ----1----
   |||||||||
   |||||||||
   |||||||||
   ----2----
   |||||||||
   |||||||||
   |||||||||
   ----3----
   |||||||||
   |||||||||
   |||||||||
   ----4----
   |||||||||
   |||||||||
   |||||||||
   ====5====
   |||||||||
   |||||||||
   |||||||||
   

Публикувано: чет авг 16, 2007 4:07 pm
от Andras
Бат'Гойко, знаеш ли защо когато се броят вдишванията в минута, на пациента не се казва "Ей сега ще ти броя дишането"? Щото той или ще започне да диша колкото да не е без хич, или няма да може лекаря да брои толкова бързо.
Взимането за единица време на нещо, което толкова, ама толкова варира, при това много често несъзнателно е на практика рецепта за провал.

Ако можеш да направиш джобен часовник с една стрелка, можеш и стенен с две стрелки.
Или както е един от опървите часовници - с две камбанки - голямата бие на час, малката на всяка четвъртинка.

Публикувано: чет авг 16, 2007 4:39 pm
от BatGojko
Те вдишванията са си неточна единица. Също както и лакета, стъпката и т.н. - това е приблизително и естествено, че няма как да е точно. Въпросът е, че в текст звучи добре, а и е доста близко до съзнанието на човек - всеки диша, следователно всеки може да си мери малки интервали от време с вдишвания. Всеки диша сравнително еднакво през повечето време. Да не твърдиш, че отборяването до сто, ползвано в Хамлет е по-точно отчитане? В миналото просто хората не са отчитали толкова малки интервали от време, или са ги отчитали, но аз все още не мога да намеря никъде информация как точно. Затова е и дискусията - защото може пък някой да е чувал или чел от някъде.
Свещите, доколкото аз знам, са били ползвани за отмерване на време в Китай. Ароматните пръчки не са били ползвани никъде, но пък са интересни и затова съм ги пратил при фелините (в нашия свят те са азиатски атрибут и беше нормално да ги прикача на "азиатците на Титания").
Въпреки, че аз си харесвам вдишванията за близки до секунда време, съм напълно отворен за други предложения и за тях.

Публикувано: чет авг 16, 2007 4:45 pm
от Andras
Всеки диша сравнително еднакво през повечето време.
Тц не. Особено пък за крадците, дето им е стресова работата, че иска и физически натоварвания. Дори и броенето е по-точно от това. Звучи атмосферично, ма не е много гот.

Публикувано: пет авг 17, 2007 1:50 pm
от Shamajotsi
Тук съм съгласен много повече с Андраш. Преди около две години и половина правих нещо като лабораторно по биология при един... абе, всичко друго, но не и разбиращ по биология. Освен всичко останало, трябваше да отчитаме вдишванията в минута, да търчим около сградата по природни нАуки и после да броим наново. Е, доказахме тезата, че, видите ли, втория път сме дишали по-бързо, ама туй, да си броиш вдишванията, е много съмнителна дейност. Дишането не е просто индивидуално, като дължината на палеца, лакетя, стъпката, но и се променя постоянно в зависимост от ситуацията. Все едно да се измисли единица за дължина, която... абе сещате се, не е прилично да се вписва тук. Може би е настанало объркване от това, което се говори за Галилей, че е засичал времето за падане на обекти чрез пулса си. И това не е точен метод, но поне човек (а и повечето други същества) не може да си контролира сърцетупа.

Публикувано: пет авг 17, 2007 2:48 pm
от Andras
Мерел е с пулса, което е добра идея, но само за здрав човек, само за не повече от минута и само за сравнение на времетраения, не за абсолютна единица.

Публикувано: пет авг 17, 2007 4:02 pm
от BatGojko
Ама разбира се, че вдишванията са неточно понятие. И никой не ги взема като много точно,м освен тези, които наистина могат да го контролират (както споменах по-горе - опитни и изпечени крадци). Но общо взето човек може да предположи колко е средното му време за вдишване. А и ако има разногласия винаги могат да се стиковат: Единият казва "Да почакамне 100 вдишвания", а другият му отвръща, "Ама какви вдишвания, такива... Или такива?" (сещате се, че показва вдишванията). Първият харесва по-вече вторите и казва "Ей, такива."
И докато можеш да ходиш, да тичаш или да правиш каквото и да било там, опитвайки се да дишаш равномерно и да си отброяваш, то да си мериш пулса докато се катериш по стената на замъка е... някак странно.

Публикувано: пет авг 17, 2007 11:58 pm
от Andras
Тези, които наистина могат да го контролират (както споменах по-горе - опитни и изпечени крадци).
По-скоро много печени йоги, певци школувани в почти изчезналата белкантова школа и феноменални гмуркачи. Въобще хора, на които дишането им е основно занимание в професията и за целта отделят много време на него.

Публикувано: съб авг 18, 2007 10:09 pm
от BatGojko
Е да де, ама понеже за йоги в Магландиум не се споменава (сакън, че ще вземе някой да иска СУ Йога!), та затова дадох примера с крадците. По подобие на тези от филма с Брус Уилис - "Итън Хок" май се казваше - дето си пееха различни песнички, за стиковане на времето.

Публикувано: съб авг 18, 2007 10:50 pm
от Andras
"Хъдзън Хоук" се казваше, Итън Хоук е актьор!

И не, като горепосочените категории в Магландиум ги няма, това слабо индикира, че нещо друго ще придобие подобен контрол над дишането си.

Публикувано: съб авг 18, 2007 11:05 pm
от Vilorp
„Дванадесет пръста“
Времето за което се изпъват 12 пръста (дузина). Всеки следващ пръст започва да се изпъва, след като предишния вече е изпънат. Приблизителното време е 5 секунди +/- 0.5-1.
Време от 6 длани или 5 дузини е една минута.

Най-малък интервал: дванедеией пръста (използва се й само „пръст“ но е леко объркаващо)= 5 секунди
Два пръста време = две дузини = 10 секунди
Три пръста време = три дузини = 15 секинди
...
Единадесет пръста време = единадесет дузини = 55 секунди
Шест длани = минута

Две длани = 2 минути
Три длани = 3 минути
...
Пет длани = 5 мунути = дванайста час

Публикувано: съб авг 18, 2007 11:16 pm
от Miro
Не звучи зле. Макар че за маговете времето ще тече няколко пъти по-бавно отколкто за крадци и войни :P

Публикувано: съб авг 18, 2007 11:32 pm
от Gallean
Само си представих какво объркване ще се получи ако полк воиници трябва да тръгне към врага след еди-колко си време, а командващия им е загубил пръст в предишната битка :lol: А ако има и ревматизъм или си е пукал кокалчетата много на младини-ептем...

Практически скоростта на това измерване е същата като на броенето (без пръсти).

Публикувано: нед авг 19, 2007 9:36 am
от Miro
Gallean написа: Практически скоростта на това измерване е същата като на броенето (без пръсти).
Едно...две....седем (хмм, не бе май четири беше) та двее... четири... ъммм?
:D

Публикувано: нед авг 19, 2007 2:03 pm
от BatGojko
Абе никой ли не е чувал как са се справяли в реалността преди часовниците? Иначе с пръстите е по-вероятно да е на десетици, а не на дузини, тъй като кой от вас има дузина пръсти на ръцете си? И е поне толкова неточно, колкото и вдишванията, а на всичко отгоре изисва движения с ръцете и пак не може д асе отброява докато се катериш по стена (давам го като пример, не че е задължително да си броиш именно при катерене ;) )

Публикувано: нед авг 19, 2007 2:27 pm
от Gallean
BatGojko, мисля, че това, което знем сме го казали в първите няколко поста. И според ме са си съвсем достатъчни и логични за нуждите и възможностите на хората. Туй то.

Публикувано: нед авг 19, 2007 3:10 pm
от Miro
Опитваме се да наложим единна стандартизирана система за отмерване на всемето в свят, който далеч не е толкова глобализиран като нашия (а, забележете, дори на нашата глобализирана планета няма единни мерни единициза повечето неща - има СИ и Имперска система).

Публикувано: нед авг 19, 2007 4:54 pm
от Andras
Абе никой ли не е чувал как са се справяли в реалността преди часовниците?
Броене и ритъм. Не им е трябвало по-точно.

Публикувано: пон авг 20, 2007 11:05 pm
от lowstef
Десет (двайсет/сто) удара с весла? Гребането е една от най-стандартизираните дейности, особено по търговски маршрути. А и нека напомним, че не е задължително да си отмерваш времето точно (крадците определно рядко се координират до секунда дори в наши дни, трудно и рисковано е, най-малкото). А дори и днес, като кажеш на някого "Идвам след пет/десет минути", той не вади веднага хронометър да засича. Така и магландиеца като каже "Петдесет удара с гребло" онзи отсреща знае, че иде реч за горе-долу десет минути (мисля че пет удара за минута на голяма галера са нормални, макар и принципно да съм бос по въпроса), но няма да тръгне да търси галера и да брои. А защо точно този начин? Ами той може първо да е добил популряност по крайбрежието и сред търговците. Те го вмъкват в жаргона си, а пътуват доста, так накрая дори хора, които не са виждали море знаят, че десет удара с весло са горе долу като да преброиш умерено бързо до сто. И съвсем не е задължително жаргона да е "световно разпорстранен". Сред хората обаче...