Въпроси и отговори.

Секция с коментари и обсъждане на теми, които касаят известния ни за момента свят.

Модератор: Модератори

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Въпроси и отговори.

Мнение от Sharky_Dog » вт мар 04, 2008 11:50 pm

Темата в другия форум (А16), беше създадена в РПГ.БГ още в един общ форум, но сега имам въпрос по света и май и тук има нужда от такава тема.. така де да става разграничение.

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » вт мар 04, 2008 11:56 pm

Щом във Титания нещата са 2 пъти по-тежки, това значи, че G=20 (Приблизително). Т.е двойно повече от земното. Доколкото помня Магландиум ориентировъчно беше сложен колкото Балканския п-в. Та сега. Колко е голяма Титания в действителност. При двойно повече земно ускорение, би трябвало да тежи двойно повече от Земята, или да е два пъти по-плътна, или .. ?
Та сега .. колко голяма е действително Титания? (Дайте примерно радиус по екватора, приемаме че е почти кръгла... нали?)
И ако както мисля е наистина по-голяма от Земята, това означава, че при един малък известен Магландиум (Та той наистина е нищожен.. как дори е континент),ще има един голям свят за разкриване и където може би безумните идеи на всеки ще намерят място :lol:

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср мар 05, 2008 12:09 am

Аз предлагам да не се ограничаваме в определен размер - един вид винаги да има възможност за нови открития (на нови континенти и острови, както и че Титания в крайна сметка е плоска :lol: ).

А това за двойното ускорение мислех, че е шега, която цели да обясни двойните тегла на оръжията в системата. За които знаем, че са такива за по-лесни изчисления. Защото ако това не е шега, то няма да се размине само с двойни тегла на оръжията, май. За това нека си останем с g=9.8 m/s^2 (или нещо близо тази стойност, в зависимост мястото на измерването), че да не се главоболим повече.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » ср мар 05, 2008 12:42 am

G в Магландиум не е двойно. Търся точния цитат, но ако не го намеря, да кажа, че само оръжията са двойно по-тежки с цел по-лесни изчисления. Но G не е двойно, защото хората, конете, вълците са с тегло, равно на това, което имат на Земята.

ПП. Ето го
lowstef написа:"Земното ускорение" на Магландиум не е двойно. Хич, изобщо и въобще. Масите на оръжията са двойни спрямо "реалните" по чисто системни съображения на Иван Атанасов, но това не ни говори нищо за "земното" ускорение на планетата.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » ср мар 05, 2008 12:51 am

Където си има много пространство за заяждане - колко е плътността - по-висока или същата, защо, какъв е атомния строеж на материала, че да обуслови такава плътност, въпросният строеж, независимо дали обуслава по-голяма от нормалната или нормална (спрямо тази в европа, примерно) плътност какви други физични и химически свойства модифицира на материалът?, същите ли са стойностите на научните константи и в света на Магландиум - константата на Планк, фундаменталният заряд, масите на елементарните частици. А вианги можем да стигнем и още по-далече - струнната теория обеснява ли реалността в света на Магландиум или не, нещата там не са направени от малки трептящи струнички? Ако да коя точно от всички струнни теории?

Но ние няма да задълбаваме :D
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » ср мар 05, 2008 1:39 am

Добре, това го остави тогава :lol:
Ама за размера, мисля че наистина е важно.
Все пак в книгата както е написано излиза, че Магландиум е в центъра на света, а ако планетата е голяма, това разбира се няма да е така и ще има 100% суша и другъде ?

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » ср мар 05, 2008 10:16 am

Какво розбираш под "центъра на света"? Титания е сфера, не окръжност и центърът й би трябвало да лежи в ядрото на планетата. Съдейки по климата, Магландиум се намира южно то екватора на Титания.

Други парчета суша със сигурност има. Магландиум е част от някогашния континент Антила, който се е разцепил по време на Войната на боговете (втората). Освен това го има и остров Фелла (макар още неофициален) и Корнуел (също в процес на разработка). В книгата има данни, че Волните гларуси (едно от племената на гигантите) е стигало през океана до далечни земи и се завърнало с невиждани богатства.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » ср мар 05, 2008 11:23 am

Каквото са разбирали и древните римляни.. просто представата, че всичко се върти около тях и те са в основата на съществуването..

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » ср мар 05, 2008 11:40 am

Мали, колко се задълбахте... Това е фентъзи измислен свят, бе, хора. И пак бъркате тегла, маси и проч. А това прословуто "земно" ускорение вземето да го забравите, че... :evil: Титания е точно толкова голяма, колкото е необходимо на Разказвачите и/или авторите й. Сега и да се появиа бат в и Гойко и да кже някакви там измерения, да не мислите, че някой от вас е длъжен да се съобразява с тях? Светът се измисля от Разказвача, а Титания/Магландиум е само помагало за улеснение. Толкова.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет мар 07, 2008 2:53 am

За ускорението го оставям настрана - не се коментира, щото и аз не го знам колко е ;)
За размерите... Има някои неща, които са изменчиви ;) Така де, фентъзи е това, не е шега работа. Имам предвид, че според послетните ми нужди за развитие на света се повиши рамерът и на самия Магландиум. Мисля, че последните данни бяха, че за 1 см на картата имаме 20 км. Е да, ама вече не (обещавам за последно и окончателно е) сега 1 см=10 левги (сиреч близо 50 км).
Това е на етап "бета" преди официалната ревизия за допълнението, но е с много висока вероятност да е окончателното увеличение на континента. Така ще се даде повече свободно пространство между градовете за приключеснтване, че Магландиум иначе е доста гъсто населен в централната си част.
Магландиум не е в ценъра на света, а е под екватора. Фелла се намира на североизто от него, а на Северзапад има друг, много по-голям, но доста по-слабо заселен континент с дост апо-неприветлив климат и по-слабо ниво на магия (сиреч има хаос-фактор, който прави ползването на магии малко по-опасно). За сметка на това там има развитие на технологии, еволюирали от старата епоха (все още си е фентъзи, не се притеснявайте, че става НФ).
Ми засега толкова, че да не ви пълня главите с нови надежди преди да му е дошло времето.
Последна промяна от BatGojko на нед мар 09, 2008 6:35 pm, променено общо 2 пъти.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет мар 07, 2008 1:09 pm

Чакай бе, Фелла не беше ли на югоизток?

Потребителски аватар
Demonheart
Работник
Мнения: 99
Регистриран на: чет яну 03, 2002 2:29 pm
Местоположение: Деветият кръг
Контакти:

Мнение от Demonheart » пет мар 07, 2008 1:48 pm

Фелла е на североизток и това е един от островите, до които са плавали Волните гларуси, както и много корабокрушенци. На северозапад, както каза Иван е останало едно много голямо парче от Антила, на изток, както се разбра, е Хоул, а на югоизток... да речем, че там е прекалено студено, за да се интересува някой какво има. :)

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет мар 07, 2008 2:21 pm

Магландиум не е в ценъра на света, а е под екватора...
Северзапад има друг, много по-голям, но доста по-слабо заселен континент с доста по-неприветлив климат и по-слабо ниво на магия.

Какъв ще е тоя непривитлив климата на екватора, щото неприветлив аз го свързвам със студ, мраз и земя, която е съставена от чакъл или в най добрия случай пръст замръзнала в 10 от 12-те месеца?
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет мар 07, 2008 2:27 pm

Два-три мегатона магия ;) Нека не знбравяме, че все пак Магландиум е бил защотен с магически щит, а другите земи са били опустошени.

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » пет мар 07, 2008 11:45 pm

Ехее.. как само го издохте тоя център на света.. така де. Ще го кажа иначе. И средиземно море е на север от екватора, ама си мислели древните, че е по средата на света. Капиш?
Въпроса беше знае ли средностатистическото същество от Магландиум какво има отвъд нея и за островите. Или известния свят се простира само до М.

Потребителски аватар
ILLIDAN
Гвардеец
Мнения: 526
Регистриран на: нед ное 13, 2005 4:00 pm

Мнение от ILLIDAN » съб мар 08, 2008 12:40 am

Че е капиш какво искаш да кажеш, капиш е. Само че ние имаме повече знания от древните и затова можем по-точно и сигурно да предположим къде се намира Магландиум спрямо екватора...
Доколко самите жители на Магландиум осъзнават този факт е друга тема :P

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед мар 09, 2008 6:51 pm

Жителите на Магландиум не знаят за съществуването на околните земи. За тях, това е единствения свят, оцелял след войните. Все повече учени от АлТиминор (както му беше там името ;) ) започват да се замислят какво има отвътд. Наскоро един от тях помогна на смел мореплавател да преодолее тежките води и да отиде да изследва Островът на науките с цел събиране на повече информация от древните (и естествено възползване от технит етехнологии). Има и мореплаватели, които се кълнат, че има остров на северозапад, населен от хора-котки, но уви, малко хора (джуджета хептем) им вярват.
Има слухове за епизодични прояви на пирати от запад, но се счита, че те не се зане точно от къде идват те. Говори се за странни и могъщи същества със сивизелена кожа (хм, ние им викаме орки, но в Магалндиум още никак не им викат, освен мит).
Колкото до неприветливия климат, Хамелеонаът е разбрал намека ми - не е студенио, но когато има силни пясъчни бури, а през пустошта бродят орди от мутирали фентъзи създания, които от време на време опитват да нападнат добре укрепените градове, образували се около оцелелите оазиси... нещата не са съвсем надобре ;)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон мар 24, 2008 1:39 pm

Въпрос: Има една котловина между Брилската планина, Колоса и Блатото. Населена ли е (от кого/какво), знае ли се нещо и въобще някой мислил ли е по нея или мога свободно да я населявам със създания и народи?
シャマョツィ

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон мар 24, 2008 1:57 pm

Ако предварително си предупредил играчите си-не виждам проблем. Аз поне не си спомням някъде в книгата да пише за въпросната котловина.
Ако бъркам-обикновено е по-добре да се съобразяваш с книгата, но така или иначе скоро очакваме включване от БатГойко като финален арбитър!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Demonheart
Работник
Мнения: 99
Регистриран на: чет яну 03, 2002 2:29 pm
Местоположение: Деветият кръг
Контакти:

Мнение от Demonheart » пон мар 24, 2008 2:47 pm

Въпросната котловина е едно много приятно и тихо местенце. Би била идеална за заселване, ако не беше един голям проблем - намира се в териториите на гоблините, недалеч от четирите основни пъпки. Самата котловина не е населена, но пък едва ли гоблините ще се навият да имат толкова близки съседи. Което пък не ти пречи ти да решиш друго...
Evil satanic spirits feast upon my soul.
In black tower, dark wizards keep an ancient scroll,
which will summon pretty siren. She'll be dancing on my grave...
Thus, though all the mortal's prayers, I shall rise to live again!

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон мар 24, 2008 3:01 pm

В не съвсем тая връзка на кого да пратя политическата карта на Магландиум?
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Demonheart
Работник
Мнения: 99
Регистриран на: чет яну 03, 2002 2:29 pm
Местоположение: Деветият кръг
Контакти:

Мнение от Demonheart » пон мар 24, 2008 3:10 pm

Според мен е най-добре да я качиш някъде и да дадеш линк тук. Така всички ще могат да я видят и ако се налага да я коментират.
Между другото, много ми е любопитно как си разделил териториите на гигантите. :)
Evil satanic spirits feast upon my soul.
In black tower, dark wizards keep an ancient scroll,
which will summon pretty siren. She'll be dancing on my grave...
Thus, though all the mortal's prayers, I shall rise to live again!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон мар 24, 2008 7:36 pm

Официалният картограф е Демонхарт, така че всичко, което каже (ако не влиза в конфликт от казаното от мен ;) ) е вярно!
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » чет апр 03, 2008 12:53 pm

Знам, че съм задавал този въпрос, но така и не разбрах: къде е Бонабаул?
シャマョツィ

Потребителски аватар
Demonheart
Работник
Мнения: 99
Регистриран на: чет яну 03, 2002 2:29 pm
Местоположение: Деветият кръг
Контакти:

Мнение от Demonheart » чет апр 03, 2008 4:54 pm

Ми, който е слагал надписите по картата при предпечатната подготовка малко се е пообъркал, затова не можеш да го видиш. Северна дълбина, Копнидолдълбок и Камъмекподчук са подземни градове и не са нарисуван на картата. Имената, които виждаш, са сгрешени.
Бонабаул е градът, който се намира точно на запад от Тубрук (то даже и той е написан неправилно, ама нейсе) и по погрешка му е сложено името Северна дълбина. Северна дълбина е доста по-на север. Също така, това, което е отбелязано като Копнидолдълбок, е просто един от основните изходи към повърхността, който си няма име (освен сред джуджетата). Самият град Копнидолдълбок се намира под него и е доста по-обширен. А онова, на което пише Камъкмекподчук, всъщност е крепостта Страшнистол. Камъкмекподчук се разполага на югоизток от Баулчук.
Всички тези неща са оправени на картата, която изпратих вчера на Иван. Ръчкайте го да я качва по-скоро :twisted: !
Evil satanic spirits feast upon my soul.
In black tower, dark wizards keep an ancient scroll,
which will summon pretty siren. She'll be dancing on my grave...
Thus, though all the mortal's prayers, I shall rise to live again!

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » чет апр 03, 2008 5:04 pm

Ръч-ръч-ръч...
Ръчичката мииииии :lol: !
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Ivan_Helsing
White & Nerdy
Мнения: 875
Регистриран на: вт май 30, 2006 8:23 pm

Мнение от Ivan_Helsing » пет апр 04, 2008 9:09 am

Имам въпрос относно демоните в Магландиум или по-точно - какво представляват. Разни гадни духове, които обсебват хорицата ли са или са си материални гадове, които колят наред?

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет апр 04, 2008 9:35 am

Аз лично си ге представям като ония рогати пичове с мечовете от диабло Които рябва да разчистиш за да стигнеш до баш боса - Диабло разбирай (;
За щастие обаче те се намират навътре в пустинята и умните герой не отиват там преди да са станали достатъчно силни или да са ги пратили или да има потерия по дирите им или... абе схващате ми мисълта (;
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » нед апр 06, 2008 10:55 pm

Ако пък се водиш по описаните гадове в края на книгата, демоните са нещо като елементали - създания на магията, чиито материални тела са създадени от един от 4-те основни елемента (в книгата - вода или огън). Иди ги разбери.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » нед апр 06, 2008 10:57 pm

а ако си чел ДнД са и двете и още много повече... а ако си чел митове - всичко друго, но не и това ;)

Отговори