Притчи и легенди

Секция с коментари и обсъждане на теми, които касаят известния ни за момента свят.

Модератор: Модератори

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Притчи и легенди

Мнение от BatGojko » ср апр 08, 2009 7:13 pm

Притча за вълшебния пръстен – или ползата от навременните решения
Сигурно сте чували за Вълшебния пръстен... Не сте? Ха! Е, може, може. Все пак това е било отдавна, а днес тайната му е тенденциозно забравена. Да знаете, това е дело на Източните магове... Всъщност, каква била... е... силата му, така и не е известно и до днес, но казват, че бил могъщ и ненадминат артефакт, изкован от бог. От кой точно, никой не знае, но аз си мисля, че е дело на Нечестивия, иначе едва ли щеше да вплете в него точно такова проклятие. Така де, не е сега времето му, за друго исках да ви разкажа...
Ще ви разкажа една притча за трима герои, отправили се в преследване на точно този прокълнат артефакт, и за това как всеки един от тях се преборил с проклятието.
Единият бил ненадминат войн – гигант от земите отвъд Колоса.
Вторият бил умел друид от елфическата гора.
Третият бил могъщ магьосник от Източният съюз.
Всеки от тях се домогвал до пръстена по свои си причини, и всеки сигурно е вярвал, че е избраникът, достоен за мощта му.
Гигантът стигнал пръв до дверите на лабиринта, в който бил скрит Вълшебния пръстен. На входа го посрещнал сляп старец, който го предупредил, че над пръстена тегне проклятие, което ще вкамени всеки, който се опита да го притежава, освен избрания, но старецът считал, че Избрания все още не се бил родил.
Замислил се могъщият войн. Претеглил наум всички аргументи „за” и „против” и решил, че не си струва да рискува да вземе артефакта. Така успял да се пребори с проклятието.
Втори пред лабиринта стигнал друидът. И той срещнал стареца, и той бил предупреден за проклятието, но не се уплашил, а влязъл. Достигнал до самия център на лабиринта и видял пръстена. Щом го докоснал, проклятието го застигнало и той почувствал, че започва да се вкаменява. Бидейки друид и добре запознат с правилата в природата, той не се поколебал и отсякъл ръката си преди вкаменяването да засегне цялото му тяло. Така той платил цената, но се преборил с проклятието.
Последен пред лабиринта пристигнал магьосникът. Старецът се опитал да го предупреди, но магът бил толкова арогантен и уверен в себе си, че въобще не си направил труда да чуе предупреждението.
Стигнал до центъра на лабиринта и там видял вкаменената ръка на друида, а на безименния й пръст бил пръстенът. Без да се поколебае, магьосникът посегнал и взел пръстена. Проклятието се задействало на мига – пръстенът сам скочил на пръста му и започнал да вкаменява тялото му. Магьосникът бил подготвен и успял да направи заклинание, което забавило процесът в такава степен, че той имал възможност да се завърне отново в Ал-Тирим-Оминор. Явно се надявал, че там ще успее да намери достатъчно сили и познания, че да победи проклятието...
Уви, грешал. Сега той се намира в една от залите на великия магически музей, където стотици магьосници все още се опитват да разберат силата на пръстена, който все още е върху безименния пръст на каменната статуя...
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » пон апр 13, 2009 8:24 pm

Къде е поуката? Ако случайно стигнете до центъра на лабиринт и там намерите магически пръстен, не го вземайте.
Който е играл Ara Fell го знае отпреди. Имам съмнения, че Ванката оттам е взел идеята.

Сега сериозно. Може ли и ние да качим евентуални наши предложения за притчи и разкази, а ако има доста и се харесват, Ванката да скалъпи един *.pdf .
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Ain alkar
Ahlen
Мнения: 686
Регистриран на: вт яну 03, 2006 6:15 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Ain alkar » пон апр 13, 2009 9:11 pm

нямаше ли такова предложение веднъж вече? не си спомням къде остана темата, но не е на първа страница в никакъв случай
http://www.stihovebg.com/Proza/Razkazi/Pisak/45139.html
Кейт лежеше в леглото си будна…

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон апр 13, 2009 10:23 pm

Или това беше много тънка ирония, или си много в грешка, или си мислим за различни неща - приемам, че е първото.

http://axiom16.com/forums/viewtopic.php?t=5507
シャマョツィ

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон апр 13, 2009 11:35 pm

Имаше тема и вече е повдигната, че да се вижда лесно.
Притчата има съвсем различна история за това как и защо реших да я напиша. Не съм играл споменатото Ara Fell (а защо поне не съм го чувал вече е странно), но притчите са нещо, което винаги прилича на нещо друго ;) Идеята с отрязаната ръка е от Децата на Шанара, а поуката от притчата е, че трябва да се вземат навременни решения и тя не касае само игрите в Магландиум.
Каквато и да е била идеята ми, сега вече е факт, че има тема, в която да се пускат притчи (слуховете и легендите са в другата тема). Евентуално някои легенди, могат да идват тук. А аз си оформих папка с всички градове в Магландиум и си записвам във всеки от тях какво, как и защо се случва, че някой ден да имаме една малко по-подробна информация за света. Това ще е дълъг процес и определено няма да го видим завърпен скоро, но пък е начало.
И да, пускайте своите притчи тук (не е нужно всички да имат поука, но пък тогава може би ще трябва д аса по-скоро легенди и да са в другата тема).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » вт апр 14, 2009 1:31 pm

Предполагам,че притчите трябва да са наше дело.Под това имам предвид напълно измислени,без да сме взимали идеи от никъде. (То предполагам,че въпросът е реторичен,но понеже си нямам друга работа-да питам :roll: )
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт апр 14, 2009 1:37 pm

Или достоверно портнати...
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт апр 14, 2009 4:39 pm

Може и достоверно портнати ;)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Отговори