Магландска хералдика

Секция с коментари и обсъждане на теми, които касаят известния ни за момента свят.

Модератор: Модератори

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Магландска хералдика

Мнение от Shamajotsi » пет мар 12, 2010 6:56 pm

Започвам с признанието, че аз лично от хералдика почти нищо не разбирам, знам само правилото "не може цвят върху цвят и метал върху метал, освен когато (разни там изключения)...". Ако има по-вещи в тази насока - добре са дошли да критикуват. Ако няма по-вещи - пак са добре дошли да критикуват.

Иначе от край време си мисля как би било хубаво градовете, съюзите и всички останали формирувания в Магландиум да си имат герб/знаме/конска опашка/каквото там могат да имат. Предлагам сега гербовете на пет от най-важните градове в Западния съюз, както и предложение за герб на самия Съюз, който да е сборен от петте.

Съжалявам, получава се малко "color coded for your convenience", ама това е нарочно и може да бъде обяснено, че по някое време след създаването си и установяването си, ЗС са решили, че с цел да демонстрират единност, трябва да бъдат наложени цветовете на Мелион - златно и червено - на щитовете от целия съюз и да се съставят нови гербове на важните градове ако трябва. Също така, паралелно с това бил изработен герб, който да бъде носен от всички войници на ОСА. Ако някой има проблеми с това, да каже.

Ето предложенията:
Кастина
Кевинем (който съм го объркал малко, кулата не трябва да е червена, ама ме мързи сега да го оправям)
Крим
Тубрук, както и стария герб на Тубрук отпреди налагането на цветовете на Мелион (за останалите градове трябва да направя справка с историята им, т.е. трябва да се върна вкъщи)
Мелион
Западния Съюз

Едит: сега видях, че имало и таг за картинки. Ето ви ги гербовете в спойлър таг:
[sblock]Кастина:
Изображение
Кевинем, сбъркан леко:
Изображение
Крим, версия 1:
Изображение
Тубрук, нов:
Изображение
Тубрук, стар:
Изображение
Мелион:
Изображение
Западен Съюз:
Изображение[/sblock]
Последна промяна от Shamajotsi на съб мар 13, 2010 7:21 pm, променено общо 1 път.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » пет мар 12, 2010 8:00 pm

Шами,идеята ти е превъзходна. Самите гербове са интересни и шарени. Много ми допадат. Лично аз нямам забележки.
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » пет мар 12, 2010 8:05 pm

Идеално, само да ти се занимава. А ако може някой да рисува хубаво... Къстъм картинки за гербовете ще са чук!
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет мар 12, 2010 8:28 pm

Забравих между другото да отдам кредит на програмата, с която ги направих: http://inkwellideas.com/coat_of_arms/?page_id=8 . Ако и на вас ви се занимава, програмата е най-добрата за тази цел сред всички, които съм разгледал и е що-годе лесна за употреба.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет мар 12, 2010 9:17 pm

Аз обаче имам няколко забележки:
а) писни и декодиране на хералдиката - кое какво значи и защо го има
б) западния съюз някак си не ми се връзва да имат гербове ли поне да не се води на градове а на общити, защото той все пак е нещо като военизирана република.
в) има ли начин да се намери на разбираем език /разбирай български/ това за хералдиката или едно преводче да плеснеш?

Много добра идея още в повече че тъкмо правя приключение с гербовета на Миденските родове и това ми идва съвсем на място.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет мар 12, 2010 10:34 pm

По дяволите, чак сега като ме помоли видях, че българското Уики е много по-съдържателно от английското в случая! Иначе статията е http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0% ... 0%BA%D0%B0 .

Забележката ти за гербовете на отделните градове в Съюза е основателна, но би могло да се каже, че наличието на герб за съответните градове е по-скоро "по навик" и традиция. При присъединяването на отделните градове, благородникът, който имал ролята на лидер, си оставал такъв и запазва герба си като символ на града. Или ако градът е бил превзет, то същият този е бил заместван от друго лице от съюза, което е идвало със своя герб и го е налагал в последствие. С течение на времето при все по-централизиращото се управление, тези гербове постоянно губят значението си, като войниците на ОСА маршируват под цветовете на Мелион. Сега почти никъде не се използват, дори този на Мелион, използва се гербът на Съюза, който, както е видно, инкорпорира петте герба на най-емблематичните градове. Особено Преден пост, например, който не би трябвало да си има герб, защото е създаден наскоро град, за герб всички ползват този на ЗС.

И както съм тръгнал да ти отговарям в обратен ред, накрая за първото ти питане :P ...
-"Цветовете на Мелион" (златно и червено) изразяват благородство и превъзходство, от една страна, както и смелост и воинска доблест от друга. Символиката на двата дракона е изгубена с времето. Някои тълкуватели твърдят, че те отново са свързани с непоколебимата мощ на Мелионската армия, други твърдят, че те са двете ужасни Войни на Боговете, които градът е преживял. Светилото горе от своя страна изразява благоденствието на града, като кулата отдолу пък изразява крепкостта и устойчивостта на града.
-Двата меча на Тубрук символизират превъзходството на мечоносците от града. Черното и бялото в оригиналния герб, които цветове са се запазили като цветове на двата меча, изразяват стоицизъм и душевна чистота.
-Трите кули на Кастина символизират трите укрепления около някогашното разположено в долина селце Кастина, които защитавали навремето бъдещия селскостопански център на ЗС.
-Кулата в центъра на герба на Кевинем символизира устоялия на много нападения през Войната град. Черното (което сега е червено и не е поправено, защото ме мързи) символизира постоянство и непреклонност, докато двата пурпурни орела символизират благородство, господарство (така де, поне навремето - когато градът е бил независим само владетелят на Кевинем е можел да носи пурпурно), както и проницателност.
-Символиката на герба на Крим е забравена с вековете (или просто аз не съм измислил :Р ).
シャマョツィ

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » съб мар 13, 2010 12:40 pm

Кастина ме кефи, напомня герба на Кастилия:
[sblock]Изображение[/sblock]
Останалите... Мелион е супер, короната, предполагам, е останала от времената, когато градът е бил столица на някакво кралство, защото иначе не се връзва много. Също, Светилото повече ми се струва, че може да символизира самия Орим, който е разпрострял личната си благословия над града (интересно само какво ще стои на герба на Далдагар Амон).

В случая с Кевинем ме притесняват двата орела и тяхното разположение. Не разбирам от хералдика, но на гербовете, които издирих в нета забелязах, че орелът винаги взима централно място и освен това е само по един (т.е. струва ми се, че не можеш да сложиш 2 орела на 1 герб). Моето предложение е орелът да заеме целия щит, а кулата да бъде вписана посредата му. Сега се сетих, че орелът може да символизира всъщност и Бона - не забравай, че се появявал като орел или като джудже.

Тубрук и Крим ми се струват малко uninspired. Предпочитам шаренийките, но това може и да е защото не съм наясно с хералдиката. Все пак, щом дори ти нямаш идея как се появил герба на Крим, може би трябва да го промениш някак. Аз бих сложил морски водни мотиви - албатрос, котва, вълнички, "Морска сянка", нещо такова. Струва ми се, че ако някъде наистина почитат Нетилун, това е там.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » съб мар 13, 2010 7:15 pm

[sblock="Герб на Крим, версия 2:"]Изображение[/sblock]
シャマョツィ

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » нед мар 14, 2010 10:21 am

That's more like it.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » нед мар 14, 2010 12:08 pm

Изглежда страхотно!
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » нед мар 14, 2010 6:24 pm

Все още немога да покарам проклетата програма, всъщтоно ст дори немога д намеря от къде да й подкарам...
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » нед мар 14, 2010 8:48 pm

Програмата върви на Java. Провери дали я имаш инсталирана, както и дали интернет браузъра, файъруола или антивирусната ти програма не го блокират. Можеш да изтеглиш Java оттук.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » нед мар 14, 2010 9:38 pm

Той се оправи човека, дори се впусна и той да прави гербове :) .
シャマョツィ

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет дек 02, 2011 10:28 pm

I'm on a row!

Ето ги гербовете на петте големи града в ЗС, като съм оправил (донякъде) този на самия съюз, колкото да отчета промяната с герба на Крим.

http://imgur.com/a/t7VMJ

След малко в този пост ще има и едно-две неща за Централния Съюз.

Заповядайте:

http://imgur.com/a/7yYiZ

Ще се радвам на коментари, както и на предложения за други гербове, знамена и емблеми.
シャマョツィ

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет дек 16, 2011 1:51 pm

Много добре изглеждат гербовете. Ако направим малко по-интерактивна карта на сайта, ще ги добавим.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » чет дек 22, 2011 4:22 pm

Бтв, ако на някого не му се занимава да прави самите гербове/знаци/уотевър на каквото и да е Магландско, нека пише тук! Само споделете какво смятате, че трябва да има, какви да бъдат цветовете - въобще, каквито и детаили да ви идват на ум, дори почти нищо да не ви идва на ум - аз ще се постарая да направя каквото мога. Моят проблем в момента, е че нямам вдъхновение, а не че нямам желание :) .
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет дек 29, 2011 5:47 pm

Транспортното движение:
Щит разделен на две части по диагонал от горе на долу от дебела златна линия синволизираща богатство.
Горна дясна половина зелено - сигурен бряг и изобилие.
Долна лява половина синьо - море и честност.

горе дясно кон - син
долу ляво келпи* - зелено
център - умрук черен с обещание че никой не посяга на търговското движение
Девиз: Търговията движи света

*кон русалка


Гилдия на наемниците:
Щит разделен на 3 части с вилообразно разсичане
Десен долен ъгъл червен със златен меч символизиращ кръвта която ще се пролее ако меча бъде позлатен
Ляв долен ъгъл златен с два червени меча символизиращи купуването на кръвта върху мечовете със златото.
Централна част на главата черна - никой не се закача с наемниците.
В сърцето там където се пресичат линиите - бяла кесия - чисти сметки добри приятели.
Девиз: Въртя го за пари (Хералдическа заигравка: Става въпрос за мечът, но също така и за изменчивостта на наемниците)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет дек 30, 2011 11:34 am

Банковото движение:
Щит разделен с андреевски кръст с зелени линии символизиращи изобилието.
Средната част на главата и подножието са в пурпур символизиращ благочестието на банкерите.
Лявата и дясната страна са от бял хермелин символ на откровеността с клиентите и вечната и непреходна правота на банкерите.
В всеки от ъглите има по една кесия в злато обозначаваща, че навсякъде има пари.
В сърцето има три кесии, синя, черна и червена, символизиращи съответно: честността на банкерите, защитата на авоарите (заплахата срещу посегателство), обещанието при посегателство, а също и че макар навсякъде да има пари само в сдружението те се множат.
Девиз: От малкото става много с постоянство (Хералдическа закачка: Подразбира се пари, но също така и проблемите които можеш да си имаш с банката във всеки един аспект.)

Герб на Калал:
Щит зелен разсечен от горе дясно до долу ляво от широка синя лента - синвол на равнината и реката.
Горе лаво три бели воденици - символ на града и брашното което произвежда.
Долу дясно три златни житни класа стистнати в юмрук - символ на богатството на града.
Девиз: Мелим и храним (Хералдическа закачка: Юмрюкът държащ житото показва и скъперничеството на мелничарите, а девизът освен в подразбиращия се смисъл важи и за това че малничарите не млъкват и могат така да те наругаят, че да ти се прище да се върнеш В майка си.)
Последна промяна от Vilorp на пет дек 30, 2011 12:08 pm, променено общо 1 път.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет дек 30, 2011 12:03 pm

Герб на Ребал (направен след приемането му в съюза):
Син щит с три бели риби в горен ляв, горе десен ъгъл и средната част на подножието. Символ на морето и изобилието му
Няма девиз

Герб на Гилдията на рибарите:
Син щит с разсичане с тевон със златна лента, като горната част е разделена на две от зелена лента. Символ на морето, също така на богатството и изхранването.
В ляво и дясно има две бели риби гледащи една към друга - символизиращи изобилието на морето и подкрепата на рибарите един спрямо друг.
Централната част на подножието има златна котва - символизиращо печалбата и сигурния пристан.
Девиз: Ловим и храним (Хералдическа закачка: Освен в подразбиращия се смисъл се визира и това, че рибарите имат традиция хванат ли пират да го натъпчат с храна до смърт, буквално.)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет дек 30, 2011 12:30 pm

Герб на Здравостан:
Щит с кръстообразно разсичане.
Горе ляво и долу дясно черен фон с по една червена каменна кула - кръвта на нападателите ще остане постените на града.
Горе дясно и долу ляво син хермелин с по една сребърна каменна кула - бъди честен с нас и ние ще се отнесем благородно с теб.
В сърцето синия еднорог на рода Карино управляващ града.
Девиз: Браним и пазим

Герб на рода Карино:
Пурпурен щит със син кант символизиращ върховното господство в града.
В сърцето син еднорог с бяла грива, златен рог и червени копита - честността и благородството ще стъпчат предателите. Златния рог показва, че града не разчита на подаяния.
Девиз: Честта е нашата съдба (Хералдическа заигравка: кръвта по копитата на еднорога освен на предателите е тази и на непокорните.)
(Градска шега: през годините златния рог става все по малък.)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет дек 30, 2011 1:16 pm

Герб на Леондор:
Кръстообразно разсечен щит с златна лента - символизираща богатството на града.
Горе ляво зелен фон с пурпорен замък на него - символизиращ господството на града над долината, и герб на рода Верими.
Горе дясно син фон с три бели мълнии - неедозначно показваш реката на мълниите.
Долу ляво пак на зелен фон три черни дървета - показващ оплетената дъбрава.
Долу в дясно пак на син фон със златна котва - морето и доходите от него.
Девиз: Неспира да расте
(Градска шега: Не спира да расте, ама и нарастване не се вижда.)

Герб на властващия в Леондор род Верими:
Зелен щит със пурпурен замък в средата - символизираш върховенството на града над долината.
Девиз: От древни времена
(Градска шега: От древни времена... потънал в прах.)
От скоро на някой от знамената на Верими се появява златното тринадесето лъчо сланце на Църквата изгряло над пурпурния замък.


Интересан статия по въпроса: http://heraldika-bg.org/statii3.htm
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Отговори