Хрониките на Ралмия: Перлата на Феникса

тук се обсъждат книгите на издателството, като не е задължително те да са обвързани с А16 или световете на играта...

Модератор: Модератори

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » пон юни 23, 2008 5:59 pm

Най-накрая успях да допрочета книгата.
Като изпусна факта, че генерално е много слаба, няколко неща изпъкват до толкова, че бодът:
-правопис
-старшно много повторения. Някалко дни ще се чувствам мръсен докато използвам определени думи от текста
-чуждици- безобразно грозно стоят- то бяха "батъри" (за огрето с цепеницата), то бяха "скуайъри" и тн. Абсолютно недопустимо!
-пирата. Той като е без едно око, без една ръка и без един крак... мисля, че това, че в момента е не-мъртъв му е най-последния възможен проблем :lol:
-джуджето. Или по-скоро името му. Поне всички да му викаха на галено Санта, та да не изникват съменния.

Най-важното- използването на чужди произведения е до голям степен добро нещо. Всеки творец се учи когато се опитва да пресъздава чуждите творения. С времето или започва да го прави така, че да не си личи или не успява да стане творец.
Това, че мълниите в края на книгата са червени, а не сини, не е оргинално. Гледал съм го тоя филм, не един път да ти кажа.


Надявам се горното да го прочетеш и да го приемеш като съвет. Щото друго не е. Айде със здраве и нека следващата книга да е няколко класи по-добра ;)
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » пон юни 23, 2008 11:27 pm

Благодаря за съвета, някои неща ще имам предвид, други си ги харесвам, но при всички положения е любопитно да се чуват интересни мнения. Благодаря, че си отделил време да напишеш.
The Force shall free me

goldlion
Стар заек
Мнения: 6
Регистриран на: ср май 14, 2008 1:21 pm

Мнение от goldlion » чет юни 26, 2008 1:43 pm

Само да отбележа, че Хрониките на Ралмия, не се продават с "глупав анимационен филм"
РОМАСАНТА - ЛОВЪТ НА ВЪРКОЛАКА е нормален игрален филм, чиято стойност в нормална пордажба на ДВД без книгата преди месец беше 10 лв :) В последното съм сигурен, тъй като освен почитател на книгите си падам и по събирането и купуването на ДВД от магазините :)
Тъй че вие печелите бонус, сдобивайки се с книгата покрай филма:)

Колкото до използването на чуждици от рода на "скуайър" тук искам да поясня, че това е нормално. Още повече че автора пише в традиционния и наложил се стил от западните автори, където действието се развива в епоха на своебразно късно приказно средновековие от рицарските романи.

Освен това на български няма точен еквивалент за скуайър, ако сравняваме българското късно средновековие и западното. Защото скуайъра дефакто е дребен поземлен благородник, без особено високи доходи.
В България такова съществено разделение е нямало. Имало е болярско съсловие, което е включвало по дребни или по-знатни боляри. Някои от тях са разполагали просто с купчина камъни :)

Получава се противоречие. Освен ако искате да се използват чисто български думи и названия, но това означава, истоирия издържана в стил клонящ по скоро към българска митология :)

Колкото до думите "батър" и прочие е сега, вярно че това на моменти звучи все едно че героите ще почнат да играят бейзбол, но важното е че се разбира същността и какво е имал предвид автора. А чуждиците като са подбрани правилно, не са толкова фрапантни.

Е със здраве на всички:)

Потребителски аватар
Ain alkar
Ahlen
Мнения: 686
Регистриран на: вт яну 03, 2006 6:15 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Ain alkar » чет юни 26, 2008 10:30 pm

То щом аз използам думата боляр за история развиваща се през 2096 година значи съм архайчен тип писател. Да ти кажа честно предпочитам да не използвам много чуждици освен ако имената не са чужди )а не искам да ги превеждам макар да губя българския дух на творбата, просто на български биха звучали покъртително... пробвал съм).
По същество за книгата все още не съм се земислял сериозно дали трябва да притежавам такова произведение на правописните грешки (според рецензиите на някои хора) или пък да попрочета лек ненатоварващ стил на млад български автор, който навсичко отгоре взаймства много неща от други писатели (без дори да се постарае като мен макар аз да не мога да кажа къде съм го чувал това, което пиша :) ). Но все пак аз съм голям хейтър що се отнася до стил ако не ми харесва стила на автора не го чета (какъвто е случая с Толкин :) ).
http://www.stihovebg.com/Proza/Razkazi/Pisak/45139.html
Кейт лежеше в леглото си будна…

goldlion
Стар заек
Мнения: 6
Регистриран на: ср май 14, 2008 1:21 pm

Мнение от goldlion » пет юни 27, 2008 2:25 pm

Думата "боляр" в 2096 година:) звучи интересно.
Не бих казал че ящом я използваш в нея година значи си архаичен тип автор, още повече че не съм чел нищо от това, което си писал.
Чуждиците за съжаление са се наложили в езика ни и ние говорим с такива.
Ще дам елементарен пример - кибрит - прекрасно знаеш че не е българска дума.
Някога е имало идея да бъде драсни пални клечица:) обаче това е прекалено дълго.
Та понякога е по уместно да се използват чуждици.
В професионални сфери и в общуването ни са се наложили.

Както и да е. Казвам че когато се развива даден свят, и ако той е примерно тип средновековие западно тогава е нормално да се ползват думи като скуайър и прочие. Още повече че и в самите преводи на книгите се остават много от тези чуждици а не се заменят с български думи.

А ти ако не е тайна какво пишеш? :) Питам едно от интерес, и поради факта че съм почитател на българските мотиви, а второ донякъде чисто от професионален интерес. :)
Ако нещо не се обърка и всичко се развие добре след кулата на Бейв, следващата книга която ще излезе ще е моята:)

Е до скоро и със здраве.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет юни 27, 2008 11:26 pm

Като чета най-критичните оценки за книгата винаги се сещам за първия си изпит по курмуване.
Бях почти стигнал до края на трасето си, когато допуснах да се напъхам грешно от дясно на тролей, който ме засече. Полицаят прецени, че това е супер грепка и тя трябва да е достатъчно, за да ме скъса. Да, ама по закон точките от грешката не стигаха и затова той реши, че трябва да добави още и започна да си "изсмуква от пръстите" и за капак реши, че не съм спял и колата достатъчно близко до бордюра (по закон мисля беше нещо от порядъка на 50 см) и понеже аз изразих несъгласие той накара едно от момчетата в колата да погледне и да каже на колк от бордюра съм. Оказа се, че са 10-15 см, но това не му попречи да ме скъса.
Защо разказвам това ли? Ами защото се оказва, че на всески, на който не му допадне нещо в книгата веднага не харесва и рисунките, и оформлението, оказва се, че книгата гъмжи от правопуисни грешки до ниво, че не се търпи и т.н.
Няма страшно, Аин Алкар, книгата не е перфектна в нито едно отношение. Аз не съм професионален издател. Не съм и професионален коректор - дизайнер съм, редактор и сценарист. При това положение напълно вярвам, че книгата има правописни грепки, които да не съм забелязал въпреки двете редакции, които съм извърпил лично и едната, която направи Румен Васев, който пък си е коректор и е доста наясно с българския език (но и той е човек и е нормално да има недоглеждания). Но пък знам, че няма книга в България (а може би и навън, щото аз ета предимно на английски и забелязвам печатни грепки и там) в която да няма печатни грешки. Да, книгите на Бард и други големи издателства имат по-малко от нас. Вярно е, не го отричам, но чай да се оритесняваш няма нужда ;) Колкото до стила на автора... щом Толкин не ти е харесал, може пък Сашо да ти допадне - доста за различни ;)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » съб юни 28, 2008 1:05 pm

Мога да кажа,че книга не се пише никак,ама никак лесно.Това,че той е успял,е прекрасно.Ако човек вникне,може да прецени труда на автора.А и няма безгрешен човек,наистиня,вярно си е,че не е приятно да се чете с много правописни грешки,но пък следващия път ще е по-добре,бъдете сигурни :wink: Човек се учи от грешките си.
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
Demonheart
Работник
Мнения: 99
Регистриран на: чет яну 03, 2002 2:29 pm
Местоположение: Деветият кръг
Контакти:

Мнение от Demonheart » нед юни 29, 2008 11:16 am

Така е, така е. Малцина са безгрешни като мен. :lol: Дайте ми следващата книга аз да я редактирам. Тогава ще мине и Толкин по продажби... :lol: :wink:
Сашо, давай смело! Без опит няма как. Не може да се получи шедьовър от нищото.
Evil satanic spirits feast upon my soul.
In black tower, dark wizards keep an ancient scroll,
which will summon pretty siren. She'll be dancing on my grave...
Thus, though all the mortal's prayers, I shall rise to live again!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед юни 29, 2008 11:54 pm

Хе, внимавай какво си пожелаваш. Като нищо ще се възползвам. Още повече, че ти имам доверие. Даже ще получиш и книгта на Бейв като бонус ;) Само да довърша няколко момента (като редакция) и ти я давам.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Demonheart
Работник
Мнения: 99
Регистриран на: чет яну 03, 2002 2:29 pm
Местоположение: Деветият кръг
Контакти:

Мнение от Demonheart » пон юни 30, 2008 6:56 pm

Знаеш, че от текстове не се плаша, така че - Give me your best shot! :wink:
За мен ще е удоволствие. :D
Evil satanic spirits feast upon my soul.
In black tower, dark wizards keep an ancient scroll,
which will summon pretty siren. She'll be dancing on my grave...
Thus, though all the mortal's prayers, I shall rise to live again!

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » вт юли 01, 2008 3:56 pm

Мерси за топлите думи на всички, които ги изрекоха.
Ето, че заедно стигнахме 100 поста :lol:
The Force shall free me

Потребителски аватар
shizziss
Вречен
Мнения: 323
Регистриран на: съб мар 08, 2008 2:08 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от shizziss » ср юли 02, 2008 1:17 am

Като гледам в тази тема май не съм се обаждал (както и в много други), но мисля, че е краино време да го направя. Книгата е добра, не е шедьовър, но е факт че я препрочетох с удоволствие. Продължавай в същия дух и евалата, че си се осмелил да я публикуваш.

П.П. 101, звучи ми като куче на петна :wink:
Аксиом 16 "Древна магия на Титания"... Около 1456 година...
Само един Разказвач знае, какво ще стане, ако боговете се върнат, магията удави света, а старите континенти изплуват...
Следва продължение...

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » чет юли 03, 2008 4:26 pm

Wow, ти си я препрочел. Това е супер 8)
The Force shall free me

Потребителски аватар
shizziss
Вречен
Мнения: 323
Регистриран на: съб мар 08, 2008 2:08 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от shizziss » чет юли 03, 2008 4:36 pm

Ми тя е единствената ми книга (като изключим Замъка на престола- която съм чел двапъти от кора до кора и по още наколко пъти някои от разказчетата), която се побира в средно голям джоб и ми е много удобно да я нося с мен на работа и да чета докато пътувам, а и имам навика да препрочитам стойностни фентазита и да отривам дребните незабележими детайли поставени нарочно или случайно от автора. Това ми носи една неповторима наслада, че съм го разконспирирал :twisted:
Аксиом 16 "Древна магия на Титания"... Около 1456 година...
Само един Разказвач знае, какво ще стане, ако боговете се върнат, магията удави света, а старите континенти изплуват...
Следва продължение...

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » чет юли 03, 2008 4:37 pm

:P аз много обичам да ме разконспирират 8)
The Force shall free me

Потребителски аватар
The Hawk
Заек
Мнения: 2
Регистриран на: пет авг 08, 2008 2:17 pm

Мнение от The Hawk » пет авг 08, 2008 3:22 pm

Аз все още не съм чел книжката но мисля скоро да си я взема и се надявам да ми хареса, понеже обичам да чета стойностно фентъзи, а това изглежда добро. Поздравления за автора че е успял да си пробие път измежду много други творби и се надявам че го очакват още много успехи и признания за в бъдеще. Българската литература се нуждае от такива автори, а за книгата ще гледам да си я купя и да я прочета възможно най-скоро. :)

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед авг 10, 2008 2:18 am

Бъдещето е за тези, които се престрашат да нагазят в дълбокото, а Спарк направи първата крачка. Голяма, малка - времето ще покаже -, това е без особено значение, важното е, че пое по пътя. Очаквам в близките месеци да видя и следващата част на Ралмия.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
The Hawk
Заек
Мнения: 2
Регистриран на: пет авг 08, 2008 2:17 pm

Мнение от The Hawk » нед авг 10, 2008 7:30 pm

Кога можем да я очакваме ако някой знае?

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон авг 11, 2008 3:04 pm

Втората част ли? Ами за момента само Спарк си знае до къде е стигнал с редакцията й, но би трябвало да е доста напред.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » пон авг 18, 2008 10:27 pm

Всъщност не съм стигнал много напред, тъй като сега си пиша едно друго нещо - имам вдъхновение за него и така се получи, че работя по него. Очаквам до края на годината редакцията на втората ми книга да е готова и да я издадем през 2009.
Иначе наскоро бях във Варна - моята книжка я има в местния Мол и се видях с много фенове, включително и с едно момче от малък град, което дойде специално да се запознаем. Всичко това ме трогва много и ме мотивира и показва, че да си писател е сладко и в България, при все всичките мизерии у нас.
За феновете на Ралмия се надявам да има и специална изненада до края на годината, но понеже не съм сигурен в нея, ще си замълча за това, за какво става въпрос.
The Force shall free me

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » вт авг 19, 2008 12:04 pm

А вече има ли я в Хасково, че не ми се обикалят десетина книжарници, "разположени на ключови места в града", "да го е*а"!
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт авг 19, 2008 4:24 pm

десетина? Кои са останалите осем? Аз знам само Спектър и Пингвините :) А, да и книжното пазарче :)

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » вт авг 19, 2008 8:28 pm

В Пингвините трябва да я има. Там проверявайте.
The Force shall free me

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » вт авг 19, 2008 9:36 pm

ок. Ами има по-малки книжарници. На вестпрем, в бизнецентъра и т.н.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » ср авг 20, 2008 1:39 pm

пингвините ни разпространяват книгата. Там я търсите :wink:
The Force shall free me

geca_pi4a
Стар заек
Мнения: 4
Регистриран на: съб окт 11, 2008 10:24 pm

Мнение от geca_pi4a » пет окт 17, 2008 10:03 pm

Книгата наистина е хубава, едно истинско българско, стойностно фентъзи, в което са включени и обединени по прекрасен начин типичните герои, създания и образи за фентъзито, впуснати в интересни приключения в един нов свят, описан перфектно. Да, грешки има. Но какво пък? Доколкото знам Александър Драганов е едни от най-интелигентните хора, които познавам и не вярвам да обърка някоя дума, това са просто грешки при печата, кой ще се вглежда пък в това? За мен, който не си купи книгата, просто си проваля шанса да се докосне до един прекрасен свят, влияйки се от тъпашките с извинение мнения на другите, които не са харесали какво пише или са се влгедали в една грешка. Доколкото знам и на Роулинг, в който и сайт да влезете, ще прочетете секции "Грешките в книгите", при все, че за нея работят екипи от най-опитните хора, но все пак нейната идея е прекрасна, не подценявайте и тази на Сашо заради няколко дребни печатни грешки!

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » пет окт 17, 2008 10:18 pm

Благодаря за защитата, Гец. Радвам се, че на някои хора книгата толкова им харесва. Но всеки има право на мнение - както казах преди време, единствено тюркменския лидер Сапармурат Ниязов не беше критикуван като автор, защото е диктатор :lol:
The Force shall free me

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » съб окт 18, 2008 11:27 am

Тия нашите "Пингвини" явно са отцепени от стадото. :evil:
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » съб окт 18, 2008 11:53 pm

Ами надявам се, че са "отцепени" щото са продали всички бройки ;) Скоро очаквам информация от разпространението как сме с продажбите, така че за момента мога само да гадая за причината да го няма във "вашите Пингвини".
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Ro#|#
Войн
Мнения: 150
Регистриран на: чет май 05, 2005 6:41 pm

Мнение от Ro#|# » вт ное 16, 2010 11:04 pm

Доста ме е срам, обаче съм проспал цялото събитие. Някакси, между 2006 и 2010 се бях откъснал от РИ, литература и т.н.т.

Поздравления за Спархоу! Много ми се иска да намеря книгата, макар че ми се струва, че за 2 години сигурно ще е свършила. Ако някой има излишно копие, мога да я купя.

Колкото до критиките... неща от рода на пунктуация и повторения не звучат сериозно. А за рецензията на ШД, всички знаем, че там има лично отношение.

Много ще ми е интересно да прочета за баншите, понеже те са една от любимите ми раси.
Nonsense! There is no shame in defeat as long as the spirit is unconquered!
My weapon is yours to command!

Отговори