Хрониките на Ралмия: Перлата на Феникса

тук се обсъждат книгите на издателството, като не е задължително те да са обвързани с А16 или световете на играта...

Модератор: Модератори

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » вт май 20, 2008 10:48 am

За съжаление както и предполагах руснаците не са признали гласуването от нашите награди и поради това резултатът от гласуването е невалиден, с който Ралмия спечели е невалиден. Все пак благодаря на всички, които подкрепиха моята книга :)
Остава обаче въпросът защо бе организирано гласуване, ако вече има други заявени участници и горчилката от за пореден път лошата организация у нас.

Както изпя и Йосиф Кобзон - Моя страна, моя България!
The Force shall free me

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » вт май 20, 2008 12:44 pm

idiotism:
Re: Еврокон 2008
Изпратено: Генерала (IP съхранено)
Дата: 20.05.08 11:24:37

по дефиниция печелят дебютите и за тях не гласуват европейските тролове, обаче искаха името на книгата, а пък аз получих от вас само името на автора - Сашо Драганов /от списъка, който Жоро ми прати/. Бях запомнил името на втория в класирането от нашите "избори" - Георги Караджов с Раиа и още помнех Сафари на Надежда Чобанова, другите книги нищо не ми говореха и не ги помня, а сашовата книга не съм я и виждал. Тъпото беше, че там нямаше интернет, което страшно ме порази, но е самата истина, кълна се във всичко свято, а човекът у когото спах в Москва беше с модем и не можах да си вляза и в пощата от там, но то беше без значение защото Евроконът вече беше свършил. Ето защо казах втората номинация... По-добре беше нещо да вземем в тая категория, отколкото - хич...
Сега, ако искате ме трепете, или изнасилвайте, ама това е положението. Вече съм стар, болен, изкуфял и импотентен. Трябва да почнат да ходят млади хора, дето са си повече с акъла. Лошото е, че и Милена и Тервел нито са я чували, нито са я виждали неговата книжка, та да кажат как беше...
Е за това не ми се пишеше снощи, пък и бяп каталясал. На 28.05 на сбирката ще разкажа най-подробно всичко кое как беше, ако сколасам дотогава - ще напиша и кратък обзор тук и в дира. Не искам да обвинявам вас, че не ми изпратихте името на дебютната книга със списъка с резултатите, но не предполагах, че ще мвъзникне такъв проблем sad smiley
The Force shall free me

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » вт май 20, 2008 7:58 pm

Когато я има в Хасково кажете, че се уморих да обикалям магазините.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » вт май 20, 2008 8:28 pm

OK, но аз препоръчвам поръчката от Интернет. :wink:
The Force shall free me

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » ср май 21, 2008 12:42 am

Малко е късно вечерта и сигурно логиката ми е погрешна, но не можеш ли да намериш някой (роднина?) от "големите градове" (т.е. там, където я има) и той да ти я прати препоръчано по пощата. Това като краен вариант, ако не можеш да поръчаш по нета. И да, знам, че в пощите са задръстени и извънземни, но препоръчаните неща стигат.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » ср май 21, 2008 1:23 pm

Мога да накарам едно приятелче да я намери и да му я платя направо на село. А в Пловдив дали може да се намери?
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » ср май 21, 2008 11:31 pm

I hope so...
Междувременно искам да споделя с вас нещо, свързано с Ралмия и моя сайт Цитаделата. В нея имаме рубрика Дуел и там сблъскваме различни фентъзи герой - Хари Потър и Ерагон, Дарт Вейдър и Краля на Ангмар, Дризт и Конан и така нататък. Е, пуснах моето момче срещу един от любимите ми образи Питър от Нарния, който бе един от вдъхновилите ме фентъзи образи за Алекс, макар на практика да са различни.
Enjoy!
http://www.citadelata.com/index.php?show=1731
*само да вметна, текста е писан от други автори в сайта, не съм си го писал аз
:P
The Force shall free me

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет май 30, 2008 12:26 am

Хе хе, не мога и да не спомена "обективното" ревю, което книгата ни получи на култовият сайт Шадоуданс. То и прекалените хвалебствия не са реални - така де, и Спарк и аз си знаем, че книгата е далеч от шедовър, но написаното в Шадоуданс е... хм... как да каже... Абе явно хората четат предимно класици и не им е понесло нещо толкова непретенциозно. Да са живи и здрави!
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » пет май 30, 2008 9:02 am

Иване, така обаче влизаме в традиционният дискурс за българската литература - уверявам те, че ако прочетеш благите мнения на Кирил Христов към Дора Габе, това, което колегите от ШД са написали ще ти се види като меко погалване с перо ;) В крайна сметка и двамата са останали като класици на БГ литературата (имам предвид Кирил Христов и Дора Габе, не колегите от ШД), но такъв е обичаят на хората у нас.
Иначе аз съм благодарен на Миро Петров и на Адриан Лазаровски за добрите думи, тъй като преди години аз не бях така добронамерен към Миро, както е сега той към мен и затова мога само да сведа глава в признателност; Адриан пък е майстор на словото и неговите думи имат голямо значение за мен!
The Force shall free me

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет май 30, 2008 2:23 pm

Да. Дай боже и ти да се наредиш някой ден сред класиците на бг литературата (че и колегите от Шадоуданс също)! ;)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » пет май 30, 2008 5:35 pm

после да ни се смеят студентите... :roll:
The Force shall free me

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » пет май 30, 2008 10:06 pm

Wow, най-после и негативно ревю (при това какво!). Сега вече трябва да намеря и прочета тази книга - просто да видя кой е по-близо до истината. Но за едно са прави поне в Шедоуденс - цената едва ли ще я преглътна. Май ще потърся книгата от приятел.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет май 30, 2008 10:56 pm

Можеш да го вземеш с диск :roll: . Дори филмът да е зле, все ще има такива, които да са по-зле от него.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » пет май 30, 2008 11:23 pm

по-лесно е с диск да го вземеш, отколкото без :lol:
BTW, Coca ако не харесваш традиционни фентъзи истории а ла Ерагон, с ръка на сърцето си мисля, че няма да харесаш и Ралмия. Ако ги харесваш, пак има шанс да не ти допадне Ралмия, щото аз аз съм далееееко от Паолини, но според мен си струва да пробваш :roll:
The Force shall free me

Pileto_Dodo
Треволяк
Мнения: 1
Регистриран на: пон юни 02, 2008 9:06 am

Мнение от Pileto_Dodo » пон юни 02, 2008 9:42 am

Абе аз няма да съм толкова критичен, колкото рецензентите от ШД, но тъй като прочетох книгата (българско фентъзи излиза твърде рядко), да питам - защо, след като Хрониките на Ралмия имат редактор, има толкова места където са пропуснати запетаи и пълни членове? Искам да кажа, независимо колко е добра или лоша една книга, когато тя има редактор, поне тия пропуски трябва да ги няма. На всеки от две до пет страници се появяваше нещо такова и ми пречеше, най-вече защото ми създаваше впечатлението, че в чисто тривиалните детайли на книга, за която давам 10 лв., не е вложено никакво внимание -> защо съм ги дал тия 10 лв. и защо продължавам да чета книга, която - макар и неумишлено - не е проявила уважение към мен като към читател.

Иначе книгата е клише от-до, това е ясно още от предговора, но ми попречи това, че са взети предимно елементарните елементи от разните произведения, от които Ралмия е "взаимствала". И в този смисъл наистина, от чисто търговска гледна точка, цената би трябвало да е по-ниска. Защото в тази книга видях сюжетния обрат (и развръзка едно към едно) на първите три епизода на Междузвездни войни, видях битката от третите Карибски пирати, пътуването през Мория, през Лотлориен (козметичните разлики въобще не бяха достатъчни, за да ме убедят, че това е нещо по-различно). Еми, имам ги и трите трилогии - защо да давам 10 лв. за нещо, което ми дава същото като съдържание, във форма, която често ми беше под стандартите за худ. литература (не че те са високи, забавлявам се с фентъзи като Ерагон и това на Фийст). Всъщност, взех си книгата и защото името на Александър Драганов ми е познато още от Фентъзи Фактор, от Звяр незнаен и Замъкът на престола.

Очаквах повече от автор с няколкогодишен опит. Г-н Драганов може да не е писал усилено за тия няколко години, но поне някаква разлика в мисленето или в предпочитанията все би трябвало да настъпва. Хрониките на Ралмия се оказаха по-неубедителни и като замисъл, и като изпълнение, от всичко друго, което съм чел от автора. Рецензиите в ШД отбелязват няколко неща, които забелязах и аз - например странни словосъчетания като "крупна вина", и "неизменно как", и "невярна болест", също дребни неща като постоянното използване на "на когото/на каквото и т.н" вместо елементарното и неспъващо "чийто/чието/чиито/чиято". Никъде не го видях, наистина, защото от един момент нататък почнах да следя за това. А това пък значи, че съм се разсеял от историята, а това никога не е хубаво.

И тъй като чета всичките ни фензини, видях и рецензиите в Сивостен. Там един от пишещите споменава как променял или се абстрахирал от текста в книгата и така открил чара й. Аз не мога да го направя това и не знам как някой, който обича да чете, би го направил. Все едно да се абстрахирам от посредственото (в най-добрия случай) изпълнение на уличния музикант, само защото той се мъчи да свири Бетовен. Аз чета книги и заради думите, книгите поначало съществуват заради думите.

Писателят и пише, освен че разказва истории. Аз имам доста развинтено въображение, но не пиша. Не мога да пиша. Също така знам, че никоя добра (според автора си) история не заслужава да бъде реализирана посредствено, а най-малкото с голямо старание. Ще издам и нещо друго. Бях прочел част от Ралмия още докато я имаше на форума на Цитаделата, а там г-н Драганов обясняваше колко бързо пише всеки откъс. В книжката, макар да са добавени неща, нивото на писането е кажи-речи същото като това, което авторът е постигал, пишейки бързо и - само предполагам - без да се замисля чак толкова. И така, за себе си не съм убеден, че г-н Драганов се е постарал да ни предложи най-доброто, на което е способен. Ще ми се да вярвам, че той може повече още сега. А и както казах, не се е постарал да измисли и оригинална история. Един писател, който имитира съзнателно някого, никога не би станал по-добър от този някого. Имитаторът трябва да спре да бъде имитатор, за да бъде добър. А да имитираш неща като Ерагон и Междузвездни войни (и двете доста подобни, и двете неграбнали ме с оригиналността и качеството на историята си) не е правилен път към развитие, според мен.
И така, това впечатление за липса на старание, заедно със слабата реализация, ме оставиха доста силно разочарован от Хрониките на Ралмия.

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » пон юни 02, 2008 6:32 pm

Аз съжалявам, че книгата не ви е харесала и ви поздравявам за цивилизованият начин, по който го казвате :D
Ще се помъча да отговоря на вашите критики една по една:
"има толкова места където са пропуснати запетаи и пълни членове? Искам да кажа, независимо колко е добра или лоша една книга, когато тя има редактор, поне тия пропуски трябва да ги няма. На всеки от две до пет страници се появяваше нещо такова и ми пречеше, най-вече защото ми създаваше впечатлението, че в чисто тривиалните детайли на книга, за която давам 10 лв., не е вложено никакво внимание"
Значи встрани от това, че самият Елин Пелин е правил безумно много правописни грешки :roll: вие сте абсолютно прав и ще се постараем за втората част да отстраним това.
"И в този смисъл наистина, от чисто търговска гледна точка, цената би трябвало да е по-ниска."
Ако зависеше от мен, щях да я раздавам безплатно. Ама наистина. При малък тираж обаче разходите скачат и това продиктува една по-висока цена на изданието. Опитахме се да я компенсираме с филма.
Рецензиите на колегите не ги коментирам, тъй като избягвам да ги чета, но що се отнася до словосъчетанията, аз не виждам нищо лошо един автор да има малко по-особен изказ. Що се отнася до "невярна болест" обаче аз съм го срещал в народните приказки и понеже цялата история съм се стремял да е в приказен стил съм използвал този израз.
"А да имитираш неща като Ерагон и Междузвездни войни (и двете доста подобни, и двете неграбнали ме с оригиналността и качеството на историята си)"
За мен това са две от най-добрите истории! Когато обвиниха Крис Паолини в това, което казахте за моята книга, той каза - това са историите, които обичам, искам да напиша нещо, което да прилича на тях! Същото е и с мен. Следващите книги са подобни, макар, че елементите, които сам съм си добавял са повече и намигванията са към по-неизвестни произведения. Но аз искам да кажа история като тези, които обичам. Това е.
В заключение благодаря за ревюто. Макар и негативно, то ми остави приятни посоки на размисъл и съм убеден, че ще ми бъде от полза.
Поздрави!
The Force shall free me

Потребителски аватар
Roland
Вълк
Мнения: 9
Регистриран на: чет юли 07, 2005 2:09 pm
Контакти:

Мнение от Roland » пон юни 02, 2008 8:22 pm

BatGojko написа:Хе хе, не мога и да не спомена "обективното" ревю, което книгата ни получи на култовият сайт Шадоуданс. То и прекалените хвалебствия не са реални - така де, и Спарк и аз си знаем, че книгата е далеч от шедовър, но написаното в Шадоуданс е... хм... как да каже... Абе явно хората четат предимно класици и не им е понесло нещо толкова непретенциозно. Да са живи и здрави!
Ех, Иване :) Знаем се все пак ;) Какви класици, какви пет лева? Опа, сори, десет бяха :love:
Those who fail to learn history are doomed to repeat it;
Those who fail to learn history correctly... why they are simply doomed.

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » пон юни 02, 2008 10:14 pm

Е' на т'ва му се вика тролщина без никакво извинение.
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Потребителски аватар
Roland
Вълк
Мнения: 9
Регистриран на: чет юли 07, 2005 2:09 pm
Контакти:

Мнение от Roland » вт юни 03, 2008 9:25 am

Не бе, как тролщина :) Просто както красотата е в очите на бихолдъра, така и непретенциозността...
Those who fail to learn history are doomed to repeat it;
Those who fail to learn history correctly... why they are simply doomed.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт юни 03, 2008 11:25 am

Не съм убеден за точното определени ена термина тролщина, но последните мнения се опасявам да не доведат до спам. Предлагам Роланд ако иска да пусне просто линк към негативните ревюта (тъй като аз не съм си направил труда), където мисля е изразил ясно неодобрението си. Така не би следвало някой да счете намесата му за тролщина.

ПП: Нямам навик и практика да трия излишно и се надявам да не ми се налага.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Roland
Вълк
Мнения: 9
Регистриран на: чет юли 07, 2005 2:09 pm
Контакти:

Мнение от Roland » вт юни 03, 2008 11:37 am

Ревютата са в новия брой на ШадоуДенс. Не съм дошъл, за да хейтя книгата, че да пускам специално линкове към тях :) Просто ми стана забавен коментарът ти за класиците 8)
Those who fail to learn history are doomed to repeat it;
Those who fail to learn history correctly... why they are simply doomed.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт юни 03, 2008 1:34 pm

Ок ;) Това за класиците беше повлияно от ревютата, а че се знаем и н есъм си мислел, че четеш само Достоевски, също е вярно ;). Някак след подобни ревюта е нормално читателите на форума да търсят нов смисъл във всяко твое мнение пуснато тук, но вече всичко си дойде на мястото и смятам, че можеш да се възползваш от регистрацията си и да се поразходиш по-подробно из форума ни (пък белким се зарибиш по Аксиом16 ;) )
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Roland
Вълк
Мнения: 9
Регистриран на: чет юли 07, 2005 2:09 pm
Контакти:

Мнение от Roland » вт юни 03, 2008 1:40 pm

Уви, и да се зарибя, време за ролеви игри от години не мога да намеря :evil: :( :cry:

Но пък искам да се възползвам от регистрацията си да се възмутя безгранично от позволяването на ПОНЕ 100х100 аватари. 2008-ма сме все пак :)
Those who fail to learn history are doomed to repeat it;
Those who fail to learn history correctly... why they are simply doomed.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт юни 03, 2008 11:45 pm

Но това възмущение е за друга тема, Метафорум май се казваше. Там и ще отговоря ако се появи. Сега го оставям за няколко дни, за дане е цензура и лед това го изтривам заедно с останалите мнения, които нямат общо (включително и моите) по темата.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Roland
Вълк
Мнения: 9
Регистриран на: чет юли 07, 2005 2:09 pm
Контакти:

Мнение от Roland » чет юни 05, 2008 10:46 am

По темата - има ли планирана дата за втора книга вече?
Those who fail to learn history are doomed to repeat it;
Those who fail to learn history correctly... why they are simply doomed.

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » чет юни 05, 2008 1:38 pm

Не.
The Force shall free me

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » чет юни 05, 2008 6:23 pm

Нетърпеливи фенове ;) .
シャマョツィ

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » чет юни 05, 2008 6:39 pm

ами то сега издателството си има планове и затова в скоро време няма как да излезе Ралмия 2, а аз засега не съм и почнал редакцията. Живот и здраве, по-нататък. :)
The Force shall free me

Потребителски аватар
xsmind
The X factor
Мнения: 100
Регистриран на: чет май 02, 2002 11:44 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от xsmind » пет юни 20, 2008 12:24 pm

Чудих се каква е тази глупост, книга с филм и дори не смеех да я пипна, колко много се изненадах, когато получих линк към ревю в шадоуданс и прочетох за някаква българска фентъзи книга, която е потресаващо тъпа(според ревюто) и се продава с диск. Сега съм почти на ръба да си я купя за да се убедя сам в достойнствата й....

Имам един въпрос, след като книгата на практика е била произведена в интернет, защо не се разпространява и на файл? Не са ми проблем 10лв, но и без това чета само на някое електронно устройство, хартиения вариант само ще ми създава неудобства. Да не говорим, че диска с някакъв анимационен филм нито ще го гледам, нито ще си го подредя някъде, ами направо ще се чудя къде да го изхвърля.

Освен това искам да се възмутя безконтролно от желанието за използване на големи аватари, ако това беше някакъв артЪ форум, ок, но в ролевите игри най-често себеизразяването е в писмен и устен вид, така че може да се набляга повече на това.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » съб юни 21, 2008 11:39 pm

Само отбелязвам, че още я няма в Хасково... ;)

Отговори