Хрониките на Ралмия: Перлата на Феникса

тук се обсъждат книгите на издателството, като не е задължително те да са обвързани с А16 или световете на играта...

Модератор: Модератори

Потребителски аватар
Demonheart
Работник
Мнения: 99
Регистриран на: чет яну 03, 2002 2:29 pm
Местоположение: Деветият кръг
Контакти:

Мнение от Demonheart » вт апр 08, 2008 10:08 pm

Ей, набутах се! Моята е без филм. :wink:
Но пък си имам автограф :P
Evil satanic spirits feast upon my soul.
In black tower, dark wizards keep an ancient scroll,
which will summon pretty siren. She'll be dancing on my grave...
Thus, though all the mortal's prayers, I shall rise to live again!

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт апр 08, 2008 10:17 pm

А аз като нямам ни филм, ни автограф... :( ? Хайде, първото е лесно, мога пак да си я купя, ама за второто явно ще трябва да чакам втора книга.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » вт апр 08, 2008 10:40 pm

Shamajotsi, ако си софиянец, автографа може да се уреди ;)
The Force shall free me

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » ср апр 09, 2008 12:43 am

Аз пък моята още я чакам...8)
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » пон апр 14, 2008 2:02 pm

Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » пон апр 14, 2008 7:01 pm

За мен е особено радостно да бъде коментиран от е-списание като Сивостен, тъй като то е известно с различните гледни точки, които има за фентъзито и фантастиката и по принцип се различава от аудиторията, към която съм се целил. Всъщност, цялата поредица за Ралмия е на базата, на това, което се видя в първата част - компилация на моите любими фентъзи истории, но смятам, че нещата от само себе си са еволюирали в еманципация на произведението, което, надявам се, ще се види в една втора част.
Няма да коментирам нито похвалите, нито критиките към себе си, тъй като не считам, че това е моя работа, а на читателите. За мен остава естествено да се опитвам да подобря нивото си и след каквото мога, да видя какво ще стане.
Бих искал да защитя редакторите си - много от нещата, които не са променени, са запазени както са по мое желание и по лични съображения и нито Иван Атанасов, нито Румен Васев носят отговорност за това.
Аз също съм доволен от илюстрациите си и макар да няма пълно покритие с представите в главата ми, мисля, че това е неизбежен резултат от всяка интерпретация.
Като цяло като дебютиращ автор със самостоятелна книга, искам да изразя задоволството си, че списание "Сивостен" е разгледало моята книга при все различният си интерес в полето на фантастичната литература.
Пожелавам спорна работа на екипа на "Сивостен" и се надявам бъдещите заглавия от поредицата да ви допаднат повече.
The Force shall free me

Simba
Треволяк
Мнения: 1
Регистриран на: пет апр 18, 2008 11:26 pm

Мнение от Simba » пет апр 18, 2008 11:40 pm

Ами гледай сега Александре, не говоря за отговорите от типа "Йее", които лично на теб връзвам кусур, нито за елементи от действието, структурата на диалога и т.н. Там където казвам, че редактора не си е свършил работата, го казвам, защото аз не бих си заложил името преди да изчезнат тафтологиите и някои от стилистичните безумия. Поне това. От друга страна бих ти предложил няколко варианта за скъсяване на някои изречения и бих те насочил къде да добавиш още малко "сок", защото звучат сухи. Предполагам, че като казваш, че ти си настоял за някои неща визираш втория случай. Поради простата причина, че върху някои от забележките, които имах и ме накараха да се изкажа толкова остро в материала, не може да се спори. Дори само от гледна точка на основни правила в българския език.

Изхождам от собствения си стил на писане. Авторът излива идеята си на белият лист и всяко прекъсване за поправки прекъсва и мисълта му. Някои като мен не могат да си четат написаното и се осланят на редактора. Е в краен случай, ако не е нещо монументално, като незапочнатите ми предания мога и сам да мина една сносна редакция. Въпросът е, че докато четях "Перлата на феникса", както казах и в ревюто, ми се наложи да пренаписвам пасажи от новелата машинално. Ако не беше този навик, добит от четене на хиляди откровенно графомански текстове (твоят не е от този сой, просто казвам къде съм добил тази привичка) щях доста трудно да възприема истинската стойност на продукта.

ЕДИТ: Бахти малките аватари братче. 70х70 звучи почти еретично в ерата на големите монитори и респективно - резолюции.

Админ: Просто не сме ги обсъждали. Идеята е да има стойност написаното и това да привлече интереса на читателя, не аватара ти ;)
Darkness in my soul, darkenss in my heart.

Потупването по гърба е само на няколко сантиметра от ритника в задника.

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » съб апр 19, 2008 12:35 pm

Simba написа: Поради простата причина, че върху някои от забележките, които имах и ме накараха да се изкажа толкова остро в материала, не може да се спори. .
аз не мисля, че забележките ти звучаха прекалено остро ;)
The Force shall free me

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед апр 20, 2008 10:55 pm

Simba написа:Там където казвам, че редактора не си е свършил работата, го казвам, защото аз не бих си заложил името преди да изчезнат тафтологиите и някои от стилистичните безумия.
Може би ти не би го направил, но аз съм склонен да уважавам желанията на авторите (когато това е възможно) дори и за сметка на името си. Не мисля, че името на редактора трябва да е по-важно от това на автора. Ти знаше ли името на редактора на Реймънд Фийст, или пък на робърт Джордан, или на Толкин... Едва ли. Но имената на авторите ги знаеш. Ако е важно мнението на редакторите, то аз не бих пуснал на пазар и романите на Христо Калчев, но вижиш ли, те взеха, че се оказаха небивал хит (няма към ммомента друг български автор сподобни тиражи у нас, че и в Русия). Мисълта ми е, че понякога трябва да се доверяваме на авторите си, дори и ако грешат. Ето, след подобна критика, ако Сашо реши, че стилистикат аму има нужда от оправяне, той само би ме помолил да го сторя, но иначе, преди авторът да е убеден в необходимостта от твърда намеса на редактора, то тя би се приела по-скоро като вмешателство в стила му, а това е нежелателно.
Редакторите сме безименни работници, опитващи да подобрят и насочат труда на другите. ТОва което е важно са самите автори и необходимо те да стават все по-добри с опита си. Аз вярвам, че случаят със Сашо е именно такъв и с нетърпение очаквам финалнат аму версия за следващата книга, за да се заема с редакцията и 9отново, опитвайки да оставам верен на избрания от него стил).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » пон апр 21, 2008 6:58 pm

В интерес на истината има един свръхизвестен редактор - Лестър дел Рей, лека му пръст, който беше известен с това, че се налагаше "като булдозер" върху авторите си, независимо, че някои от тях бяха сред най-известните в света - визирам Тери Брукс, и Дейвид Едингс. Контролът му е стигал до там, че той е сменял дори заглавията на книгите, практика, която съществува и до ден днешен в издателството, което е основал.
Аз знам, че дел Рей е светиня и това, което е направил е позволило на тези автори да станат сред най-продаваните в света и въпреки това се радвам изключително, че Иван Атанасов не е такъв. Напротив - смея да твърдя, че той е от най-толерантните и уважаващите писателите редактори, още от времената, в които работехме по списание "Фентъзи Фактор". По моему това не му е пречило той да дава контруктивни и ценни съвети, от които сме се облагодетелствали аз, а и други автори, доколкото знам.
Както вече казах, имал съм си лични причини да запазя някои от нещата такива, каквито са били в първата форма на книгата, която напизах за форума на сайта си.
И съм благодарен, че съм имал такъв редактор, който да разбере и оцени това.
Което не променя факта, че стилистично усъвършенстване ще търся по всеки начин, още в следващата книга.
The Force shall free me

Потребителски аватар
Ain alkar
Ahlen
Мнения: 686
Регистриран на: вт яну 03, 2006 6:15 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Ain alkar » чет апр 24, 2008 9:26 pm

От такъв редактор имам нужда аз :)
Проследете линка към подписа ми и ще разберете защо ми трябва такъв редактор.
http://www.stihovebg.com/Proza/Razkazi/Pisak/45139.html
Кейт лежеше в леглото си будна…

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » пон апр 28, 2008 8:02 pm

Ревюта на книгата от известния наш фантаст Христо Пощаков и фенове от Националният Клуб за Фентъзи и Хорър четете на адрес:
http://citadelata.com/index.php?show=1661
The Force shall free me

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » пет май 09, 2008 11:26 am

Няма ли кай да драсне поне 1 ред и в рубриката "Новини" на официалния сайт на Аксиом? (сайта, не форума)
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет май 09, 2008 12:56 pm

Ами, аз още чакам един приятел да ми я донесе... :P
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » пет май 09, 2008 6:38 pm

Хамелеоне, да си я мяркал в Хасково, че претърсих "Пингвините", "Спектър", "Али Баба", а щом там я няма не знам къде?
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет май 09, 2008 11:01 pm

няма я.
Точно днеска се канех да мрънкам - Няма я в Хасково!!!!

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » съб май 10, 2008 12:12 am

ами лошо ако я няма в Хасково, трябва после да се оплачем на разпространителя :цръ:
по Internet?
The Force shall free me

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » съб май 10, 2008 11:15 pm

Cocaine написа:Няма ли кай да драсне поне 1 ред и в рубриката "Новини" на официалния сайт на Аксиом? (сайта, не форума)
Мда! Право думаш. Отдавна не е ставало нищо на сайта, а не е като да не е имало какво да се оповести (като "Перлата на Феникса", да кажем) .
シャマョツィ

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт май 13, 2008 8:37 am

Сайтът е в процес на подмяна и затова е така. Иначе ще има и блог, където ще ми е по-лесно да съм активен.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

goldlion
Стар заек
Мнения: 6
Регистриран на: ср май 14, 2008 1:21 pm

Мнение от goldlion » ср май 14, 2008 1:55 pm

С "Хрониките на Ралмия " се сдобих почти веднага след като излезе, при това в комплекта имаше диск :) с филм, който още ен съм гледал:) е за сметка на това книгата я прочетох бързо.

Като цяло мнението ми е, че е много забавна и лека книжка, чудесна е за отмора, не натоварва и се чете леко. Разбира се има тук-там някои недостатъци, но както споменаха и преди пишещите тук - първата книга на всеки автор, не е съвършена.
Това, което ми хареса, че въпреки клишетата има хубави идеи и добре подбрани моменти. Недостатъка им на моменти е че не са добре развити, особено начина по който са предадени чувствата на героите и емоциите им. Някак много леко стават определени събития. И като казвам да се акцентира върху чувства и преживявания нямам предвид да се прави психологически потрет на героите. Просто с по едно две изречения - преки или косвено загтатване да се покаже какво мислят и как се променят.
Загаванията към конкретни книги и филми бяха готини :) и да уточня не дразнеха. Въобще за мен това беше една прилична стартова книга, в която автора наистина показва, че се развива в някакво отношение. Макар че имаше моменти особено към средата, когато ми се струваше, че някои неща са били по-набързо написани и добавени. В началото вървеше много добре книгата. После имаше леко залитане и някои неща бяха попретупани.
Но с първите книги винаги е така. Самият Пратчет казва за своята първа книга "Килимените хора", че когато дошло време да я преиздава била попроменена доста :) Тъй че може би един де и първата книга от Ралмия ще излезе ошлайвана и изгладена.
Като цяло добро впечатление остави у мен. Относно грешките - те са допустими при печат и прочие. От друга страна и автора има право на избор, а пък Иван се стреми да се сработва по най-добрия начин с авторите.

Сега ще очаквам с интерес и следващата книга. В клишетата няма нищо лошо, стига да са поднесени в приемлива форма, пък и фентъзито е литература, която трябва да служи за забавление.

И накрая поздравления към Сашо, за книгата. Не се отказвай и продължавай да пишеш. Човек само така се развива и усъвършенства стила си.
Що се отнася до мен лично аз винаги се радвам много като излезе българска книга. Особено пък фентъзи :) Прекалено малко хора пишат в този жанр все още, у нас той прохожда, затова смятам, че трябва да се отдава дължимото уважение на пионерите, които дръзват да излязат на пазара, опитвайки се да спечелят вниманието на читателите в конкурентната борба с многобройните издания на западните автори.
И разбира се изказвам уважението също така на читателите, които си дават парите за български книги. Тяхната критика в по-голяма или малка степен винаги е от полза за автора.

Е това беше от мен засега. Още веднъж поздравления към Сашо за първата му книга, много успехи желая и дано скоро видим останалите части от поредицата!!!

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » ср май 14, 2008 8:46 pm

Ами аз не знам какво да кажа на такова мнение, освен едно голямо и сърдечно благодаря!
The Force shall free me

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср май 14, 2008 11:23 pm

Въпрос- правите ли нещо, за да я видим и в хасково?
не говоря конкретн оза себе си, говоря по принцип.

goldlion
Стар заек
Мнения: 6
Регистриран на: ср май 14, 2008 1:21 pm

Мнение от goldlion » ср май 14, 2008 11:25 pm

Моля, за нищо! Просто дадох обективното си и искрено мнение за книгата!

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » ср май 14, 2008 11:53 pm

Моля, за нищо! Просто дадох обективното си и искрено мнение за книгата!
това го прави още по-специално :)
Въпрос- правите ли нещо, за да я видим и в хасково?
не говоря конкретн оза себе си, говоря по принцип.
Иван да каже, аз нямам никакъв контрол над Разпространението :( Но чувам, че се намира трудно наистина :(
The Force shall free me

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет май 15, 2008 12:06 am

За жалост тиражът не е особено голям, така че е нормално да не се намира лесно. Разпространението е поето изцяло от Ориндж и те също иматизгода да се продава книгата добре, но си имат и свои мрежи, с които работят и други, с които не. Тиражът ни не позволява да излезем по всички възможни мрежи, така че се надявам да ни намерите все пак по интернет.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » чет май 15, 2008 8:23 am

Колко струва да си я поръчаш по нета? Само на доставката искам цена.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет май 15, 2008 11:49 pm

В повеето случаи ти излиза толкова, колкото е и коричната й цена - всеки сайт си е различно. Книгите на Бард по нета излизат с 30% отстъпка, но предвид, че доставката няма да е до София, сложи си 20% отстъпка от сайта и 2 лв за доставка и ти излиза колкото си е.

http://www.pe-bg.com/?cid=9&pid=25861
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Darth Sparhawk
Работник
Мнения: 76
Регистриран на: вт фев 12, 2008 3:40 pm

Мнение от Darth Sparhawk » пон май 19, 2008 6:42 pm

"Перлата на Феникса", моят първи фентъзи роман, с който започнах собствената си фентъзи сага "Хрониките на Ралмия" е спечелил българската номинация за фестивала "Еврокон", който се проведе този уикенд в Русия. Това стана ясно след като Дилян Благов от клубът "Иван Ефремов" обяви резултатите от родното гласуване. За съжаление още нямаме представа дали руските организатори са признали резултатите от вота, който се проведе след предвидения първоначално срок.
Но дори да е неофициална, победата си е победа! 8)
The Force shall free me

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт май 20, 2008 12:45 am

Значи ли това, че ще ходиш до Русия ;)?
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » вт май 20, 2008 10:04 am

Аз поне ще ходя, за него не знам... ;)

Ех, защо нямам повечко пари за книги...
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Отговори