Страница 1 от 1

Публикувано: вт яну 06, 2009 10:00 pm
от Ain alkar
... отцепено от Общи Приказки в "На края на Света"

Абе аз ли нещо не съм в час или не знам, че всъщност отливите започват при залязването на луната, а не при нейния изгрев (да не говорим за изгряването на три луни). Всъщност трябва да се получи доста висок прилив, а не отлив...

(Ако някой се чуди защо го казвам... ем вижте поста на Вилорп за това, че отлива започвал... хм... вечерта)

Публикувано: вт яну 06, 2009 11:10 pm
от Shamajotsi
Еми тя луната не изгрява задължително през нощта - при новолуние тя дефакто "грее" на небосклона през деня, защото е между Слънцето и Земята. Също така, прилив имаш когато луната е точно "от другата страна на земята" спрямо теб, но не ме питай защо, по-скоро питай Викито. Т.е. отлив имаш и при "изгрева", и при "залеза" на луната спрямо теб. Иначе с три луни е бая шашава историята - навремето бях питал и дори Андраш (!) не ми даде ясен отговор.

Бтв, много ми се иска да изразя едно впечатление за играта, ама за съжаление не мога, че ще взема да я урочасам :D .

Публикувано: вт яну 06, 2009 11:20 pm
от Sharky_Dog
Реално Шама е прав. Прилив има когато луната е над теб и съответно под теб (Говоря пространствено), заради центрубежната сила във втория случай. Отлив има когато е в страни от теб. Така, че денонощния цикъл няма значение. Ако не се лъжа прилив/отлив се сменяха на 6:20 минути или нещо от сорта, което значи, че в даден ден от годината със друг прилив/отлив не са по едно време. Да приемем за сега, че прилива е вечер :P

Публикувано: вт яну 06, 2009 11:53 pm
от Ain alkar
Виж, това за центробежната сила не го бях включил в сметките, но пък и малко ми е далеч самия урок за приливите и отливите и карах на логика (но по-същата тая логика центробежната сила няма какво да прави с Луната, Слънцето и всички други сили, те влияят отделно... или заедно, но са различни и... абе сложна работа е то това).

Публикувано: ср яну 07, 2009 10:39 am
от Vilorp
Какво сте се хванали вие за думите на едни трол който разбира от плаване колкото рибата от каране на колело? (;

Физически погледнато:
При три луни с еднаква маса и равномерно разположени може да се приеме, че приливите са на 6,20/3=2 часа и 7 минути. В идеалния случай. Иначе както каза БатГойко: Корабоплаването в Магландиум е бая сложна работа.

Тридесет метров прилив при едновременно изгрявана на трите луни също би било интересно явление. Добавиме ли и Светилото което също обикаля на ниска орбита то тогава хората можещи да предвидят приливите и отливите сигурно ще са по ценни от теглото си в митрил (;

Здраве...

Всъщност каква е идеята на тези светски разговори?

Публикувано: ср яну 07, 2009 11:12 am
от Shamajotsi
Да обсъждаме това, за което ни дойде на ум по време на приключението. По идея трябва да се доразяснява самото приключение, но ето, че се обсъждат и малко по-странични неща. Не виждам причина да се оплакваме специално от послденото дискутирано нещо, защото е интересно :D . Сега се захващам да измислям какви биха били орбитите на тези три спътника, че да може да изпълняват описанието в книгата. Ако има вещи в тази област лица, да се обаждат.

Публикувано: ср яну 07, 2009 2:55 pm
от Vilorp
Всъщност имах в предвид светския разговор в приключението, а иначе описанието в книгата е доста мъгливо и от към „ролево” описание не ме радва. По спомени: когато една от луните грее другите ги няма над хоризонта, което директно ги нарежда по върховете на равностранен триъгълник или на три равностранни триъгълника вписани един в друг, ако се приеме че са на различна орбита.

Обикновено в моите описания давам че една от луните доминира (на най-ниска орбита е) една е в заник, а третата е далеч назад (далечна орбита).

Това ще рече че се движат леко в купом и се получава лек ексцентрик* между луните и Титания.

Мисля че бях описвал и лунни засветление при преминаването на Светилото пред някоя от луните, ама това го няма описано в книгата.


*ако това е думата

Публикувано: ср яну 07, 2009 3:22 pm
от Cocaine
Ами, както е тръгнало, ще потеглим по море поне след още поне 4 страници текст и, въпреки че опитах, няма как да остана извън безполезните подробности около пътуването.

Иначе ми стана интересно, никога не съм се замислял за приливите в Магландиум. Сега като се замисля, оста на планетата трябва да показва доста сериозни отклонения заради влиянието на луните.

Публикувано: ср яну 07, 2009 10:14 pm
от Ain alkar
Vilorp написа:По спомени: когато една от луните грее другите ги няма над хоризонта
Много ми стана, но никъде не пише, че ги няма на хоризонта... Даже пише, че когато едната грее другите остават по-назад, но остават там...
Cocaine написа:Сега като се замисля, оста на планетата трябва да показва доста сериозни отклонения заради влиянието на луните.
Това е лесно (и вярно). Спомни си двугодишната зима.

Публикувано: чет яну 08, 2009 12:08 am
от Shamajotsi
За засветленията: Бат' Гойко навремето каза, че написаното в книгата е от гледната точка на Магландиумците, т.е. по-вероятно е Титания да обикаля около Светилото, не обратното. За луните: всъщност, в книгата май беше описано именно това, което си го казвал. Има ли някакъв теоретичен модел на такава ситуация или пример от реалността?

Публикувано: чет яну 08, 2009 12:22 pm
от Vilorp
Много ми стана, но никъде не пише, че ги няма на хоризонта... Даже пише, че когато едната грее другите остават по-назад, но остават там...
Ако това е вярно, а съм склонен да се доверя тъй като моите спомени са мъгливи то луните на Титания и самата планета образуват нещо подобно на планетарна двойка. В релността пример за такава е нашия Плунот и неговата луна Херон. Е, не е съвсем същото защото трите луни все пак не са едно и също тяло и едва ли са на толкова близка орбита, но може да се приеме като нещо приблизително.

Също така, факта че обикновено една от луните доминираща говори че орбитите им са елиптични (за да може една от тях да е в перитании* или около него).

За коментара на Шами: Бат Гойко се добавя разни коментари променящи света, ама конкретно това негово изказване е твърде рехаво спрямо 6-те листа описание (в книгата) на небесната карта и произхода на светилото. Дето се вика: щом е Фентази защо да изпадаме в болен реализъм (подобно Асен и слънцето (; ), вместо да приемем за чиста монета думите на историците казващи че светилото е: а)Бога Орим; б) гигантско огнено кълбо обикалящо около планетата; в)някаква опашка или там каквото беше в митологията....

Конкретно под точка в ме навежда на мисълта, че светилото може да е комета хваната от гравитацията на Титания и луните й, а светенето и отделяната топлина да се дължи на триенето в общата атмосфера**.

П.п. Това започва да ми става много интересно...

*Перихелии е най близо до слънцето (Хелиос) съответно най-близо до Титания ще е перитании и най-далече от Титания: апотании
**виж обща атмосфера на Плутон и Херон

Публикувано: пет яну 09, 2009 12:07 am
от Shamajotsi
Тя темата безспорно е интересна и викам дали Шарки не би могъл да отцепи мненията, които се отнасят към тази дискусия, че Хам да може да ги премести другаде за да не се разводнява този форум за конкретното приключение с тези по-несвързани приказки.

Иначе аз се питах един вид как биха изглеждали орбитите на луните, че да отговарят на описанието. Така че това за Плутон много не помага - в смисъл, ясно, че има планетни системи с три спътника, че и с повече, ама как аджеба става така, че в един момент едната луна е по-близо, пък после другата и т.н.

Днес изгубих няколко часа, мъдрейки и чертаейки орбити, сравнявах сили (макар че все още не съм се осмелил да гледам какво се получава според формулите), дори ме стана яд, че се усетих как през цялото време мислех "двуизмерно". Но ми дойде следната идея - възможно ли е, т.е. би ли била стабилна тази система, където луните кръжат около някакъв техен общ център на тежестта, който от своя страна кръжи около планетата?

Публикувано: пет яну 09, 2009 12:57 am
от Sharky_Dog
Ако изобщо може да се говори за общ център, той трябва да е между всички тела, участващи в системата и всяко от тях да участва по еднакъв начин, уравновесявайки я. Ако луните не са твърде големи, то те просто си кръжат около планетата. Не мисля, че това е толкова важно за самата игра, но щом отделяте часове да го премисляте, ще клъцна темата и ще я набутаме в Общи Приказки :wink:

Публикувано: пет яну 09, 2009 10:19 am
от Vilorp
По скоро темата е за разработки по аксиом или още по добра направо в света на Аксиом.

Има вариант трите да се въртят около общ център, но тогава трябва да са сравнително близо помежду си и де се въртят доста бързо около въпросния център. Което от своя страна едва ли ще отговори на изискването всяка от луните да доминира по 4 месеца годишно.

Иначе описаната то теб система може да се сметне сравнително лесно.

Аз лично си го представях малко по-сложно като система от три елиптични орбити, а въртенето на луните е с приблизително аднаква скорост което им позволава да са едновременно и трите на небето.

Публикувано: пет яну 09, 2009 10:56 pm
от Shamajotsi
Бързото въртене не го бях отчел, пък и вариантът не отговаря на други неща от описанието (изглежда по някое време може не всички луни да са видими, а и по моя начин няма как да се наредят на една линия).