"Ролево Дело" на БРО :)

Секция за всичко, което вълнува посетителите ни

Модератор: Модератори

Бихте ли желали хартиен "продукт" за Ролевото общество?

Да!
12
80%
Не!
3
20%
 
Общо гласове: 15

Потребителски аватар
Enso
Вълк
Мнения: 8
Регистриран на: пон юли 01, 2002 9:17 pm
Местоположение: A Perfect Circle

"Ролево Дело" на БРО :)

Мнение от Enso » пон мар 30, 2009 2:09 pm

Мдам... днес е хубав ден... препича, водката е с лед и резенче лимон...

Мдаа... гледам, зачестиха темите за популярност (за-против) и средствата за нейното постигане... пък като гледам, май повечето от мненията са против, макар и дискусията да върви, повече теоретически, как би могло да се постигне... но с ясната идея, че това няма да стане... или поне не скоро.

За себе си смятам, че обществото не се нуждае от популяризация... в смисъл - да става известно на околните, на масата от жители по градове, села, космос и т.н. Шегата настрана, бих искал да Ви попитам нещо сериозно. Обществото се развива...сега, може да се спори в каква посока, дали добре, зле и т.н., аз не смятам да коментирам... важното е, че идват нови хора, те имат интерес, може и да не пишат в самия форум, но такива има. Може и да са една шепа в година, но това е нещо!

Хмм.. от доста време ми се върти идеята за някаква вътрешна кореспонденция ... уел, извън нета. Това посленото не е учудващо, поради моите затруднения с него от край време... хех... но все пак, аз харесвам да чета книга на хартия, отколкото на екран... Ако и други са на това мнение, защо да не направим нещо, което да е само за нас, като общество. Този продукт няма нужда да излиза на пазар, да бъде с рекламна цел (макар неговият външен вид и материал да могат лесно да послужат и за това). Неговата целева аудитория е ясна - това са хората, които имат интерес към Ролеви игри. Разпространението също не смятам, че ще е чак отчайващ проблем (че, ще е труден то е ясно)...

В него ще има информативни материали за историята на ролевите игри, представяне на системи, статии и коментари за: събития, нововъведения в познати системи, очаквани системи, организация на срещи и прочие... Също така и някой кратки (или не, тогава ще бъдат с продължение) куестове, идеи за същества, концепции за атмосфера, игрови трикове, съвети и т.н. Мисля, че и сами се досещате... а, това което съм пропуснал, лесно може да си го представите... Това ще е едно "Ролево дело" на БРО (Българско Ролево Общество...хехе )... Мдам... сега, може и да се шегувам, но съм сериозен за това което говоря, та се надявам и на такава ответна реакция.

Та... очаквам вашите мнения!?

П.П.: с извинение, цитирам почти дословно началото на темата от RPG.BG форума! Много от хората тук, предполагам имат и участие там, но все пак не върви да се обсъжда една тема за БРО и да стеснявам кръгозорът си само в един форум.

Благодаря за разбирането и се извинявам отново!
отпечатъци
по разпилени листове-
съскащи стъпки

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон мар 30, 2009 3:14 pm

Само не рабрах как точно ще се разпространява, но пък може и да е под формата на ПДФ файл, който всеки може д аси принтне (особено ако не е много голям).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Yolly
Стар заек
Мнения: 7
Регистриран на: съб апр 13, 2002 1:08 pm
Местоположение: квартира
Контакти:

Мнение от Yolly » пон мар 30, 2009 7:00 pm

В момента ЕнСо е офлайн, затова ще се възползвам да уточня от негово име. (Дано не ме бие после, тази идея явно не сработва в другия форум ;)).

Та...
Въпросът за разпространението е много, много логичен, мерси.

Ако се направи такова нещо, то за разпространението няма да се разчита на обикновената, добре позната мрежа.
Българското ролево общество е малко и затворено (по една или друга причина) и това има както лоши (малък тираж), така и добри страни (всички се познаваме). Едно книжно издание без проблем може да бъде изпратено в съответния брой хора - един от този рад, един от онзи, двама от софия :) Които единствено трябва да покибичат половин час на Попа (и еквивалентите му), за да може нещото да стигне до всички желаещи.

Системата "от ръка на ръка" е много обсъждана и въпреки всички аргументи "против", мога лично да свидетелствам в нейна полза.

Относно pdf формата...

(Аз също ще се извиня като Енсо, че копипействам собственото си мнение от друго място, но умората си казва думата.)

Та ето малко пояснение.

Най-общо една примерна концепция.

Самостоятелно издание, формат - вестник.
Черно-бял печат, кадърна хартия (не разбирам от видове хартия, това се уточнява лесно).
8 листа са достатъчни, но това зависи от периода на издаване. Той пък се определя от количеството материали - елементарен въпрос, ако има хора, които да искат да му отговорят.
Съдържание:
[..],статиите не са най-удачният материал за такова нещо - човек ги чете сам, наум, когато има свободно време. Правилно - можеш да си ги четеш и на работа, ако работиш с комп, разбира се, но има го и интернетът вкъщи, има го и в клубчето.

Така че - задайте си въпроса "Какво ми трябва?". Или (нека перефразирам - "Без какво минавам и сега, но би било полезно?")
Не знам колко играете, какво играете и как, иначе бих бил по-категоричен, но вариантът, който ви предлагам тук, включва игрови материали. Реални игрови материали, които могат да бъдат използвани в сесия.
-Куестове. Кратки - в един брой. По-дълги - с продължение. Система? Която и да е. Зависи какво се играе.
-Персонажи. Безсистемни, ако ми позволите еретичната мисъл. Персонажи, системи от персонажи, събития, животински свят, всякакви елементи от един евентуален ролеви свят. Общо текстово описание, което може да се използва направо или просто като източник на вдъхновение. Плюс - хубавата добавка ... мултисистемен превод. Тъй като сега си измислих термина, обяснявам - например: идея за банда разбойници, които крадат от всички и дават на себе си - клишираният образ на Черния Робин Худ. Съвместим с почти всеки фентъзи свят. История, особености, членове на бандата, техните особености. Системно описание на членовете по ДнД3.5, Ендивал, Аксиом и Оная система. (Ако примерът не ви харесва, сигурен съм, че ще се сетите за друг, наложи се да импровизирам. Макар че всъщност идеята е приятна)
Адаптация на куестове от една система за друга.
-Някакъв арт(?).

Идеята е да се включват материали, които наистина ще са от полза, и то най-вече когато искаш да играеш, а не обичаш да цъкаш на компа по време на сесия.

Така че става дума за материали, за които pdf форматът не е подходящ. И изобщо - материали, за които е най-подходяща хартията.

Това е.

Питайте.

П.П. Предварително уточнение - нека не обсъждаме още финансите. Засега се търси отговор на останалите въпроси.

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » пон мар 30, 2009 8:36 pm

Искате да направите нещо тип Фентъзи Фактор? Ето това ми трябва на мен. И аз искам да участвам със статии.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » вт мар 31, 2009 12:31 pm

Определено изглежда интересно и бих искал да го видя :fighter:
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт мар 31, 2009 12:58 pm

[..],статиите не са най-удачният материал за такова нещо - човек ги чете сам, наум, когато има свободно време. Правилно - можеш да си ги четеш и на работа, ако работиш с комп, разбира се, но има го и интернетът вкъщи, има го и в клубчето.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт мар 31, 2009 1:53 pm

BatGojko написа:Само не рабрах как точно ще се разпространява, но пък може и да е под формата на ПДФ файл, който всеки може д аси принтне (особено ако не е много голям).
Yolly написа: Така че става дума за материали, за които pdf форматът не е подходящ. И изобщо - материали, за които е най-подходяща хартията

П.П. Предварително уточнение - нека не обсъждаме още финансите. Засега се търси отговор на останалите въпроси.
Такам, първо нещо за ПДФ формата: Универсален е! Всеки може да го отвори на личната си машина или в случая цитиран от Бат Гойко в произволен копирен център. ПДф формата запазва размерите на изделието в него точни и непроменени от настройките на различите входно изходни системи. В смисъл ако файла вътре е с размери 4 на 8 метра и имате възможност за такъв печат ще бъде разпечатано в този формат.
Кадърен пдф + принтер прови формата чудесен, а пдф+копирен център универсален.
На сайта на Аксиом има няколко приключениица в ПДФ формат и при нужда си ги разпечатих и не се налагаше да ровя в компа по време на сесията.

Като второ искам да попитам какви са „другите въпроси”, които да обсъждаме? Защото адоптация на приключения и герой ми се вижда напълно достатъчно.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Enso
Вълк
Мнения: 8
Регистриран на: пон юли 01, 2002 9:17 pm
Местоположение: A Perfect Circle

Мнение от Enso » вт мар 31, 2009 2:59 pm

Хех... честно казано, до този момент тук е единственото място в което се поставят въпроси, а не отговори (т.е. риторични въпроси) или изместване на темата към неща в които съм помолил да се оставят за по-късно.

Благодаря! 8) :D

Сега, ще добавя още малко информация към целият обзор на нещата представен в моето мнение. На други места тази информация беше пределно недостатъчн за да се разбере за какво всъщност говоря... струва ми се, че тук не е така и се радвам още повече.

Така... Идеята е за хартиен носител на нещо много сходно с Фентъзи Фактора на БатГойко и то последният брой (поне този който стигна в Търново) - имено със кратко приключение по Аксиом, система и свят събрани на 20-25 странички! Нещо впечатляващо по рода си за нашия пазар... (е, по това време аз го оценявах от друга гледна точка и с голяма доза неразбиране - за което сега съжалявам!). Разликата е, че този хартиен продукт ще бъде ориентиран само към Ролевите игри.

Поне, такава е идеята ми... А, аз не бих желал тя да остане непокътната и без участието и одобрението на хората към, които ще бъде насочено (и надявам се - направено и реализирано с тяхна помощ). Най-важното е участието - защото то прави хората активни и оценяващи това което вършат! А, според мен, едно общество се нуждае от активност... каква по-голяма от тази да се опитваш да запазиш собствения си труд...и да се стремиш след критика (надявам се - изказана човешки), да го реализираш още по-добре?

Хех... надявам се ентусиазмът ми да не минава приличните граници... :? :wink: Просто аз се отнасям сериозно към въпросът. Преди да отворя тази тема (първо в RPG.BG, след това при Вас) съм посетил и разпитал как стоят нещата от финансовата страна в няколко малки издателства и нещата ми се струват доста приемливи... Стига, хората да имат желание....!

Малко по-късно ще изложа основната идея за финансовите въпроси около него (бих желал да Ви предоставя най-точната информация) и планът за разпространение. Искам да отбележа, че той е само за вътрешна употреба. В смисъл - само за обществото на Ролевите играчи (и разбира се, който друг би желал да се включи). Няма за цел, чрез него да се рекламира или пропагандира ролевото общество или някакви системи. То е само за лично ползване! След време, когато добие вид, дори и това ще е възможно, но нещата трябва да тръгнат първо бавно и от някъде... ние имаме пръвата крачка, която с голяма охота ни предоставя интернет пространството (форуми, сайтове...), но това не е достатъчно, ако желаем да има по-голям интерес и доверие на издателите към нас (е, най-вече за бъдещи български ролеви проекти :roll: 8) ).

Що се отнася до пдф-то, няма какво да кажа, защото и аз съм на същото мнение... Когато този продукт бъде реализиран не пречи да се създаде и сайт (защото спор няма - интернет е голямата сила), но там може да се пускат само части от материалите или допълнения към самия брой...

Е, това последното е предложение...
... иначе очаквам въпроси по всичко казано до момента!
отпечатъци
по разпилени листове-
съскащи стъпки

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт мар 31, 2009 4:08 pm

Абе... може и в мене да е грешката, но единственото което ми се струва че разбрах е че искаш идеи за разпространението?

Ако съм налучкал: отпечатвате нужното ви количество - 1000 тираж би трябвало да е предела, ама то си зависи от маркетинговите ви проучвания. Ако 24 страници А4 1+1 ги продавате на левче* и имате някаква печалба това е друга работа.
Та идеята е да оставете 10-20-50 броя в Цитаделата - ролевото клубче което почти всеки ролеви фен в София го знае или е подочувал за него, на нещо като консигнация и въпроса със софиянци е Решен. Ако в други градове има подобни средище се прилага същата тактика. Проблема с малките градчета, е малко по пипкав, но съществува номера: „колет по автобуса” което не изисква допълнителни финанси освен за опаковка (канап/ластик също вършат работа).

*да ги минеш през копир ще ти вземат лев, лев и 50 тъй че трябва е по ниска цената (за която няма да говорим в тази тема)

п.п. понеже сега си видях Личната Сова, да добавя и това: А пусни линк към въпросния свят де! Няма те баннат за това... поне не веднага (;
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Yolly
Стар заек
Мнения: 7
Регистриран на: съб апр 13, 2002 1:08 pm
Местоположение: квартира
Контакти:

Мнение от Yolly » вт мар 31, 2009 5:21 pm

Vilorp написа:Абе... може и в мене да е грешката, но единственото което ми се струва че разбрах е че искаш идеи за разпространението?
Не, не е просто това, макар че разпространението също е част от въпроса. Идеята ти за Цитаделата като разпределителен пункт в София е добра и съвсем намясто. Няма нужда да е Цитаделата (макар че щом я предлагаш - ок, не съм запознат), достатъчно е да е място, което върши същата работа. Или човек, който да върши същата работа. Достатъчно е за всеки град, където има повечко желаещи, да има поне един-двама, които са готови да получат бройките и да ги раздадат. Не е толкова трудно, колкото вероятно изглежда, защото споменатите от теб 1000 бройки са си направо мечта. ЕнСо ще каже по-точно, но моето мнение е, че дори в разцвета си, едно такова нещо (като изключим някакво количество, предназначено за реклама) няма да надхвърли тираж от 300бр. Иначе - дай Боже всекиму 1000 :)

А пък за цената на разпечатване на pdf в копирцентъра - наистина зависи от копирцентъра, може да излезе повече, може и по-малко. Аз лично предпочитам цялостното хартиено издание, което си има своя собствена тежест и завършеност. Дори да излезе с 50% по-скъпо (разбирай още малко сотинки, веднъж месечно :)). Знам, че ще съм по-доволен да участвам в нещо такова, отколкото във файл, от който всеки ще си разпечата каквото може или иска. Усещането да държиш в ръка хартиено издание, за което си допринесъл, е безценно (това го казвам от опит :))

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт мар 31, 2009 6:16 pm

И аз от опит се съгласявам за усещането, но има и едно друго усещане, с което сигурно не си се сблъсквал - усещането да гледаш купчините непродадени свои списания и да се чудиш как те да достигнат до хората, които биха ги оценили... Това усещане разваля онова първото многократно. Преди да напусна комикс судиото ИЕКК бях развил идея за преминаване на издателството изцяло към електронен вариант и съм сигурен, че това щеше да ни позволи да задържим студиото да не фалира, но уви, идеята не се прие. Може би по-скоро от сантиментални чувства към хартиеното издание, отколкото от нещо друго... Написъл съм дълго писмо на Енсо на лична поща по въпроса - там обяснявам предимствата и недостатъците, така че ще можете да ги обсъдите (при нужда Енсо ще пусне извадки и тук в общата тема).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Enso
Вълк
Мнения: 8
Регистриран на: пон юли 01, 2002 9:17 pm
Местоположение: A Perfect Circle

Мнение от Enso » ср апр 01, 2009 12:50 pm

Така, сега се извявам, че няма още да направя това... просто седям с друга нагласа...
Само ще обобщя - БатГойко беше много изчерпателен и убедителен и дано такива хора да ги има много по Земята-Вселената-и Всичко ОстаналО!

Понеже, темата за разпространение, която аз имах, е добре изказана от Йоли смятам да не я засягам сега.
Това, което желая да обсъдим е - какво ще има на това издание (интернет или печатно)?!? Защото много неща си ги има по сайтове-майтове и форуми... просто още една звезда на небосклона на никого не е нужна... В този смисъл, ако вътре няма нещо, което на хората да им е полезно, то и моят ентусиазъм си заглъхва прогресивно... :)

Така... ето няколко идеи:

РОЛЕВО ДЕЛО

Име на изданието – за момента, на шега, проектът се нарича „Ролево Дело”. Неговото има също е под обсъждане. Ако това ви харесва, може и да остане...хех... дори имам идея как да преработя старата емблема на „Работническо дело” с един д6...

Статии – ясно е, че със стари статии няма кого да привлечем...или бъдем от полза. Всеки или ги е чел, или лесно може да ги намери на РПГ.БГ. Но, могат да се превеждат такива от чужди езици или да се пишат нови. Според мен, винаги има какво ново да се открие в мнението на всеки играч от обществото. Всеки Водещ има свой стил и разбиране за играта. За по-неопитните това би било едно много ценно помагало. Предлагам Ви няколко идеи за възможни статии:

Подход към играчите – защото е много важно да знаеш как да влезеш под кожата им за да ги манипулираш и въздействаш. За никого не е тайна, че ако Играч и Водещ не си пасват играта не върви!
Страховити приключения – някои идеи за такива, както и съвети по-какъв начин можете да подходите към различните видове страх.

Епични приключения – кое всъщност прави приключението епично? Повдигането с една ръка на планина или преодоляването на трудностите, които са на върхът на възможностите на персонажите... Както и по-горе, няколко съвета от опитни Водещи.

Убиването в ролеви игри – защо става така, че играчите избиват всичко дето се движи? Как да направите убийствата по-редки и приключението да върви. Малко размисли за психологията и смъртта. И защо противниците искат да убият персонажите (трябва ли, или понякога те може да се окажат благосклонни)?
Интервюта с опитни Водещи – това смятам не се нуждае от коментар.
Интервюта с опитни играчи – мдам, това също...

Представяне – неговата цел е да се запознаят играчи и водещи с различните системи и някой любопитни факти около тях, какво е уникалното и т.н. Както спомена Хамелеонът – по-добре е темите на изданието да бъдат свързани с Българските ролеви заглавия. До колко това ще е така, тепърва трябва да се решава. Във всички случаи, българското участие трябва да е много, защото все пак се прави за България...хех... :)

Български системи и светове (Ендивал, Шадафар, Океане, Галактион,
СИД, Магландиул, Аксиом 16 и т.н.) – Между свят и система има разлика. Някои от системите са направени за самата игрална вселена така, че е невъзможно да бъде отделени. Но други позволяват това, така че могат да бъдат представени отделно.

Популярни системи - Д20, Фюжън, Светът на марака, ГУРПС и т.н.;

Библиотеката на кулата – идеята на тази рубрика е да отразява какво става на книжния пазар и има досег с нашето общество. Излизането на Ендивал 5, Аксиом Класик, Окенае или някой друг ролеви проект ще бъде почетено с кратка статия. По долу предлагам няколко идеи:

Рецензии за книги по ролеви светове (и не само) – тук ми е мътна вода, защото не съм чел нищо, но пък знам, че се издават и в България...

Рецензии за книги,по които са създадени ролеви игри – е, има и такива... може да се броят на пръсти, но тази рубрика няма да е с постоянно присъствие.... : /

Лично творчество
- български разкази по светове, представяне на книги – е сещате се! Освен рецензии за книгите, могат и да се публикуват разкази на тези от нашето общество, които имат литературни наклонности... хехе...:)

Кристалното кълбо – сходно с Библиотеката, „кълбото” отразява какво става на екрана, (кино или TV).

Рецензии за филми – за разлика от книжния пазар, в киното е по-малко застъпена ролевата тематика, но и там се правят опити. Според мен, все още доста слаби. За това в темата могат да влизат и произведения с тематика близка до нашите интереси.

Отразяване на ролевата дейност - Национални срещи, клубна дейност,
организация и т.н.;

Приложение – това е най-голямата част от проекта. Мисля тя да бъде отделена от останалата част по някакъв козметичен начин – различна (по-качествена) хартия, цвят или нещо друго. Реално всяка част от подлистник, списание или вестник може да се отдели без много труд. Така, ако приключението е много дълго, то може да се разпредели в два или три броя. Основната идея е лесното му отделяне и използване за игра.

Готови приключения - Универсални, Насочени към определена система; - Кратките приключения не се измислят и пишат лесно, но това е възможно. Понякога Водещият и Играчите разполагат с кратко време и двете страни желаят нещо семпло и бързо. Подготвеното приключение е добър вариант. Освен това илюстрира още по-ясно как се изгражда едно такова – на логически и на системна основа.

Стандартни врагове – в много системи и светове има врагове, които се дублират. Примерно – бандити, крадци, убийци...немъртвите. Техният профил и тактика ще бъде описан подробно, както и поведение. Неща, които ще ги направят по-плътни НИГ-ове за вашето приключение. Освен това, ще бъдат преведени на няколко системи; Могат и да бъдат дадени няколко съвета, как да ги изкарате от стандартния стереотип – за среща с тях, битка или поведение;

Стандартни обитатели – незнам до каква степен Ви се налага да обръщате внимание на тях, но на мен ми се случва често. Тази тема не би могла да е супер дълга и постоянна, но все пак би могла да Ви помогне, когато искате да вкарате НИГ от игралния свят, но сте имали проблеми с неговата разработка.
Арт на карти и скици на стандартни области и места (килии,селски къщи, замъци, пивници, блокове и апартаменти, градски улици и т.н.) - в зависимост как сте свикнали да играете, това може да бъде много полезно. Но, според мен, винаги е приятно в една част от вашето Приключение да акцентирате чрез илюстрация, на някакъв момент от него.

Ковачницата – тази тема е сходна с Приложението, но нейното място ще бъде на последната страница. Място, което е също лесно достъпно, когато имате нужда. В Ковачницата ще се публикуват малките нововъведения направени от Вас за различни системи.

Предложения за артефакти – с приятна илюстрация и кратко описание, може да бъде напълно достатъчно да го вкарате във вашето приключение, когато нямате вдъхновение, трябва ви нещо различно или просто сте харесали идеята;

Предложения за загадки – често те са най-голямата спънка на младите и неопитни (или леко мързеливи) Водещи. Загатките ще бъдат различни, в зависимост от техния тип могат да бъдат по 3-5 или само една на брой. Могат да се простират от чистата гатанка, до нареждането на пъзел от каменни блокове или разчитането на закодиран текст, чрез шифър;

Предложения за магии – смятам, че е ясно;

Предложения за противници – тук, ще бъдат побликувани различни оригинални противници направени от Вас. Те ще са преведени на няколко системи или насочени само за една;

Готови Герои по различни системи – това е мястото, където ще бъдат представени готови герои за определена система и свят. Те могат да заемат и цялта страница, като ще включват както неговата история, характер и статистики, така и неговата екипировка и оценка за игра – добър в преговорите, но слаб в боя и или обратното и т.н.

Готови архи-врагове по различни системи – сходно с горния пример, тук ще бъдат представени злодеите с които ще трябва да се сблъскат играчите. Вие можете да почерпите идея от тях или направо да ги използвате във вашето приключение;

Арт - Направен от вас за някоя система, свят или приключение. Тук, нещата ще бъдат доста по-ограничени, поради началното пространство и обем на изданието, но при развитие на идеята, могат да се отдели цял лист за арта с представяне на автора и неговите произведения. Под арт не се разбират само скиците на противници и екипировка, но и рисунки на ключови места от приключенията или на определените системи. Сега, предполагам, че много малко от вас имат практика да рисуват неща в куестовете си, а художниците на нашите ролеви системи се броят на пръсти, така, че темата може доста бързо да заглъхне... Но, пук смятам, че ще е приятна... а и винаги артът в БРО може да се развие (особенно покрай реализирането на българските проекти);

:D Та, благодаря за търпението, ако сте хвърлили обстоен преглед на целия текст!
Искам да подчертая – това са само идеи – извинявам се ако езикът ми е насочил мисълта Ви към това, че вие трябва само да кажете – да, не и може би! Всяко от гореизброените примери е предложение. Вие предлагайте също! Това е целта и желанието ми! Хубаво е нещата да се обсъдят и преценят. В един брой няма как да влезе всичко. Лично, аз съм много пристрастен към Приложението и бих направил всичко по силите си да Ви убедя в неговата полезност!

Ta с други думи - да оставим на страна въпросът под каква форма ще се издава! За момента мненията са остро срещу хартиеното издание... пък и самата нужда от такъв сайт-хартиено издание, не е ясна. В смисъл - ако ще е втори Сивостен, Шадоуденс или РПГ.БГ ще е излишно да се прави... Поне, ако не се предлага нещо, което там го няма, или не може да го има... ?!?
отпечатъци
по разпилени листове-
съскащи стъпки

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср апр 01, 2009 1:33 pm

В РПГбг не са на нож, просто ей така.

Само едно ще коментирам веднагически - Ковачницата е направо смешно да е на една страница. По дяволите, качествената разработка не е само пет реда система, все пак! ако искам да побликувам Некромантите за А16, какво ще трябва да ги издавам в 12-13 броя ли? :|

Истината е, че макар идеята да е добра, няма да има достатъчно пари, освен ако не сте стиснали за топките някой депутат. Българите сме си българи, и всеки пита: "Колко ще ми струва?"

И аз питам. Най-важното е да има изрядна финансова част. От там насетне... всичко е много по-лесно. Знам, защото последните години организирах доста неща в хасково и се оказа, че всъщност никак не е лек точно този проблем. И така. Кажете си за парите и тогава ни занимавайте. По-младите и по-наивни, може и да се вържат, но старите кучета са се парили и няма да се навият, докато не извадите финансовия отчет.

Съжелявам, но нещата са такива. Подкрепям идеята, но изяснете си финансирането.



Друго нещо за садържанието. Идеите ти за статии са опасни - тези трите неща са различни при всеки водещ и всяка група. Статиите са слаба вода, освен някоя статийка тип "Какво е РИ". Представяния и т.н. са хубаво нещо, стига да имаше, какво да представяме.

Казано иначе, не виждам, какво ще дръпне хората силно, че да си го вземат. освен примерните противници И куестовете. Казано иначе, май това ще е основното нещо, а останалото ще е подлистника ;)

Потребителски аватар
Enso
Вълк
Мнения: 8
Регистриран на: пон юли 01, 2002 9:17 pm
Местоположение: A Perfect Circle

Мнение от Enso » ср апр 01, 2009 2:16 pm

Хехе
Ама, те са си изложени примерно! Приемам думите ти и ако се стигне до реализация ще ги имам в предвид. Но, не че не съм съгласен, но както казваш - ей така!

Ясно е че всичко е различно при Водещи и Играчи. Аз съм напълно сигурен, че ти не водиш по начинът по-който аз водя...хехе... Тези статии ще са просто мнения на някой от водещите, който явно, щом е седнал да го напише, имат какво да сподели! Ако не - ами няма да има такава статия.... 8)

За финансовия поглед над нещата:
Моята оферта:
за 500 броя
Хартия: офсет 80гр.
Цвят: 1+1
Формат: 8 стандартни страници/ 2 листа / 1 кола
Цена: 150 лв.

за 200 броя
Хартия: офсет 64 гр.
Цвят: 1
Формат: А5, 20 страници/ 2 коли
Цена: 180 лв.

Лорд Вйдър, предложи:
Хартия 50 на 70 49 грама Вестникарска,
1000 тираж, цветност 1+1,
Експонация на офсетови пластини от CTP, БЕЗ сгъване:
Цена с ДДС: 115.88 лв

Същото, цветност 4+4: Цена с ДДС:391.71 лв.

http://www.skyprint-bg.com (РЕКЛАМА!)


Сега - сгъването се плаща допълнително... 20 лв. за 500 бр. Разпространието ще е чрез Пощата, има намаление за печатни издания. Ще бъде до различни места на страната. По едно-две места в по големите градове (РПГ-клубове където има). За градовете в които няма клубове (те май са повече), ще се разпращат до един или двама от абонатите...

Без да блести с някакво супер качество, това е доста приемлива цена, за сравнително добро такова... Няма да е като добре оформеният и лъснат ДнД4, но за момента това са възможностите.

И Хамелеоне - ами радвам се че изказваш веднмагически мнение за темите в изданието! Що се отнася до сериозните ти разработки - това още повече ме радва - те трудно биха се побрали и на цялото пространство на изданието. Просто в тази тема ще влизат неща съкратени и със сбита до максимум текстова част. Най-важното е системното ориентиране, а ако ли не, то тогава ще има повече място за литературата... :)

Ще пусна няколко примера:


Предложение за Магия

DnD3.5

Divine Sacrifice
Lvl 2; Divine
Transmutation
Verbal, Somatic, Ritual dagger
Range: self
Speed: 1 round
Duration: 5 minutes + 2 minutes per level or until heal
Effect: you make bleeding wound on your hand with ritual knife and conjurer the force of the gods to accept your sacrifice! They accept the gift and grant u power depending of the alignment of the god! The praise that you pay is the flowing blood… You endure 1 point of CON damage for every minute.
LG = +2 STR, CON and WIS
LE = +3 STR and CON
CG = +1 STR, DEX, CON, INT, WIS, CHA
CE = +4 STR + 4 CON – 2 INT, WIS
Neutral = +2 INT, +2 WIS and +2 CON

АКСИОМ 16

Огньовете на Векрос

Валидни цели: Обект
Цена на свитък: 3 ср
За запаметяване: 3 ТР *
Точки Мана: 11 за произнасяне + 6 за рунд
Време за действие: по желание
Разстояние: (МУ/4) в метри
Описание: Магьосникът призовава силите на огъня да изпепели един враг по негово желание. В този момент той се запалва като факла, като понася щети от ((МУ/5) зара). Възпламеняването става на най-повърхносното ниво на противниковата обвивка. Така ако има броня, то тя ще бъде възпламенена, ако не – неговите дрехи. В случай, че по-голямата част от неговото тяло е незащитено, то магията нанася ((МУ/4) зара). Противникът изпитва и силна болка, която релано нанася ½ от пораженията на огъня към ТД. При поддържане, магията продължава да нанася гореописаните поражения.

Моля за извинение, по която и да е част от намесата ми в Аксиом 16. Името и самото приложение са направени от мен, за един куест, който така и не се игра. Със самата механика съм до толкова добре - колкото да мога да я тествам сам... за баласът също не съм сигурен, както и за каквито и да е въведения в нея... Тези магии са също толкова предложения и идеи, така че всяка критика е приета!
отпечатъци
по разпилени листове-
съскащи стъпки

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » ср апр 01, 2009 3:29 pm

дай да пробвам по точки:
Име на изданието - не ме бърка дори е забовно, дразни ме обаче израза „един д6”, който спокойно може да се замени със думичката зар, която е приета да се отнася за 6 стенен такъв.

Статии - аз и старите статии не съм ги чел в РПГ-то, тъй че ако е интересна не ми пречи да сия пречета от хартия.

Подход към играчите - интересно
Страховити приключения – това до сега не съм го видял никъде
Епични приключения – ако озориш грачи който могат да повдигат планини с една ръка...
Убиването в ролеви игри – защото това е главния изсточник на опит?
Интервюта - лошо няма

Представяне – и в това лошо няма

Библиотеката на кулата - това нещо ми мъгли

Кристалното кълбо – това по са ядва ама се отклоняваш от основната тема много.

Приложение – това би трябвало да е основата, а останалото да е приложение.

Ковачницата – всъщност това да е основното а приложението да е притурка към него.


Сега малко полиграфия:
Стандартни страници няма такова понятие! Форматите (60х90/16) се дават в милиметри (210х297 мм.) или при повече зор в канцеларски размери (А2;А3;А4...)

лист е парче хартия било то отпечатано или не, което съдържа две страници (лице и гръб), колата е сътавена от 16 страници (стандартно), може да е от 8 (половинка) или 4 стр. (четвъртинка)

Лорд вейдър хубаво ви е предложил цена, ама не виждам да е пояснил обема (бр. стр.), защото ако е 50х70 това са грубо 8 стр. А4.
Разгънатия формат предлага възможности за печат на по-големички не нарязани карти...

Абе проблема май не ив е точно в печата както се вижда.

Ако погледнеш поста с предложенията за статии ще установиш, че съдържанието ще ти заеме 1/2 от обема.


Към примера:
Една от причините да не играя ЗиЗ е англииския, ако си го копипаснал това:
Duration: 5 minutes + 2 minutes per level or until heal , хубаво ще го приема, ама ако си го правил ти толкова ли неможа аджаба да напишеш:
Времетраене: 5 минути + 2 допълнително за ниво или каквототамедругото

Също така очаквах че показваш една и съща магия в резличните системи как изглежда ама не би... Всъщност това ми беше най-интересно то цялата идея - прехвърлянето между светове и системи.

Колкото до Огньовете на Векрос...
Идеята е хубава, но не познаването на ститемата е довело до лошо клонящо към ужазно представяне и изпълнение, да не говорим, че липсват ключови неща, като школа и ниво на магията без който тя не работи в А16.

понеже усещам че пише все по неясно спирам до тук та да си поема дъх =)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет апр 02, 2009 2:10 pm

Един въпрос ме гложди и реших да го споделя с вас.
Дали целта на подобно издание ще е разрастване на обществото (и реланото му създаване, след натрупване на критичната маса) или ще е само за сплотяване на елитарното малцинство, което се занимава с това екзотично хоби?
Отговорът на подобен въпрос би могъл силно да повлияе на духа на списанието, както и на избора на статии.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
xsmind
The X factor
Мнения: 100
Регистриран на: чет май 02, 2002 11:44 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от xsmind » чет апр 02, 2009 3:00 pm

Име на изданието – за момента, на шега, проектът се нарича „Ролево Дело”. Неговото има също е под обсъждане. Ако това ви харесва, може и да остане...хех... дори имам идея как да преработя старата емблема на „Работническо дело” с един д6...
Дано да осъзнаваш, че това само на теб, мен и Бат Гойко е смешно? И че вече децата не учат за политбюро?
Всъщност, като се замисля и на мен не ми е особено смешно, само на 29 съм.

Интересно ми е също, според теб, колко време е необходимо за да се изготви качествено приключение, което да е достатъчно добро за публикуване? В това включвам, чисто литературния текст, балансиране на трудности, игрови тест, някоя малка картинка и/или карта, графично оформление?
Ta с други думи - да оставим на страна въпросът под каква форма ще се издава! За момента мненията са остро срещу хартиеното издание... пък и самата нужда от такъв сайт-хартиено издание, не е ясна. В смисъл - ако ще е втори Сивостен, Шадоуденс или РПГ.БГ ще е излишно да се прави... Поне, ако не се предлага нещо, което там го няма, или не може да го има... ?!?
Интересно ми е, с какво предложеното от теб е по-различно(по-добро) от това, което вече го има на изброените места?

Потребителски аватар
Enso
Вълк
Мнения: 8
Регистриран на: пон юли 01, 2002 9:17 pm
Местоположение: A Perfect Circle

Мнение от Enso » чет апр 02, 2009 4:15 pm

Така, започвам от зад-напред...

Xmind:

Името - хмм... да го осъзнавам, предполагам, че има такова нещо... На мен все още ми е забавно - защо - нека си остане мой проблем. Че на теб не ти харесва - хубаво - това е твой проблем. Ако имаш предложение - както съм писал в това което цитираш - то е добре дошло... Всяко от вашите мнения е винаги добре дошло...

За приключението - ако този, който го подготвя има желание, то може да бъде направено, всичко това което изброи - за максимум месец до два, при условие, че се разтакава... което означава, че желанието не е чак толкова голямо. Картинките рядко са проблем... Поне съдейки по моя опит (за да направя картите за някое от моите приключения, с моя доста базистен опит на ФотоШоп, ми отнема максимум два дена... а, това си е бая материал... за една малка кампания); Литературният текст е нещо, което изключително зависи от този, които го пише... Много от куестовете разпространени в интернет не блестят с някакъв език, а са чисто информативни - ако героите направят това, се случва еди какво си. Ако героите убият еди-кого-си, ги нападат незна-си-какви-си и т.н.

За последния ти въпрос - на него е трудно да ти отговоря, наистина, защото аз питам, какво би ви харесало, какво ви трябва? И предлагам идеи... според мен, много от тях ги няма нито на Сивостен, нито в РПГ.БГ, нито в Шадоуденса... Освен това, нито един от изброените не може да се намира в ръцете ти (което е плюсът на хартиеното издание)!

БатГойко

Много хубав въпрос... :) Моето желание е - към сплотяване на обществото! Защото, ако то продължава да се разединява, дори и някак (Дивайн Интервеншън?) да дойде времето за популяризация или за каквато и да е дейност - то няма да има хора, които да се възползват...

Vilorp

Хех... ще давам и аз по точки... :)

Име на изданието - аз, лично не бих искал да е нещо смешно...?!? Още по-добре да е предложено от вас... Също така, макар и за един доста елитарен-вътрешен кръг от читатели, той продължава да играе една много важна роля! Заглавието е толкова важно, колкото и останалата част от него!
Но, това не е нападка към теб... Твоето мнение е прието, ако го промениш и имаш предложения, също е добре дошло.

Статии - ами радвам се! Предполагам, че има и много други, които не са... хех, аз поне познавам една дузина...

Прескачам, без коментар до:
Приложение - хехе, то и аз това казвам... :)
Ковачницата - ще си позволя леко да ти опонирам... защо? За да бъдат такава, ще заемат много място, при условие, че един добър куест се нуждае от поне 4 страници... той ще трябва да бъде някак разбит на части с продължение (което е вариан за по-дългите такива, но се надявах да не за всяко приключение);

Благодаря за полиграфическите уточнения... :)
1. Когато посетих няколко печатници и издателства за да разбера как стоят нещата - ТЕ, говореха за стандартна стреаница, А3, А4, А5 и т.н.
2. Сметнах, че не са ви необходими всички тези уточнения - че при А4, книжката няма да е абсолютно А4 и т.н. Извинявам се за което... и ти Благодаря, че си направи труда да ги поясниш!
Ако погледнеш поста с предложенията за статии ще установиш, че съдържанието ще ти заеме 1/2 от обема.
Хмм.. какво точно имаш предвид... че това издание ще има Съдържание, кое на коя страница се намира...? Или, че ако по всеки от изброените точки се пуснат материали, те ще заемат едва 1/2 от 8 страници? При втория случай - вероятно е така - за това желая останалите 4 стр. да са отделени на Приложението; При първия - смятам, че е излишно...

За примерите:

Е, аз съм ги писал... извинявам се за кракописния английски... Чрез примерите исках да поставя нови въпроси - и виждам, че псотигнах целта си. Въпросът бе - да бъдат ли на английски, която и да е част от приложението? Отговорът е - не! За, което и аз се надявах... Следва, обаче преводът на термини, което ще е малка спънка в тази насока (ако изобщо се наложи да се правят предложения за западни системи... )...
Също така очаквах че показваш една и съща магия в резличните системи как изглежда ама не би... Всъщност това ми беше най-интересно то цялата идея - прехвърлянето между светове и системи
Мда... но него направих...хех : /
Тук, ще си позволя още едно нагрубяване на Аксиом, като направя пример за това "превеждане" и статия за Стандартните противници... Но, по твоя въпрос - радвам се на интересът ти! Все пак, в моето рпедложение, не беше акцентирано върху - превеждане на всяка част от приложението и предложенията на различни системи. Предложениет бе - само за Приключения (избрани и подготвени специално за това) и Предложения (също избрани и написани с тази цел)... Все, пак, това е предложение... съжалявам, че го повтарям отново. Смея да твърдя, че твоето мнение е за по-голяма застъпеност...?

За Огньовете на Вакрос - вярно изпуснал съм ги... съжалявам. Макар, че дори и след като ги поправя, няма да се превърне в по добре "клонящо към ужазно представяне и изпълнение"...
отпечатъци
по разпилени листове-
съскащи стъпки

Потребителски аватар
Enso
Вълк
Мнения: 8
Регистриран на: пон юли 01, 2002 9:17 pm
Местоположение: A Perfect Circle

Мнение от Enso » чет апр 02, 2009 4:21 pm

Бандит

- Използване: най-често, бандитите се използват за средни или слаби опоненти на играчите. Поради връзката с обитаваните райони и интелектът им, те са универсални и могат да паснат, както за малка пречка в епично бойно-ориентирано приключение, така и за рядък физически сблъсък в приключение с по-социална ориентация;
- Характер: бандитите са станали такива, основно по две причини – желание за власт и пари или са били принудени да бягат и да се защитават потъвайки в сенките на гори или градове... И при двата типа, характерът е с изявена прилика, когато се стигне до среща с какъвто и да е опонент. На първо място е заплахата, а след това физическата разправа. В зависимост какво ги е довело до тази професия, те могат по-бързо и лесно да атакуват или не (а, дори и да се откажат). Докато и двата типа следват лични цели, подходът към убеждаване трябва дабъде различен. За това се изизсква съобразителност от страна на играча и подход на Водещия (за да подскаже, по ясно от коя мая са замесени). С първия тип е възможно да се избегне сблъсък, ако им предложите пари... достатъчно много за да решат, че не си струва да рискуват порязване докато се опитват да намерят останалите ви стотинки, и достатъчно малко за да не помислят, че имате още поне три кесии със злато! С втория тип, може да се разберете още по-лесно, особенно ако знаете от какво бягат или кого. Разбира се засягане на темата, не е винаги най-правилният подход, но това трябва да се прецени на място. Те също желаят парите Ви, но ако сметнат, че представлявате опасност за тях и в бъдеще, зедно с парите ще се опитат да вземат и животът Ви.
- Тактика: макар и да не блестят с някаква тактическа мисъл, всеки бандит се опитва на първо място да остане жив! Най-вече той, отколкото неговите събратят. Тук няма толкова разлика между двата вида бандити, макар вторият да е по-склонен към взаимопомощ. Поради това, те се опитват да обезсилят врага преди да е стигнал до тях (ако имат лъкове, арбалети, ножове за мятане или каквото и да е друг обект, който може да послужи за оръжие). Ако той достигне до тях, биха го посрещнали, като се стремят да го обкръжат или разединят ако е група. Първо се нахвърлят на най-слабите, като стремително избягват по-сериозните (поне изглеждащи внушително) опоненти. Още нещо – те не нападат, когато виждат, че са превъзхождани. Не само числено, но и чрез екипировка и умения... Шест бандита няма да се хвърлят на двама приключенци в чудесно здраве, нащрек и въоръжени с качествени оръжия, облечени в тежки доспехи! Ако имат тази задача, биха дебнали до момента в който техните жертви ще са най-уязвими. Бандитите са като вълците... нямат тактика, но имат нюх! Също така, най-добрият им съюзник е ноща и сенките!
- Въоръжение: рядко блестят с качествено такова, но първият вид има по-голям стремеж да си набави и използва. Бандитите, въпреки предполагаемото финансово неразположение, имат всичко което би им било необходимо... иначе, не биха рискували кожата си. Екипировката с която боравят е най-разпространената, ефтина и по-възможност – незабранена. Само главатари, водачи или големи особняци биха рискували да привлекат вниманието на стражата върху себе си, чрез някакви отличителни белези (това се отнася за всичко, от оръжие до облекло и маниери). Предпочитат да зашеметяват жертвите си, след това могат да я убият по всяко време. Макар малцина да са хладнокръвни убийци, никой няма да има сериозни угризения, ако пререже гърлото на спящ страж или враг. Избягват да убиват обикновенните граждани, защото основното което искат са пари, а не отрязана глава. Често имат предмети или пари, които крият в дрехите и екипировката си, далеч от очите на техните събратя.

D20

Lvl: Bandit 2
Medium-size humanoid
Hit Dice: 2d6 +2 (8)
INI: +2
Spd: 30 ft.
AC: 14 +1 (touch 12 +1, flat-footed 12)
Atk: +2 melee (1d3+1, unarmed); or +3 melee weapon of choice (weapon of choice properties); or +4 ranged weapon of choice (weapon of choice properties);
SA; no
SQ; no
Save: For +1; Ref +5; Will -1;
Attributes: STR 13 DEX 14 CON 12 INT 10 WIS 8 CHA 8;
Skills: Bluff +2, Climb +2, Jump +1, Intimidation +3, Hide +3, Move silently +4, Search +1, Sense Motive +2, Ride +2, Spot +2, Swim+2;
Feats: Dodge, Weapon Focus (weapon of choice);
Possessions: Leather Armor, Weapon of choice (dagger, shortsword, light hammer, short spear, club, short bow and arrows, sling and bullets), secondary weapon (knife or dagger); leather purse: 2d8+2 copp, (1d6-2) slvr; little objects of choice (tobacco and pipe; wooden stick for carving, dices for play, play cards; leather straps, rags)

Аксиом 16

НИ: 2 СК: 16 РЕ: 18 МР: 2 МТ: 3-5
СИ: 11 Л: 12 ПР: 10 ИН: 8 ИЗ: 6
БЩ: 2 БЗ: 12 ТД: 14 ТЖ: 41

Атака1: 16 (Ръка/1зар/5 ТД);
Атака 2: 16 (Къс Лък/2зара/ 6+1 ТД/) Аму:12
Атака 3: 18 (Палка /2зара/ 6 ТД);
Атака 3а: 17 (Боздуган /3зара/6ТД);
Атака 3б: 15 (Кинжал /2зара/ 5ТД);
Обща ЗА: 28 +5 (33)
Защитни средства: Кожна ризница; ЗА = +5; Абс = (Щ/2);
Борба:
МУ: 5 МА: 1Мана: 24
МЗ: 0 УО: 2 ПсУ: 9 Воля: 9
Бди: 5 Ста: 13 Зах: 33 Про: РЕС: 30 Обаяние: 8
Умения: Войнско Майсторство 2, ГОрянин 2
Способности и Познания: Пазарлък 4+6, Заплаха 4+6, Измама 4+6, Наблюдателност 3,
Инвентар: Кожени доспехи (облечени), Оръжие по избор (по горе са посочени кинжал*, боздуган и дървена палка), второ оръжие – кинжал*, Кожена кесия със 4 зара медници и (1зар-2) сребърници; няколко малки предмета (тютюн и луличка, дървено трупче за дялкане зарове за игра, карти за игра; кожени ремъци (до 5), парцали);

Тъй, извинявам се на Вилорп и на всеки с неговото мнение... просто сега нямах време да преведа Бандитът по Д20. Пак аз съм го правил... хех... : /
По, противникът от Аксиом, съм използвал за база посоченият в Книгата, но с леки изменения, според моето разбиране. Съжалявам и за грешките. Все пак, всяка част от система, която ще бъде публикувана, първо ще мине през хора, които я познават до съвършенство и имат практически опит. В момента аз нямам, но желанието ми да илюстрирам своите идеи е достатъчно за да се престраша и да направя наколко грешки (може би и груби). Извинявам се на тези, за които са като трън в окото...
Последна промяна от Enso на пет апр 03, 2009 11:49 am, променено общо 1 път.
отпечатъци
по разпилени листове-
съскащи стъпки

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Работник
Мнения: 66
Регистриран на: нед фев 17, 2002 9:33 pm
Местоположение: Пловдив Любим клас: Паладин. Любим цитат: Аз мога.

Мнение от CTAHuMuP » чет апр 02, 2009 5:07 pm

Ще излезе, че дебна Енсо и Йоли и идвам и на този форум да им се подигравам, но не е така! Мернах, обаче, че има даден някакъв примерен бандит по "d20". Първо, тва ми мяса на D&D 3.5-ско описание на противник, затова вместо d20 е хубаво там да си пише "D&D 3.5". Второ, вие двамата може и да не знаете, защото нямате интернет и явно последните 2-3 години сте били откъснати от света, но миналото лято излезе D&D 4 и ще е хубаво в списанието ви да има показатели за противниците и по новото, по-добро издание, не само по старото и назадничаво такова.

Потребителски аватар
xsmind
The X factor
Мнения: 100
Регистриран на: чет май 02, 2002 11:44 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от xsmind » чет апр 02, 2009 5:12 pm

Добре, защо не издадеш в списание някаква малка част от информацията от сайтовете, щом толкова искаш да имаш нещо в ръце? Питаш авторите, подреждаш готовите работи, показваш ги, оплюват те, оправяш, или не оправяш, предпечаташ, печаташ и готово. Имаш 1 брой. Тъкмо ще разбереш, дали има смисъл от втори.

За името, може просто да се казва Зандани&Змейове и мисля, че ще стане достатъчно ясно за всеки що е то. Или да не е това, но да е нещо по-свързано с класическата ролева тематика. Примерно преди имаше нещо "Битки безброй", което беше доста добро, като име.

Май започвам да схващам, къде е основния проблем с цялото начинание. Опитваш се да направиш нещо, в което да участват всички(макс. брой хора), което е невъзможно. От 10 човека ще получи 135 различни мнения, без нито едно полезно. Така че моят съвет е, ако искаш да направиш нещо, казваш, правя това и това, и го правиш.

Иначе за приключението питах, просто за да си направиш сам сметка колко МНОГО време ще бъде необходимо за правене на читав брой от нулата. Месец-два е много време. Картинките за теб може да не са проблем, но за много хора биха били.. огромен. Например за мен няколко пъти са били проблем, който спира всичко. А такива приключения с if-then-else.... те са по-близо до книги-игри отколкото до ролева игра. Ама няма лошо, ако някой ги харесва..

Още, може да прегледаш старите конкурси на рпгбг, и да направиш нещо ново, подобно. Така вероятно ще постигнеш повече успех в активирането на дремещите клетки на съпротивата, отколкото с излагане на идея-химера, която половината от тях вече са превъртали по 5 пъти в главата си.

P.S. И още нещо, съзидателните умове работят най-добре при задаване на някакви граници/посока. Например, "трябва ми кратко приключение 2 страници за 1 ниво герои по DnD4" би довело до някакъв резултат, за разлика от "ще правя списание за рпг, дали няма да ми предложите някакво приключение за него"

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет апр 02, 2009 5:41 pm

CTAHuMuP написа:Ще излезе, че дебна Енсо и Йоли и идвам и на този форум да им се подигравам, но не е така! Мернах, обаче, че има даден някакъв примерен бандит по "d20". Първо, тва ми мяса на D&D 3.5-ско описание на противник, затова вместо d20 е хубаво там да си пише "D&D 3.5". Второ, вие двамата може и да не знаете, защото нямате интернет и явно последните 2-3 години сте били откъснати от света, но миналото лято излезе D&D 4 и ще е хубаво в списанието ви да има показатели за противниците и по новото, по-добро издание, не само по старото и назадничаво такова.
Предполагам, че целта на начинанието е по-скоро да се даде пример, а не той да е напълно точен и верен - както си казаха, нещата ше се преглеждат от конкретно лице(а), отговарящо за конкретната система (то например може да се кандидатираш за експертното лице по Д&Д 4 ;) ). Както и да е, в тоя ред на мисли и примера по А16 не е верен, тъй като ползва стария показател за МТ, но това е без значение - схващам идеята. Подобни примерни герои биха били много от полза, особено ако са добре оформени и са удобни за принтиране (аз вече говоря само за електронен вариант, тъй като вярвам, че е по-удачния и по-малко рисковия).
За заглавието на списанието съм съгласен с коментара на Ексеса, че едва ли много от играчите ще схванат намека за Работническо Дело, та наистина трябва да се помисли за друго - нещо, което показва какво ще е съдържанието и в същото време звучи така, че д ате кара да го "разлистиш" (браузнеш).
Не ми допада идеята за Зандани и Змейьове, тъй като:
1) веднага обвързва темата с Д&Д и
2) някак си говори само за фентъзи, а ролевите игри не са само фентъзи
Нещо по-неутрално би ми допаднало повече като Аксиом например ;) ... Не, майтапът на страна но "Фантазия", "Приключение", "Игра на роли", "Безкрайни приключения", "Другата реалност", "Въображение" ми звучат добре на първи прочит. Аз бих заложил на нещо което е от една дума и звучи добре, когато се произнася само или заедно с ".ком" отзад. Като така, най ми допада "Фантазия".
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Enso
Вълк
Мнения: 8
Регистриран на: пон юли 01, 2002 9:17 pm
Местоположение: A Perfect Circle

Мнение от Enso » пет апр 03, 2009 11:48 am

Така...

Xmind

Хмм... вече на няколко пъти намеквам, че хартиеният вариант може да остане на заден план. За това все още е рано (да го призная), защото както казва Йоли:

"Смятам, че който и да е активен по форумите, каквото и пише там, той не е представителна извадка... И макар, че всеки може да влезе просто във форума и да пише, повечето в най-добрия случай само четат (и това си личи), а има и хора, които нямат небходимата настройка за това да си побъбрят в нета... Просто си мисля, че активните във форумите не са активните в хобито..."

И не, че съм твърдоглав... просто се нуждая от повече мнения. Сега, 5-6 човека в РПГ.БГ да се въртят,сучат и прочие, забавни за тях неща, променят нещата само с 5-6 човека с глас - Против. Нека бъдем обективни, има хора които не влизат във форумите или имат малка активност - те си имат нет - но не се нуждаят от комуникация (или по моето мнение, не намират с кого от горните 5-6 човека да си поговорят...хех :), но това е друг въпрос) или я извършват по друг начин (а, такъв както ни е известно, предлага много охотно интернет).

За предложението ти:
Добре, защо не издадеш в списание някаква малка част от информацията от сайтовете, щом толкова искаш да имаш нещо в ръце? Питаш авторите, подреждаш готовите работи, показваш ги, оплюват те, оправяш, или не оправяш, предпечаташ, печаташ и готово. Имаш 1 брой. Тъкмо ще разбереш, дали има смисъл от втори.
1. Напълно излишно е да разпространявам информация, която вече я има по сайтовете... не смяташ ли така?
2. Ако исках да разпространявам вече написани и публикувани неща, вероятно щях да се хвана с Борхес, а не с ролеви игри!
3. Ако все пак се хвана за това, и засягайки по долното ти мнение, щом ще го правя сам, ще се окаже че има твърде малко такава информация по сайтове и форуми... защото тук, ще се засегне моя вкус, а това си е вече друга работa! Щях наистина да се откажа и да премина към точка 2;

За името - и аз не съм съгласен (подкрепяйки БатГойко) ... толкова ли много ДнД играеш? Или смяташ, че това е най-разпространената система в България, за това и какъвто и да е продукт (уеб-базиран или не) трябва да носи неговото име? Хех... но все пак, се приема като предложение... Когато нещата стигнат до момент, че проектът ще се реализира (по един или друг начин), ще ви поканя в отделен форум, в който да се обсъжда и да се гласува за всяка отделна част.
Май започвам да схващам, къде е основния проблем с цялото начинание. Опитваш се да направиш нещо, в което да участват всички(макс. брой хора), което е невъзможно. От 10 човека ще получи 135 различни мнения, без нито едно полезно. Така че моят съвет е, ако искаш да направиш нещо, казваш, правя това и това, и го правиш.
Хехе... чак за всички - едва ли. Искам да видя дали ще има смисъл от него. През врмето на тази проверка, ще се видят и колко хора биха искали да правят нещо от целия проект, а други, ще предпочетат просто мястото на зрители/читатели... Но, да... основното ми желание е да агитирам хората към творчество... ако има предложения, ще има и издание.

Бих те помолил за уточнение:
.
Така че моят съвет е, ако искаш да направиш нещо, казваш, правя това и това, и го правиш.
В момента, се чудя грешка при писане ли е, или наистина умишлено изказване... Казваш - като ти кажа, напиши ми един куест от четири страници, жанр: фентъзи, свят: Магландиум, ще го направиш? Защото, това си е много хубаво предложение... хехе :roll: :wink:

За приключенията - не мисля, че е МНОГО време... но да - ако се започне всичко това, две седмици преди договорената дата за издаване - ще е голям грах... Но нима съм дал някакъв срок? Или съм уточнил дата... И още нещо - водещите не си ли водят бележки, не си ли записват куестовете? Ако при вас не е така, а всички играете - ала прима! - уау, тогава ще имам доста сериозен проблем... Но не мисля, че това е така... поне от моите познати, всеки си води бележки. В този случай, те лесно могат да прерастнат в подробно приключение.
А, за арта... нима всеки сам трябва да го прави? Някой от нас имат и други специалности освен да играят... хех :roll: Ще се чуем по скайп/гугъл толк или ICQ и ще се разберем... това съм го правил, така че не е сериозне проблем (имай предвид, че за един брой няма да има повече от 10-12 картинки... това е един доста приемлив брой... а, кой всъщност е казал, че трябва да са само от български художници?)

На последното ти мнение ще трябва да отговоря отрицателно - ако беше толкова лесно да се активират дремещите клетки на съпротивата, то те щяха да си се активират вече... Показателно е, че активността на форума РПГ.БГ е само от шепа (може би две, но това пак не е много), а на сайта - ъъхъх... нека не коментирам... :wink: :roll:

БатГойко

Предполагам, че целта на начинанието е по-скоро да се даде пример, а не той да е напълно точен и верен - както си казаха, нещата ше се преглеждат от конкретно лице(а), отговарящо за конкретната система
Мерси за доброто уточнение...
Не съм мислил, че по системи които не владея, ще направя супер-дупер предложения, та всички да възкликнат - Damn, he is good! :) Ако има хора, които да изявят желание да преведат от дадена система на друга, то превод ще има. В случай, че за ДнД няма хора, ами няма и да се пускат материали за него... просто няма да е професионално! А и цялото издание, ще е насочено пряко към тези които имат интерес от него... няма ли хора интересуващи се от ДнД, не виждам причина да им го натрапваме...Хех... :wink: 8)

Иначе, за името - приемам всички предложения - както и това на Xmind - но сериозният избор, нека бъде направен с гласуване (както всичко останало). Благодаря за идеите... личното ми желание, клони към включване на основният интерес и насоченост в него - ролевите игри. А, по възможност да не определя жанр или насоченост, ще е още по-добре. Примерно "Върколак" насочва към мистика, фентъзи, схватки но е достатъчно неутрално и за някакъв сай-фай (така се казваше едно списанийце за фантастика (всякаква)... ). Докато - Битки безброи - говори ясно само за едно! Битки... пък, смятам, че ролевите игри не са само битки... макар много от нас да харесва проливането на кръв... :) :roll: 8)

Тъй, благодаря за търпението и се извинявам на Xmind, ако съм го засегнал с отговорът ми... Както и на всеки друг!
отпечатъци
по разпилени листове-
съскащи стъпки

Потребителски аватар
xsmind
The X factor
Мнения: 100
Регистриран на: чет май 02, 2002 11:44 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от xsmind » пет апр 03, 2009 5:45 pm

Не, няма да направя никакво приключение за Магландиум, защото не съм запознат достатъчно със сетинга и системата. Ето това е конкретен отговор на конкретно предложение :)

Относно поддръжката на rpg.bg, просто хората, които го поддържаха актуален, в един момент решиха, че няма смисъл да поддържат нещо, което се чете от безкрайно малка аудитория. Както неведнъж съм казвал, точно този сайт е максимално отворен, всеки може да се регистрира и да пише там. Ако не е писал глупости, писанието му ще бъде одобрено много бързо и ще се появи. За съжаление, никой не е писал.... дори глупости.

Колкото до разпространяване на информация от сайтовете, аз бях останал с впечатление, че смяташ сайтовете и форумите за труднодостъпни, с което в известна степен съм съгласен, и някои неща, синтезирани в печатно издание, не са чак толкова лоша идея, ако приемем че имаме печатно издание. Особено ако смяташ да покажеш изданието на хора не-особено навътре в темата ролеви игри, не знам колко по-добра статия за ролевите игри ще намериш от вече написаните. Не казвам, да вземеш всичко само от сайтове, просто от там може да се започне. А и ако приема, че ти сам определяш, какво да има в списанието, така ще разберем, към какво да се стремим, къде липсват статии и т.н.

Потребителски аватар
Enso
Вълк
Мнения: 8
Регистриран на: пон юли 01, 2002 9:17 pm
Местоположение: A Perfect Circle

Мнение от Enso » вт апр 07, 2009 12:18 pm

Хех...предложението ти, ми се струва, доста противоречиво...
А и ако приема, че ти сам определяш, какво да има в списанието, така ще разберем, към какво да се стремим, къде липсват статии и т.н.
Защо, трябва първо да видиш продукта, за да се убедиш, че нещо липсва...? Ясно е, че така ще бъде по-нагледно, но нима до това не може да се достигне чрез един дебат, обсъждане... И, може би изопачавайки отговорът ти - но той ме навежда към това - нима за теб всичко е казано във форумите и сайтовете? Да разбирам ли, че на много малко хора, има неща с които да не са съгласни и да имат друг поглед върху нещата... Или просто, ситуацията е - "не ми пука"!

Предпочитам, повечето хора да се отнасят към Ролевите игри с първия вариант, но... дали той не е трамплин за втория? И двата еднакво не ми харесват - във всяко хоби има нещо ново което да се открива, както и в един човек, или изкуство. Всяко приключение, което вие играете, го изигравате по различен начин. Приключението което описва и води вашият Водещ - е винаги различно, повлияно от неговия поглед върху нещата... За това не смятам, че няма какво да се каже в тази сфера... а, една статия е добра, както едно произведение - винаги има писатели/творци, които да ги вълнува една и съща тема и всеки добавя по нещо различно... защото животът си е различен... опитът, който ние сме преживели е различен!

Но има ли, хора които да искат да пишат? Да създават приключения и статии? Критически материали, приложения към тях, предложения за магии и инвентар?

Ще се промени ли, нежеланието да се приеме идеята като хартиено издание, ако предложа, първо то да бъде в уеб-пространството?

А, що се отнася до - конкретното предложени - Xmind, би ли написал приключение за който от световете познаваш? Защото, аз нямам представа какви са твоите познания и прочие - умения. Незнам дали си водил или само си се опитвал... За това и не давам предложения навсеки, а очаквам, че той ще реши да направи, това в което е най-добър. Ако има интерес към свят в който няма опит - се предполага, че ще натрупа такъв. Ако иска да напише приключение, ще го направи за системата/светът/жанрът, който той харесва и познава... Нима, трябва да има човек, който да ръчка останалите, за да се получава някаква работа?
отпечатъци
по разпилени листове-
съскащи стъпки

Потребителски аватар
xsmind
The X factor
Мнения: 100
Регистриран на: чет май 02, 2002 11:44 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от xsmind » вт апр 07, 2009 1:05 pm

Но има ли, хора които да искат да пишат? Да създават приключения и статии? Критически материали, приложения към тях, предложения за магии и инвентар?
Не, ако имаше, щяха да го правят.
Незнам дали си водил или само си се опитвал...
Смятам, че само съм се опитвал.
Нима, трябва да има човек, който да ръчка останалите, за да се получава някаква работа?
Да. 100%.

Конкретно за мен, ролевите игри вече са доста далечно хоби. Нямам време дори и за няколкото игри в които играя, и само помагам с каквото и където мога. Не винаги достатъчно успешно. Така е и с много от хората, които едно време се занимаваха активно.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт апр 07, 2009 9:54 pm

Не съм съгласен с първия отговор на Ексеса. По тази логика сигурно можеше да се твърди, че няма млади автори на фентъзи преди да се появи Фентъзи Фактор, а също и досега популярните онлайн списания. Това псоред мен са ясни доказателства, че когато се появи форум за изява, авторите няма проблем да се намерят.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср апр 08, 2009 10:24 am

Сори, че връщам темата към по-рано обсъждани неща, но да спомена сега, точка по точка с какво аз не съм съгласен:

Еми най-вече с "най-голямата част от проекта", именно "Приложение" и "Ковачницата". Общо взето, това е идеята примерно на "Разработките" на този форум. Но те доста ясно показват каква ще бъде ситуацията след публикуването на брой с разни предложения за оръжия, НИП-ове и т.н. за А16. Опция 1: някой, който списва изданието, се е хванал и ги е направил тези неща. На форума го скъсват от оплюване, навярно съвсем заслужено. Или най-малкото се стига до извода, че предложеното нещо е хубаво като идея, но трябва да се пипа на много места, за да се получи нещо качествено като реализация. Опция 2: списващите разчитат само на проверени и обсъдени идеи. Т.е. такива от форума. И каква е ползата от изданието?

Излиза, че "най-голямата" роля на списанието е да върши нещо излишно, нещо, което се припокрива от вече съществуващи "медии".

Остават другите "рубрики". Те са удачни, но едни от тях са чисто формално свързани с "ролевото дело" (ревютата на филми, особенно), докато други самите те не дават достатъчно материал за кой знае колко броеве (колко безкрайно много броя ще са ни нужни за представяне на хобито?).

В крайна сметка, и на мен ми звучеше много хубаво тази идея, но като се замислих какво толкова би направило евентуалното списание по-привлекателно от вече съществуващите форуми, сайтове и пр., то стигнах до следните две неща:
-картинки
-накаква "официалност" на предложенията към ролевите системи и светове. Но за ДнД, Забравените Кралства и пр. това е невъзможно (стига да не публикуваме вече известни за широката публика неща от "кухнята" на Магьосниците от Брега), а за българските системи... ми то "официални промени" (могат да) си излизат и без да се печатат като в Държавен вестник.

Заключение - идеята е като да хрумне на готвача в стола на УАСГ да поднася френска "haute cuisine". Яка е, ама безмислена.
シャマョツィ

Потребителски аватар
xsmind
The X factor
Мнения: 100
Регистриран на: чет май 02, 2002 11:44 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от xsmind » ср апр 08, 2009 6:27 pm

BatGojko, не можеш да сравняваш едно време, със сега. В моментта имаш 1001 възможности да си млад автор и да се изявиш, и да те забележат и т.н. Малко хора обаче го правят. Дори точно обратното, от прекалено много места за изява, можеш да останеш незабелязан.

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » пон апр 13, 2009 8:40 pm

Ще коментирам предложенията, а не изданието, за което съм имал и аз мераци да правя и съм мъчил, без успех.

Огньовете предполагам са от Огън или са си от автономна школа?
Те са крайно имбави. Ако тези огньове се сложат на маг 3 Ниво и до него да има един с Пика 3 Ниво Гигант, спокойно ще убият Земен Дракон, а не е нормално...или поне не е морално от страна на героите. Това е все едно да си 6 клас и да те тарашат назобени 2-рокласници.

Бандит?
Има си вече!!! :lol: :lol:
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Отговори