ИИ: Потъмнени блондинки и обсъждания на играта - тук

Играта на Асен

Модератор: Асен

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » ср авг 25, 2010 4:26 pm

Мда... съобразих се със силните страни на Дая и прецених, че тя ще търси скрит смисъл в самия текст. Елфаната може да има 18-инт, но няма как да й хрумне, че книгата... ами това си е вещ, като вещ. Може да се огледа така, както всеки друг предмет.

Ако Кора открие нещо, Дая ще бъде силно впечатлена - Кора наистина мисли различно от нея и това дава резултати.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » ср авг 25, 2010 4:49 pm

И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » чет авг 26, 2010 3:11 am

Така, ще ви пусна само встъплението на текста, защото набирането му е безумно. Ако измислите как ще го разчитате, просто ще ви дам целия текст.
Имайте предвид, че само на зар с Интелект, дори Дая, подкрепяна от всички ви, няма добри шансове, така че се опитайте да познаете шифъра ;)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » пет авг 27, 2010 12:16 am

Нямам време за дешифриране, но Ф се среща 18 пъти - сигурен признак, че е гласна. В българския гласните са само 6, нормално е най-често срещаните символи да са именно гласни. Предположение е, че "П" също е гласна, а допускам и че кодът е прост - всяка буква "се премества" с определен брой позиции. Това за "Ф" ще го опиша и ВИ, като намеря време, а вие дерзайте.

ПП. Четете "Танцуващите човечета" на Артър Конан Дойл.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет авг 27, 2010 9:49 am

Ако имаш предвид нещо от рода на Ф = 20, А = 0, т.е. всяка буква е "отишла" 20 позиции напред в азбуката - не е това, вчера пробвах всичко :Р . Може и вие да проверите, че е възможно да съм сбъркал нещо.

Навремето, когато учех теория на числата и криптология в у-ще (не питайте :Р ), преди учителката да ни заговори за пъблик кий-ове, РСА и т.н., ни бе споменала, че нещата, които преди ги бяхме учили, се обобщават от т.нар. "пермутационни кодове". Т.е. А става Г, Б става Я, В става А, и т.н. без никаква "логика", просто буквите се разхвърлят и този, който трябва да декриптира има 29! вариянта за пробване :Р . За това ни трябва да знаем в българския език буквите как се нареждат една спрямо друга по честота - или това, което Кокаин предлага. Кофтито е, че съобщението е кратко и въпреки че Е май е най-често срещана в езика ни, в съобщението е напълно вероятно най-честата буква да е друга. Да бяха няколко хиляди символите, ама нейсе :Р .

И за да е по-забавно, вчера като се поразрвових, открих, че буквите може да не са замествани с други букви, а просто да са разменени по някакъв принцип - примерно, съобщението е написано в някакво правоъгълниче 10х14 и е преписано, ама стълб по стълб, наместо ред по ред. Т.е. например от "Как го дешифрирахте това не знам" става:

Код: Избери всички

какгодеши
фрирахтет
ованезнам
и се получава кфоарвкиагрноаедхзетншеаитм. Има много такива методи и героите ще изхабят хартията на храма за едно поколение напред, докато разбият подобен код. Но заради наглед запазената пунктуация, случаят надали е такъв.

И разбира се, да не пропускаме факта, че е напълно възможно в това съобщение да има целенасочен шум...
シャマョツィ

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » ср сеп 01, 2010 12:16 pm

... :) ... явно героите ни са по умни от нас... :lol: Поне за елфаната спрямо мен вече е експериментално доказано... хах...
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » ср сеп 01, 2010 11:22 pm

Поради леки спорове с Антон как да изглежда разбиването на шифъра, публикувам тук моя вариант. Чакаме неговия до утре по обяд, но на вас ви давам да прочетете епилога.

Разговорът се закучи. Първо отхвърлиха писането в кутийка, докато накрая се убедиха, че е необходимо да преместват буквите. После се съгласиха, че е необходимо да намерят къде са интервалите между думите...
Тук вече нещата наистина се запънаха. Идеите, че най-често срещаните букви са интервали, не постигна успех. В крайна сметка Дая се сети почти случайно, докато работеха съвместно.
-С кои гласни проверихме като интервал?-попита Кора, след като отново отхвърли варианта "й като интервал".
--Гласни? - надигна глава елфаната. - Ами ако това е отговорът?
Това беше отговорът. Гласните обозначаваха интервали, както и полугласните. След като започнаха да ги прескачат при броенето, после думите се възстановяваха само от съгласните в тях. Просто съгласните се заместваха с предишната...
Шифърът беше хитроумен, и почти непробиваем за неспециалисти. Да, липсваха гласните, но скоро установиха, че това не е проблем. Дума като "зщтнцт" можеше да замотае някого, ако нямаше контекст. От контекстът обаче ставаше ясно, че е "защитниците".
И така, след встъплението, което се оказа, че че е високопарно обръщение към посветените в тайната, пред тях се разкриха тайните на култа. Великият жрец говореше във високопарен стил, как се познава настъпването на подходящ момент. Това се случваше рядко - имаше нужда от съвпадение на признаци.
Задължително трябваше луните да застанат едновременно "във фаза Х, У и на челна стойка", според резюмето на Кора, а Звездата на Кали да блести с необичайна за сезона яркост. В този момент, след оран и преди жътва, трябва "слуга, неразбиращ деянието си, обладан от силите на Мрака, да бъде подмамен да пролее кръвта на невинни върху петте печата", за да освободят "Господаря на Заблудата и Кръвта".
Последното доказваше освен всичко, че злото няма вкус при измислянето на титли. Може да си низш полубог, или демон, или високопоставен смъртен от свитата на Кали - не беше ясно какво е бил въпросният Господар - но все едно. Щом си изобщо в свитата на Кали, ще имаш пищна, малоумно звучаща титла.
Печатите, както беше посочено, са в покрайнините на селото, а върху тях живеят потомците на пазителите.
Други кратки бележки, може би добавени по-късно, изясняват няколко важни момента.
Първо, около това село наистина е извършен голям ритуал навремето, така че потомците на пазителите да не напускат. Впрочем, сред "пазителите" се брояха и горски духове, и животните, които им се подчиняват... и не са се подчинявали преди това на Кали.
Второ, оцелял е един низш жрец, но явно е бил амбициозен... пра-пра-пра-дядо на Елея. А впрочем, може и да има роднинска връзка с Рикардо. Явно някои неща са си оставали в семейството.
Трето, обещана им е сериозна награда, аналогична на пръвръщане в полубогове, ако освободят Господаря на Заблудата и Кръвта. Тирел се забавляваше да измисля варианти на съкращения.
Разбира се, най-важното - посочени бяха петте места, към които са били обвързани Печатите.
Една от най-особените инструкции, очевидно добавена по-късно, гласеше - Пазете Меча! Той, както и нормалните вълци, и някои от горските духове, помни Господаря и не иска завръщането му. Ако попадне в ръцете на някой, на когото може да влияе, ще се опита да ни спре, когато звездите станат подходящи.
Оттам нататък свързването на петте печата с видяното в Кулата се оказа детска игра. Имаше дори и дата, която изчислиха с помощта на Даймора. Беше тази вечер.

Вечерта Елея се появи на място, където я очакваха ловците. Водеше със себе си упоеният монах на Салфейс - сега им стана ясно къде е изчезнал - и непознато дете, което водеше за ръчичка. Псоелдното накара няколко човека от групата да настръхнат по един начин, познат на всички, които са общували с бойци, диви котки или поне таралежи...
Единствената кръв, която се проля, беше нейната. А тя отдавна не спадаше към "невинните".




Е, мисля, че можем да се поздравим с успешно завършената форумна игра! Сега ви чакат и "персонални епилози" за всеки герой, но за тях ще ме изчакате малко, надявам се?

Пускам теми за коментари и премахвам изискването да сте учтиви един спрямо друг и спрямо мен :twisted: !

А, ще пусна и тема за поздравления, мисля, че си ги заслужихме, предвид броя на успешно завършващите форумни!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » чет сеп 02, 2010 12:21 am

От името на Администрацията на форумите ви поздравявам :P

От мое име ви питам - навити за нова игра :P:P:P

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » чет сеп 02, 2010 4:06 am

Аз поне известно време ще съм пас като Водещ ;). Играя в разни игри и имам да наблегна на разни житейски проблеми.
С останалите можеш да се разбереш поотделно.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » чет сеп 02, 2010 6:26 am

Аз предпочитам да изводя нещо сериозно и те каня да играеш ;)

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » чет сеп 02, 2010 3:15 pm

Апропо, приемам всякакви забележки по варианта на Антон, особено от Щерев ;). За справки ви пуснах и моя, както и за илюстрация на разликата в стиловете ни.

Темата е заключена, за епилозите ще се поизчакаме още малко, сега ви е паднало да коментирате!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » чет сеп 02, 2010 3:28 pm

Тъй като това е "общата" ИИ тема, първо да се изкажа тук: ей, честито дето завършихме тази форумна игра :) ! Бях участвал досега в две-три и честно казано имах лошо предчувствие, че няма да се стигне до края, ама ето че в символичния мач за завършване на форумни игри между този форум и форума на рпг.бг вече водим с още един гол ;) .

Това ми е една от първите "истински" игри извън сесиите, които съм провеждал на живо с хората, които познавам от училище и в началото я има онази неприятна несигурност, когато не знаеш например какво "ниво на подробност" се очаква от теб, беше много полезна в това, че ми "разшири кръгозора".
Последна промяна от Shamajotsi на чет сеп 02, 2010 3:34 pm, променено общо 1 път.
シャマョツィ

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » чет сеп 02, 2010 3:31 pm

Всъщност изборът на играчите е между последния ми пост и сложеното от Водещия в Спойлера.
Тази част от поста на водещия, която е извън спойлера, съвпада по смисъл и е продължение на последния игрови пост.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » чет сеп 02, 2010 3:57 pm

Shamajotsi написа:Тъй като това е "общата" ИИ тема, първо да се изкажа тук: ей, честито дето завършихме тази форумна игра :) ! Бях участвал досега в две-три и честно казано имах лошо предчувствие, че няма да се стигне до края, ама ето че в символичния мач за завършване на форумни игри между този форум и форума на рпг.бг вече водим с още един гол ;)
С тази май повеждаме в резултата с 2:0, но не съм сигурен. Навитаци да го направим класически?

Извод? На РПГ.бг не могат да играят форумно, щото не могат да не се скарат :D

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » чет сеп 02, 2010 7:47 pm

"На печеливште честито" и поздравления за проявеното упорство и отделеното време.
Aceн написа:Апропо, приемам всякакви забележки по варианта на Антон, особено от Щерев.
Корекции ще има, вече пипнах репликите, но още не съм доволен. Обещавам да си дам мнението и в отделните теми за анализ, но вероятно няма да успея всичко днес.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Отговори