Въпроси и Отговори

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » пон сеп 22, 2008 3:22 pm

Стр. 139
Атака: Падащият дъб
Тая атака наред ли е, понеже на 0-во ниво, играча на който водя нанася по този начин 24 зара щета.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт сеп 23, 2008 6:17 pm

С новите правила за МР и МТ, или със старите?
Щото със старите нищо чудно да е доста бъгъва, а и да не забравяме, че преди това противникът трябва да е повален (не, че е особен пробем в някои ситуации).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » вт сеп 23, 2008 7:17 pm

Всички правила са от книгата. Един от играчите е такъв кърт, че разнищтва всяка система и намира всеки бъг, успявайки да стане имбав още на първо ниво :lol:
Обаче го сецнах, като му наврях А16 Класик и новото правило в носа :twisted:

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср сеп 24, 2008 11:23 am

Да, с първоначалните правила за МР и МТ се получаваха някой доста странни ефекти, които можеха да превърнат СИ в мизерно незначителен показател за сметка на МР.
Затова са и оправени.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет сеп 26, 2008 5:29 pm

Как стои въпросът с пaрирането на метателни оръжия? А на стрели:)?
Наскоро ми изникна във форумната арена и ако има наказания, не мога д аоткрия какви са;).
Последна промяна от Асен на пет сеп 26, 2008 10:21 pm, променено общо 1 път.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет сеп 26, 2008 7:43 pm

С кое? Имаш предвид париране ;) мож еби, но все още не схващам въпроса. Задай го по-конкретно, моля!
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет сеп 26, 2008 10:23 pm

BatGojko написа:С кое? Имаш предвид париране ;) мож еби, но все още не схващам въпроса. Задай го по-конкретно, моля!
Позволено ли е париране на мветателни оръжия с меч, например? Прави ли се разлика между стрели и други метателни? И във всеки случай-има ли накзания спрямо парирането на оръжия за близък бой?
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет сеп 26, 2008 11:07 pm

Посволява се париране на метателни и други оръжия само ако имаш специално умение (мисля, че специалиста в защита на високи степени позволява). Иначе не. Ако Разказвачът реши може да позволи опит за париране на ножове и други метателни, но с наказание (голяяямо, поне 6 и нагоре).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » нед сеп 28, 2008 12:13 pm

Пренебрегването като СА е описано че пренебрегва част то бронята, но дали това важи и за вдигнатия щит?
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт сеп 30, 2008 12:10 pm

Не. Пренебрегването на броня касае само пасивните защитни средства, тъй като то изразява способността на по-добре насочени удари към слабите места на броните. Активните защити не би следвало да се влияят от това иначе би трябвало да се приложи и към Париране и отклон, а това би означавало вместо Пренебрегване от +Х да дадем Атака +Х
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт сеп 30, 2008 12:32 pm

То отговорът на този въпрос май е очевиден, но аз да си го задам: може ли чрез твърда кожа така да се манипулира щетата, че да накараш "боговете да ти се усмихнат"?
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт сеп 30, 2008 2:27 pm

Няма забрана в правилата, но боговете принципно не обичат да ги пързалят, та аз като разказвач или ще го забраня или от ролева гледна точка ще пусна някакво проклятие което да преследва героя. Примерно винаги когато два от заровете му за проверка на действие са 1-ци и третия се обръща на толкова. Но това е от ролеви характер.
Иначе и при мене се е случвало - на 2 ТЖ съм и следващия удар на противника ще ме убие мога ли да се ударя сам по главата с юмрук та да сипадна на късмета?
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт сеп 30, 2008 3:05 pm

Не би следвало да се допуска от Разказвача. Може би е логично да се каже, че трябва да се стараеш винаги да минимизаиращ щетата и ако при пълно прилагане на твърда кожа се получи така, че да си на късмета си, тогава може да се допусне (но не и ако се нагажда).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » чет окт 16, 2008 8:32 pm

един от героите ми веднъж ме попита-каква е разликата между Убеждаване,Пазарлък и Измама,след като всяко едно от тях може да се използва в даден момент за една и съща цел.Например ако иска да УБЕДИ продавач да смъкне цената,за какво му е нужно на играч Пазарлък,след като може да го УБЕДИ да свали цената.Подобно е и с измамата.
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
Ivan_Helsing
White & Nerdy
Мнения: 875
Регистриран на: вт май 30, 2006 8:23 pm

Мнение от Ivan_Helsing » чет окт 16, 2008 8:44 pm

Ако питаш мен - вдигай убеждаване и психология и друго не ти трябва :wink:

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » чет окт 16, 2008 9:09 pm

Ти не убеждаваш продавача в нищо - той много добре знае, че ти продава боклук за два медника, а не за два сребърника, както той твърди ;) . Както аз го разбирам, пазарлъкът е сложно действие хем на убеждаване, хем на мамене. А измамата не трябва да се бърка с убеждаване, което пък е само когато и ти самия си убеден в правотата на това, което казваш. Но като цяло разказвачът трябва да решава кое е пазарлък, кое - убеждаване и кое - измама, като все ми се струва, че за всяка ситуация има само едно решение (евентуално бих допуснал бонус в измамата, ако някой не е тренирал умението, но има високо убеждаване, например).
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет окт 17, 2008 11:53 am

Да това което Шамито каза е много точно - когато се пазариш на пазара не убеждаваш никого да ти продаде по евтина тия две каци вкиснато зеле. Пазаренето си е пазарене, а ако случайно имаш високо убеждаване може да си допишеш бонус от 1/10 или ако е по-широко строен разказвача 1/5.
Измамата пък макар да допълва пазаренето не е баш такова.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет окт 17, 2008 11:15 pm

Измамата няма нищо общо с пазаренето, освен в случая, в който искаш да пробуташ фалшиви пари, в който пък няма защо да убеждаваш продавача, че те са по-добри от истинскте, тъй като ако той знае, че са фалшиви, значи пропада измамата и няма да има пазарлък ;)
Ей това е разликата между трите!
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » съб окт 18, 2008 10:30 am

Аз знам,че измамата няма общо с пазаренето,но пък е близка до убеждаването.Какво значение има дали ще убедя крадеца,че съкровището е в пещерата или ще го измамя,че то е там :) Ей това се чудя.
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » съб окт 18, 2008 12:40 pm

Както казах, аз ги разграничавам двете по следното: можеш да убедиш някого в нещо, само ако ти самият си убеден в това. Иначе би било лъжа, т.е. измама.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » съб окт 18, 2008 12:44 pm

Сега като се замисля,си прав.Благодаря за отговорите :)
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
Ivan_Helsing
White & Nerdy
Мнения: 875
Регистриран на: вт май 30, 2006 8:23 pm

Мнение от Ivan_Helsing » съб окт 18, 2008 12:54 pm

Shamajotsi написа:Както казах, аз ги разграничавам двете по следното: можеш да убедиш някого в нещо, само ако ти самият си убеден в това. Иначе би било лъжа, т.е. измама.
Значи е най-изгодно да играеш луд, който постоянно вярва каквото си поиска :lol:

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » съб окт 18, 2008 2:22 pm

Не мисля, че ще има особена изгода ;) : представи си, убеден си, че в дадената пещера има злато и си подвел крадеца, после сам, благодарение на лудостта си, се подвеждаш, видял някакви халюцинации (или както и да се пише тази дума) и падаш право в пастта на пустинния лъв ;) .
シャマョツィ

Потребителски аватар
Ivan_Helsing
White & Nerdy
Мнения: 875
Регистриран на: вт май 30, 2006 8:23 pm

Мнение от Ivan_Helsing » съб окт 18, 2008 3:19 pm

А, аз съм избирателно луд ;) Като Дон Кихот :lol:

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пет окт 24, 2008 1:39 pm

Влагането на заклинание от седмо ниво в кристал дава базово затруднение от 16+14=30. При стойност на заровете 17 (защото 18 е автоматичен успех), това означава, че се изисква МА от 14 и нагоре. 14 МА е равно на 42 МУ.
Всъщност обаче, при средна стойност на заровете 10, е необходима МА = 21, което меко казано граничи с безумие. Вариантът да се пробва няколко пъти, докато се падне свестен зар е меко казано скъп откъм разход на мана.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет окт 24, 2008 2:12 pm

Врътката при влагането на заклинание е, че можеш да се концентрираш за +16 или за всичките си ТД за два рунда, което е по-малко.
Което ти дава МА+16концентрация+3 зара<>16+14 или МА + 3 зара<>14. Което пък при среден зар 10 изисква да имаш МА от поне 5, което значи 15 ИН на нулево ниво без да си взимал магьосник.

Влагането на заклинание не е проблем, проблема идва то това, че вградената по този начин магия ще има шанс за успех 5+3зара<>16+14.
Сам виждаш че макар да си имаш вградена магия в кристала тя ням ада може да се задейства без АУ (;

Допълнително да отбележа, че кристал за седмо ниво 1+2+3+4+5+6+7=28 или 2800 медника добавяш вграждането 7*1=7 златника и общата цена за кристал с магия 7-мо ниво става 10 златника.
Бау! Пак сте играли с герой над 16-то ниво, за които 10 злато не значат двугодишното изхранване на четири члено семейство.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет окт 24, 2008 3:14 pm

Имам чувството, че някъде беше написано, че не може да се използва концентрация за вграждането на магии в магически кристали.

П.П. Ако играеха с 16 ниво герои, МУ едва ли щеше да е проблем ;) .

Още един, по-смислен послепис: за съжаление не можах да открия къде съм задал този въпрос (защото навярно не съм го задал аз), но ето тема от форумната игра, покрай която знам за този факт, където ти самия ме прецакваш в последствие ;) .

И между другото, това може ли да се включи в официалните допълнения?
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет окт 24, 2008 7:15 pm

Хам, с концентрация за +16 трябва де се падне различно от АНУ, а после само да провелеш какво беше онова правило за 50% шанс нещата да не станат (мяташ монета). И толкова. Уфуд ще ти го даваме няма проблем, ама извън битка или напрагната ситуации все можеш да прецениш и сам предполагам.
Ей това съм казал аз, а после хам те е думнал, най вероятно с АНУ (;
Правилото за +16 или два рунда незнам да е потвърдено на сайта, ама там много неща не са потвърдени.
50% шан за скапване на криста са при неуспешно вградена магия, а изрична забрана за ксонцентарация при вграждане няма.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет окт 24, 2008 9:15 pm

Все пак все някъде ми се струва, че въпросът бе зададен и отговорен отрицателно (Кид ли беше, БГ ли беше...?), че и след това съм писал как правилата си противоречaт. Както и да е, не съм сигурен, че трябва да се забранява концентрацията в този случай. От една страна все пак Успехът не е от значение, но от друга така шансът за успех става огромен, защото, доколкото се сещам, 50те процента бяха при евентуален неуспех само.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Ain alkar
Ahlen
Мнения: 686
Регистриран на: вт яну 03, 2006 6:15 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Ain alkar » пет окт 24, 2008 11:11 pm

Vilorp написа:Допълнително да отбележа, че кристал за седмо ниво 1+2+3+4+5+6+7=28 или 2800 медника добавяш вграждането 7*1=7 златника и общата цена за кристал с магия 7-мо ниво става 10 златника.
Бау! Пак сте играли с герой над 16-то ниво, за които 10 злато не значат двугодишното изхранване на четири члено семейство.
Аз пък да отбележа, че след като знаеш магията и не си взимаш свитък, вгръждаш си я сам изобщо не ги плащаш тези 7 златника. Те се заплащат само ако някой друг ти вгражда магията. Тогава МУ на този, който я вгражда се определя от Разказвача. Така че остават само тези 2,8 злато, който до пето ниво е лесно да се постигне ако не харчиш много и пестиш яко. А за магия седмо ниво не бери грижа има едно нещо наречено СУ "Магьосник", което ако не се лъжа когато вдигаш на 10 или 11 степен ти дава Му от 30, което пък ти дава шанс да научиш безплатно магия седмо ниво. Готово! Всичко на всичко ще ти отнеме почти 3 злато и 78 до 83 ТР взависимост от расата, малко усилие и мана.
http://www.stihovebg.com/Proza/Razkazi/Pisak/45139.html
Кейт лежеше в леглото си будна…

Отговори