Офертите на Асен

Фенски допълнения и неща в процес на тестване. Тук всеки би могъл да споделя и най-налудничавите си идеи за играта, за светове и за промени в правилата.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Офертите на Асен

Мнение от Асен » пет май 09, 2008 3:53 pm

Не виждам смисъл да ги пускам в отделни теми, но въпреки това през празниците поиграхме, колкото поиграхме, та ми хрумнаха някои идеи и възникнаха въпроси.


ВАЖНО!!
Правилата, които Черно Слънце възприе за своята форумна игра са "версия 1.01" и се намират в този пост на същата тема. http://axiom16.com/forums/viewtopic.php?p=107610#107610 - пряк линк!
По-надолу е първоначалната версия на същите правила, която не заменям, за да не се губи смисъла на последалото обсъждане.

Предложени показатели за Сай/Джитте/Main Gauch (фехтовален кинжал за лявата ръка-чете се Мен Гош!)
Основната разлика е, че гардът е закривен надолу и шиповете, които се образуват, също са заточени. Реално, това не повишава щетата-ако забиете кинжала до дръжката, значи все едно сте хвърлили максимални зарове. Ако обаче парирате, иамте далеч по-добри шансове да парирате меч, ятаган или рапира. И по-важното, когато парирате, мофжете в контраатаката да заключите острието на противниковото оръжие и да го задържите, за да не може да парира с него.

Сай/Фехтовален кинжал (Пр; Ин или Л; Пр? Приемам предложения, стига да се обосновете защо смятате, че трябва да е така).
МР1, нормален кинжал от по-големичките, вероятно не повече от 45 см.
МТ1, тегло до 1 кг стомана, рядко се прави от бронз (защото има усложнение -4 за изковаването си от този материал, което изравнява цената и го обезсмисля), а от камък-просто никога. В съответствие с логиката, че бронзовите оръжия са по-тежки, може д тежи до 1, 3 кг бронз, или да е с еданкво тегло независимо от цената.
Щета: 2 зара
Клас: Фехтовални

Специални удари:
1 Блок
2 Оплитане, контраатака
3. Пронизване
4. Метателно, финт
6. Разпаряне, засилка
6. Допълнение, обезоръжаване

Специално:
-при париране с него не се взема предвид до 1 точка разлика в МР, т.е. можете да парирате като с ефективен МР 2
-След париране, може като контраатака да извършите оплитане на противниковото оръжие с намалено наполовина наказание от прицелването. Ако оплетете оръжието успешно, опонентът не може да изпозлва оръжието си а париране (или парира с ефективно наказание от -6? Подлежи на уточняване). на 6 ниво това може да води до автоматична проверка за обезоръжаване, която обаче не се ползва от правилото за забраненото париране, тъй като е атака към оръжието.


***

Бонуси за добро описание

Тъй като ми направи впечатление, че при цялото ми старание, битките по Аксиом не се описват особено добре, се замислих как може да се стимулират играчите към повече описания. Измислих следното, което даваше нелош ефект при мой тест, така че го предлагам за одобрение.
Правилото е, че при добро описание на дадено действие (бойно или не), получаваш +1 към успеха му, а при много (Х5) добро описание, от типа "цялата маса го запомни и след като свърши сесията има да го коментираме", получаваш+2. За да претендирате за бонуса, желателно е да отговаряте на следните условия: 1) краткост и 2) яснота 3) достоверност (Описанието, как гигант с 8 Ловкост прави задно салто на място, за да избегне атака и да контрира, си го запазете за себе си, молим!) и 4) По възможност-зрелищност (същият гигант, но с ловкост поне 12 и акробатика на 12-защо не?).
[sblock]Пример за описание, на което съм дал +2 при теста на правилото: Обградена от разбойници героиня със сайове се обърна към дървото, до което се беше опряла, скочи нагоре, оттласна се от него и така успя да прескочи (скокът имаше сериозно усложнение, но си го взе) обградилите я, след което с приземяването си заби сайове в стомаха на бандитския капитан зад "пушечното месо", като в същото време ритна с два крака в главата на главатарката на цялата банда. Единственото изнендаващо е, че той оцеля въпреки описанието на разпарянето (в това, че бандитката парира с щит, вече нямаше нищо изненадващо).
[/sblock]След теста обаче, считам за проверено и доказано, че с това правило играта става доста по-концентрирана вътреигрово, без да се налага Водещият да прибягва до "дисциплинарни мерки срещу лигавене". Особено, когато изразяването вътреигрово също води до бонуси при хвърлянията за психология, убеждаване, или каквото там правите, диалозите проявяват тенденция да се водят вътреигрово. Странно защо ли ;).


***


-Търся: официално правило за действия срещу зашеметен противник. Под "зашеметен" имам предвид "с шокова щета за рунда, повече от ТД общо". Наказания към защита, възможност за свободно обезоръжаване и други подобни ми се въртят из главата. Засега не съм имал случай да го тествам.

-Търся и (опционално) правило за трансформиране на временна щета в реална, когато се натрупа повечко. Върти ми се из главата идеята да се забрани натрупването на времемнна щета над 12 точки (след което всеки удар ти попада по вече посинена част и щетата става реална). Пределноя сно ми е, че се нуждае от тест и корекции.

***

-Търсим и правило за завличане на някого нанякъде (например към скамейката на подсъдимите), след като сме го хванали за ръката, врата или просто дрехата, без да го носим чрез борба. Не е нужно да можешд а вдигнеш човек, за да го издърпаш нанякъде, особено ако все пак си по-силен. Предположението ми беше да се смята Сила (или Ловкост)+МТ, срещу Стабилността на опонента. Търся обаче метод да го вържа към УФУД, за да не се нарушава принципа на системата (като временно решение ползвах нещо, подобно на горното).


Вие сте на ход, особено Бат Гойко!
Подчертавам, че държа на обосновани коментари, а не на гласуване. Иначе щях да пусна анкета8).

А.
Последна промяна от Асен на чет юни 04, 2009 8:21 pm, променено общо 2 пъти.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » пет май 09, 2008 6:02 pm

Ще помисля сериозно за търсенията, а относно оръжието смятам, че трябва да е Л;ПР или ПР;Л.
Не знам каква намеса може да има интелекта изобщо в кама. Все пак и пияница би могъл да я размаха, ако е прецизен и ловък.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет май 09, 2008 6:15 pm

Спомни си показателите на базовия кинжал-точно Прецизност, Интелект. Освен това и рапирата, в комбинация с която се използва най-често, също е Пр; Ин.
А пияницата може и с много мерак да я размахва тая кама, ама кой казва, че ще е на нивото на някой, който не е пиян? Или на собственото си ниво, когато не е пиян?
Но мерси, броя ти гласа за "ловкост, прецизност". Предпочитам обаче аргументация "така се използва, значи това трябва да е основния показател". В тази връзка се замислям, е някои оръжия би трябвало да иамт две двойки показатели, в зависмост от употребата си, но от гледна точка на играта-едва ли е удачно!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » пет май 09, 2008 6:40 pm

Кои оръжия?...Всъщност предложи го на Черно_слънце за МОД-а му на Аксиом 16
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет май 09, 2008 7:49 pm

Кинжал, обикновен меч, ятаган, тояга, пика. Както казах, не е практично и не смятам да го въвеждам.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » пет май 09, 2008 7:50 pm

OK
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет май 09, 2008 9:15 pm

Не мога да се изкажа адекватно, защото никога не съм боравил с подобни оръжия, но все си мисля, че засилката му е в повече, както и разпарянето.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб май 10, 2008 12:06 am

Засилка може да се направи с повечето оръжия, а разпаряне имаш, ако има режещ ръб. В случая съм приел, че не използваме вариантите, които нямат. Причината повечето оръжия да нямат засилка е повече системна, но в случая няма нужда-това е оръжие, което би трябвало да има шанс да служи и за основно.

Интересно ми е обаче и какво мислиш по отношение на правилото ми за бонусите.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Re: Офертите на Асен

Мнение от BatGojko » вт май 13, 2008 3:07 am

Асен написа:Не виждам смисъл да ги пускам в отделни теми, но въпреки това през празниците поиграхме, колкото поиграхме, та ми хрумнаха някои идеи и възникнаха въпроси.
Баш за отделна тема са си ;)
Асен написа:Предложени показатели за Сай/Джитте/Main Gauch (фехтовален кинжал за лявата ръка-чете се Мен Гош!)
...
Сай/Фехтовален кинжал (Пр; Ин или Л; Пр? Приемам предложения, стига да се обосновете защо смятате, че трябва да е така).
Логиката да е като на кинжал е добра, тъй като това в голям астепен си е кинжал. От друга страна, за парирането с него се изисква и добър хват (предплагам, не съм пробвал), така че може да се ползва и ПР/СИ. В крайна сметка бих оставил Пр/ИН, тъй като тук Захватът ще влезе в употреба при париране с него ;)
Асен написа:МР1, нормален кинжал от по-големичките, вероятно не повече от 45 см.
МТ1, тегло до 1 кг стомана, рядко се прави от бронз (защото има усложнение -4 за изковаването си от този материал, което изравнява цената и го обезсмисля), а от камък-просто никога. В съответствие с логиката, че бронзовите оръжия са по-тежки, може д тежи до 1, 3 кг бронз, или да е с еданкво тегло независимо от цената.
Щета: 2 зара
Клас: Фехтовални
До тук ОК. Сега да видим специалните атаки

Специални удари:
1 Блокада = ОК
2 Оплитане, контраатака - Контраатака е ОК, оплитането има и функция придърпване, която няма място тук.
3. Пронизване - ОК
4. Метателно, финт - Ок и за двете
6. Разпаряне, засилка - Разпаряне и пронизване не могат да са заедно (трябва да погледна дали има подобно събиране някъде другаде, совен евентуално при меч). И Засилката не би следвало да води до фкти към шетата. А и все пак тези оръжия не са заради щетите си. Това ниво трябва да се промени.
6. Допълнение, обезоръжаване - Предлагам Допълнение да мине на по-долното ниво. Обезоръжавеане е ОК, но не е специална атака. (но можеш да я модифицираш).
Асен написа:Специално:
-при париране с него не се взема предвид до 1 точка разлика в МР, т.е. можете да парирате като с ефективен МР 2
-След париране, може като контраатака да извършите оплитане на противниковото оръжие с намалено наполовина наказание от прицелването. Ако оплетете оръжието успешно, опонентът не може да изпозлва оръжието си за париране (или парира с ефективно наказание от -6? Подлежи на уточняване). на 6 ниво това може да води до автоматична проверка за обезоръжаване, която обаче не се ползва от правилото за забраненото париране, тъй като е атака към оръжието.
Може, но трябва да се опише по-ясно. Иначе е възможно да се извършва опит за обезоражаване, като бонустът е под форма на добавяне на силата, която се противопоставя на захвата на атакувания.
Асен написа:***

Бонуси за добро описание
Добра идея, но няма как да влезе като официално правило. Не искам да ощетявам ирачите, които няма дар слов. РИ са и за развиване на въображението, така че не трябва да ощетяват неумелите описател, но пък мож ед асе ползват поощрения. Формата си я избират Разказвачите. Опитът ти може да е полезен за останалите.
Асен написа:-Търся: официално правило за действия срещу зашеметен противник. Под "зашеметен" имам предвид "с шокова щета за рунда, повече от ТД общо". Наказания към защита, възможност за свободно обезоръжаване и други подобни ми се въртят из главата. Засега не съм имал случай да го тествам.
Предвид, че това означава липса на активни действия от негова страна, мисля, че няма нужда от специално правило - всичко си идва като следствие на липсата на ТД.
Асен написа:-Търся и (опционално) правило за трансформиране на временна щета в реална, когато се натрупа повечко. Върти ми се из главата идеята да се забрани натрупването на времемнна щета над 12 точки (след което всеки удар ти попада по вече посинена част и щетата става реална). Пределно ясно ми е, че се нуждае от тест и корекции.
Определено н емисля, че има нужда от това, но пък не пречи да го пробваш и да споделиш как се е отразило във вашата игра.
Асен написа:-Търсим и правило за завличане на някого нанякъде (например към скамейката на подсъдимите), след като сме го хванали за ръката, врата или просто дрехата, без да го носим чрез борба. Не е нужно да можеш да вдигнеш човек, за да го издърпаш нанякъде, особено ако все пак си по-силен. Предположението ми беше да се смята Сила (или Ловкост)+МТ, срещу Стабилността на опонента. Търся обаче метод да го вържа към УФУД, за да не се нарушава принципа на системата (като временно решение ползвах нещо, подобно на горното).
Да, това е интересно. Намирисва на специални Джуджицу техники, но пък може и да е като общо правило, като се прибавят бонуси при умение. Ще е нещо близко към борба и най-вероятно ще трябва да се реши като противопоставяне с бонус, ако си в гръб.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Re: Офертите на Асен

Мнение от Асен » вт май 13, 2008 1:34 pm

BatGojko написа: До тук ОК. Сега да видим специалните атаки

Специални удари:
1 Блокада = ОК
2 Оплитане, контраатака - Контраатака е ОК, оплитането има и функция придърпване, която няма място тук.
3. Пронизване - ОК
4. Метателно, финт - Ок и за двете
6. Разпаряне, засилка - Разпаряне и пронизване не могат да са заедно (трябва да погледна дали има подобно събиране някъде другаде, совен евентуално при меч). И Засилката не би следвало да води до фкти към шетата. А и все пак тези оръжия не са заради щетите си. Това ниво трябва да се промени.
6. Допълнение, обезоръжаване - Предлагам Допълнение да мине на по-долното ниво. Обезоръжавеане е ОК, но не е специална атака. (но можеш да я модифицираш).
При меча има, а тъй като говорим пак за едно стабилно острие за фехтовка, ре6их, че са ок и двете. Евентуално може да помисля за оставяне на Разпаряне вместо пронизване, но не е особено важен избор.

Оплитането, обаче, означава възможността за захващане на противниковото оръжие с цел обезоръжаване, фиксиране на място, или влизане в близък бой. Не се сещам как другояче да го отразя, а това е всъщност една от основните функции на сай и абсолютно основната функция на всеки фехтовален кинжал, така че няма как без него. Предложения? Аз все още не се сещам за друг начин.

В краен случай просто може да прехвърля метателно на шесто ниво (поради по-особеният баланс се хвърля по-трудно, предполагам) и понеже е ултимативно безсмислено в повечето ситуации-евентуално да добавя още нещо. Нямам идея какво, може би нещо от рода на хидра или друго с множество удари?

Идеята на обезоръжаването като специална атака беше да се извършва без предизвикана атака от влизане в борба, след париране на протинвниковото оръжие или след като оръжието е било парирано с друго такова. Отново не особено смислено срещу двуръчни оръжия, но пък за тях и оплитането за задържане на място е достатъчно (и тогава опонентът много иска да има 7+ на Войн, за да може да си извади страничното оръжие и да парира, преди да съм го наръгал с моето основно).

BatGojko написа: Добра идея, но няма как да влезе като официално правило. Не искам да ощетявам ирачите, които няма дар слов. РИ са и за развиване на въображението, така че не трябва да ощетяват неумелите описател, но пък мож ед асе ползват поощрения. Формата си я избират Разказвачите. Опитът ти може да е полезен за останалите.
Първо, не съм го предлагал за официално, а за "официално опционално" правило. Всеки Водещ трябва да си прецени сам кое опционално правило му подхожда на играта. На някои хора просто не би им паснало.
Моето наблюдение е, че когато им се дадат няколко примера, които започват от "фехтовална комбинация за +1", "мръсен бой пак за +1", "използване на терена за +1, но с допълнителен бонус от терена" (примерно, прикритие) и "описанието на най-добрата му и технична атака, направена на прага на отчаянието, но подкрепена от психологията на персонажа-за +2"...е, не съм тествал с много хора, но съм забелязал, че нивото на описание за една-две сесии се повишава значително при всеки. Разбира се, Разказвачите могат да дават по-висок бонус за по-малки описания на играчите, които "нямат" дар слово, така че игралния баланс няма да се наруши от това.
Освен това, изведнъж хората оценяват "Бързия Джо" на степен, по-ниска от 12. Последното и аз самият не го очаквах, да призная.
Това, което очаквах, се и случи-описанията на действията на персонажите станаха доста повече и вече не бяха на принципа "удрям го за 6 ТД с меча. Минавам ли бронята?" или "Ми убеждавам го, че съм прав, имам 6 на Убеждаване и базово от Обаяние". Не, че има нещо лошо и в това, но аз предпочитам друг стил-оттам и предложението за опционално правило.

Разбира се, май трябва да тествам с по-голяма група. Предлагам засега да оставим това така и да пиша, когато съм го тествал с малко повече хора.
Ясно, че ти решаваш кое правило може да бъде официално или не-аз само искам да предложа преразглеждане на решението, ако се появят по-убедителни данни :).

BatGojko написа: Да, това е интересно. Намирисва на специални Джуджицу техники, но пък може и да е като общо правило, като се прибавят бонуси при умение. Ще е нещо близко към борба и най-вероятно ще трябва да се реши като противопоставяне с бонус, ако си в гръб.
По-скоро си мислех за всякакви похвати, от "наддърпване на въже", до "специални джуджуцу техники", така че гласувам за "общо правило". Въпросът е, че търся малко по-бaлансирано противопоставяне (бонусите от Специалист в Борба и успехът/неуспехът на Заплахата са очевидни, предполагам).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Re: Офертите на Асен

Мнение от Miro » вт май 13, 2008 4:27 pm

Асен написа: Това, което очаквах, се и случи-описанията на действията на персонажите станаха доста повече и вече не бяха на принципа "удрям го за 6 ТД с меча. Минавам ли бронята?" или "Ми убеждавам го, че съм прав, имам 6 на Убеждаване и базово от Обаяние". Не, че има нещо лошо и в това, но аз предпочитам друг стил-оттам и предложението за опционално правило.
И какво става когато накараш да си описва атаките някой, който не е пипвал оръжие през живота си? Или оказването на първа помощ на някой, който само си хихика като чуе "дишане уста в уста"?

Ами в първия случай става "Двойна атака - разпервам си ръцете и го удрям с двата меча от двете страни като с боксьорска кука.". Във втория имаш "Припаднал е? Изспиваме му жизнения елексир в гърлото"

ПП:Допълнителният експириънс за добро изиграване е по-малкио дисбалансиращо решение. Плюс това може добре да амбицира изостаналите да настигнат другиъте и така много да се подготвят за сесиите.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет май 16, 2008 4:11 pm

Става това, че си опсиват атаките. Вярно, повече като на кино, отколкото реално, но това с "кино-описанията" съм го срещал и в Даобг, където уж висчки тренират бойни изкуства...
По товята логика никой не би могъл да играе някой ролеви системи, които се основават върху описанията, освен ако са учили историческа фехтовка. Изненада-случва се, че и играят успешно.
Допълнителните знания наистина са от полза, но не са задължителни;)!
А.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пет май 16, 2008 5:35 pm

Това, което казвам, е че на играчите трябва да се позволява да се изявяват в областите, в които и те самите имат някакви познания, и да не се задължават да описват останалото. Иначе стават ситуации като тази
http://forums.rpgbg.net/viewtopic.php?p=117922#117922
Пояснения: дрехите на героят гният в затвора от няколко години и никога не са прани, а бълхите са десетки; героят има макснат скил Хийл.

В този случай май е по-добре да се каже "опитвам се да си третирам и привържа раната", според мен, наместо да се описват неистинни неща в подробност. :)

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет май 16, 2008 7:23 pm

Да гледат доктор Хаус;). Или да четат "Песен за огън и лед", егаси, там ясно си е описано как се третират рани. Никой не е отричал и образователната стойност на РИ, напротив-счита се за преидмство.
А в битки системата блести с пълния си блясък. Вярно-със лека склонност към "матричарски" изпълнения, но има повече потенциал от описание само на системни действия и модификаторите им!
Последна промяна от Асен на чет окт 01, 2009 3:35 pm, променено общо 1 път.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Re: Офертите на Асен

Мнение от Асен » чет дек 25, 2008 5:10 pm

Предложенията ми са допълнени, ъпдейтнати, добавен им е още малко тест и ако водя форумна игра, това ще са ви домашните правила.

Инциатива, или "в битка няма редуване на ходовете"

Първо, всеки казва целия си ход, ако пази полета, казва какво прави при пресичането им. по ршение на водещия това може да важи срещу враг или рпиятел, за да се подчертае хатоичността на боя.
Второ, вземате един дълъг лист с квадратчета. Пишете този с най-висок рефлекс отгоре на първата колонка, и така до този с най-нисък. След това вадите от рефлекса на първия рефлекса на всеки от останалите. Всеки започва с толкова квадратчета надолу първия си ход, колкото по-малко Рефлекс има. Всяко действие отнема толкова квадратчета, колкото ТД изисква по система. След изтичането им е завършено. По този начин може персонажи да се атакуват едновременно, или да не оставят шанс за реакция на опонента.
Имате право да си замените едно действие с Предизвикана атака, но това ще погълне следвщаите ви действия. Имате право и да си оставите ТД, които да използвате при случай, но цената на всяко ТД, което оставяте, е 1.5 ТД, със закръгляне нагоре.
Правите това в началото на всеки рунд. Персонажите с много ТД или мого скорост са облагодетелствани, както и в реалния живот и във филмите. Освен това Бойна готовност става почти безценно действие.
Активната защита се извършва със "заделени" точки, като се включи в списъка с действия, или с Издържливост, а Предизивканата атака-само с остаени действия или с Издържливост. Битките са уморително нещо.


Шок, паника и ужас, или за какво служат Психическа устойчивост, Воля, Берсерк и Броня

В началото на всеки рунд, някой от персонажите може да се окаже шашнат, стъписан от неочаквано брутална атака, или просто да прави нещо безполезно. Още пвоече, ако се паникьосате при получен удар. Как се реализира това механично?
В началото на всеки рунд хвърляте УФУД с Бонусите си (бонусите към атака, измервани като Бонус от ниво+бонус-атака от специални умения+1 за всеки показател, участвеащ в атаката ви, който е над 12 и още +1 за всеки 3 точки, с които е над - +2 на 16, + 3 на 19, +4 на 22, плюс бонусите от помощ от други хора) срещу Психическа устойчивост на опонента. Ако надвишите неговия сбор, ралзиката се понася от опонента като Шокова щета и с толкова намалява и Рефлекса му за този рунд.
Не ви ли се иска да имате Лидер в групата вече?
Шансовете за това нарастват още повече след получаване на силен удар. Сумирате всички щети, които сте получили или нанесли с една атака (Пронизване и Разпаряне се добавят към щетата, а времемните щети се броят за обикновени). Делите на 2 и хвърляте въпросната щета по УФУД срещу Воля. Ефектът, ако надвишите, е същият като при горното хвърляне. Обикновен опонент, който получи над 8 Шок от това хвърляне, обикновено тръгва да бяга-хвърлете му проверка за ПсУ, отново, и ако не успее да издържи, действията му се сменят на защита и бягство.
Както казах, не ви ли се иска да имате Лидер в групата;)?
Особен случай е Берсерка. Умението Берсерк се добавя (+СУ) към хвърлянията за ПсУ и Воля при горните случаи. С умение на 12 степен, тези симпатяги просто не бягат.
Към хвърлянето за воля при получен удар може да се добавя и стойността на СУ Регенерация, но само едно от двете по избор на играча (не Регенерация+ Берсерк). Към хвърлянето за психическа устойчивост може да се добавя и стойността на СУ Специалист в Защита, Акробат или Специалист в Оръжие, ако в момента сте въоръжени със съответното оръжие. Отново, принципът е, че можете да добавите само едно от тях, или Берсерк.
От друга страна, намаляването на щетите при Берсерк се премахва. Дори така пак е ясно защо това умение е изключително ценно и особено популярно сред варварските народи. Също е ясно и защо се цени безстрашието, особено сред народи, които не ползват много брони 8) !
А също така, това е единственият шанс на джуджетата поне в ръкопашен бой да са равностойни на елфите 8) !

Вярата може да премести планини, или да повиши нивото ти

Алтернативно правило за раздаване на опит.
В началото на играта всеки персонаж дефинира до 5 свои цели. Това са неща, в които персонажът вярва. Не пречи да имате и цел в стил "искам да коля гоблини", но това означава, че играете фанатичен враг на цялата им раса, а ако имате цел "да забогатея", ще сте много стандартно джудже, на което едва ли му хрумва да помогне някому без заплащане.
По споразумение с Водещия, ако можете да се обосновете вътреигрово, тези цели може да се променят.

А сега тоягата и морковът. Голямата гьострица в случая е, че не получавате Опит за каквито и да е действия, които не помагат за тези ви цели!
Морковът е, че при преследването на тези цели получавате опита за преодолените препятствия. Независимо дали сте се били с пазачите, или сте ги убедили, че сте вестоносец, ако целта ви е била да спасите принцесата и за постигнаето й е трябвало да влезете в двореца - получавате опит, все едно сте ги надвили. Записвайте си коя цел колко опит ви е донесла. След финалното изпълнение на някоя цел (ето, затова целта "искам да бия гоблини" е прецакваща, ако не смятате да избиете всички гоблини...), получавате натрупания опит още веднъж!
В този случай персонажите, които са ви помагали, получават половината от този бонус, освен ако постигнаето на ваша цел не изпълнява и тяхан цел. Ако вашата цел е "да събера 1000 златника, за д авърна дълга си към Барона", а друг иска "да разоря търговеца Х", при открадването на 1000 златника от търговеца, печелите бонуса си за изпълнение на задача. Останалите персонажи от отбора ви печелят половината от по-голямото число и е време на крадеца и лидера да си зиберат нови цели и да помогнат на останалите да постгнат техните 8) !

От вече споменатите в първия ми пост.
Правилото за описанията също остава.
Персонаж, получил повече Шокова щета, отколкото има ТД, се счита за Замаян, тоест с наказание от -8 към БЗ (аналогично на два контузени крака, но без наказанията за падане).

В резултат, вече можете да кажете, че "битката се решава от духа"!


Е, коментирайте. За момента са домшани рпавила, но гио предлагам за официални. Ако някой иска, нека тества и опише как се е развила играта.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет дек 25, 2008 9:18 pm

Шок, паника и ужас, или за какво служат Психическа устойчивост, Воля, Берсерк и Броня

Ако елфа Дидо наръга 3 пъти гиганта Козлодуй и му вземе да речем 30 ТЖ според твойте правила гиганта така ще се паникьоса, че два рунда ще стои на място, само защото има 4 Псу (базов интерект и прецизност). Да ама същевременно гиганта има 20 сила и към 210 живот спрямо елфчето на 45, дето е бързо и пъргаво.
Да предположим, че преди да се шокира, гиганта все пак успее да цапардоса веднъж елфа - 20 ТЖ, какво да се прави ниски зарове (1+3+1+2+1+1+1+10БЩ).
Та въпроса ми е кой от двамата ще е по-шокиран?
Гиганта който е понесъл 1,5 повече щета от елфа или елфа, който е зегубил 1/2 от ТЖ-тата си?
Елфа е умник и стрелец, Псу-то му е 15-16+...
Ами всъщност липсата на ходове си е тотално преработнане на боната система, та зотова засега не бих ползвал такива неща.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет дек 26, 2008 12:07 am

С първото предложение, А16 заприличва на "уоргейм" ;) . В смисъл, интересно е, но ми се струва трудно и тежко (не че съм го пробвал, но аз като разказвач трудно спазвам реда на героите и без това предложение...).

Второто - хубаво е, че се опитваме да направим ПсУ по-използваемо и важно качество, но Вилорп вече посочи една слабост на системата. Иначе нещо подобно, струва ми се трябва.

Третото - много интересно и струва ми се трябва да има нещо точно такова. Както и правилото ти за описанията.

А за шоковата щета - звучи добре, но не става ли така тя прекалено опасна (тя и сега е, с това правило става смъртоносна)?
シャマョツィ

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет дек 26, 2008 12:22 pm

Vilorp написа:Шок, паника и ужас, или за какво служат Психическа устойчивост, Воля, Берсерк и Броня

Ако елфа Дидо наръга 3 пъти гиганта Козлодуй и му вземе да речем 30 ТЖ според твойте правила гиганта така ще се паникьоса, че два рунда ще стои на място, само защото има 4 Псу (базов интерект и прецизност). Да ама същевременно гиганта има 20 сила и към 210 живот спрямо елфчето на 45, дето е бързо и пъргаво.
Да предположим, че преди да се шокира, гиганта все пак успее да цапардоса веднъж елфа - 20 ТЖ, какво да се прави ниски зарове (1+3+1+2+1+1+1+10БЩ).
Та въпроса ми е кой от двамата ще е по-шокиран?
Гиганта който е понесъл 1,5 повече щета от елфа или елфа, който е зегубил 1/2 от ТЖ-тата си?
Елфа е умник и стрелец, Псу-то му е 15-16+...
Ами всъщност липсата на ходове си е тотално преработнане на боната система, та зотова засега не бих ползвал такива неща.
Първо и основно което разбирм от поста ти, чел си написаното по "диагоналната" система. На всеки се случва, но след това критиките ти просто не се отнасят за това, което пише в моя пост.

В горния пример, елфът е по-паникьосан, защото при понесен удар проверяваш воля! А тя се образува от сила, следователно гигантът с 20 сила има Воля 12 при базов интелелект. Елфът пък има воля около 9, ако е оптимизиран. Ако не е, може да има Воля 10 или 11 8) .
Сега добави и това, че за всяка рана хвърляш отделно (няма паникьосване от 20 удара с възглавница ;)), така че Волята на гиганта влиза два пъти и той вероятно не е понесъл Шокова щета, след това си представи резултата...

Правилно, позна, елфът се е шашнал отвсякъде, а гигантът се хили презрително, докато собствената му кръв се стича по лицето и бронята му... и в следващият рунд ще се смеси с много елфическа.
(Освен ако гигантът ползва чук, в който случай вече се готви за крикет с елфски череп. Племенен спорт на Орлите, доколкото чувам :twisted: ).

Това, за което си мислиш е, че в началото бързият и ловък елф ще се превърне във вихрушка проблясващи остриета. Да, но докато нанесе първия удар, след това проверките са за Воля, а както казахме, там ще му се случат лоши неща. Гигантът е стреснат, докато почувства колкто точно болка може да му причинят, след това се окопитва, разбира, че не си е заслужавало страха, а ние препрочитаме горният епизод с 1 рунд по-късно. Всичкото това е ако Гигантът няма кьораво защитно умение, при което вероятно ще си вземе проверката и на ПсУ.


Разбира се, горното не отчита факта, че индивид с Интелект 4 е по-лесно да бъде излъган, включително с фатални за него последици, отколкото да се биеш с него. А индивид с Прецизност 5 е по-лесно да бъде застрелян без каквато и да е битка, понеже е и едновременно кьорав и разсеян на това отгоре, от което елфите в Магландиум редовно се възползват. Ако пък комбинира и двете, просто нямам думи...
(Освен това ще трябва да ми обясниш защо е останал малоумен и кьорав, ако искаш изобщо да го пусна в игра и как така не са го изнесли на снега при първата по-сериозна зима. Сещаш се, че ще трябва и да говориш с ръмжене, сумтене и едносрични думи, нали? Да добавим сега, че с ПсУ 4 ще се стряскаш от всяка сянка и наистина ще разберем защо гигнатите толкова често са Берсерки).

Освен това, като ми посочиш къде премахвам ходовете, ще съм ти много благодарен. Пак си ги има, просто се развиват едновременно. Въпреки това структурата на рунда се запазва!
Shamajotsi написа:С първото предложение, А16 заприличва на "уоргейм" ;) . В смисъл, интересно е, но ми се струва трудно и тежко (не че съм го пробвал, но аз като разказвач трудно спазвам реда на героите и без това предложение...).

Второто - хубаво е, че се опитваме да направим ПсУ по-използваемо и важно качество, но Вилорп вече посочи една слабост на системата. Иначе нещо подобно, струва ми се трябва.

Третото - много интересно и струва ми се трябва да има нещо точно такова. Както и правилото ти за описанията.

А за шоковата щета - звучи добре, но не става ли така тя прекалено опасна (тя и сега е, с това правило става смъртоносна)?
Ако А16 играта заприлича на уоргейм, проблемът е в Разказвача. А горното предложение е тежко, но щом подобна механика се използва в кинематографични системи, значи не е чак толкова непреодолимо...
Накратко, пробвай да се водиш по разграфен лист, издръж три сесии и после пиши отзиви, ок? При мен работи, както вече казах. само един хинт - не слагай много противници, ако общият брой участници е двуцифрено число, става тежко, всяка позната ми система става тежка, мазала и военноигрова, включително Ушу и Възвисените :P !

Вилорп изпусна разликата в употребата на ПсУ и Воля, оттам му е и неразбирането на предложението. Прочети ми отговора по-горе.

Радвам се, че ме разбираш правилно. Тези двете са сложени именно, за да се увеличи вживяването в играта.

Всъщност, повечето битки при това положение се решават с достатъчно шокова щета, след това следва удар по тотално дезориентиран опонент...
От друга страна, ако ми погледнеш битката в Арената, шоковата щета и сега решава битката в полза на нанеслия достатъчно от нея. Е, има и изключения... :twisted:
Накратко, аз не виждам нищо негероично в това битката да се решава от това, дали волята на героите или опонентите им ще се пречупи първа. Не само е реалистично, а е и напълно в каноните на героичното фентъзи!
(Или иначе казано, не се сещам за много случаи, при които Елрик, Конан или Арагорн са се предали и отказали от битка, а последната битка на Боромир във Властелинът на Пръстените е класическият пример за комбинацията от фатална съдба и непрегъваема воля 8) !)
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет дек 26, 2008 3:42 pm

Асене, има си правило за всяване на страх в началото на битката. Да не говорим, че цялата ти формула е толкова сложна на пръв (а и втори) поглед, че няма на къде.

Ако си спомням правилно, Ванката бе казал, че всяко създание всява страх в размер на най-силния си показател разделен на две или нещо от тоя род. Така, сега само да видим, каква е формулата:

ПсУ +3зара <=> 16 + Страх.

При средна стойност на ПсУ 10, трябва да се метне 6 или повече при нулева стойност на показателя. :twisted: Интересно, нали?
Което значи, че гигант с 20 сила всява достатъчно страх, че да зашемети повечето си противнизи за първият рунд. :)

Липсата на инициатива може да тиизглежда лесна, но отрази, че все пак ти си я мислил ;)

Ъъъъ за целите... не, не съм много съгласен. И без туй всеки знае, че е правилно да дава опит и ако се размине без битка. А съм склонен да се обзаложа, че дори и при пет цели, ще получавам по-малко опит от околните.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет дек 26, 2008 11:32 pm

Хам, въпросното правило важи за страха от свръхестествени създания...

Инициативата не липсва! Напротив, точно в този момент става критично важна.
И не съм казал, че е лесна, а интересна. Все пак, Възвисените използват подобна, а това е втората най-продавана система в света и далеч по-тежка от Аксиом. Явно достатъчно хора могат да се справят с такива сметки ;).

Хаме, целите могат да се позлват отделно от всичко останало, както и описнаието. Разбира се, това означава, че останалото може да све ползва отделно от тях.
Въпреки това, какво знае всеки и какво се случва са две различни неща. Също както и при правилото за успех при описание, ако не е свързано с базовата механика, накрая май го ползват ограничен кръг хора.
Поне аз рядко съм получавал опит за избегната битка.

Между другото, наясно съм, че всичките ми предложения до едно изглеждат особено. Аз обаче съм ги тествал и знам какъв ефект имат аналозите им в други системи. Мисля да предложа тест :) .
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » съб дек 27, 2008 2:25 pm

Мам... особено, когато опита за избегната битка най-често се получава с останалия - т.е. в края на сесия :)

Определено, ще ги прегледам по-подробно, когато имам повече време (след нова година) и тогава ще мога да заявя точно мнение.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » нед дек 28, 2008 12:29 am

Обмисля, обмисляй ;) .
А, да допълня, че има и един вариант за правилото "Шок и Ужас". Вместо шокова щета, наказанието при неуспешна проверка на Воля може да се прилага към атаката, като важи за целия рунд, но не може да надхвърля -6 (точно обратното на Берсерк на 12-то ниво :8 ).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » нед дек 28, 2008 2:16 am

Първо, да заявя нещо, което го намирам за много важно: поне хората, с които съм играл, а и хората, които са писали на този форум (като се изключи Слънцето) никога досега не са се изказвали, че им липсва нещо откъм реализъм в битките. Всъщност, дори и Слънцето не се е изказвал точно по тази част на битките. Съответно, като гледам на тези твои оферти ги имам като опционални подобрения. Специално за първото и второто обаче аз не виждам нищо подобрено: само повече сметки и то в насока, която не се нуждае от дооправяне, поне за този момент, като се гледат другите дупки в А16 (отровите, за Бога, защо не се занимаваш с тях, да кажем, или "не-биткаджийските" магии).

Особено второто, признавам в началото въобще не му обърнах особено внимание. Сега се зачетох по-обстойно и изпаднах в "шок, паника и ужас" - а имай предвид, че аз уж имам високо ПсУ и Воля срещу сметки. Значи, по твоя пример как би протекъл един ход на гиганта Карагал, който е с двуръчна бойна брадва:
-хвърля три зара за атака - добавя към атака, разказвач сравнява със защита - обикновено успява=>
-хвърля бая зарове за щета - събира, добавя БЩ
-разказвач дели на бронята на противника и вади от живот на противника
/с предложение номер две се добавя и следното:/
-разказвач дели на нещо си, след като е делил на бронята на противника
-разказвач хвърля три зара и сравнява с Воля
-разказвач вади от ТД на противник

Това се повтаря веднъж и се добавя:
-разказвач хвърля още веднъж три зара и сравнява с ПсУ

И така, за два удара, общо сме хвърляли 7 пъти зарове, на 4 пъти сме имали деление, кусур пъти сме вадили, бая пъти сме събирали и накрая всички се кефим не на играта, а се чувстваме като второкласници след контролно по математика.

За първото: преди го бях възприел просто като "въвеждане на квадратчета, тип Тактовете на Слънцето или както там ги бе кръстил". Е, да, ама се оказа по-сложно. 'Начи нареждам всички по Рефлекс (Реакция, може би?). После съм хващал първия и последния, ама то за какво ми е това, като от на първия съм вадел показанията на всеки следващ, ама после изчислявам квадратчета, ама после от на всеки реакцията съм вадил реакцията на следващите....

Така, описал си го с краката си. Все пак, май си имал предвид, че ако героите имат реакции съответно РЕ1, РЕ2... то първият започва на първото квадратче, вторият на квадратче номер (РЕ1-РЕ2)+1, третият на квадратче (РЕ1-РЕ3)+1... Е, хубаво де, ама по-голямата част от тези разлики са именно 0 - т.е. няколко трябва да бъдат нагъчкани на едно квадратче. Очевидно, макар и да не си го споменал, онзи, който е хвърлил по-малко със заровете за инициатива отива на долно квадратче. Опа, появи се хаус рул, доизясняващ хаус рул, ама от мен да мине. Само дето така се такова таковатата на общата формула по-горе. Ама от мен да мине. Е, да, и втората част, където обясняваш на какви предизвикани атаки съм имал право съвсем не го разбрах, особено като имаме предвид, че това правило май идва да измести именно правилото за Предизвикана атака (май идеята е, когато някой прави действие за 11 ТД, а друг, три квадратчета под него, реши да стори такова за 6 ТД, второто действие да завърши преди първото), и като добавим как съм можел да си запазвам ТД-та - ама какви ТД-та и за какво да си запазвам, за квадратчета ли става дума, за какво ли... и хептен се омотах.

А, да, и в този момент разказвачът (аз) се сеща, че има и дзвер наречен "Допълнителна фаза на хода", след като играчът, контролиращ Тинарг се е изцепил: "Абе, то аз и Издържливост имах. Окей, ще се изморя и ще се ядосам за еди-колко си ТД" и... играчите в този момент трябва да освестват разказвача.

Това не би се получило единствено при двуцифрено число враждуващи същества. От едната страна има трима или четирима герои. Ако искаш да ми кажеш, че като разказвач съм длъжен да пускам отрицателен брой противници, нещо си подхванал математиката едно към гьотера.

Като цяло, сега като ги погледнах ама наистина хубаво, видях, че тези две предложения въобще нямат място в системата - просто я правят ненужно сложна, а първото дори тръгва да замества вече съществуваща механика. Ако греша, моля те обясни какво постигаме с това, освен смъртта на много дръвчета и нерви от моя страна.

И преди пак да ми кажеш какво да пробвам - ама много се дразня на хора, на които им разправям, че яйца не ям от малък, защото съм физически неразположен към тях, а те продължават да ме корят, как "еми може би е хубаво да пробваш нещо ново, все пак, таковата", намеквайки че съм баси префърцунената градска мека китка, като им отказвам шибаните варени яйца (реален случай!) - аз ще ти повторя: то и сега ми е трудно да следя ходовете на четирима герои + трима врази (което изисква далеч по-малко квадратчета и евентуално до четири хвърляния на зар в началото). И ще допълня - lg7<2.

И накрая - играта няма да протече като уоргейм заради разказвача. Разказвачът е имал благоразумието да тури няколко битки, които при нормални обстоятелства траят половин сесия общо, защото играчите все пак се кефят на такива. Но все пак играчите няма да се кефят, ако същото количество битки протича 5 часа и остават само 10 минути "за останалото". Както си я тръгнал, ще ме караш да не ползвам квадратчета, ами да меря с конци разстоянията по полето. Е тогава само миниатюрите ще липсват...

П.П. И така и не разбрах - защо от опасна, си решил да направиш ШЩ смъртоносна? Акции във фирмите за боздугани ли имаш? Дори да е така, няма да накараш хората да използват повече оръжията с тъпа щета, а ще накараш тези, които ги използват, да удрят предимно в главата. Т.е. наместо да се постигне разнообразие в боя, се постига обратното - видиш някакъв с чук и вече знаеш накъде се цели. Оттук насетне всеки в Магландиум дори и гол да бъде ще ходи с шлем. Ако пък това го предлагаш за реализъм - това вече навлиза във вредните измерения на реализма.

Но продължавам да съм твърдо "за" за предложенията ти за раздаване на опита.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » нед дек 28, 2008 3:49 pm

Shamajotsi написа:Първо, да заявя нещо, което го намирам за много важно: поне хората, с които съм играл, а и хората, които са писали на този форум (като се изключи Слънцето) никога досега не са се изказвали, че им липсва нещо откъм реализъм в битките. Всъщност, дори и Слънцето не се е изказвал точно по тази част на битките. Съответно, като гледам на тези твои оферти ги имам като опционални подобрения.
Те са опционални! Няма да дойда и да те накарам да играеш по моите правила. Спрях да го правя още през 2004г.8)!

Не се занимавам с магии и отрови, защото за второто си имам опционални правила, основното от които е, че предлагм на играчите отрова и не им казвам как работи. Ако някога се появи персонаж с 12 на Анатомия, Биология и Химия, ще му ги кажа. Дотогава хвърлянията ги правя аз, а играчтие знаят, че не искат да се тровят.
А магьосници, ако тръгна да водя, няма да има сред персонажите. Нито друиди, а за Регенерация и Твърда кожа ще трябва да ме убеждават играчите. Спестява ми проблема с каквито и да е магии, не само бойните.

Отново повтарям, с ПсУ се сравнява един път. С Воля-при всеки удар, което включва едно хвърляне повече. Както казах, правилото е опционално, предвид, че не съм ти Водещ.
За първото: преди го бях възприел просто като "въвеждане на квадратчета, тип Тактовете на Слънцето или както там ги бе кръстил". Е, да, ама се оказа по-сложно. 'Начи нареждам всички по Рефлекс (Реакция, може би?). После съм хващал първия и последния, ама то за какво ми е това, като от на първия съм вадел показанията на всеки следващ, ама после изчислявам квадратчета, ама после от на всеки реакцията съм вадил реакцията на следващите....

Така, описал си го с краката си. Все пак, май си имал предвид, че ако героите имат реакции съответно РЕ1, РЕ2... то първият започва на първото квадратче, вторият на квадратче номер (РЕ1-РЕ2)+1, третият на квадратче (РЕ1-РЕ3)+1... Е, хубаво де, ама по-голямата част от тези разлики са именно 0 - т.е. няколко трябва да бъдат нагъчкани на едно квадратче. Очевидно, макар и да не си го споменал, онзи, който е хвърлил по-малко със заровете за инициатива отива на долно квадратче. Опа, появи се хаус рул, доизясняващ хаус рул, ама от мен да мине. Само дето така се такова таковатата на общата формула по-горе. Ама от мен да мине.
Нареждаш по Реакция.
Останалото си го схванал, с едно важно изключение - казах лист с квадратчета, тоест всеки си ходи по собствената колонка, а Разказвачът ги мести надолу и следи кой е на ход от списъка, получен в началото на хода. Като му дойде редът от квадратчета, действа. Ако ще да се защитава, ако ще да атакува, ако ще да се движи. Оттам предизвиканите атаки си се случват без изобщо да си ги искал.
Да, нарочно казах "без да си ги искал", идеята е да се наблегне на хаоса в мелето.
Е, да, и втората част, където обясняваш на какви предизвикани атаки съм имал право съвсем не го разбрах, особено като имаме предвид, че това правило май идва да измести именно правилото за Предизвикана атака (май идеята е, когато някой прави действие за 11 ТД, а друг, три квадратчета под него, реши да стори такова за 6 ТД, второто действие да завърши преди първото), и като добавим как съм можел да си запазвам ТД-та - ама какви ТД-та и за какво да си запазвам, за квадратчета ли става дума, за какво ли... и хептен се омотах.
Това е идеята. Само че май забравяш, че целият си рунд си го обявил в началото на хода и нямаш други действия. През идните 10 секунди персонажът ти действа "на автопилот".
Сори, че съм бил неясен. Нямаш допълнителна фаза на хода, ако не си я обявил в началото на рунда!
Като цяло, сега като ги погледнах ама наистина хубаво, видях, че тези две предложения въобще нямат място в системата - просто я правят ненужно сложна, а първото дори тръгва да замества вече съществуваща механика. Ако греша, моля те обясни какво постигаме с това, освен смъртта на много дръвчета и нерви от моя страна.
Хаос и несигурност кой ще спечели, това постигаме. Може да знаеш, че си по-добър и с по-развит персонаж, но пак да не искаш да видиш колко точно може да те наранят.
Аз поне го считам за положително развитие на играта. Помага в премахането на мелета с мотивацията "за опит" или "стана ми скучно", според моя опит :) .
И преди пак да ми кажеш какво да пробвам - ама много се дразня на хора, на които им разправям, че яйца не ям от малък, защото съм физически неразположен към тях, а те продължават да ме корят, как "еми може би е хубаво да пробваш нещо ново, все пак, таковата", намеквайки че съм баси префърцунената градска мека китка, като им отказвам шибаните варени яйца (реален случай!) - аз ще ти повторя: то и сега ми е трудно да следя ходовете на четирима герои + трима врази (което изисква далеч по-малко квадратчета и евентуално до четири хвърляния на зар в началото). И ще допълня - lg7<2.
Изрази като "мека китка" може да е изпозлвал друг, но не мисля, че някога си ме виждал аз да използвам такива на този форум. Предложих, ако искаш - пробвай. Аз съм го пробвал и в други системи и странно или не - работи. Аз пък имам навика да си прибавям успешни механики, след съответните модификации.
Но от друга страна, аз пък не харесвам доказателства в стил "(a+b)^2=a^2+ 2ab+ b^2 => Бог съществува". Смятам ги за обида към аудиторията. Толкова по повод на последната ти формула.
Акции във фирмите за боздугани ли имаш? Дори да е така, няма да накараш хората да използват повече оръжията с тъпа щета, а ще накараш тези, които ги използват, да удрят предимно в главата. Т.е. наместо да се постигне разнообразие в боя, се постига обратното - видиш някакъв с чук и вече знаеш накъде се цели. Оттук насетне всеки в Магландиум дори и гол да бъде ще ходи с шлем. Ако пък това го предлагаш за реализъм - това вече навлиза във вредните измерения на реализма.

Но продължавам да съм твърдо "за" за предложенията ти за раздаване на опита.
Един мой персонаж имаше, но не затова ги предлагам ;) . Просто изпозлвам темата за списък на своите модификации към системата, макар че не всички се използват във всяка игра.

Е, поне за нещо се съгласихме - а останалото, както уточнихме, също са опционални правила и са предложени акто опционални!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Re: Офертите на Асен

Мнение от BatGojko » вт дек 30, 2008 1:11 am

Ще ползвам оригиналния пост на Асен за "подложка", че да не изтърва нещо.
Всъщност, като прегледах темата така, "поотлежала", мога да каже, че и по най-първия имам лека промяна в мнението си и то към приемане на някои от нещата, но за това по-долу.
Асен написа: Инциатива, или "в битка няма редуване на ходовете"

Първо, всеки казва целия си ход, ако пази полета, казва какво прави при пресичането им. по ршение на водещия това може да важи срещу враг или рпиятел, за да се подчертае хатоичността на боя.
Тая част определено не я одобрявам. Така се зачерква цялата идея за ТД и ходовете много заприличват на онези системи, които ползват Х брой действия. А и не е реалистично. Казвам го от опипит - ако се разкрие опонента в ляво, атакувам в ляво. Никога не си правя предварително сметка за вида и броя на атаките си и не смятам, че това искам да е поведението и на "изпечените приключенци". Именно заради това аз съм избрал ТД за бойна система в А16, за да може да се реагира според ситуацията.
Асен написа:Второ, вземате един дълъг лист с квадратчета...

Описанието на идеята е тромаво и сложно, но иначе съм напълно съгласен с това предложение. Не за друго, но съвпада с бъдещите планове за новия Аксиом (не се знае доколко ще може да се нарече 16 и доколко не, още). И за да стане по-ясно, на тези, които не са ти разбрали идеята ще опиша плановете си за новата система и как идеята ти ги допълва.
Целта ми в А16 Универсал (работно заглавие, което ще съкращавам на А16У) е да отпадне нуждата от следене за това, кое дествие е мигновено и кое регулярно, което в момента може да предизвика спорове между играчи и разказвач. Та правилото на А16У гласи - "на ход е този, който разполага с най-много ТД в момента". В А16У, Реакцята е запланувана да играе ролята, която има и сега, а именно да определя при равни ТД, кой пред кого е. В идеята на Асен има още една интересна подробност, която казва, че ако аз имам РЕ с 5 повече от теб, аз ще изиграя своите първи 5 ТД преди ти дори да си започнал. Сиреч, ако моята първа атака е за 3 ТД, то ти нямаш право на активна защита или на Контраатака. За да го запиша с цифрички и да онагледя колонките, които предлага Асен ще подредя по неговата идея 4 участниц в битка А, Б, В и Г, като съответно:

А има 10 ТД и РЕ 16 - най-високата
Б има 15 ТД и РЕ 10 (не питайте защо) - (-6)
В има 12 ТД и РЕ 15 - (-1)
Г има 12 ТД и РЕ 12 - (-4)

Таблицата би изглеждала така - 4 колони (броят на участниците) и 21 реда (най-многото ТД)
ходът на:
А започва от ред 1 до ред 10
Б започва от ред 7 до ред 21
В започва от ред 2 до ред 13
Г започва от ред 5 до ред 16

Съответно след първата ТД от първото действие на А играч В може да започне свое действие, след 5 ТД на А и 4 на В, може да започне и играч Г, а след 7 ТД на А, 6 на В и 2 на Г, може д азапочне да действа и играч Б.
На пръв поглед двете идеи са соста сходни, като едната изгражда битката водена от показателя за РЕ (Асен), а другата за ТД (А16У).
Проблемът е, че и двете имат нужда от леки доуточнения. В А16У, все пак аз запазвам редуването, като проверата за това, кой е на ход се прави след завършване на цяло действие, като при придвижване се дава лимит до 6 ТД за едно придвижване (останалите си се водят стандартно, ако извършиш атака, то след нея следва проверка, независимо колко бърза е тя - това е с цел да си се даде правото на активна защита, както и на контраатака). На хартия (нямам други тестове) системата на А16У работи почти безупречно и се определя от много по-малко правила отколкото настоящата система (имах идея да премахвам ходовете изцяло, но тя не проработи, така че за момента съм се спрял на гореописаното).
При А16У, остава в сила правото ти да си пропуснеп хода, като очевидно, че след следващото действие пак ти ще си този с най-много ТД (освен ако не отнесеш някоя ШЩ) и така докато ти си решиш.
За момента, подобно правило не го виждам в предложеното от Асен и това малко не ме кефи. Иначе съм напълно съгласен с даване на бонуси от по-високата реакция.
В примера, който изградих, за да онагледя идеята му, ясно се вижда, че в края на рунда герой Б абсолютно безнаказано ще рита по кокалчетата всеки, който в началото си е позволил да се ебава с него. Не мисля, че това е проблем, който би направил битките небалансирани, но някак си не ми стоят естествено и мисля, че именно затова аз съм избрал за А16У да играе пръв този с най-много ТД, а не този с най-висока РЕ (така поне всички ще приключат рунда заедно).
Асен написа:Имате право да си замените едно действие с Предизвикана атака, но това ще погълне следвщаите ви действия. Имате право и да си оставите ТД, които да използвате при случай, но цената на всяко ТД, което оставяте, е 1.5 ТД, със закръгляне нагоре.
Правите това в началото на всеки рунд. Персонажите с много ТД или мого скорост са облагодетелствани, както и в реалния живот и във филмите. Освен това Бойна готовност става почти безценно действие.
Активната защита се извършва със "заделени" точки, като се включи в списъка с действия, или с Издържливост, а Предизивканата атака-само с остаени действия или с Издържливост. Битките са уморително нещо.
Това тук ми е пълна мъгла. Нищо не разбирам (може и да е от късния час). Може би това влиза в тон с идеята за предварително подредения ход, която аз просто не харесвам и поясних по-горе защо.
Асен написа:
Шок, паника и ужас, или за какво служат Психическа устойчивост, Воля, Берсерк и Броня

...
Абсолютно подкрепям идеята да се придаде по-голямо значение на Волята и ПсУ. Дали предложениет механики са най-добрите... По-скоро не, но ще ги анализирам подробно, за да видим дали има как да се подобрят или пък наистина някъде са уцелили правилната вакса (определено дългите формули направо ще ги обявя за грешка)
Асен написа:В началото на всеки рунд хвърляте УФУД с Бонусите си (бонусите към атака, измервани като Бонус от ниво+бонус-атака от специални умения+1 за всеки показател, участвеащ в атаката ви, който е над 12 и още +1 за всеки 3 точки, с които е над - +2 на 16, + 3 на 19, +4 на 22, плюс бонусите от помощ от други хора) срещу Психическа устойчивост на опонента. Ако надвишите неговия сбор, ралзиката се понася от опонента като Шокова щета и с толкова намалява и Рефлекса му за този рунд.
Не ви ли се иска да имате Лидер в групата вече?
Не само лидер ни се иска, ами и програмист, че да обърне това в самоизчисляваша се програма. Няма начин проверката да става по този засукан начин. Не може ли да се каже по-кратко, значи нещо има, което да се доизкусурява.
Също така бих казал, че подобна проверка е доста грубо да удря директно с ШЩ. Може би си имал предвид само да намаляваш РЕ, което добре се връзва с идеята ти за подреждането в табличка.
Асен написа:Шансовете за това нарастват още повече след получаване на силен удар. Сумирате всички щети, които сте получили или нанесли с една атака (Пронизване и Разпаряне се добавят към щетата, а времемните щети се броят за обикновени). Делите на 2 и хвърляте въпросната щета по УФУД срещу Воля. Ефектът, ако надвишите, е същият като при горното хвърляне. Обикновен опонент, който получи над 8 Шок от това хвърляне, обикновено тръгва да бяга-хвърлете му проверка за ПсУ, отново, и ако не успее да издържи, действията му се сменят на защита и бягство.
Както казах, не ви ли се иска да имате Лидер в групата;)?
Ужасно е да се налага всяка група да ис има лидер. При това положение би следвало да изнеса Лидер от групата на СУ и да го вкарам при естествените умения, като плуване, катерене и езда.
Не харесвам идеята всеки удар да води до проверка за паника. Баси героите са, ако се паникьосват от плесница, а и 1:1:1 може да се падне все пак, нали? Не, определено мися, че подобна проверка за поаникьосване трябва да се предизвиква от наистъна значими събития - отсичане на ръка си е ок, но сцепване на вежда...
Асен написа: Особен случай е Берсерка. Умението Берсерк се добавя (+СУ) към хвърлянията за ПсУ и Воля при горните случаи. С умение на 12 степен, тези симпатяги просто не бягат.
Към хвърлянето за воля при получен удар може да се добавя и стойността на СУ Регенерация, но само едно от двете по избор на играча (не Регенерация+ Берсерк). Към хвърлянето за психическа устойчивост може да се добавя и стойността на СУ Специалист в Защита, Акробат или Специалист в Оръжие, ако в момента сте въоръжени със съответното оръжие. Отново, принципът е, че можете да добавите само едно от тях, или Берсерк.
Звучи като логично допълнение на идеята. Да, в някаква степен, определени СУ-та трябва да дават бонуси, но това може би следва да се запише в самите тях, като бинуси към Воля.
Асен написа: От друга страна, намаляването на щетите при Берсерк се премахва. Дори така пак е ясно защо това умение е изключително ценно и особено популярно сред варварските народи. Също е ясно и защо се цени безстрашието, особено сред народи, които не ползват много брони 8) !
А също така, това е единственият шанс на джуджетата поне в ръкопашен бой да са равностойни на елфите 8) !
Намаляването на щетите е това, върху, което се крепи СУ Берсерк, тъй като се намалява ЗА, забранява се активната ЗА и ако махнеш Щ/2 то Нерсеркът умира на следващия ход. Не виждам идеята ти тук. Да, разбирам, че си му дал бонус към Воля, която е важна част от цялата ти разработка, но защо намали бонусите само на Берсерк тогава, а не и на всички останали СУ-та, които си описал като възможни за ползване на бонус? Определено НЕ! Със същия успех може да махнеш цялото СУ, тъй като то просто се срива ако няма намаляване на щетата (сиреч не дава повече ЖТ).
Асен написа:
Вярата може да премести планини, или да повиши нивото ти...
Идеята е добра и не виждам причина да не се прилага. Тя е валидна за всяка система.
Проблемно е това преразпределение на опита - един взема Х, друг Х/2... Така може да се получи доста странна група, но пък за поощряване на РИ става. Определено не бива това да измества опита от битки, който си е за всички, а би следвало да се прилага към опита от задачи и разиграване.
Асен написа: От вече споменатите в първия ми пост.
Правилото за описанията също остава.
Подкрепям! (това е новото в погледа ми към предложенията, преди бях по-скептичен, сега мисля, че е добре за играта)
Асен написа: Персонаж, получил повече Шокова щета, отколкото има ТД, се счита за Замаян, тоест с наказание от -8 към БЗ (аналогично на два контузени крака, но без наказанията за падане).
Аз мисля бях предложил това да се брои за КО, така че то си се връзва съсе опадането ;)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Re: Офертите на Асен

Мнение от Асен » вт дек 30, 2008 12:12 pm

BatGojko написа:Ще ползвам оригиналния пост на Асен за "подложка", че да не изтърва нещо.
Всъщност, като прегледах темата така, "поотлежала", мога да каже, че и по най-първия имам лека промяна в мнението си и то към приемане на някои от нещата, но за това по-долу.
Ще последвам примера ти и ще ползвам твоя пост за подложка. Но като цяло, три пояснения (да не се бъркат с възражения, съгласен съм с написаното 8) )!
BatGojko написа:Тая част определено не я одобрявам. Така се зачерква цялата идея за ТД и ходовете много заприличват на онези системи, които ползват Х брой действия. А и не е реалистично. Казвам го от опипит - ако се разкрие опонента в ляво, атакувам в ляво. Никога не си правя предварително сметка за вида и броя на атаките си и не смятам, че това искам да е поведението и на "изпечените приключенци". Именно заради това аз съм избрал ТД за бойна система в А16, за да може да се реагира според ситуацията.
На първото си опционално правило държа най-малко, то е включено за по-хорър стил игри, когато персонажите се хвърлят с някаква отчаяна комбинация. Така да се каже, "жанрово" опионално правило. Ако е реалистично да се използва за нещо, то е за необучени бойци, които по време на битка имат "вътрешен диалог" в стил "омамкамумамкамумамкамутоящемеубиемамицатамуимамечшибаниятелфмамкаму..." 8) .
И по-важно, ако не искам да се занимавам с определяне на хода на незначителни, неопитни разбойници, просто им прилагам въпросното.
BatGojko написа:Описанието на идеята е тромаво и сложно, но иначе съм напълно съгласен с това предложение. Не за друго, но съвпада с бъдещите планове за новия Аксиом (не се знае доколко ще може да се нарече 16 и доколко не, още). И за да стане по-ясно, на тези, които не са ти разбрали идеята ще опиша плановете си за новата система и как идеята ти ги допълва.
Описанието е тромаво и сложно, признавам. Спеше ми се, а и обикновено показвам направо с листа с квадратчета, така че хората разбират бързо. Съжалявам, можех да го напиша по-ясно като пиша вътреигрови пост... :)
BatGojko написа:Целта ми в А16 Универсал (работно заглавие, което ще съкращавам на А16У) е да отпадне нуждата от следене за това, кое дествие е мигновено и кое регулярно, което в момента може да предизвика спорове между играчи и разказвач. Та правилото на А16У гласи - "на ход е този, който разполага с най-много ТД в момента". В А16У, Реакцята е запланувана да играе ролята, която има и сега, а именно да определя при равни ТД, кой пред кого е. В идеята на Асен има още една интересна подробност, която казва, че ако аз имам РЕ с 5 повече от теб, аз ще изиграя своите първи 5 ТД преди ти дори да си започнал. Сиреч, ако моята първа атака е за 3 ТД, то ти нямаш право на активна защита или на Контраатака. За да го запиша с цифрички и да онагледя колонките, които предлага Асен ще подредя по неговата идея 4 участниц в битка А, Б, В и Г, като съответно:
Точно това се казва. Разбира се, хубаво е да не злоупотребяваш, по рпичини, които и ти си посочил...
BatGojko написа:На пръв поглед двете идеи са доста сходни, като едната изгражда битката водена от показателя за РЕ (Асен), а другата за ТД (А16У).
Проблемът е, че и двете имат нужда от леки доуточнения.
Е, важното е, че съм създал нещо "съвместимо". А за доуточненията съм напълно съгласен, чети надолу.
BatGojko написа:В примера, който изградих, за да онагледя идеята му, ясно се вижда, че в края на рунда герой Б абсолютно безнаказано ще рита по кокалчетата всеки, който в началото си е позволил да се ебава с него. Не мисля, че това е проблем, който би направил битките небалансирани, но някак си не ми стоят естествено и мисля, че именно затова аз съм избрал за А16У да играе пръв този с най-много ТД, а не този с най-висока РЕ (така поне всички ще приключат рунда заедно).
Съгласен, казах, че не трябва да се прекалява. Има обаче и действие "изчакване", което се разширява, за да ти позволи да изчакаш атаките на опонента с по-ниска Реакция и да прилагаш активни защити. Ако не е опсиано в първия ми пост с правилата, значи пак трябва да се позова на късния час... ;)
BatGojko написа:Това тук ми е пълна мъгла. Нищо не разбирам (може и да е от късния час). Може би това влиза в тон с идеята за предварително подредения ход, която аз просто не харесвам и поясних по-горе защо.
Късният час е виновен не само при теб, а и при мен. Все едно, свързано е с отхвърленото опционално правило, така че няма мсисъл да го мъчиш.
BatGojko написа:Абсолютно подкрепям идеята да се придаде по-голямо значение на Волята и ПсУ. Дали предложениет механики са най-добрите... По-скоро не, но ще ги анализирам подробно, за да видим дали има как да се подобрят или пък наистина някъде са уцелили правилната вакса (определено дългите формули направо ще ги обявя за грешка)
Механиките, признавам, са примерни, и на мен ми липсват бета-тестери. За момента работеха, но поварям-недостатъчно са тествамни извън хартията и може да се провалят при гранични стойности.
Все едно, основното в тях е, че първоначалният шок и паника нанася човекът със студените очи и премерени движения (и висока ПсУ...), а силният гигант (с висока воля) не се притеснява от удари, колкото елфът.
BatGojko написа:Не само лидер ни се иска, ами и програмист, че да обърне това в самоизчисляваша се програма. Няма начин проверката да става по този засукан начин. Не може ли да се каже по-кратко, значи нещо има, което да се доизкусурява.
Също така бих казал, че подобна проверка е доста грубо да удря директно с ШЩ. Може би си имал предвид само да намаляваш РЕ, което добре се връзва с идеята ти за подреждането в табличка.
Шокова щета или намаляване на Атаката. Не знам кое ще работи по-добре все още.
BatGojko написа:Ужасно е да се налага всяка група да си има лидер. При това положение би следвало да изнеса Лидер от групата на СУ и да го вкарам при естествените умения, като плуване, катерене и езда.
Не харесвам идеята всеки удар да води до проверка за паника. Баси героите са, ако се паникьосват от плесница, а и 1:1:1 може да се падне все пак, нали? Не, определено мися, че подобна проверка за поаникьосване трябва да се предизвиква от наистъна значими събития - отсичане на ръка си е ок, но сцепване на вежда...
Паника настъпва само при негероични НИП по замисъл. Накратко, ударете някой от тях лошо, и шансът да побегне е голям, закопайте лидера, и ще побягнат. В момента ми е изключително странно как последният оцелял гоблини-разбойник продължава да се бие срещу група, която вече го превъзхожда и по брой.
BatGojko написа:Звучи като логично допълнение на идеята. Да, в някаква степен, определени СУ-та трябва да дават бонуси, но това може би следва да се запише в самите тях, като бинуси към Воля.
Може би, но ти решавай за промените в СУ. Аз дадох примерни. Единственото СУ, което не можах да избегна да променя, е Берсерк, понеже се основава на промени във психиката на персонажа.
BatGojko написа:Намаляването на щетите е това, върху, което се крепи СУ Берсерк, тъй като се намалява ЗА, забранява се активната ЗА и ако махнеш Щ/2 то Нерсеркът умира на следващия ход. Не виждам идеята ти тук. Да, разбирам, че си му дал бонус към Воля, която е важна част от цялата ти разработка, но защо намали бонусите само на Берсерк тогава, а не и на всички останали СУ-та, които си описал като възможни за ползване на бонус? Определено НЕ! Със същия успех може да махнеш цялото СУ, тъй като то просто се срива ако няма намаляване на щетата (сиреч не дава повече ЖТ).
СУ Берсерк намалява щетите и в новия случай! Само че намалява щетите върху ТД или Атака, които преди това ги нямаше, защото ги предлагам за въвеждане. А те може да са кратковременни, но дават забележимо преимущество в битка.
Всъщност смятам,ч е така умението става по-важно от преди.
BatGojko написа:Идеята е добра и не виждам причина да не се прилага. Тя е валидна за всяка система.
Проблемно е това преразпределение на опита - един взема Х, друг Х/2... Така може да се получи доста странна група, но пък за поощряване на РИ става. Определено не бива това да измества опита от битки, който си е за всички, а би следвало да се прилага към опита от задачи и разиграване.
BatGojko написа:Подкрепям! (това е новото в погледа ми към предложенията, преди бях по-скептичен, сега мисля, че е добре за играта)
Радвам се на промяната, какво друго да кажа!
BatGojko написа:Аз мисля бях предложил това да се брои за КО, така че то си се връзва съсе опадането ;)
Аз пък не разбрах, че си го приел. Мислех, че още го обмисляш, и се канех да тествам.
При това положение няма нужда от тази промяна, определено!
И в крайна сметка, изписах всичко това, за да покажа, че съм напълно съгласен с Бат Гойко. Е, пак е важно да се знае :D !

Освен това ми се изясни в каква насока да тествам, така че определено съм доволен от резултатите!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср дек 31, 2008 4:19 pm

От петте идеи на Асен май за двете, които са свързани с раздаването на опит, май всички се съгласяват, че са сполучливи.

Колкото за ШЩ и какъв ефект трябва да има, когато тя е повече от ТД за ход, не съм съгласен да се отразява по специален начин. Така един ако го бухат в главата, ще стои на крака повече ако е по-ловък, бърз и посветен в тайните на Джо Боузър за ефективното движение на крайниците, нищо че всеки от тях в момента е хванат здраво от един едър бабаит, докато още един такъв раздава правосъдие.

За странното правило за ТД-тата - ура, вече го разбрах.

За шока и ужаса - като каза това с гоблините ми се стори, че разбрах защо си искал да има такова нещо. Но е много грешно да обвързваме та чак и "тактиката" на различните противници системно. Принципно, в ПММ за всяко същество е казано как се държи то в битка. Нещата трябва да си останат така. Разказвачът трябва сам да се сеща кога противниците биха напуснали битката.

Иначе предложението като цяло би могло да остане, ама да без да се правят проверки на всеки рунд и при всеки удар. Например да се прави само при изключително съкрушителни удари - да кажем, такива, които нанасят ТЩ (казват, че звукът от счупена кост е много гаден, макар че нямам спомен точно това да ми е правело впечатление).

И последно - да, Асене, никой никога не ни е задължавал да играем еди-как си. Никой не ни задължава да ползваме твоите предложения, нито официалните нововъведения (каквито дано скоро пак да има), нито дори да играем по А16, нито въобще да играем РИ. Но като ги постваш тези неща на този форум все пак се очаква, че ще има някаква критика към тях ;) .
シャマョツィ

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » чет яну 01, 2009 4:57 pm

Shamajotsi написа:От петте идеи на Асен май за двете, които са свързани с раздаването на опит, май всички се съгласяват, че са сполучливи.
Е, поне е нещо ;) !
Колкото за ШЩ и какъв ефект трябва да има, когато тя е повече от ТД за ход, не съм съгласен да се отразява по специален начин. Така един ако го бухат в главата, ще стои на крака повече ако е по-ловък, бърз и посветен в тайните на Джо Боузър за ефективното движение на крайниците, нищо че всеки от тях в момента е хванат здраво от един едър бабаит, докато още един такъв раздава правосъдие.
Не се съгласявай, но виж и офертата за Шок и ужас. При положение, че шоковата щета там се определя от Воля, в която чуаства именно Сила, то по-якият пак ще стои по-лесно накарака, независимо къде ги бият.
За странното правило за ТД-тата - ура, вече го разбрах.
Поздравления!
Поздравления и на бат Гойко за обясненията 8) !
За шока и ужаса - като каза това с гоблините ми се стори, че разбрах защо си искал да има такова нещо. Но е много грешно да обвързваме та чак и "тактиката" на различните противници системно. Принципно, в ПММ за всяко същество е казано как се държи то в битка. Нещата трябва да си останат така. Разказвачът трябва сам да се сеща кога противниците биха напуснали битката.
1. Няма "трябва да останат така", или смисълът от всякакви разработки се губи.
2. Няма никакъв проблем да определяме сисътемно тактиката на различните противници, шредвид че тя и сега има системно отражение, а после участва в раздаването на опита и влияе обратно на системата.
3. Доста Разказвачи биха отговорили на такова предположение от играчите с "ако имаше влияние, щеше да е отразено системно".
Иначе предложението като цяло би могло да остане, ама да без да се правят проверки на всеки рунд и при всеки удар. Например да се прави само при изключително съкрушителни удари - да кажем, такива, които нанасят ТЩ (казват, че звукът от счупена кост е много гаден, макар че нямам спомен точно това да ми е правело впечатление).
Реално, нанасянето на такива рани обезмисля каквито и да е допълнителни ефекти. Смисъл има точно когато самата рана не е толкова тежка, но персонажът обикновено няма 12 на Лечение и диагностика, нито пък времето да спре и да се прегледа...
И последно - да, Асене, никой никога не ни е задължавал да играем еди-как си. Никой не ни задължава да ползваме твоите предложения, нито официалните нововъведения (каквито дано скоро пак да има), нито дори да играем по А16, нито въобще да играем РИ. Но като ги постваш тези неща на този форум все пак се очаква, че ще има някаква критика към тях ;) .
Критика очаквах. Това, кето ти казах, беше отговор на твоето изявление кое от предложените опционални правила би пробвал в своя игра. Е, предвид, че са опционални, какво да ти кажа в отговор, освен "ами не ползвай останалото"? Опитах вече с "достатъчно хора виждат смисъл от подобни идеи, премисли го още веднъж" и не се получи :) !
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » чет яну 01, 2009 10:57 pm

Настанал е сезонът на дългите чаршафи явно ;) .
Не се съгласявай, но виж и офертата за Шок и ужас. При положение, че шоковата щета там се определя от Воля, в която чуаства именно Сила, то по-якият пак ще стои по-лесно накарака, независимо къде ги бият.
Е така ми се вижда още по-нелепо - хората припадат не защото ги бият по тиквата, а защото ги е страх.
1. Няма "трябва да останат така", или смисълът от всякакви разработки се губи.
Аз нямах предвид "всичко да си остане така", не ми вади думите от контекста на казаното - казах, че специално тази част от написаното в книгата е добре както си е: тактиката на противниците да не бъде обвързвана с правила а просто да съществува като част от описанието на различните същества.

Тук се крие един от доводите ми - съществата са различни. Гоблините биха се разбягали лесно дори и да не ги ударят (нещо, което не се покрива от твоето предложение), елфите са го имали като въпрос на чест да се бият до смърт с враговете си (въпреки че нямат "Берсерк", което според твоята механика дава бонус срещу страха).

Също така и разказвачите са различни - дори решението гоблинът да избяга от битката се взима по различни причини. Ти би го направил защото реализмът явно ти е фиксидея. Един мой приятел го правеше в няколко поредни битки защото така беше адски забавно и наистина бе сладко, когато взехме, че го убихме накрая. А пък аз накарах една твар да избяга от битка с цел да си осигуря кука за настоящето приключение.

Бих обобщил, че да се обвързва система с хараткера на героите е крайно неправилно (страхът е част от характера). Както обсъдихме преди време, неправилно е да се прилага към героите на играчите и както се опитвам да ти обясня сега, неправилно е да се прилага дори и към НИП-овете. Особено по хипер-опростения начин, по който предлагаш ти. Който въпреки крайно опростен е адски сложен, доколкото разбрах.
2. Няма никакъв проблем да определяме сисътемно тактиката на различните противници, шредвид че тя и сега има системно отражение, а после участва в раздаването на опита и влияе обратно на системата.
Не се изразяваш правилно - сега книгата е умен и доколкото видях именно раздаването на опита е единствената част от системата, която се засяга от тактиката. А не съм сигурен, че това е правилно решение. Като спомена това и като се замислих, може би щеше да е много по-добре да беше казано като съвет към разказвачите: "Можете да добавите или извадите 1 от сложността на противниците, ако използват сложна тактика или ако не прилагат никаква такава в боя. Пример за сложна тактика е група за очистване на магьосници, които са пратени по следите на героите и знаят точно как да подходят към тях - кого да атакуват и откого да се пазят, как да атакуват и как да се пазят. Пример за изключително проста тактика е тази на бика, който гони героите из селото и се опитва да набучи седалищните им части на рогата си - той просто ще се втурне подир първия пред учите му и съответно (ако героите могат да мислят бързо) може лесно да бъде надхитрен и победен, колкото и да е опасен".
3. Доста Разказвачи биха отговорили на такова предположение от играчите с "ако имаше влияние, щеше да е отразено системно".
(Виж заключението по-долу, като че ли важи най-вече за тук)
Реално, нанасянето на такива рани обезмисля каквито и да е допълнителни ефекти. Смисъл има точно когато самата рана не е толкова тежка, но персонажът обикновено няма 12 на Лечение и диагностика, нито пък времето да спре и да се прегледа...
Когато бях още в детската градина си счупих левия лакет, а после - между първи и втори клас, като че за симетрия, си счупих и десния. И двата пъти нямах 12 на Лечение и диагностика, но особено първия път разбрах от раз, че такава болка не съм чувствал дотогава. Но знаех, че се е случило нещо адски сериозно. Ако героите ще се плашат от някакви шамари, то те определено ще знаят когато някой нанесе особено тежки повреди по тялото им - това е смисълът на ТЩ. Ако изведнъж героят усети, че не може да се движи бързо, че не може да държи щит или че някой е "угасил светлините", той би трябвало да се досети, че е станало нещо сериозно.
Критика очаквах. Това, кето ти казах, беше отговор на твоето изявление кое от предложените опционални правила би пробвал в своя игра. Е, предвид, че са опционални, какво да ти кажа в отговор, освен "ами не ползвай останалото"? Опитах вече с "достатъчно хора виждат смисъл от подобни идеи, премисли го още веднъж" и не се получи :) !
Първо, ако ще пускаме теми с всички опционални неща, които ни дойдат на ум, аз мога да допринеса много: "Спрайтът е супер за игрови сесии" (ако някой ми предлага 7ЪП ще го контрирам с твоя довод "това е само предложение"), "Уговаряйте се 30 мин. преди времето на самата среща, че да дойдат всички навреме" (пак някой ще каже "ми то ние сме си точни" и аз пак ще кажа "това е само предложение"). Т.е. не виждам смисъл да се постват неща, на които не държим особено.

Второ, ти това го говореше за унуй странното нещо с квадратите, доколкото те разбрах. И трето, адски много хора пушат цигари, ама това е крайно вредна практика. Затова не се получава.

Обещаното заключение: останал съм с впечатлението, че на този форум всички се опитват да създадат правила, които да карат играчите да играят "правилно". Особено ти и Слънцето. Което аз го намирам за тъжно, защото според мен вие с много по-голям успех бихте могли да влагате усилията си в нещо, което е реално продуктивно. Грешно е да караме играч да играе така и разказвач да разказва онака. Не можем. То и критериите не са ясни - за теб едно е хубаво, за друг то е скучно. С времето хората сами си намират "ритъма", предпочитанията се менят, хората "узряват". Не само, че няма нужда от такива правила, те са вредни, пречат на развитието на играта. Хората искат хартиен вариант на Диабло - хубаво, нека си го имат. Хората искат да разиграват "Пътеводна светлина" с гущери и джуджета - нека им. Моята група иска да си прекараме супер, да изживеем с героите страхотно приключение и т.н. - със сегашните правила се справяме супер - тръпка има, има и вживяване. Шокът и ужасът е излишно правило в случая - ние (предполага се) перфектно разбираме кога е необходимо врагът да бяга и кога не. Т.е. това правило нито добавя тръпка, нито помага да се вживеем, добавя само хвърляне на зарове. Тези, които според теб не знаят кога му е времето или ще узнаят сами или никога няма да им потрябва. Защо трябва да го правим по-сложно? Ако много държиш, можеш да напишеш статия по случая, да кажем: "За тактиката в ролевите игри или кога е реалистично враговете да бягат и кога е изгодно враговете да бягат". Това дори ще бъде много полезно за хора като мен, които не знаем отговора на втория въпрос, да кажем.

Накратко: когато нещата се отнасят към характера на герои и НИПове съветите са златни, правилата са вредни.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » нед яну 04, 2009 7:01 pm

Shamajotsi написа:Настанал е сезонът на дългите чаршафи явно ;) .
Да. Но предлагам да го прекратим, защото се повтаряме. Позицията ти ми е ясна, сигурен съм, че и моята ти е ясна, а това, че не съвпадат, е съвсем отделен въпрос - но с поватряне няма да се убедим, така че не виждам смисъл и вероятно няма да отговоря на следващ твой пост в тази тема.
Е така ми се вижда още по-нелепо - хората припадат не защото ги бият по тиквата, а защото ги е страх.
Има хора, умрели от шок след получаване на лека рана. Без коментар, механиката си има конкретни цели и извън реалистичност, които сме посочвали вече.
Аз нямах предвид "всичко да си остане така", не ми вади думите от контекста на казаното - казах, че специално тази част от написаното в книгата е добре както си е: тактиката на противниците да не бъде обвързвана с правила а просто да съществува като част от описанието на различните същества.
Правило от типа "слабите герои бягат, когато бъдат ударени зле" едва ли е по-обвързващо от сегашните обобщения.
Тук се крие един от доводите ми - съществата са различни. Гоблините биха се разбягали лесно дори и да не ги ударят (нещо, което не се покрива от твоето предложение), елфите са го имали като въпрос на чест да се бият до смърт с враговете си (въпреки че нямат "Берсерк", което според твоята механика дава бонус срещу страха).
Това с елфите и боя до смърт откъде го вадиш?
И все едно, елфите чисто механично са "елитни бойци", тоест правилото не се отнася до тях.
Също така и разказвачите са различни - дори решението гоблинът да избяга от битката се взима по различни причини. Ти би го направил защото реализмът явно ти е фиксидея. Един мой приятел го правеше в няколко поредни битки защото така беше адски забавно и наистина бе сладко, когато взехме, че го убихме накрая. А пък аз накарах една твар да избяга от битка с цел да си осигуря кука за настоящето приключение.
Препоръчвам да прекратиш използването на определения като "фиксидея", както и да ми приписваш изрази, които не използвам. Надявам се, че имаш в арсенала си и похвати за спор, които не целят пренасянето му на лична основа.
И никога не съм писал, че това правило покрива всички случаи, при които някое същество ще избяга от битка, а че е едно добро няпомняне.
Бих обобщил, че да се обвързва система с хараткера на героите е крайно неправилно (страхът е част от характера). Както обсъдихме преди време, неправилно е да се прилага към героите на играчите и както се опитвам да ти обясня сега, неправилно е да се прилага дори и към НИП-овете. Особено по хипер-опростения начин, по който предлагаш ти. Който въпреки крайно опростен е адски сложен, доколкото разбрах.
Механика, свързана с характера и особено страха, използват Белите вълци и авторите на Зовът на Ктхулху, ГЪРПС, Непознатите Армии, Горящото колело и Загадката на стоманата, за да не се напъвам да се сещам за още примери. Ако се смяташ за по-опитен дизайнер от всички изброени, сигурно Батгойко ще има какво да научи от теб.
А ако не се смяташ, значи крайно неправилно е само твоето обобщение.
Може на теб да не ти харесват подобни механики. Това е друг въпрос - и аз не харесвам някои популярни системи, но това не ги прави по-лоши. Да обявяваш обжаче цял клас механики за погрешни обаче, като цяло, не е добра идея.
Не се изразяваш правилно - сега книгата е умен и доколкото видях именно раздаването на опита е единствената част от системата, която се засяга от тактиката. А не съм сигурен, че това е правилно решение. Като спомена това и като се замислих, може би щеше да е много по-добре да беше казано като съвет към разказвачите: "Можете да добавите или извадите 1 от сложността на противниците, ако използват сложна тактика или ако не прилагат никаква такава в боя. Пример за сложна тактика е група за очистване на магьосници, които са пратени по следите на героите и знаят точно как да подходят към тях - кого да атакуват и откого да се пазят, как да атакуват и как да се пазят. Пример за изключително проста тактика е тази на бика, който гони героите из селото и се опитва да набучи седалищните им части на рогата си - той просто ще се втурне подир първия пред учите му и съответно (ако героите могат да мислят бързо) може лесно да бъде надхитрен и победен, колкото и да е опасен".
Напротив, фактът, че някои опоненти не използват активна защита аз го наричам "системно отражение". А не го използват, защото са с проста тактика.
А предложението ти е просто друг начин за описване на "сложна" и "проста" тактика.
(Виж заключението по-долу, като че ли важи най-вече за тук)
Заключения имаш много, не знма кое имаш предвид.
Но нито едно от тях не отменя факта, че достатъчно ракзазвачи ще псотъпят по описания от мен начин. Независимо дали на твоите играчи това им е нужно или не, допусни, че има хора, за които вярвам, че ще бъде полезно.
Когато бях още в детската градина си счупих левия лакет, а после - между първи и втори клас, като че за симетрия, си счупих и десния. И двата пъти нямах 12 на Лечение и диагностика, но особено първия път разбрах от раз, че такава болка не съм чувствал дотогава. Но знаех, че се е случило нещо адски сериозно. Ако героите ще се плашат от някакви шамари, то те определено ще знаят когато някой нанесе особено тежки повреди по тялото им - това е смисълът на ТЩ. Ако изведнъж героят усети, че не може да се движи бързо, че не може да държи щит или че някой е "угасил светлините", той би трябвало да се досети, че е станало нещо сериозно.
Мисли от гледна точка на героите - усещанията по време на бой са други. Много удари избщо няма да ги усетят, но ако усетят нещо, предвид, че те не занят колко щета са причинили на опонент, шансът за паникьосване е сериозен. Същото важи и в случай, че някой удар е причинил сериозна травма, независимо дали са усетили самия удар (но ако не са много луди берсерки, вероятно са го усетили).
Извън гледната точка на героите, вече обясних, но ще повторя. Сямтам за крайно необходимо ПсУ и Воля да оказват повече влияние върху битките, отколкото в момента. Забел2язвам,ч е и батгойко се съгласява с мен, така че ще продължа да смятам, че съм прав.
Първо, ако ще пускаме теми с всички опционални неща, които ни дойдат на ум, аз мога да допринеса много: "Спрайтът е супер за игрови сесии" (ако някой ми предлага 7ЪП ще го контрирам с твоя довод "това е само предложение"), "Уговаряйте се 30 мин. преди времето на самата среща, че да дойдат всички навреме" (пак някой ще каже "ми то ние сме си точни" и аз пак ще кажа "това е само предложение"). Т.е. не виждам смисъл да се постват неща, на които не държим особено.
Разликата между "на това държа най-малко" и "не държа" нали правиш?
(За маниера ти на спор, вече казах защо не ми харесва. Не се заяждай на дребно, това само ти пречи да ме убедиш в каквото и да е).
Второ, ти това го говореше за унуй странното нещо с квадратите, доколкото те разбрах. И трето, адски много хора пушат цигари, ама това е крайно вредна практика. Затова не се получава.
За същото, и въобще отказвам да мисля каква връзка си видял с цигарите. А странната за теб идея активно се използва на други места.
Обещаното заключение: останал съм с впечатлението, че на този форум всички се опитват да създадат правила, които да карат играчите да играят "правилно". Особено ти и Слънцето. Което аз го намирам за тъжно, защото според мен вие с много по-голям успех бихте могли да влагате усилията си в нещо, което е реално продуктивно. Грешно е да караме играч да играе така и разказвач да разказва онака. Не можем. То и критериите не са ясни - за теб едно е хубаво, за друг то е скучно. С времето хората сами си намират "ритъма", предпочитанията се менят, хората "узряват". Не само, че няма нужда от такива правила, те са вредни, пречат на развитието на играта. Хората искат хартиен вариант на Диабло - хубаво, нека си го имат. Хората искат да разиграват "Пътеводна светлина" с гущери и джуджета - нека им. Моята група иска да си прекараме супер, да изживеем с героите страхотно приключение и т.н. - със сегашните правила се справяме супер - тръпка има, има и вживяване. Шокът и ужасът е излишно правило в случая - ние (предполага се) перфектно разбираме кога е необходимо врагът да бяга и кога не. Т.е. това правило нито добавя тръпка, нито помага да се вживеем, добавя само хвърляне на зарове. Тези, които според теб не знаят кога му е времето или ще узнаят сами или никога няма да им потрябва. Защо трябва да го правим по-сложно? Ако много държиш, можеш да напишеш статия по случая, да кажем: "За тактиката в ролевите игри или кога е реалистично враговете да бягат и кога е изгодно враговете да бягат". Това дори ще бъде много полезно за хора като мен, които не знаем отговора на втория въпрос, да кажем.

Накратко: когато нещата се отнасят към характера на герои и НИПове съветите са златни, правилата са вредни.
Накратко: твоят начин на разсъждениве води към фройформ игра (без система). Аз съм решил да нямам нищо общо с фрийформа, доколкото е възможно. Благодаря, че ме смяташ за способен да създам нещо полезно, но се надявам да ми признаеш и способността д арпеценявам какво всъщност ми е нужно за по-добра игра. Обикновено започвамд асе занимавам със създаването на необходимите правила едва след това.

И - пак ми приписваш нещо, което вече съм казал, че няма да правя. А именно, няма да идвам, където играете, за да проверя "правилно" ли играете. Да, всички имат свой начин на игра. За да се избегнат посочените проблеми, хората просто трябва да имат ясна идея с каква цел се използват определени опционални правила и до какво водят. Така, освен всичко останало, можеш да прецениш и какво иска да постигне определена група, като видиш използваните от тях правила. Затова и аз предлагам опционални правила, които ще ми позволят да играя по "своя" начин, ако се приеме изпозлването им.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Отговори