Двубой: Авдар срещу Пинко

"Място за всички млади герои, търсещи слава и опасности"
Игра по правилата на Аксиом 16

Модератори: Vilorp, ILLIDAN

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » съб юни 20, 2009 10:25 am

Epic. Мисля, че днес джуджетата намериха своя първи супергерой (Beardman звучи добре :P).
Не съм съгласен, че Авдарбатанебъзан е "силов" герой. Все пак, най-високият му показател е едва 12. Без бонуса от берсерк едва ли би ударил Пинко. Но ако Авдар нямаше СУ бересерк, едва ли би поел толкова наранявания в началото на двубоя (щеше да сеопита да отклони/парира). Дали тогава щеше да приключи двубоя "смъртно ранен"?

Трябва обаче да се съглася - Пинко се справи добре, при положение, че изостава с 1 ниво (което щеше да му донесе пасивен бонус към БА, БЗ, допълни ТЖ, които да му гарантират поне още 1 рунд и, веротно, да му даде "блокада" + 4 париране).
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » съб юни 20, 2009 5:41 pm

Аз само да докладвам: втория удар на Пин Ко всъщност е АУ 4 - демек, 23-те демидж са 31 и са в крака. Естествено, далеч са от това да го счупят, но битката щеше да се развие навярно инак - така ОП за Авдар става общо 4, което по правилата в книгата го кара да изхабява 2 ТД допълнително за всяко действие и му намаля Скоростта с 1. Също така 31 демидж в крака намаля реакцията с 3, като отгоре на всичкото крака навярно щеше да стане основна цел на Пин Ко, но пък Авдар щеше да мине в Берсерк по-рано. И естествено, ако Пин Ко беше спечелил в този двубой, именно заради това АУ той пак нямаше да може да се докаже като имбав ;) .

И като цяло МФ1 мина първия тест за имбавост - дори с три употреби на късмет не успя да бие противник по-горно ниво от друга раса, при все, че противникът не бе оптимизиран и се би "не-умно" ;) . Разбира се, можем да спорим, че фелинът също се би не-умно - в крайна сметка, тези ТД можеше да ги пази за отклони, каквито му бяха крайно необходими - все пак, като фелин и то трето ниво, имаше едни доста крехки 65 живот ;) .
シャマョツィ

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб юни 20, 2009 9:24 pm

Vilorp написа:Грешни са ти сметките в три направления:
1. „Почти победи” не е вярно защото реално Авдар трябва да понесе още 40 щета за да се капичне.
2. „оптимизиран силов боец-берсерк”, вярна е само часта за силов боец-берсерк, опитмизирания в тази битка е Пин Ко не Ардар, който дори има 7 не разпределени ТР.
3. „а ако след като е победил излезе от берсекра и вече не намалява щетите, умира на под -16 Cool.” Да ама за да излезе от берсерка трябва да възстанови живото са над 50% което изключва радостта ти.

Авдар
22/110
ВЩ 5
НК4
(има още 1 рунда да кърви за 10/2 от берсерка)
(има още 3 рунда да кърви за 15/2 от берсерка)

Следващия рунд, през кото дори може да се превърже и да пие отвари спокойно, както и да заколи которляка напълно Авдар ще има:
22-5-7=10/110
ВЩ 5+4=9
НК4
Дори е в съзнание

Следващия:
10-7=3/110
ВЩ 9+4=13
НК4
И забележи че в този момент Кърветето от пронизването спира веднага (описанието на атаката погледни)

Накрая, ако все пак кървенето от пронизването не спре...
3-7=-4/110
ВЩ 13+4=17
НК4

Срещу
-6/65
ВЩ 25+2+2+2=31
НК2

7+12=19/2=9,5 среден зар което не е много под средното, всъщност е само 1 под средното.


Щети понесени от Авдар: 88р+5ВЩ=93/110
Щети понесени от Пин Ко: 71р+25ВЩ=96/65

ТО за Авдар 141,78%/10=14,18*150=2126/2=1063*1(коефициента на Пин Ко, който не може да е по-малък от 1-ца)=1063 ТО + евентуални бонуси, каквито аз лично не виждам.
ТО за Пин Ко 78,62%/10=7,86*150=1179/4=294*(2,14+1(разилка в нивата))=926 ТО + евентуални бонуси за които аз не се сещам


В допълнение, на Пин Ко му бяха нужни и четирите опита за късмет които има за да нанесе някаква прилична щета на джуджето и за да оцелее още един рунд.
В допълнение към допълнението Пин Ко умря още пред два рунда когато Авдар метна АУ6, което пък ме подсеща че Авдар има бонус от +3ТР за чукове.

При прилично развит герой и умно отиграване в случая млати докато мърда МФ1 губи в два ат два случая (АУ-то и редовната битка), освен това срещу берсерк издухва и целия си късмет.
Други коментари?
Авдар не е оптимизиран? Коментарътт е "вярвай си" :twisted: !
По-надолу сам показваш, че припада. Не знаем колко е наясно с превързването, но има сериозне шанс то да е преклено сложно действие за берсерк. Парирането, например, е такова, както и промъкването ;).
И разбира се, ако това беше масово меле на групи, останалите трябваше само да изчакат джуджето да си падне само, евентуално да му помогнат една магийка да стане по-бързо.
Късметът си Пинко използва, защото след решението на БатГойко за фелините, аз не виждам смисъл да си забавям останалите герои, за да играв с мистралски счупен модел. Пинко се разтваря в облак синя светлина и се връща сред анимационните герои 8)!
И моля те, не ме разсмивай - говорихме вече как разлика от 2 точки променя кривата на вероятностите при три зара. С оптимизация можех да направя само толкова, останалото трябваше да дойде от зарове - което в тази битка не се случи. Точно затова, впрочем, тестовете се правят с вероятнотси, а не с примерни битки, ако не смяташ с програма.
И разбира се, всички пропуснахте момента, в който фелинът можеше да смени двуръчният меч на тояга и почва да млати главата на Авдар с нея. Щеше да уцелва и с 3 Атака по-малко при нормални зарове. Вече съм показал, че срещу берсерк най-опасна е шоковата и временанта щета - прецдишните ми две битки с него го доказват. Причината да не го направя е, че не исках да си повтарям тактиката. Както казах, една битка нищо не доказва - а и исках да видя какво ще постигна със смъртноносна щета.
Cocaine написа:Epic. Мисля, че днес джуджетата намериха своя първи супергерой (Beardman звучи добре :P).
Не съм съгласен, че Авдарбатанебъзан е "силов" герой. Все пак, най-високият му показател е едва 12. Без бонуса от берсерк едва ли би ударил Пинко. Но ако Авдар нямаше СУ бересерк, едва ли би поел толкова наранявания в началото на двубоя (щеше да сеопита да отклони/парира). Дали тогава щеше да приключи двубоя "смъртно ранен"?

Трябва обаче да се съглася - Пинко се справи добре, при положение, че изостава с 1 ниво (което щеше да му донесе пасивен бонус към БА, БЗ, допълни ТЖ, които да му гарантират поне още 1 рунд и, веротно, да му даде "блокада" + 4 париране).
"Силов" герой означава, че основняит му показател за оръжието е Сила. А сиалта му е 12 само, докато не изпадне в Берсерк.
Ако Пинко беше издържал още един рунд и имаше Париране, тази битрка можеше да свърши и в негова полза. Идеята беше да покажа колко може да постигне герой от по-ниско ниво и по собвственото си мнение го показах.
Shamajotsi написа:Аз само да докладвам: втория удар на Пин Ко всъщност е АУ 4 - демек, 23-те демидж са 31 и са в крака. Естествено, далеч са от това да го счупят, но битката щеше да се развие навярно инак - така ОП за Авдар става общо 4, което по правилата в книгата го кара да изхабява 2 ТД допълнително за всяко действие и му намаля Скоростта с 1. Също така 31 демидж в крака намаля реакцията с 3, като отгоре на всичкото крака навярно щеше да стане основна цел на Пин Ко, но пък Авдар щеше да мине в Берсерк по-рано. И естествено, ако Пин Ко беше спечелил в този двубой, именно заради това АУ той пак нямаше да може да се докаже като имбав ;) .

И като цяло МФ1 мина първия тест за имбавост - дори с три употреби на късмет не успя да бие противник по-горно ниво от друга раса, при все, че противникът не бе оптимизиран и се би "не-умно" ;) . Разбира се, можем да спорим, че фелинът също се би не-умно - в крайна сметка, тези ТД можеше да ги пази за отклони, каквито му бяха крайно необходими - все пак, като фелин и то трето ниво, имаше едни доста крехки 65 живот ;) .
АУ в крака винаги го чупи, независимо дали щетата е достатъчна ;).
По-горе обясних защо ползвах Късмета на фелина като бонбончета. Да ходи да събира повече като герой от анимационни филми!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » съб юни 20, 2009 10:21 pm

ИН 9 преди 6то ниво => неоптимизиран, и то като си говорим за джудже, това значи адски неоптимизиран.

Вероятностите между другото не са на твоя страна - в състояние на Берсерк Авдар има 30 атака, т.е. малко над 50% да те удари извън бронята и да ти направи масата щети. Иначе ти прави 1/3. Математическото очакване за щетите е почти 2/3 от щетите на чук (така де, 64%).
В състояние на берсерк, ти имаш почти 100% шанс да го удариш извън бронята и да му направиш по-малко щети, разделени на две. Ефективно да го удариш в кожена ризница, която не се къса и заобикаля. Математическото очакване е 1/2 от щетите на меч за две ръце.

2/3 > 1/2
чук > меч

половината от ЖТ на Авдар са 55, всичките жизнени точки на Пин Ко са едва с 10 повече - това ако допуснем, че ти си му направил 55 дамаж ей тъй - без успешен ответен удар от негова страна.

Като спомена, че Авдар бил силов боец, се сетих, че ти като му правиш средно около 11 щета, преди да му видиш евентуално сметката, Силата, респективно, Атаката на джуджето се покачва с 4 - а ти сам каза как се мести кривата на вероятностите дори при двойно по-малка разлика ;) .

АУ в крака водеше до чупене навремето, при втората ревизия - ама нея не я играем от три години и половина поне, нали ;) ? Виж по-добре описанието на АУ 4 на страница 112...
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » нед юни 21, 2009 12:48 am

АУ се смята като успешен удар със съотвентите бонус Щети, но не се смята тако такъв в дадена част на тялото, ако самата атака не е била прицелена. Ако не си обявил че целиш главата АУ6 ти кзва че уцелваш тялото над бронята със съответната щета.

Това че противника припада Асене не значи, че преди това опунента му няма да е мъртав. Защото ако погледнеш крайния резултат Пин Ко е по зле и от джудже направено на лейка.

Теста показа, че 19 ловкост не е от съществено значение и имабавостта ако въобще я има не е ясно изразена.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед юни 21, 2009 10:42 am

19-те ловкост, комбинирани с 19 СК са по-скоро психологически проблем, но и определено не са най-доброто решение за расов "бонус" от системна гледна точка. Какво дават 19 Л и какво 19 СК си е казано в темата за фелините. Както казаха няколко човека вече, Пинко не се би оптимизирано за своите 19 Л, а по-скоро прие размяната на удари, което естествено доведе до предимство на Авдар, който реално има 3 пъти повече ЖТ (броейки намаляването от Бересерк, тъй като така или иначе Атаката на Пинко е висока).
Все още смятам, че 19 Л + 19 СК е лошо решение и това е и причината да остава Фелините само на Фелла, докато не се поиграят достатъчно, че да се види поне с какво допринасят за Магаландиум и защо, за Бона, аз бих искал тяхната поява там (със сигурност не и за да ми бият постоянно бедните косматковци ;) , макар че Асен се постара да остави Авдар да блесне в тая битка и късмета бе на негова страна).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » нед юни 21, 2009 12:52 pm

Егати историята - Асен искаше да ни покаже колко са имбави фелините, като МФ1 трябваше да набие горно ниво боец, а накрая какво излезе - никой не се бил на сто процента! Направо съм разочарован!

Утешението ми е поне, че Авдар след два-три хода можел да припадне - тогава нанася последната си атака към фелина (дори и да не ще) и нехранимайкото наистина ще стане на син прах...
シャマョツィ

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон юни 22, 2009 9:33 am

Shamajotsi написа:Егати историята - Асен искаше да ни покаже колко са имбави фелините, като МФ1 трябваше да набие горно ниво боец, а накрая какво излезе - никой не се бил на сто процента! Направо съм разочарован!

Утешението ми е поне, че Авдар след два-три хода можел да припадне - тогава нанася последната си атака към фелина (дори и да не ще) и нехранимайкото наистина ще стане на син прах...
Ако ти повторя още веднъж, че единчните битките не доказват нищо по системата, а с фелини играх, защото ми беше забавно, ще станат...
Сори, всъщност вече съм спрял да ги броя ;). Все едно няма полза, ако слушаш само това, което ти е изгодно.
Но да, не се бих максимално ефективно. Особено когато съм решил да оттегля героя, не винаги го правя 8) .
Накратко, предпочитам да се доверя на решението на БатГойко за фелините, Пинко розовата пантера се връща към кариесрата си на амнимационна звезда, както беше замислен от самото начало :) !
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Отговори