Приложение на физиката

Стари теми

Модератор: Модератори

Заключена
Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Приложение на физиката

Мнение от lowstef » вт апр 26, 2005 6:59 pm

И така, който не знае вече да знае - физик съм и се гордея с това. А съм нещастен, че науката ми само е спомената в Аксиом, а никаква полза няма от нея. Затова мислих доста и измислих едно нейно възможно приложение при стрелба. Да повишава РЕС и Обсега на оръжията с (Х/4)*10% или евентуално с (Х/5)*10%. Е, може и (Х/2)*5% или Х*2%, но на някои хора няма да им харесат сметките. Тук Х е стойността на умението Физика, ако още не сте разбрали.

Честно казано осъзнавам, че това са може би доста сериозни бонуси. Но те могат да се "орежат". Може например да се вземе само единият показател (според мен по-скоро Обсег). Или вместо проценти да се дават фиксирани бонуси, например Х/2. При това положение увеличаването на РЕС от Физика и СУ "Майстор Стрелец" ще се натрупват по правилата за Бонус1+Бонус2/2+...

Очаквам отзиви и критики. Предварително искам да помоля да не се коментира физиката по принцип и моята връзка с нея. Това си е сериозно предложение. Ако ви се струва прекалено "нагрухано", просто кажете без язвителни забележки (или поне с по-малко такива :) нося на майтап. До време :wink: ). Аз си признавам, че съм пристрастен и в началото исках да правя бонусите и още по-големи.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Alaris
Кадет
Мнения: 235
Регистриран на: пон дек 29, 2003 11:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Alaris » вт апр 26, 2005 7:29 pm

Един средновековен стрелец - бил той с къс или дълъг лък или арбалет, и без да знае уравнението на балистичната крива, която ползва максимизира обсега си чрез практиката.
BANG....You dead!! Изображение
No Guts, No Glory
Изображение

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » вт апр 26, 2005 7:30 pm

Ако при лъкове и арбалети, нещата са малко в повече, тази наука би трябвакло да дава сериозни бонуси при използването на обсадни машини (катапулти, балисти..), както в строежа, така и в употребата им. Там дори бих вдигнал процентите. Второ място, където би могло да се добави е в боравенето с експлозиви, но и то е леко пренебрегнато.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » вт апр 26, 2005 7:52 pm

Alaris написа:Един средновековен стрелец - бил той с къс или дълъг лък или арбалет, и без да знае уравнението на балистичната крива, която ползва максимизира обсега си чрез практиката.
Това е отразено в СУ "Майстор стрелец". Аз обаче имам предвид, че някой, който е на "ти" с физиката, и без да има много опит ще може по усет да стреля малко по-надалеч. И въобще не става въпрос за уравнения. В този смисъл май наистина ще е по-добре бонусите да са фиксирани и може би да се намалят още повече.

Обсадните машини също ми бяха в главата, но те не са отразени в книгата.

Още едно (евентуално) приложение - когато ковач с умение Физика прави някое пръжие, той да прави проверка с УФУД на база физика (без право на концентрация) и евентуалния успех да може да използва за "закупуване" на качествата Балансирано, Олекотено, Заздравено както се "купуват" с успех от УФУД-а от СУ "Ковач" (стр 71 долу вдясно). Евентуално може да се комбинира с "ковашки успех", ако не достига малко "физически успех".
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Alaris
Кадет
Мнения: 235
Регистриран на: пон дек 29, 2003 11:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Alaris » вт апр 26, 2005 8:04 pm

Мне, аз съм на ти(що годе) с физиката но това не означава че ако ми връчат лък ще мога да стрелям кат професионален войн с него. То ще е по-скоро вътрешно усещане което се придобива след 10ина-20 минути стрелба.

Това че не са описани обсадните оръжия, както и балисти вероятно, е твоята възможност да приложиш физиката си. Да е олекотено и по-здраво едно оръжие, не е нужна физика в смисъла на наука. Нарича си се майсторлък според мен.

Нека не насилваме физиката като наука. Все пак оставам с впечатлението че света е далеч от големите открития на науката, пък и с тази магия дет я има - нищо физично не е сигурно :)
BANG....You dead!! Изображение
No Guts, No Glory
Изображение

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » вт апр 26, 2005 8:35 pm

Ако няма намеса на магията, физиката си е същата. Няма други закони, щото инак целия свят става нелогичен.

А инак - за направата на оръжия, по-скоро това влияе при т.нар 'оръжия на изобретателя' и при арбалетите. Там за направата ти трябват добри познания.

И, след като обсадните машини не са отразени (както си и мислех) - действително това е едно поле, което може да бъде запълнено и ще е много по-полезно от ново СУ Пантомант или нова раса Тефлони.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » вт апр 26, 2005 8:40 pm

Andras написа:И, след като обсадните машини не са отразени (както си и мислех) - действително това е едно поле, което може да бъде запълнено и ще е много по-полезно от ново СУ Пантомант или нова раса Тефлони.
Ще издам малка тайна - и по това работя в момента. Поне нещо много подобно.

За физиката ще изчакам още малко отзиви и тогава ще коментриам по-наедро.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт апр 26, 2005 10:18 pm

Физиката може да ти помогне за обсадни оръжия, ако имаш формули за балистична крива-ако в Магландиум са стигнали вече до тях, тоест. Стрелците, обаче, не учат физика-дори и съвременните спортни стрелци. Това да ти говори нещо?:) Освен това би могъл да добавиш една-две точки към Успеха при изковаване на оръжие или русуване на чертеж на сграда:).
Аз бих добавил нещо-можеш да си повишиш получените бонуси от урок по СУ "Акробатика/ Борба/ Ръкопашен бой/ Майстор в защита/ Майстор на оръжието" с тях. Не самите бонуси, а колко ТР получаваш от един урок при някой учител! С колко точно? Ами не с повече от Познание/3 или Познание/4, и не повече от получените при урока ТР:).
И, както се казва, финалният арбитър е Бат'Гойко!:) Ако той реши, че това познание се изисква само за приключение "под прикритие на Острова на науките и в Източния съюз", значи ще бъде рядко използвано и толкова :lol: . Все пак и в наши дни повечето хора не знаят добре физиката, а имат много повече шансове за научаването й:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср апр 27, 2005 3:27 pm

Нека да определяме по-ясни бонуси - твърдите числа са едно добро начало. Пък после ще видим за самото прилагане на физиката, къде и как. Не мисля, че тя може да помогне във възпроемане на тренировките на каквото и да било (освен на уроци по физика :)). Нека не й придаваме твърде мистични свойства, но най я виждам като добавка към изобретател, алхимик или нещо от сорта.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Hasegade
Калфа
Мнения: 43
Регистриран на: вт яну 04, 2005 4:52 pm

Мнение от Hasegade » ср май 04, 2005 8:08 pm

няколко идеи за приложение на физиката в средновековен сетинг,по мое мнение-реалистично.
знанията по предмета тогава са се свейдали наи-вече до познание за лостове,винтове,и донякъде-флуиди(законите на архимед).почти ништо за гравитация,електри4ество,и строей на телата-освен практическо прилойение на някои закони и феномени,и дори те са приоритет по-скоро на механиците и алхимиците.
та,един средновековен физик може да знае:
-приложение на лостове-прави машините и изобретенията му по-ефективни.бонус към механика,капани и изобретател, и то само в отделни случаи-абе,измисляте си причина да бъде даден за всяка машина,която конструирате.може да се използва и при обезврейдане на капани,или за намиране на скрити такива или таини проходи,да речем.при условие,че има нещо необикновено,което друг нер би забелязал.
-плаване на телата-при конструкция на кораби(вероятно в по-късен момент...);ако някои има интересни идеи за пресичане на реки,може да ги използва-малко роулплей.
-оптика,отражение на светлината,лещи(китаиците са ги използвали,май и египтяните?...)-спорерд легендата дедал е подпалил вражеския флот с голяма леща...(дано да беше той...не съм много сигурен.)
-евентуално може да ползва бонуси за здравина на машини и сгради(ако се изживява като архитект-всъщност:
СУ АРХИТЕКТУРА-или обикновено умение.ако искате,измислете го,мен нещо ме мързи сега.

Hasegade
Калфа
Мнения: 43
Регистриран на: вт яну 04, 2005 4:52 pm

Мнение от Hasegade » ср май 04, 2005 8:09 pm

а,забравих-скачени съдове.може да се използва за строеж на канали и акведукти,пък и за хиравлични машини...кои за каквото се сети.use your imagination.

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » ср май 04, 2005 9:40 pm

А тогава за какво ще използваме Изобретателя?

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет май 05, 2005 3:23 pm

Всички тези предложения за "практична физика" са чудесни, но наистина е най-добре да се "прикачът" към изобретателя.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » чет май 05, 2005 3:26 pm

Опитът ми да вкарам малко физика в Магландиум засега е неуспешен. При ъолкоз много магия на кой му е притрябвал закон за гравитацията. :) От моя гледна точка проектът е "змаразен".
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Chimera
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: пет дек 28, 2001 12:55 pm
Местоположение: Магландия
Контакти:

Мнение от Chimera » чет май 05, 2005 9:12 pm

Познание Физика дава възможност на играча да прави проверка дали ще разбере действието на дадено физично явление. Може да дава възможност да се индентефицират механизми, но не и да се използват или конструират Усложнението би било по-голямо. Също така може да се приеме, че Познание-Физика дава +1/4 СУ бонус към Изобретател при същата проверка (за индентефициране на механизми).
Every once in a while, declare peace. It Confuses the hell out of your enemies. - FRA #76
Внимавайте за алигатори в багажника на спидера!
Форум на Българската Ролева Гилдия

Потребителски аватар
Haron the son of Erb
Работник
Мнения: 89
Регистриран на: чет юни 03, 2004 9:10 pm
Местоположение: Майна таун
Контакти:

Мнение от Haron the son of Erb » съб май 21, 2005 8:42 pm

Някой знае ли мита за Питагор, който защитавам родния са остров Сиракуза като подпалвал корабите на нападателите с огледало? Малко е изсилено, но идеята за луд оптик си я бива, стига даже само да запалиш платната на нападащия кораб и МНОГО ЛОШО за него. Дали към физика или изобретател умните глави да решават :D .

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » нед май 22, 2005 12:06 am

Всъщност точно тази част от историята за отбраната на Сиракуза е мит. И не е бил Питагор, а Архимед. И нападателите не са били кои да е, а римляните. Иначе Архимед наистина е помогнал много при отбраната на града с хитроумни изобретения, най-вече на основата на лостове и макари.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Заключена