Бой с две оръжия

Стари теми

Модератор: Модератори

Отговори
Night_Watch
Заек
Мнения: 3
Регистриран на: чет юни 23, 2005 2:23 pm
Местоположение: Бургас

Бой с две оръжия

Мнение от Night_Watch » чет юни 23, 2005 2:44 pm

Имам няколко въпроса върху тази част на системата. Смятам да ги илюстрирам с пример (предварително се извинявам , че постът ми ще стане малко дълъг):
Атос и Борил се сражават един срещу друг. Атос напада с двата си ятагана , а Борил се защитава с щит и меч. Атос е майстор на боя с две оръжия (СУ 12) и търпи наказание от -2 само към по-слабата си ръка. Той хвърля зарове за атака и УФУД-а в случая изглежда по следния начин:
3 зара + Атака-с-оръжие-1 > 16 + БЗ
същите 3 зара + Атака-с-оръжие-2 - 2 > 16 + БЗ
БЗ на Борил е 8 , а атаката на Атос с ятаган е 18. Сборът на заровете му е 9. Стига се до следната ситуация:
9 + 18 > 16 + 8 , успех 3
9 + 18 - 2 > 16 + 8 успех 1
Атаката е била общо за 6 ТД. В този момент Борил решава да прибегне до активната си защита , но как точно ? Трябва ли да се пази поотделно от двете оръжия (т.е. да изхаби 8 ТД за да неутрализира двата успеха на Атос , което е невъзможно) или с един отклон за 6 ТД би се спасил и от двете атаки? От друга страна , ако иска да изпозва щита си , какво трябва да направи? Да блокира с него два пъти - по веднъж за всяко оръжие , ако е възможно , или да блокира само едното и да се предпази от другото с отклон ? Има и трета възможност - да намали успеха и на двете атаки с един-единствен блок.
Друг вариант е парирането с оръжие , но и там срещам множество неясноти. Трябва ли атаката на всяко оръжие да бъде парирана поотделно , или с едно париране може да бъдат спрени и двете. Например ако Борил парира за 30 ще неутрализира и двата ятагана , но ако парирането му е само за 26 едното оръжие ще бъде пропуснато?
Освен това имам въпрос относно щетите , нанасящи двете оръжия върху броните. Например ако бронята на Борил е от кожа (уст. 8) какво ще се случи в следната ситуация:
Двете оръжия на Атос се стоварват в/у ризницата му. Зарпвете за щета са :
Ятаган1 - 5 , 5 , 6 , 3 - нараняване за 2
Ятаган2 - 5 , 5 , 6 , 5 - нараняване за 2
Общо нараняване - 4
Но ако се запише във вида - 5 + 5 + 6 + 3 + 5 + 5 + 6 + 5 = 40 / 8 = 5 нараняване
Кой от двата варианта е по-правилен?
Благодаря предварително.
The past is a ghost which haunts you from the moment it exists to the moment you don't...

Потребителски аватар
dolar
Вречен
Мнения: 453
Регистриран на: чет апр 28, 2005 5:34 pm
Местоположение: Банкя
Контакти:

Мнение от dolar » чет юни 23, 2005 7:14 pm

Ама ти не трябва ли да мяташ за всяко оръжие поотделно :?:
Veni, vidi, vici
Skype - intermission644

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет юни 23, 2005 8:05 pm

За всяко оръжие се спасява по отделно, щот могат да са носочени към различни части на тялото, при париране също стига да му стогне времето да порира двете иначе парира еднато и се отклонява за другото.
щетите всяко оръжие си ги нанася само за себеси - значи общо четри върху бронята.
Това обаче май трябваше да го пуснеш във въпроси и отговори!
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » чет юни 23, 2005 8:32 pm

Мисля, че тук си е добре да бъде ;)

Не е пояснено, че всяко оръжие трябва да бъде избягвано като отделна атака, следователно би трябвало да се избягват като една атака. Независимо дали с отклон, блок или париране...

От друга страна самото умение бих го (аз лично демек) приел, че това са две различни атаки (в описанието е написано, че има право на две отделни защитни действия, следователно може би се има предвид и като две отделни атаки :) ), т.е. всяка поотделно да се блокира, парира или отбягва.
Между другото нараняванията на бронята не е вярно като изчисления...
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » съб юни 25, 2005 1:08 pm

Интересен въпрос, който си заслужава малко по-подробен отговор.
1. Хвърля се само веднъъж за атака (така както си направил);
2. Отклонът е едновременно и за двете атаки, като може да стигне за избягване и на двете, а може да стигне и само за едната.
3. Същото важи и за щита;
4. Парирането, обаче не може да се извършва срещу двете атаки, тъй като то е противопоставяне на силата на атака, следователно е насочено към конкретно оръжие.
В този ред на мисли е напълно допустимо да се аправи лек отклон (да кажем за 2 ТД) за избягване на по-слабото оръжие и да опитаме за 4 ТД париране на по-силното.
Този с двете оръжия има право на две парирания (ако му стигат ТД и със съответното наказание към тях - в случая само за второто), но това е друго питане :)
Щетите на броните се нанасят поотделно с всяко едно оръжие, тъй като те не удрят в една и съща точка и е логично да не мултиплицират силата си.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Отговори