Предложение за ново СУ- "Каризматик"

Стари теми

Модератор: Модератори

Отговори
Потребителски аватар
Ro#|#
Войн
Мнения: 150
Регистриран на: чет май 05, 2005 6:41 pm

Предложение за ново СУ- "Каризматик"

Мнение от Ro#|# » съб ное 19, 2005 4:42 pm

Идеята ми беше да има СУ, което да наподобява да Лидер, но да дава бонуси към други умения, свързани с убеждаването.
Изискване: Обаяние 13, Цена за придобиване на степен 0: 4 ТР
Умението е подходящо за герои, които не са развили бойните си способности и разчитат главно на излъчването си, за да оцелеят.
Придобилите го получават бонус в размер на СУ/2 към уменията съблазняване, актьорско майсторство и пазарлък. Част от излъчването на каризматика се предава на останалите от групата, така че те добавят СУ/5 към обаянието си.
Каризматиците могат да използват умението "Поглед на сърна" което им позволява да откажат от намеренията си персонаж, който иска да ги нападне. Успехът се изчиспява по формулата:

СУ+3 зара>16+ПсУ на нападателя

Ефекта зависи от размера на успеха. Тук имам нужда от малко помощ. При минимален успех искам нападателя просто да удвои нужните му за удар ТД. При максимален искам въобще да се откаже от всякакви опити да нарани каризматика.
/БатГоко: Например "Добавя Успех*2 ТД за атаката на опонента"?/

"Поглед на сърна" можбе да се използва за защитата на друг персонаж, ако каризматика застане плътно пред него и използва тялото си за щит.

едит: Имам някои идеи за ефекта на Погледа. При Успех:
1- атакуващия се нуждае от +50% ТД за всяка атака, отправена към каризматика
2- атакуващия се нуждае от +100% ТД за всяка атака, отправена към каризматика
3 -атакуващия се нуждае от +100% ТД за всяка атака, отправена към каризматика, освен това щетите, нанесени от "погледнатия" противник на каризматика се намаляват с 25%
4- атакуващия се нуждае от +100% ТД за всяка атака, отправена към каризматика, освен това щетите, нанесени от "погледнатия" противник на каризматика се намаляват с 50%
5- като 4, освен това атакуващия е неспособен да нанесе фатален удар
6 и повече- атакуващия е неспособен да нанесе каквито и да било щети на каризматика.

"Поглед на сърна" е действие, което отнема 6 ТД (нужно е съсредоточаване).
Последна промяна от Ro#|# на съб ное 19, 2005 9:09 pm, променено общо 1 път.
Nonsense! There is no shame in defeat as long as the spirit is unconquered!
My weapon is yours to command!

Потребителски аватар
ILLIDAN
Гвардеец
Мнения: 526
Регистриран на: нед ное 13, 2005 4:00 pm

Мнение от ILLIDAN » съб ное 19, 2005 5:05 pm

Идеята не е лоша, но трябва да се направят няколко промени:
1.Може би при минимален успех на погледа ТД за атаката да се повишат с 50%, а не два пъти.
2.Според мен трябва да се прибави като усложнение и щетата, което създанието е поело от героя и неговите приятели. Пр.Групата го трепе, трепе, обаче героя го гледа харизматично и затова създанието не атакува...
3.Нямам идея как може да стане това но: трябва да има усложнение, според расата на героя който искаш да омагьосаш. Пр.Един тъмен елф надали би се размекнал от каризматик-гигант. Както и един гущероид примерно.
4.Пола на героя също трябва да се смята като усложнение/улеснение.

Потребителски аватар
Ro#|#
Войн
Мнения: 150
Регистриран на: чет май 05, 2005 6:41 pm

Мнение от Ro#|# » съб ное 19, 2005 5:24 pm

ILLIDAN, мерси за идеите. Чаки главата ме заболява като си помисля колко си прав за всичко и колко още неща има да добавям към описанието. Има време :)

Само за втората точка имам лека забележка. Създанието може да е почти понесло много щети от приятелите на каризматика, но защо точно последния да бъде нападнат. Но си прав, че не можеш да удряш някого и да го гледаш жално, очаквайки онзи да не направи нищо. Щетите, нанесени на противника от каризматика трябва да се прибавят като усложнение.
Nonsense! There is no shame in defeat as long as the spirit is unconquered!
My weapon is yours to command!

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » съб ное 19, 2005 8:09 pm

Ro#|#, стига !$@%&-ти, защо просто не опишеш действиято ан Обаянието, Съблазняването (и другите)? Като в ДнД.
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Ro#|#
Войн
Мнения: 150
Регистриран на: чет май 05, 2005 6:41 pm

Мнение от Ro#|# » съб ное 19, 2005 8:25 pm

VORAC написа:Ro#|#, стига !$@%&-ти, защо просто не опишеш действиято ан Обаянието, Съблазняването (и другите)? Като в ДнД.
Това "$@%&" не го разбрах. А и СУ-то просто дава бонус към гореизброените. Проблема идва от "Погледа на сърна"
Nonsense! There is no shame in defeat as long as the spirit is unconquered!
My weapon is yours to command!

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » съб ное 19, 2005 8:29 pm

Просто зарежи сърнешкия поглед. ;)

Защо не пробваш със следното:

Маловажност в битка:
Ако персонажът не извършва агресивни действия, то се прави проверка по УФУД дали ще бъде атакуван, като за усложнение се взима ПсУ на противниците (средноаритметично).

[info]lowstef: Малка промяна с молба за избягване на нецензурни думи, когато е взъможно (в случая очевидно се оказва възможно)[/info]

Потребителски аватар
Ro#|#
Войн
Мнения: 150
Регистриран на: чет май 05, 2005 6:41 pm

Мнение от Ro#|# » съб ное 19, 2005 9:10 pm

Добавил съм някои идеи за действието на Погледа...в първия пост
Nonsense! There is no shame in defeat as long as the spirit is unconquered!
My weapon is yours to command!

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » съб ное 19, 2005 9:12 pm

Мдааа... така е по-добре...

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » съб ное 19, 2005 9:16 pm

Не виждам смисъл в него. кажи ми каква ще е разликата между двама герои, един от които е повишил гореизброените способности директно, а другия ги има на същата степен, но чрез су-то? САмо не ми циитрай какви са проспектите им за даване на ТР за повишаване на същите тея умения.
Друго : Какво пречи на нетрениран в умениеот да направи Поглед на сърна/уфсъ/червей, ако има обаяние 18, или пък

(да, умението наистиан е слабо в битка, но това си е проблем на уфуд-ът му, не на концеопцията за него. )
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Ro#|#
Войн
Мнения: 150
Регистриран на: чет май 05, 2005 6:41 pm

Мнение от Ro#|# » съб ное 19, 2005 9:25 pm

Ами, причината за бонусите към съблазняване и тнт е, че исках умението да е подобно на лидер. Три бонуса от по СУ/2, някакъв дребен бонус за останалите от групата и умение, директно приложимо в битка. И, още нещо, искам героте, развит изцяло като дипломати, да имат по-голяма продължителност на живота.

А за обаянието...никой дори не ми бе намеквал, че може да се използва в битка.

[mod="lowstef"]Почистих малко темата и сериозно искам да помоля за повече толерантност. Нехаресването на някоя идея не е основание да се изказвате по начина, който заварих тук. [/mod]
Nonsense! There is no shame in defeat as long as the spirit is unconquered!
My weapon is yours to command!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед ное 20, 2005 2:32 am

Може, разбира се, как да не може. Обаянието се ползва преди битката, докато сте го одарили на молба или пазарлък. когато започне битка, кой какво казва или как гледа, може и въобще да не впечатли опонента... Я си представи как поглеждаш мило крачеш насреща ти Берсерк с голяма двуръчна секира, около 3 ИН и кръвясал поглед... Трябва наистина, ама наистина да си много убедителен, зад а успееш :)
Подкрепям идеята да се ползват повече горепосовените умения, както и обаянието във вашите ролеви сесии - все пак затова сме включили и такива умения в книгата - , но едва ли има нужда от СУ, което да ги повишава до степен, че да прави тяхното развиване неуместно.
Идеята за Карисматика като СУ би могла и да се развие добре, но нека да има уникалност в самото СУ, ако то влияе някакви други СУ или познания, нека това д ае минимално засегната (като +2 към Обаяние например, а не СУ/2), за да не обезличава уменията. Не може да очаквате, че един Харизматик, би бил по-добър актьор от средностатичстически такъв, а в момента ще излезе, че е така... Когато сме давали подобни бонуси към СУ е било, за да го подсилим малко, но няма нито едно СУ бзаирано като идея на това да повишава други СУ или Познания.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Ro#|#
Войн
Мнения: 150
Регистриран на: чет май 05, 2005 6:41 pm

Мнение от Ro#|# » нед ное 20, 2005 9:25 am

Mерси за мнението, BatGojko. Чаках го с нетърпение. Но, честно казано, съм малко объркан. Може би не съм се изказал правилно в предишния ми пост, или ти си бил много изморен като си писал твоето мнение (което е разбираемо в 1.32 през нощта) :) .

Не очаквах да кажеш, че
едва ли има нужда от СУ, което да ги повишава до степен, че да прави тяхното развиване неуместно
Най-вероятно става дума за уменията Съблазняване, Акт. майсторство и Пазарлък. Добре, но вече има едно официално признато СУ - Лидер, което дава бонуси към Психология, Преговори и Политика. И в двата случая става дума за СУ/2. Колкото до бонуса към Обаянието, който СУ Каризматик дава на останалите в групата, то е СУ/5, тоест +2 в най-добрия случай. Точно както СУ Лидер дава бонус към ПсУ на околните в размер на СУ/5.

Поради горепосочените причини ми е трудно да разбера критиката ти по този въпрос.

Що се отнася до "Погледа на сърна", ако наистина мислиш, че т.нар. от мен "дипломати" имат достатъчно умения, за да се предпазят от физически атаки, то в такъв случай това "специално действие" с жаловидния поглед е напълно излишно.
Nonsense! There is no shame in defeat as long as the spirit is unconquered!
My weapon is yours to command!

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пон ное 21, 2005 1:07 am

Мдам, мнението на Батгойко май съвпада с моето.
Ей, Ro#|#, защо не добавиш някоя и друга убикалан способност на СУ-то, която да струва мана?
Толкоз за 00:06 сутринта ;)
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон ное 21, 2005 1:15 pm

Прав си, Ro#|#, случвало се е да дам бонуси на някое умение, които да са покривали други в някаква степен (в случая голяма), но това са бонуси, а не е основната идея на умението - основната идея на Лидера тръгна от неговата ефективност за групата в битка - вика му и т.н. Бонусите към познанията са, за да го "поизравним" с останалите СУ.
Ако Каризматик, придобие някаква своя уникалност, ще се съглася на бонуси, които да го допълнят. Възражението ми е в сила за умения, които се базират на това да дават бонуси към други (дори и да има такива, това не значи, че са правилни). Едиснтвеното, което дава Каризматика в момента е "Погледа", а той някак си не ми е достатъчен, по-добре го направи като магия, която да се възползва максимално от Обаянието на героите.
Най-вече, както казах и някъде другаде, когато правите СУ си отговорете на въпроса "Какво искам да постигна с това СУ и дали то няма да се окаже комбинация от други 3 (Х)?"
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Ro#|#
Войн
Мнения: 150
Регистриран на: чет май 05, 2005 6:41 pm

Мнение от Ro#|# » ср ное 23, 2005 12:32 am

Сега вече разбрах, BatGojko :). Идеята с магиите и на мен ми харесва, но съм много бос в магическата система на ПММ. Някой ден, когато това се промени, ще се върна към това умение и ще го доразвия.
Nonsense! There is no shame in defeat as long as the spirit is unconquered!
My weapon is yours to command!

Потребителски аватар
xsmind
The X factor
Мнения: 100
Регистриран на: чет май 02, 2002 11:44 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от xsmind » ср ное 23, 2005 9:09 am

Аз имам едно предложение, да не го кръщавате "Каризматик" защото такава дума няма в българския. Дует Каризма може да се казват така, но това не прави думата по-българска.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср ное 23, 2005 2:11 pm

Естествено, че всички заглавия, които се споменават в идеите ще бъдат ревизирани, така че да звучат добре, ако умението придобие официален статут.

ПП За момента съм си заделил един файл с няколко от тук предлаганите умения, като поне 1-2 от тях имат шанс да придобият официалност под една или друга форма, но най-вероятно ще ги доразвия, когато приключа с получените разкази за сборника (онзи дето няма да излезе за Коледа :))
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Отговори