Измерване на времето в Магландиум - дискусия

Секция с коментари и обсъждане на теми, които касаят известния ни за момента свят.

Модератор: Модератори

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » вт авг 21, 2007 8:16 am

Тук идва проблема, че има сериозно разминаване в честотата на ударите с веслата при различните плавателни съдове. Едно е при лодка, друго е при малка ладиика, друго е при глаера, приемрно. Да не говорим ,че ако има и по-голеи кораби, то и те разполагат с гребла за всеки случай. Колкото е по-голям кораба, толкова е по-дълго и тежко греблото. Съответно са нужни повече хора и повече време.
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » вт авг 21, 2007 8:34 am

Обратното - при гребните кораби е имало един (или двама) тактовчици, които са подавали ритъм, съгласно указанията на капитана. Но ритъмът е бил малко въпрос на тренинг.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт авг 21, 2007 12:07 pm

Това с веслата е най-доброто предложение до момента и има доста добра логика в себе си. Остава да издиря накъде из нета приблизително колко удара с веслата са правили на галерите и мисля, че това ще проработи. Не е нужно да е валидно за всички удари с весла, важното е да се е наложило от най-разпространените търговски галери, дори и те да са вече изместени от платноходи или други модели галери.
10x на Лоустеф! (естествено и на всички останали участници, тъй като без вас дискусия няма как да има)

ПП: А мисля, че и други методи могат да се ползват, но по-рядко. Броенето със сигурност ще влезе в употреба, както и специфичните "удар с чука" и др. подобни.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт авг 21, 2007 12:58 pm

След акто имаме „единно“, поне там дето е стъпвал търговски (и човешки) крак, броене, викам да се заемеме с часнтите случаи. Ковачи, Серачи, Дърводелци, Грънчари, Писари, полски работници и тем подобни.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт авг 21, 2007 2:15 pm

Изстрел с арбалет/лък на 10метра? И лека полека е останало само изстрел? Мисля, че също е удобно.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » вт авг 21, 2007 11:18 pm

Остава да издиря накъде из нета приблизително колко удара с веслата са правили на галерите и мисля, че това ще проработи.
Нема такова нещо - има различен ритъм, за различни случаи. Понякога дори е неравномерен, понеже ляв и десен ред гребат различно, например за завой.

Впрочем, има една много любопитна, макар и в никакъв случай доказателствена сцена за това гребане в такт - ако някой е гледал "Бен Хур", ще се сети за нея.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср авг 22, 2007 4:31 pm

Я разкажи малко по-подробно за Бен Хур - признавам си греха, че не съм го гледал, нищо, че се води класика, пък аз уча в НАТФИЗ.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » ср авг 22, 2007 10:51 pm

Ми един от трите филма с 11 Оскара (другите два са "Титаник" и "Завръщането на краля") - разказва историята на израилтянина Юда Бен Хур, който от член на богато семейство стига до галерите и се измъква от там, ставайки един от любимите конни състезатели на Рим, след което отново се връща в родината, за да спаси майка си и сестра си. Като цяло - филмова класика, доста остаряла на моменти (deus ex machina, глас зад кадър, абе 50те години), но има някои впечатляващи за времето си сцени, като набягването с колесници и битката с галерите. Е точно там е показано как на гребците с помощта на две палки (за ляв и десен ред) и барабан им се дава такт за гребане. Това, за разлика от доста други неща е коректно исторически, а информация се намира и по Оспрейките.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет авг 23, 2007 1:12 pm

Именно за това темпо, дето се дава от барабана си мислех и аз (и в Шогун го плзваха). Мислех си, че може да се приеме, че има наложено за даден вид ход - например за дълъг преход, в който не бива да се измарят гребците твърде бързо (това с цел да са по-бавни ударите с греблата).
Подобна система си е чист аналог на броенето, но докато при броенето се предполага да си поне малко образован, то за отброяване на такт не се налага да знаеш цифрите... от друга страна ако кажа "20 удара с весло", все някак трябва да се зане да се брои до 20... Затова все още издирвам нещо, което да е с времетраене от 1 до 5 минути и да може да се каже като ЕДНО.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » чет авг 23, 2007 1:16 pm

Полет? За колко време птицата се скрива от полезрението ти?

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет авг 23, 2007 2:16 pm

Хм... Поне трябва да е на избрана птица - лястовица примерно. Но ми се струва труно преценимо, дори и индивидуално, защото много зависи от това къде е хоризонта. Би могло да е метод, ползван от Гигантите в пустинята, но не и от елфите в гората.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » чет авг 23, 2007 2:20 pm

би могло да е:
"Времето, за което един Златен дракон прелита един километър"
Примерно и да е останало полет.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » чет авг 23, 2007 10:32 pm

Една миля/километър/подобна-по-мащаб-единица-за-разстояние в галоп? Предвид че измерването на милята е недотам точно, то разликата в скоростта на конете не е чак толкова фатална, да не говорим, че повечето коне всъщност са с почти еднакви скорости. Може да се подразбира времето за което някаква кавалерийска част изминава въпорсната миля, което вече е почти "стандартизирано", просто защото всички трябва да останат общо-взето в строя. Отново се връзва като разпорстранение - войнишкия жаргон пътува по света лесно и бързо, особено пък от устата на бивши войници и настоящи наемници. Тези хора често имат авторитет - когато покритият с белези, брониран със стомана и добре въоръжен мъж в кръчмата използва някой израз, после простичкия селянин/гражданин/какъв-да-е-негероичен-тип съвсем естествено ще се стреми да му подражава.

Проста и груба сметка - ако приемем скорстта в галоп за 60км/ч, то за минутка се изминава точно километър. Значи километър в галоп е точно от порядъка на минута. Не помня точно коя беше съответната мерна единица в Магландиум, но нещо от този порядък със сигурност ще има, та идеята върви.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пет авг 31, 2007 3:01 pm

hameleona написа:би могло да е:
"Времето, за което един Златен дракон прелита един километър"
Примерно и да е останало полет.
Мда, всеки селянин е виждал златни дракони. И знае колко е един километър. Тъй де, знае колко е един КИЛОметър, т.е 1000 метра, ама не знае какжо е минута и секунда.
Последна промяна от Miro на пет авг 31, 2007 3:04 pm, променено общо 1 път.
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет авг 31, 2007 3:03 pm

Че нужно ли е, през последните хиляда години да се е наложила мярката за време?

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » вт сеп 18, 2007 7:08 pm

Докато си ровех във Stumble, на любимото си огнено лисиче, попаднах на този интересен "Календар"
Такива много ги има в нета, но този ми даде идея за Магландиум.
http://home.tiscali.nl/annejan/swf/timeline.swf

Щом най-малката единица за мярка е час, то не може ли да се състави такъв часовник, Минутната(малката)* лента, на който със Х на брой разделения (60 или 10 или 20, но да е единна мярка) и за часовете същото, като едната лента се върти по-бързо от другата, като за един оборот на лентата 1,2,3,4.... 12 (Говоря за третата отгоре на доулу)(Голямата)(Часовата), малката измине 12 оборота (Минутната). Т.е Малката да се върти 12 пъти по-бързо от голямата. Това може да бъде постигнато със различи по големина зъбчати колелета, които задвижват лентата. Начина на задвижване на джаджата... единственото, което ми идва на ум е принципа на старинните грамофони, за равномерно въртене, а именно пружина, която периодично се навива, а се разгъва равномерно и постепенно.** Или някакъв вид магическо задвижване, със определен брой мана за поддръжка на денонощия.

Дойде ми на ум и скоростта на падащата вода, която може да го задвижва, на принципа на турбините на ВЕЦ-овете, като се устрои сложен механизъм, част от водата от реката през града да минава през часовниковата кула примерно през малък отвор да пада вода... предполага се, че винаги еднакво количество вода ще пада и ще се постигне равномерно въртене.

* Тук под минутна лента се има предвит, че лентата изминава пълен оборот за час.. разделението не е съществено тук.
** Сетих, се още, че 40 годишният механичен часовник на баба ми, който трябва да се навива веднъж на 12-13 часа, май действа на този принцип, но не мога да бъда сигурен. (Тук изключвам изобщо появата на стрелки!! )

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » ср сеп 19, 2007 7:51 am

Ще ти основа фенклуб.

То че може, може, ма малките зъбни колелета и пружинки искат фини матрици, прецизни инструменти и чист материал, които не се намират по това време.
Да не говорим за прозрението ти, че старите часовници освен махало имат и пружина. То несъмнено е вярно, ма нали се сещаш за девиза на новото телевизионно състезание?

Това с водата е интересно, защото наподобява водните часовници. За съжаление скоростта зависи от нивото на реката.

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » вт апр 29, 2008 11:34 am

Сега нещо се опитвам да играя (и да водя!?) и изведнъж ми се наложи да ползвам някакви мярки за време, та реших да ги документирам" тук какво ползвам. Първо да спомена, че "отивам за 1 час в гората" ми звучи ужасно дебилно и нефентъзи, както и "дестиан минутки".

една камбана - ами час, обаче по яко звучи. освен това е логично в градовете да има няккъв начин населението да се държи в течение за врмето, и камбаната е идеален начин. Този който я бие може вече да измерва времето с доста по-прецизни нетоди от долуописаните, примерно пясък.

един дъх - две три секунди. подходящо за описване на времеви разстояния до към минута

едно пазарене
В по-големите градове съществува единицата за време пазарене. Това е времето, което отнема средно за едно пазарене на главния пазар, когато няма твърде голяам тълпа. Равнява се на няколкостотин дъха или на около дванадесета от камбаната.
Тези трите се допълват взаимно за да могат да опишат всякакви времев итнервали със задоволителна точност за обикновения човек. За по-прецизни измервания, т.е. професионални има

безмерна величина
"След 30 влизаме прошушна облечения в черно мъж и се долепи до ъгъла на къщата. Партньорът му кимна, вече отброяваше 21, 22... закаери се безшумно 44,45...прикллекна до прозореца 50 - и му тегли един шут; едновременно вратата долу изтрещя."

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт апр 29, 2008 11:55 am

Да, вероятно отброяванията са напълно валидни за хора, работещи в тим - наемни убийци, крадци и т.н.
Отчитането на време в градовете става или с камбани или с викачи на определено време, но дали това е на час??? Мисля, че е по-удачно да става на някакви важни интервали - сутрин, обед, вечер ;) Иначе пасъчния часовник е разпространен в Магланиум и е точно на един час. Голяма нова гъзария са и механичните часовници (естествено изработени от джуджета).
За дъха, аз също ползвам вдишвания, но те пак са валидни по-скоро за тренирани бойци, които го правят относително равномерно или пък само като ориентировъчна единица без да дава съвсем точна информация.
Благодаря за включването и, че посъживи темата! Дискусията все още си е в сила и ако има идеи, се надявам да ги споделяте.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт апр 29, 2008 12:47 pm

Ами то някъде не беше ли споменато - „един пясъчник време”?
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Demonheart
Работник
Мнения: 99
Регистриран на: чет яну 03, 2002 2:29 pm
Местоположение: Деветият кръг
Контакти:

Мнение от Demonheart » вт апр 29, 2008 3:42 pm

Да, 1 пясъчник = 1 час. Под "пясъчник" се разбира пясъчен часовник, който е някакси "стандартизиран" по размери и количество на пясъка, така че да изтече приблизително за 1 час.
Evil satanic spirits feast upon my soul.
In black tower, dark wizards keep an ancient scroll,
which will summon pretty siren. She'll be dancing on my grave...
Thus, though all the mortal's prayers, I shall rise to live again!

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » чет май 08, 2008 1:28 pm

Ох, я и аз да кажа нещо конструктивно. В една от оцелялите късно средновековни рецепти за медовина се казва следното:
Тогава взима гърне от половин мас и да напълни до половината с хмел и една стиска градински чай и да вари това с течността колкото човек да измине половин миля и да се върне
Източник на превода (където се съдържа и сводка за оригинала):
http://modvsvivendi.org/forum_1/viewtopic.php?f=6&t=128

Само някой да не скокне там да оспами темата.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет май 08, 2008 4:37 pm

Това звучи достатъчно интересно и сравнително ясно - нещо между 15 и 20 минути. Предвид, че хората ходят с приблизително равен темп, и предвид, че съвсем точното измерване на времето е нещо ненужно в тези времена, подобни мерки са си напълно използваеми.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » чет май 08, 2008 5:06 pm

Мм... не бяхме ли с 3км в час? Тогава по-скоро 45 минути...

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » чет май 08, 2008 5:09 pm

Всъщност, 4 км, като ходиш в стил "почивам си"-6 за амлко по-бърз ход. една миля 1,6009 км. Сам смятай;).
15-20 минути звучи то4на оценка за "половин миля натам и обратно", ако не си джудже или великан. ТОгава има разлики, които водят до факта, че различните раси понякога живеят в раазличен времеви темп...
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » чет май 08, 2008 5:30 pm

:D А как се отчитат релативиски явления :?:

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » чет май 08, 2008 5:34 pm

Не се, това е не само среднвоековен,а и фентъзи свят;)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

ErU
Стар заек
Мнения: 7
Регистриран на: чет юни 03, 2010 11:45 pm

Мнение от ErU » пет юни 04, 2010 12:12 am

"... влязох и се настаних, както винаги, на масата до вратата на килера! Не бяха паднали и десет капки от великия Вопад* когато те се появиха! ...."!

Не съм толкова запознат със света, но мисля че няма водопад, ще се радвам ако споделите ако има такъв, та за това:
* Вопад = Великия водопад на диамантения (гранитен, кристален - нещо нерушимо, въпреки че с изминаване на поколенията - ще се изменя и понятието десет капки като време, поради разрушаващото действие на водопада, но пък версията за диамантения-кристален хълм върши работа за маниаците :lol: ) хълм!

П.С.: Може Вопад да е водопад на подземна река в диамантената пещера!

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет юни 04, 2010 12:43 am

ErU написа:"... влязох и се настаних, както винаги, на масата до вратата на килера! Не бяха паднали и десет капки от великия Вопад* когато те се появиха! ...."!

Не съм толкова запознат със света, но мисля че няма водопад, ще се радвам ако споделите ако има такъв, та за това:
* Вопад = Великия водопад на диамантения (гранитен, кристален - нещо нерушимо, въпреки че с изминаване на поколенията - ще се изменя и понятието десет капки като време, поради разрушаващото действие на водопада, но пък версията за диамантения-кристален хълм върши работа за маниаците :lol: ) хълм!

П.С.: Може Вопад да е водопад на подземна река в диамантената пещера!

Е, сега ако се изясниш, може и да ти се отговори.

ErU
Стар заек
Мнения: 7
Регистриран на: чет юни 03, 2010 11:45 pm

Мнение от ErU » пет юни 04, 2010 1:00 am

hameleona написа:Е, сега ако се изясниш, може и да ти се отговори.
Хмммм ок :roll: !

Давам за пример отброяване за време с падащи капки вода от водопад! (9-10 метра/секунда)!
Тъй като до сега не съм срещал водопад в Магландиум си измислих такъв за да дам пример!
Поради това че водата при своето падане разрушава скалите и почвата, с течение на времето височината се променя за което дадох две решения:
1.Водата на водопада да пада от и върху диамантено покритие (диамантен хълм примерно) с което се премахва разрушителното действие(или да е на подземна река в диамантена или кристална пещера - ефекрта е същия)!

2. С отминаването на годините, височината се променя а от там и времето на падане на една капка, но също така и поколенията се сменят и примерно 10 капки ще се сменят с 9 (просто новото поколение ще знае за какъв период от време пада капката и според нужното време определя броя на капките)! Това е по първичен и естествен вариант - но за писане на свитъци(създаване на история за бъдещите поколения) ще дава грешни данни на новото поколение! :wink:


Но като цяло ми се вижда (Както съм дал пример в началото.) много естествено и удобно за употреба - и се вписва в почти всички изисквания! Само дайте водопад :D - не може да няма такъв в Магландиум!

Отговори