Въпроси и Отговори

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт мар 29, 2005 5:47 pm

Добре де, ами просто тренирането, защото то е различно от Обучението - няма учител.

ПП: за асен

Обучение - някой ти показва, казва или разказва :) какво трябва да правиш.
Спаринг - малка тренировъчна битка, между (в повечето случаи) равностойни противници (не трябва ли да се печели Опит от нея?)
Тренировка - сам си репетираш нещо.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » ср мар 30, 2005 1:39 pm

BatGojko написа:ПП: Не бъркайте Обучението с "Обединяване на усилията на няколко героя за постигане на дадена цел". Тук усилията се счита, че са на ученикът, а не на учителя... Тъй като именно ученикът е този, който печели нещо от цялата работа.
Точно това правило имам предвид. Сори, но не ми е хрумвало, че може да е неприложимо. Така че недей бърза толкова да обвиняваш в абюзване. Има разлика между абюзване и грешка. Разликата се корени в субективното отношение на дееца към извършеното деяние, поради което то не осъществява състав на абюзване, предвид че за абюзване се изисква умисъл 8) :lol: !

Хамелеоне-самостоятелните тренировки без учител не могат да ти дадат нищо. Питал съм вече:).
Спаринга-може да се брои за обучение в умение за близък бой, но ако не е, пак не дава нищо (ТР се печелят само от вдигане на ниво и АУ в бойна ситуация).
И аз като теб съжалявам за това :D .
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср мар 30, 2005 4:35 pm

Абе, аз съм особен като ГМ....

altras
Стар заек
Мнения: 6
Регистриран на: нед мар 06, 2005 11:11 pm
Местоположение: Плевен

Мнение от altras » ср мар 30, 2005 8:04 pm

То мойто не въпрос, а по-скоро предложение:
Не може ли в сайта да предоставите всички формули ,който се използват най-често в играта :?:
Например при изчисляване на основните показатели и такива неща :D

Havoc
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: чет фев 17, 2005 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Havoc » ср мар 30, 2005 10:15 pm

В самата книга на стр.348 има такава таблица.
Ся да не ми се върже някой на глупостите по горе. Аз съм идиот, бе, хора! Не ме слушайте!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет мар 31, 2005 4:55 pm

Освен тях (тези в книгата) на сайта ще пуснем допълнителни улеснения, но аз малко (да, бе малко) се забавих по лични причини. До седмица-две ще стана по-активен и ще захраня сайта с нововъведения в правилата и някои улеснения.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Havoc
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: чет фев 17, 2005 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Havoc » съб апр 02, 2005 10:23 am

Имам въпрос. В книгата пише (преписвам дословно с печатните грешки):

Бой с две оръжия - "Атаката с тях може да се извърщи като едно действие, но в такъв с наказание към своята шанс за успех (ако бях гаден щях да ви скъсам от бъзик за "своята шанс за успех"), съответно -8 за основната ръка и -12 за атаката на оръжието в по-слабата ръка."

Та въпроса ми е - Ако не извършваш двете атаки като едно действие, а просто се биеш с две оръжия в ръце, намалява ли се шанса за успех по същия начин или си е нормално?
Ся да не ми се върже някой на глупостите по горе. Аз съм идиот, бе, хора! Не ме слушайте!

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб апр 02, 2005 2:14 pm

Ако се биеш с дясната ръка е нормално. Ако обаче се биеш само с лявата е -8. Не знам дали "бой с две оръжия " го намлаява наполовина на степен 0 (но пък заема "свободно" умение), както намалява онова -12, или само до -6 и оттам нататък намалението е нормално. Бат'Гойко ще се изкаже по-компетентно, аз само ще отбележа, че аз бих приел първия вариант (не се налага да координираш с действията на другата ръка все пак).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Havoc
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: чет фев 17, 2005 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Havoc » нед апр 03, 2005 1:32 pm

Наказание от -8 за лява (неосновна) ръка ми се вижда малко множко. Но това, което имам предвид е, че не става ясно дали наказанията се отнасят винаги когато се биеш с две оръжия или само ако атакуваш едновременно и с двете (поне на мен не ми е ясно)
Ся да не ми се върже някой на глупостите по горе. Аз съм идиот, бе, хора! Не ме слушайте!

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » нед апр 03, 2005 2:20 pm

Би трябвало да е само при едновременна атака. Иначе само неосновната (лявата в повечето случаи) трябва да си търпи -8. И не се заблуждавай, наистина е трудно да се биеш със неудобна ръка.

Havoc
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: чет фев 17, 2005 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Havoc » нед апр 03, 2005 3:20 pm

Може всъщност. Просто 8 е доста, според мен. Ама какво знам аз - с едно оръжие не съм се бил :D камо ли с неудобна ръка. Тогава Бой с две оръжия ще го намалява както за наказанието за одновната ръка при атака с две оръжия едновременно, предполагам.
Ся да не ми се върже някой на глупостите по горе. Аз съм идиот, бе, хора! Не ме слушайте!

mrent
Заек
Мнения: 2
Регистриран на: нед апр 03, 2005 10:45 pm
Местоположение: forest
Контакти:

Мнение от mrent » нед апр 03, 2005 10:52 pm

имам един адски важен (поне за мен въпрос) - КАК СЕ ОСЪ6ТЕСТВЯВА ДВИЖЕНИЕТО ПО КАРТАТА? ИМА ЛИ НЯКАКВИ ПРАВИЛА ВСЕКИ ДЕН КОЛКО МОЖЕ ДА СЕ ВЪРВИ...ИЛИ ДЕ ДА ЗНАМ. АЗ ПРЕДСТАВА СИ НЯМАМ ОТ РОЛЕВИ ИГРИ НО МИ СТАНА ИНТЕРЕСНО КАТО РАЗБРАХ ЗА АКСИОМ16. ПРЕДИ СЪМ 4ЕЛ КНИГИ ИГРИ И ОНИЯ СТРАТЕГИ4ЕСКИТЕ С КАРТИТЕ. много 6те бъда благодарен ако полу4а отговор.

altras
Стар заек
Мнения: 6
Регистриран на: нед мар 06, 2005 11:11 pm
Местоположение: Плевен

Мнение от altras » пон апр 04, 2005 11:34 am

mrent написа:имам един адски важен (поне за мен въпрос) - КАК СЕ ОСЪ6ТЕСТВЯВА ДВИЖЕНИЕТО ПО КАРТАТА? ИМА ЛИ НЯКАКВИ ПРАВИЛА ВСЕКИ ДЕН КОЛКО МОЖЕ ДА СЕ ВЪРВИ...ИЛИ ДЕ ДА ЗНАМ. АЗ ПРЕДСТАВА СИ НЯМАМ ОТ РОЛЕВИ ИГРИ НО МИ СТАНА ИНТЕРЕСНО КАТО РАЗБРАХ ЗА АКСИОМ16. ПРЕДИ СЪМ 4ЕЛ КНИГИ ИГРИ И ОНИЯ СТРАТЕГИ4ЕСКИТЕ С КАРТИТЕ. много 6те бъда благодарен ако полу4а отговор.
Ако имаш книгата на стр.143 пише.

P.S.Ако я нямаш си я купи :wink:

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон апр 04, 2005 12:23 pm

И един въпрос от мен. Може ли "Ковач/Занаятчия" да направи оръжие от камък или дърво, или само от метали? Бойни тояги, палки и кремъчно копие имам предвид:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

mrent
Заек
Мнения: 2
Регистриран на: нед апр 03, 2005 10:45 pm
Местоположение: forest
Контакти:

Мнение от mrent » пон апр 04, 2005 3:42 pm

altras написа:
mrent написа:имам един адски важен (поне за мен въпрос) - КАК СЕ ОСЪ6ТЕСТВЯВА ДВИЖЕНИЕТО ПО КАРТАТА? ИМА ЛИ НЯКАКВИ ПРАВИЛА ВСЕКИ ДЕН КОЛКО МОЖЕ ДА СЕ ВЪРВИ...ИЛИ ДЕ ДА ЗНАМ. АЗ ПРЕДСТАВА СИ НЯМАМ ОТ РОЛЕВИ ИГРИ НО МИ СТАНА ИНТЕРЕСНО КАТО РАЗБРАХ ЗА АКСИОМ16. ПРЕДИ СЪМ 4ЕЛ КНИГИ ИГРИ И ОНИЯ СТРАТЕГИ4ЕСКИТЕ С КАРТИТЕ. много 6те бъда благодарен ако полу4а отговор.
Ако имаш книгата на стр.143 пише.

P.S.Ако я нямаш си я купи :wink:
mersi az ei sega 6te widq no mi se struwa 4e q pregledah cqlata pyk ne otkrih a moje bi ne sym tyrsil kydeto trqbwa

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон апр 04, 2005 3:55 pm

Принципно в книгата има описание за движение по картата - не помня страницата подробно. По-лошото е, че на картите няма мащаб :).

Ковач/Занаятчия е и Занаятчия, следователно може да прави оръжия/брони и т.н. от всичко.

Ако се биете с две оръжия в двете ръце, но не нанасяте едновременен удар, всяка ръка се гледа поотделно - следователно само "по-слабата" търпи наказание.
Не виждам особено голям смисъл в това да държите две оръжия в двете си ръце, но може пък и да има. Наказанието от -8 е голямо, но то е именно, за да се избегне подобно ползване, а и за да усетите, когато ви наранят основната ръка. Ако си мислите, че е много, пробвайте да играете тенис с "по-слабата си ръка", или нещо друго - да рисувате например :)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Havoc
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: чет фев 17, 2005 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Havoc » пон апр 04, 2005 6:53 pm

BatGojko написа:Ако се биете с две оръжия в двете ръце, но не нанасяте едновременен удар, всяка ръка се гледа поотделно - следователно само "по-слабата" търпи наказание.
Не виждам особено голям смисъл в това да държите две оръжия в двете си ръце, но може пък и да има. Наказанието от -8 е голямо, но то е именно, за да се избегне подобно ползване, а и за да усетите, когато ви наранят основната ръка. Ако си мислите, че е много, пробвайте да играете тенис с "по-слабата си ръка", или нещо друго - да рисувате например :)
Сигурно. Всъщност иначу нямаше да има чак такава полза от АУ4 (или май беше 5) дето понякога ти чупи ръката.

Относно въпроса на Мрент и на мен ми е минавал през ума. Какъв е мащаба? 1:1 ли? :D Наистина, колко време отнема да се пропътува между два средно отдалечени града?
Ся да не ми се върже някой на глупостите по горе. Аз съм идиот, бе, хора! Не ме слушайте!

Потребителски аватар
smeshko
Кадет
Мнения: 194
Регистриран на: чет яну 27, 2005 9:40 pm
Местоположение: Варна

Мнение от smeshko » пон апр 04, 2005 6:58 pm

Може ли някой да каже коя дата е сега в Магландиум?
Life isn't bad - it's WORSE!!

Havoc
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: чет фев 17, 2005 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Havoc » пон апр 04, 2005 7:26 pm

Имаше май секция "Настояще" някъде във втората книга. Там пишеше за годината, за датата не съм сигурен.
Ся да не ми се върже някой на глупостите по горе. Аз съм идиот, бе, хора! Не ме слушайте!

Потребителски аватар
Alaris
Кадет
Мнения: 235
Регистриран на: пон дек 29, 2003 11:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Alaris » пон апр 04, 2005 7:41 pm

Какво означава "два средноотдалечени града".... няма такова понятие, по-добре да се даде мащаб.
BANG....You dead!! Изображение
No Guts, No Glory
Изображение

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пон апр 04, 2005 8:38 pm

Ммм... мога с готовност да заявя, че ако оръжието е по-големичко, дори само държенето му в по-слабата ръка пречи, я се опитайте да размахвате тояга, докато в другата ръка държите още една. Може би и някакво наказание за основната ръка в размер на МР (на оръжието в по-слабата) - 1.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт апр 05, 2005 8:47 pm

Имам наистина важен въпрос - какво става с душите на умрелите в Магландиум?

Havoc
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: чет фев 17, 2005 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Havoc » вт апр 05, 2005 10:22 pm

Повечето съседни градове са на приблизително равни разстояния (повечето, не всички). А и аз искам да науча за мащаба.
hameleona написа:Имам наистина важен въпрос - какво става с душите на умрелите в Магландиум?
Наистина. Ад има, а Рай?
Последна промяна от Havoc на вт апр 05, 2005 10:56 pm, променено общо 1 път.
Ся да не ми се върже някой на глупостите по горе. Аз съм идиот, бе, хора! Не ме слушайте!

Потребителски аватар
Alaris
Кадет
Мнения: 235
Регистриран на: пон дек 29, 2003 11:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Alaris » вт апр 05, 2005 10:27 pm

Абе... май двуизмерна фигура с повече от 3 точки, при която те да са на еднакви разстояния една от друга няма....

Не търсете под вола теле, а Гойко да даде един мащаб.
BANG....You dead!! Изображение
No Guts, No Glory
Изображение

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт апр 05, 2005 10:42 pm

Мащаб едва ли ще свърши работа, освен ако не е специялно за картата на сайта или в книгата (в книгата пустинята е със сбити размери спрямо останалата част). Ма ако даде диаметъра на линното езеро (нали било абсолютен кръг) определено ще свърши работа (като за начало)! :)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср апр 06, 2005 10:02 am

Вярно, мащабът е пропуснат в книгата, но пък мога да го дам тук, а по-късно и на сайта.
- Рисуваната карта е с неизвестен мащаб, тъй като е дело на неизвестен художник и за точността й може да се спори :)
- Цялата карта на Магландиум (онази с всички градове) е в мащаб 1:2 000 000, или 1 см = 20 км
- Малките карти са в мащаб 1: 1 000 000 или 1 см = 10 км
Има съвсем леко разминаване ако се сравнят данните отр двете карти, но считам,ч е това е пренебрежимо малко и не си струва да се въвежда по-точен мащаб.
Лунното Езеро е с диаметър приблизително равен на 20 км (между 19 и 20, ако трябва да сме точни) или 50 изстрела :) (от елфически лък, разбира се).

Какво става с душите на умрелите ли? В магландиум се вярва в прераждането, но различните народи имат различно виждане за това, през какви стадии трябва да мине личността след смърта си, за да получи правото за нов живот. Елфите не вярват в прераждането, тъй като считат, че те просто заживяват с Властелините след като напуснат ограниченията на материалната си форма... Темата е интересна и може би се нуждае от по-обстона информация - на сайта (когато сме готови за това).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Rezo
Войн
Мнения: 134
Регистриран на: ср юли 21, 2004 12:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Rezo » ср апр 06, 2005 11:58 am

тоя сайт и неговия ъпдейт станаха нещо мистично като прераждането, мисля :lol:

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср апр 06, 2005 2:24 pm

Вярно, ъпдейтите му се бавят по мнооого време, но за момента нямам възможност да обещая подобрение (е да обещая мога де, ама няма да го изпълна):)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Rezo
Войн
Мнения: 134
Регистриран на: ср юли 21, 2004 12:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Rezo » ср апр 06, 2005 10:32 pm

нищо, то и на Ендивал сайта се влачоти така, тъй че сме свикнали ;)

пък и сте работещи хора повечето, извинени сте :twisted:

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » нед апр 10, 2005 11:30 pm

420-та Атака чрез захапка
ПР;СИ;Л - разрешава до +2 БЩ за зар

Това как се превежда:
- добавя +2 за зар и има печатна грешка (поредната)
или
- добавя +двапъти базовата щета за зар??
Защото във втория случай стойноста е доста висока при някои животинки!
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Отговори